29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

ÚVAHA: Od blahobytu k degeneraci a…

Naše civilizace i my si žijeme opravdu dobře. O tom svědčí i nákupní vozíky opouštějící supermarkety či vyprodaná divadla (tedy ještě nedávno).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 13.3.2021 8:46

Civilizace žije, pokud má cíle, o které usiluje. Pokud je nemá a žije jen pro plné břicho a povalování se, zákonitě podlehne v boji o místo na slunci.

K. Křivan 13.3.2021 10:51

Místa na slunci mají neevropani na sahaře plnou (_!_). Přesto se hrnou do studené, deštivé Evropy jako zběsilí. Čím to ? Nejde o místo na slunci ale o sociální úřady těch zdegenerovaných Evropanů.

J. Nevrkla 13.3.2021 8:42

Mám podobné myšlenky. První kapitolou byl pád Říše římské, poslední pád západní civilizace.

R. Vacek 13.3.2021 7:56

Prožíráme to, co předkové vytvořili. V grafu je i vidět, kdy jsme s tím začali v Evrope a kdy v USA::-/

https://emergingmarketfdi.wordpress.com/2013/06/20/share-of-the-worlds-gdp-since-1820/

K. Křivan 13.3.2021 8:38

Protože žerou i ti, kteří nic nevytvořili a mají pracky doleva. Sociální stát ano, ale jen pro ty, kteří si ho zaslouží.

V. Církva 13.3.2021 9:00

Tak ten graf by i ukazoval že se Čína vrací kam patří (byla před 200 lety), totéž Indie. Jenže, jednak jsou to komouši a jednak graf ukazuje že je měli začít brzdit už před 10 lety exponenciála už měla dávno zpomalovat. A Evropa už zase začít makat ale i dělat vlastní děti (ono pomalý úbytek obyvatel Evropy je OK ale nesměl by být nahrazován přistěhovalci)

K. Křivan 13.3.2021 17:38

Ano, potřebujeme růst, ale ne kvantitativní, ale kvalitativní ! Především co se obyvatelstva týče.

V. Němec 13.3.2021 7:54

Celý život mám dilema. Je Stvořitel nebo ne? Vše kolem nasvědčuje, že ano, ale je nepochopitelné, že by člověk jím-rozumným-byl vydán napospas takové existenci jako ostatní tvorové: zabíjet, aby se najedl.

P. Dvořák 13.3.2021 8:22

Jestli je v Bibli psáno něco o dinosaurech, trilobitech, šavlozubých tygrech, mamutech, kteří byli stvořeni, pak nepochybně Stvořitel je. Jestli to psáno není, je Stvořitel lidský výmysl poplatný době.

Říká vám něco potravinový řetězec? O něm, pokud vím, Bible také nepíše. Zato o duši hodně. Člověk už mnoho století dělá vše proto, aby se potravinový řetězec zhroutil. Asi proto, že duše nepotřebují jíst.

Ostatní tvorové zabíjí, aby se najedli. Člověk zabíjí, aby druhému něco ukradl nebo třeba i proto, aby ho přesvědčil, že ten jeho Stvořitel je ten jediný pravý ze všech Stvořitelů ten Nejstvořitelovatější. A také z čirého potěšení.

Takže se jděte s úvahami o Stvořiteli, o kterém kolem vše nasvědčuje, bodnout.

J. Pankovic 13.3.2021 21:23

...a śinpanzové bonabo pouźîvajî sex jako prostŕedek utuźenî tlupy ;-)

P. Dvořák 14.3.2021 0:14

Obecně vzato a nejen vlastní zkušeností potvrzeno, sex mnohem víc utužuje vztahy, než nesex. Nejsem si jist, do jaké míry sex utužuje vztahy ministrantů k Bohu.

Šimpanz bonobono to má takto a např. jeleni musí zvládnout oblažovat stádo laní, aby se z paroháče nestal paroháč :-)

J. Lukavsky 14.3.2021 9:33

"Ostatní tvorové zabíjí, aby se najedli" Nemáte pravdu, kupř. vydra naloví víc ryb, vytahá je na břeh a nechá. A když se kuna či liška dostane do kurníku? Nevezme jednu starší vynesenou slípku a totéž ti obdivovaní vlci..... J.L. end

J. Zrzavý 13.3.2021 7:18

Jsme na rozcestí. Buď si zachováme současný styl života, kdy budeme postupně závislejší na státu. Stát se sice vše postará, ale bude to na úkor svobody jednotlivce. A spadneme do totality, proti které byl socialismus slabým odvarem. Vlastně se staneme mravenci, pro které jednotlivec nemá žádný význam. A nebo nebudeme chtít , ať vše zařídí stát, budeme sebevědomí jedinci, kteří se dovedou postarat o sebe . Se vším, co k tomu patří. Práce , riziko i smrt. Ale i radost ze skutečného života . Musíme si vybrat. Covid to jen zvýrazňuje .

P. Dvořák 13.3.2021 8:10

Závislejší na státu? Tím myslíte co?

Já jednoznačně nevidím nic o čem píšete "Stát se sice vše postará . . . " protože buzerace, zákazy, příkazy, pendreky, objednávaná vodní děla, klekání za krk, to není nic, v čem by se projevovala starost o nás.

Stát se postará jedině o přerozdělování majetku těch, kdo ho vytvořili (ne klikáním, ale prací) k těm, kdo ho užívají, což jsou právě ti klikající.

Klikání sebou prakticky nikdy nenese riziko a smrt. A jak je poslední dobou vidět na mladé generaci, tak ani radost ze skutečného života. Ani to šoustání je nebaví nebo nemůžou.

