14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

ÚVAHA: Od blahobytu k degeneraci a…

Naše civilizace i my si žijeme opravdu dobře. O tom svědčí i nákupní vozíky opouštějící supermarkety či vyprodaná divadla (tedy ještě nedávno).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 13.3.2021 15:03

Přesně. Autor použil staré schéma - namaloval čerta na zeď, ... a frustrovaní čtenáři hromadně propadají depresím. :-)

I. Mertl 13.3.2021 14:38

Ale klid, Vráťo i souhlasící pánové. Tato písnička je stará tisíciletí. Staří, když přestávají vývoji přinášejícímu blahobyt a s ním rozvolnění pravidel rozumět, pokřikují "Zkáza!", "Konec světa!". Mladí klidně jednou dál s občas upravenými pravidly. Zatím to v celé historii lidstva takhle fungovalo. Jestli to takhle bude pokračovat pořád dál, nevím. Ale doufám, že ano, ovládne-li lidstvo i nadále choutky jedinců po excesivní moci a bohatství a zvládne i vlastní podobně excesivní požadavky na přírodní zdroje, které, zdá se, opravdu docházejí.

H. Rybnická 13.3.2021 14:21

Pane autore, co tak se jednou zamyslet nad způsobem uspořádání Vašeho širšího okolí aby n e b y l o nutné, "Muži se zbraní v ruce bránit své blízké a svou vlast"? Víte už /ne/jednou někdo řekl: "Od pěti hodin rána dnešního dne opětujeme střelbu" - víte na co myslím?

E. Pribijl 13.3.2021 13:46

Dekadence většiny vyspělé společnosti je v takovém stádiu že to nemůže dopadnout dobře. Takto skončila třeba Římská říše a mnoho těch tisíciletých říší z dějin. V televizi ukazovali nějakou černošku v Americe jak si stěžovala jak se má špatně. Koukala se přitom na propagandu kterou jí tam stále připomínají na velké plošné televizi. Přitom někde v Africe nebo Azii mají lidi problém sehnat něco k jídlu. To se to mluví s plným žaludkem o degeneraci.

S. Stoklásek 13.3.2021 13:18

Jak z toho ven – jednak vytvořit ve společnosti jistý étos sounáležitosti. Jak v tragickém stavu je, dokazuje chování lidí typu Krainová, Havlová a jiných dovolenkářů, či neomezovačů za koronavirové krize. Ještě větší katastrofu představuje vymizení pocitu studu, což je jedna z nejdůležitějších křesťanských emocí - mohu selhat (to se může stát každému), ale abych se mohl kát, musím se nejprve stydět. V české společnosti se nestydí vůbec nikdo. Další musí být boj proti relativizaci jazyka a pojmů, nemyslím středověký spor o univerzálie, ale proti posouvání tisíciletých významů. Největším problémem ale je omezování konkurence ve společnosti na všech rovinách. Spíše to myslím ve smyslu, že není možné zbavit se špatného učitele, úředníka, žáka. Každý má právo na štěstí. Praktické dopady a nejzásadnější společenské dopady jsou vidět ve školství. Bohužel jejich projevy budeme sklízet v budoucnu. Každý má přece nárok na štěstí, maturitu, docenturu. Maturita byla dříve potvrzením kvality, dnes je to prostředek k odřezání alespoň nejhoršího spodku. Proto Bob Kartouz a jiní dotační násoskové bojují pod různými záminkami proti výkonovému školství. Zdálo se, že zrušení maturity z matematiky pionýrkou rozkladu Buzkové je coruna opus této tendence, ale pak přišla Katka se svojí inkluzí. To se vracím k tomu, že současné školství umožňuje některým jedincům skrz něj proniknout někam, kam nepatří a labilizovat přirozenou stratifikaci společnosti. Pak už pomůže jen zastavit přívod peněz typu dotací, protože tito lidé jsou na nich závislí.

S. Stoklásek 13.3.2021 13:15

No ponechal bych stranou karmické otázky, v tom máte trochu hokej. Ale ten mechanismus vzniku problému má trochu jinou dynamiku. Platí to jak o firmě, tak o společnosti. V okamžiku, kdy je společnost nebo firma dostatečně bohatá, vytvoří se vrstva lidí, kteří nemusí poměřovat svoji činy a užitečnost s přínosem pro komunitu (na reprodukci životních potřeb), ale dokáží v ní přežít bez toho, že by byly k užitku. Ono mít ve společnosti takové lidi je užitečné, protože ji tito myslitelé mohou ji posunovat dále (viz filozofové, encyklopedisté a jiní... v osvícenectví atd.). Problém nastává, kdy se tato intelektuální elita začne rozšiřovat z důvodů bohatnutí společnosti a začnou do ní pronikat méně bystří a intelektuálně méně zdatní jedinci, kteří ji nic nepřináší, ale snaží se do všeho mluvit. V případě firmy to popsal D-fens ve své knize „Zm.di, vohnouti a my“ jako „koeficient zazm.dování firmy“. Stačí se zeptat někoho, kdo prošel mezinárodním korporátem. Problém nastává, když se této neproduktivní vrstvě umožní nekalibrovat rozhodnutí na jeho reálné výsledky (zároveň tito lidé mají hypertrofovaný šestý smysl vyhnout se jakékoliv výsledkově měřitelné práci). To je příklad absolventů současných teologických fakult, jako jsou sociologie, sociální antropologie, práv, mediální komunikace atd. Přestane se vyznávat princip kauzality. Technik ví, že když se ohne trám, tak to není kvůli tomu, že se mu chtělo, ale z důvodů působení síly v určitém směru. A to je ten největší průšvih. Ve své podstatě pak to dopadá, že jedna druhořadá herečka, která by v normální společnosti prodávala v Los Angeles v nádražním bufetu, dokáže v blahobytné společnosti otřást tisíciletou monarchistickou institucí.