Z. Lapil 13.3.2021 9:14

Ale to JE starání se. Chcete se postarat o divoké zvíře? Dejte ho do klece, dejte mu nažrat, umožněte mu, aby si udělalo pelech, možná mu do klece přidejte kamaráda, ale oba vykastrujte, aby se neprali/nepřemnožili, když z nudy přestane jíst, nakrmte ho šlauchem...

P. Dvořák 13.3.2021 9:26

Jenže to má háček. Někdo na stát, na ošetřovatele, na klec, na šlauch i na to vykastrování a krmení musí vydělat.

Tento stát dělá všechno pro to, aby celý ekonomický systém a hlavně jeho domácí zdroje šly do kopru.

J. Zrzavý 13.3.2021 9:25

A proč si stát může buzeraci.. atd. dovolit ? Protože to podporuje většina lidí, kteří dostanou ten přerozdělený majetek. Dávky, práci u pásu, vrtulníkové peníze , za které pak mohou večer sledovat přiblblé seriály a chodit nakupovat zbytečnosti do supermarketu. A jsou za to vděčni. A že vodní děla a pendreky nejsou starost o nás? Poslouchejte Babiše a Hamáčka i takzvanou opozici. Ti o tom žvaní každý den a lidé jim věří.

P. Dvořák 13.3.2021 10:56

Opravdu zvláštní funkce státu.

M. Mucha 13.3.2021 17:25

R^

J. Lukavsky 14.3.2021 9:39

"pak mohou večer sledovat přiblblé seriály" když budete 8,5 hod. denně hákovat u pásu nebo ošetřovat stařečky v DLN nebo dělat jinou potřebnou, užitečnou ale dosti nezáživnou práci, tak po šichtě máte náladu akorát se svalit na gauč, otevřít lahváč a zírat do bedny. To bych lidu prostému nevyčítal. Intelektuální tělocviky večer si mohou dovolit ti, co když zavřou hubu - mají uklizeno pracoviště. J.L. end

M. Mucha 13.3.2021 17:23

R^

J. Heincl 13.3.2021 6:21

Postupná degenerace společnosti po dosažení vysoké životní úrovně je zřejmě historická zákonitost. Příkladů z historie lze najít dostatek.

Š. Hašek 13.3.2021 8:33

Určitě.

P. Hatina 13.3.2021 1:25

Jistě, dá se dlouhodobě souhlasit i historicky,.. jenomže odpověď je složitější..

Jinak řečeno, stejně jako dnes se v moderním státu nežádá, aby občan sám sebe a svou rodinu léčil, stejně jako se nežádá, aby sám hasil požáry, tak stejně se na něm nežádá aby svou vlast bránil " s puškou v ruce a ohněm v srdci". (nebo co).

Je tady na to profesionální armáda, kterou si mimo jiné, tedy stát udržuje a platí (z daní obyvatel) a to po celou dobu, i v době dlouhodobého míru kdy žádný nepřítel nehrozí.

Tudíž, proč pak není ta armáda nasazena, když ten nepřítel hrozí, (třeba že se pak zjistí, že nestačí, a že ani diplomaticky dohodnutí spojenci nepomohou, protože..), ba dokonce, proč ani tehdy nejsou mobilizováni občané - ani kdyby nakrásně se i bránit s puškou v ruce chtěli,

i tohle je ta složitost moderní "demo-kracie", kterou by stálo za to historicky zanalyzovat.

L. Harvánek 13.3.2021 5:35

To je pravda, že si užíváme blahobytu vytvořeného tvrdou prací předchozích generací. A neměli bychom se i my starar o to, aby následující generace mohly žít v blahobytu tím, že pro ně budeme tvrdě pracovat? Ale ne, my děláme všechno proto, aby se budoucí generace vůbec nenarodily a tím pádem pro ně a jejich blahobyt vytvářet nějaké hodnoty je naprosto zbytečné.

P. Hatina 13.3.2021 16:54

Když on ten termín ".. si užíváme blahobytu vytvořeného tvrdou prací předchozích generací" je sám o sobě dosti klamný. Vzhledem k tomu že produktivita extrémně roste díky novým technologiím, tak na tvrdou práci lidí tak dvě generace zpátky už se odkazovat nedá..

Spíše se dneska používá termín střední generace, nebo sendvičová generace, která se musí starat (kromě sebe a své práce) jak o své rodiče, tak o své děti. Ale že by se tyto nestarali o své (už odrostlé) děti, to se říct nedá.

Spíše to je otázka na ty poslední generace (jupíci a další), jak si to oni představují a kdo příjde po nich...

J. Jurax 13.3.2021 17:16

Produktivita sice extrémně roste kvůli novým technologiím, ale ty samotné jsou výsledkem tvrdé práce naší i předchozích generací.

J. Kovaříček 13.3.2021 0:36

Velmi dobrý článek. Ne sice veselý, ale pravdivý. Je více kořenů současného rozpadu společnosti, hlavně té západní. Vše pod sluncem děje se dle karmických zákonů, tedy akce a reakce. Moderní technologie, poháněné neuvážlivostí a chamtivostí, neberou ohledy na následky. Hlavním činitelem západní krize je však úpadek kultury a mravnosti. Takže se věci vyvájejí tak jak to musí být. Neměli bychom však zapomínat, že existuje i osobní svět, kde zaleží jen a jen na každém z nás. Můžeme si tedy vybrat, jsme svobodní.

M. Mucha 13.3.2021 7:20

R^

J. Joudová 13.3.2021 9:29

„Moderní technologie, poháněné neuvážlivostí a chamtivostí, neberou ohledy na následky.“

Mohl byste tuto myšlenku trochu rozvést?