P. Dvořák 13.3.2021 10:56

Opravdu zvláštní funkce státu.

K. Křivan 13.3.2021 10:51

Místa na slunci mají neevropani na sahaře plnou (_!_). Přesto se hrnou do studené, deštivé Evropy jako zběsilí. Čím to ? Nejde o místo na slunci ale o sociální úřady těch zdegenerovaných Evropanů.

J. Kraus 13.3.2021 10:28

Kdo je to "my"? Číňan může hrdě říkat "my", totéž Turek a mnoho jiných. Na Západě "my" zavání nacionalismem, potažmo fašismem. Na Západě už každý jen za svoji bublinu, pokud to není nebezpečné. Nejlépe ale sám za sebe, teprve s nožem na krku se probudí pud sebezáchovy.

M. Hoblík 13.3.2021 9:57

Pokud se máme podle autora dobře, tak se máme jako prasata! Žrádla dost a výběh akorát tak aby stačil...

K. Křivan 13.3.2021 9:32

"Hlavním činitelem západní krize je však úpadek kultury a mravnosti." To napsal pan J. Kovaříček 0:36 moc dobře.

Úpadek kultury je vidět všude kolem nás. Jak debillní je třeba reklama. Texty hloupé až běda, ale dělali je mladí dynamičtí ..... kre téni. Písničky, to je taky kapitola sama pro sebe. Texty jako třeba "největší cecky maj, holky z Horní Dolní" tahle věta se pak opakuje asi dvacetkrát a "píseň" je hotová. Radio ji pak hraje x-krát denně. A to má být kultura ?

Úpadek mravnosti. Viděli jste video, jak dva sotva 15tiletí gauneři přepadli a vláčeli starou paní ? Už je policie zná, ale pořád běhají na svobodě protože jim 15 bude až za týden (nebo dva). Co je na tom mravního ? Netrestat gaunery je vysoce NEMORÁLNÍ ! Ještě historicky nedávno platilo v Britanii " Kdo je dost starý aby přepadal a kradl, je dost stary i na to aby visel". Velice moudré pravidlo. Chci ho zpátky do Evropa a Ameriky.

J. Joudová 13.3.2021 9:29

„Moderní technologie, poháněné neuvážlivostí a chamtivostí, neberou ohledy na následky.“

Mohl byste tuto myšlenku trochu rozvést?

P. Dvořák 13.3.2021 9:26

Jenže to má háček. Někdo na stát, na ošetřovatele, na klec, na šlauch i na to vykastrování a krmení musí vydělat.

Tento stát dělá všechno pro to, aby celý ekonomický systém a hlavně jeho domácí zdroje šly do kopru.

J. Zrzavý 13.3.2021 9:25

A proč si stát může buzeraci.. atd. dovolit ? Protože to podporuje většina lidí, kteří dostanou ten přerozdělený majetek. Dávky, práci u pásu, vrtulníkové peníze , za které pak mohou večer sledovat přiblblé seriály a chodit nakupovat zbytečnosti do supermarketu. A jsou za to vděčni. A že vodní děla a pendreky nejsou starost o nás? Poslouchejte Babiše a Hamáčka i takzvanou opozici. Ti o tom žvaní každý den a lidé jim věří.

Z. Lapil 13.3.2021 9:21

Tenhle problém je širší, než jen národní.

Mně spíš u podobných úvah nesedí hned začátek: opravdu je blahobyt, když je člověk zadluženej až po uši? Ať osobně nebo prostřednictvím státu...

Nebudu se pouštět do nějakých odhadnutých výpočtů, ale kolik let by jeden každý z nás musel být o chlebu a vodě, aby splatil svůj dluh? Tomu JÁ neříkám blahobyt.

Z. Lapil 13.3.2021 9:14

Ale to JE starání se. Chcete se postarat o divoké zvíře? Dejte ho do klece, dejte mu nažrat, umožněte mu, aby si udělalo pelech, možná mu do klece přidejte kamaráda, ale oba vykastrujte, aby se neprali/nepřemnožili, když z nudy přestane jíst, nakrmte ho šlauchem...

V. Němec 13.3.2021 9:13

Pokud chce národ existova musí zvyšovat populaci, ta je podstatná nad silou vojenskou i hospodářskou, dokonce i náboženskou.

V. Církva 13.3.2021 9:00

Tak ten graf by i ukazoval že se Čína vrací kam patří (byla před 200 lety), totéž Indie. Jenže, jednak jsou to komouši a jednak graf ukazuje že je měli začít brzdit už před 10 lety exponenciála už měla dávno zpomalovat. A Evropa už zase začít makat ale i dělat vlastní děti (ono pomalý úbytek obyvatel Evropy je OK ale nesměl by být nahrazován přistěhovalci)

P. Kopáček 13.3.2021 8:52

Myšlenky, které si přímo žádají o souhlas a potlesk!

Kdysi byli chytří a moudří lidé - dnes degenerovali, a epiteton "chytrý" přesunuli na zbytečná zařízení. Konec je už patrně v dohledu... :-(

V. Církva 13.3.2021 8:47

Tak řešení už znali lidé jako Tyrš, Masaryk,.. Je třeba děti otužovat ve skautských oddílech. A hlavně blbec Plaga (za ANO - nevolit!) musí ve školství místo gendrismu a diversifikace tlačit na sport, výlety do přírody - brannou výchovu. No a za nás jsme měli povinné chmelové brigády a v prvním roce VŠ brigádu na stavbě. Tu by měli především právech zavést povinně a každé prázdniny aby právníci a soudcové věděli co je to život a koho poškozují.

Takže řešení existují!

F. Navrátil 13.3.2021 8:46

Civilizace žije, pokud má cíle, o které usiluje. Pokud je nemá a žije jen pro plné břicho a povalování se, zákonitě podlehne v boji o místo na slunci.

J. Nevrkla 13.3.2021 8:42

Mám podobné myšlenky. První kapitolou byl pád Říše římské, poslední pád západní civilizace.

K. Křivan 13.3.2021 8:38

Protože žerou i ti, kteří nic nevytvořili a mají pracky doleva. Sociální stát ano, ale jen pro ty, kteří si ho zaslouží.

Š. Hašek 13.3.2021 8:33

Určitě.

P. Dvořák 13.3.2021 8:22

Jestli je v Bibli psáno něco o dinosaurech, trilobitech, šavlozubých tygrech, mamutech, kteří byli stvořeni, pak nepochybně Stvořitel je. Jestli to psáno není, je Stvořitel lidský výmysl poplatný době.

Říká vám něco potravinový řetězec? O něm, pokud vím, Bible také nepíše. Zato o duši hodně. Člověk už mnoho století dělá vše proto, aby se potravinový řetězec zhroutil. Asi proto, že duše nepotřebují jíst.

Ostatní tvorové zabíjí, aby se najedli. Člověk zabíjí, aby druhému něco ukradl nebo třeba i proto, aby ho přesvědčil, že ten jeho Stvořitel je ten jediný pravý ze všech Stvořitelů ten Nejstvořitelovatější. A také z čirého potěšení.

Takže se jděte s úvahami o Stvořiteli, o kterém kolem vše nasvědčuje, bodnout.

P. Dvořák 13.3.2021 8:10

Závislejší na státu? Tím myslíte co?

Já jednoznačně nevidím nic o čem píšete "Stát se sice vše postará . . . " protože buzerace, zákazy, příkazy, pendreky, objednávaná vodní děla, klekání za krk, to není nic, v čem by se projevovala starost o nás.

Stát se postará jedině o přerozdělování majetku těch, kdo ho vytvořili (ne klikáním, ale prací) k těm, kdo ho užívají, což jsou právě ti klikající.

Klikání sebou prakticky nikdy nenese riziko a smrt. A jak je poslední dobou vidět na mladé generaci, tak ani radost ze skutečného života. Ani to šoustání je nebaví nebo nemůžou.

R. Vacek 13.3.2021 7:56

Prožíráme to, co předkové vytvořili. V grafu je i vidět, kdy jsme s tím začali v Evrope a kdy v USA::-/

https://emergingmarketfdi.wordpress.com/2013/06/20/share-of-the-worlds-gdp-since-1820/

V. Němec 13.3.2021 7:54

Celý život mám dilema. Je Stvořitel nebo ne? Vše kolem nasvědčuje, že ano, ale je nepochopitelné, že by člověk jím-rozumným-byl vydán napospas takové existenci jako ostatní tvorové: zabíjet, aby se najedl.

M. Mucha 13.3.2021 7:20

R^

J. Zrzavý 13.3.2021 7:18

Jsme na rozcestí. Buď si zachováme současný styl života, kdy budeme postupně závislejší na státu. Stát se sice vše postará, ale bude to na úkor svobody jednotlivce. A spadneme do totality, proti které byl socialismus slabým odvarem. Vlastně se staneme mravenci, pro které jednotlivec nemá žádný význam. A nebo nebudeme chtít , ať vše zařídí stát, budeme sebevědomí jedinci, kteří se dovedou postarat o sebe . Se vším, co k tomu patří. Práce , riziko i smrt. Ale i radost ze skutečného života . Musíme si vybrat. Covid to jen zvýrazňuje .