6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

ÚVAHA: O sociálním státu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
spořádaný občan 1.10.2006 16:47

Panr Drápale.Není jasné, jaká je vaše původní profese???

Nejste    nějaký  spekulant??

filoosof 1.10.2006 15:41

Páne Drápale, by jste celý život

zíval  za    dělnické  peníze???

filoosof 1.10.2006 15:39

CELE SEM SI TO PŘEČETL JSEM UDIVEN CO TIM ČLANKEM CHCETE ŘÍCT,,,

Pane Drápale, opravdu tomu   nerozumím...

1971  a 1972  jste byl   v hioteklu PALACE...atd..Celý  život asi  zíváte  za naše   dělnické  peníze..

A ted  tohle...

Na  Vašem místě bych se zavřel  do  koutka  a styděl  bych se..

karel 29.9.2006 13:18

pane drápale-je obdivuhodné jak všemu rozumíte-vám jsou normální lidé protivní-jsou to jen příživníci a pobírači dávek-vy a vám podobní úmyslně lžete lidem-co tak výdělky u nás a ve vyspělé evropě- v německu 5x více -přesto závěry pro nás ztratíme vý

Josef 28.9.2006 23:07

Ještě o sociálním státu...

Jak dlouho může stát takové hospodaření vydržet??Pracuji v podniku kde průměrný plat

dělníka je bez příplatků 12 000Kč.V okolí je 9%  nezaměstnanost,ale zájemců o práci se k nám mnoho nehrne,dokonce tak málo,že podnik vypsal odměny pro toho kdo nové zaměstnance sežene.Tato situace trvá již 7 měsíců.Z toho bohužel plyne,že pracovat za výše zmíněnou sumu se většině  moc nechce a také,že podniky bohužel lákají nové zaměstnance na výhody,které nabízejí také ostatní firmy.

R 29.9.2006 13:45

Re: Ještě o sociálním státu...

Jestli těch 12 tisíc je hrubý plat, tak čistý se blíží minimální mzdě. Potom pokud se dojíždí z trochu větší vzdálenosti, musíte odečíst měsíčně 1000 - 2000 Kč na jízdné. Dále musíte odečíst 500 - 1000 Kč za opotřebování šatů a obuvi atd, které si nezaměstnaný přirozeně téměř neopotřebovává. Dále musíte odečíst 1000 Kč a možná i víc na nedostatek času, nezaměstnaný může sledovat letáky a chodit v pravý čas nakupovat zlevněné zboží od potravin po boty a kabáty a obleky, zaměstnaný na to nemá čas a musí nakupovat citelně dráž. A to nepočítám, pokud něco umí, příležitostné příjmy řekněme za výpomoc. Tak si to spočtěte, o kolik má takový zaměstnaný, co bere 12 tisíc hrubého méně než když sedí doma na podpoře.

občan z kraje města 28.9.2006 22:45

příčinou problému je všeobecné volební právo

Pro politiky je v současném systému výhodné slibovat rozdávání zadarmo z kapes daňových poplatníků. Čím více lidí je závislých na přerozdělování, tím více mají voličů. Že to zákonitě skončí krachem stejně jako ten komunismus je jim jedno, za čtyři roky se vždycky napakují dost a potom potopa. Kdyby měli volební právo pouze lidé, kteří platí nebo někdy platili daně bylo by to jiné. Teď už začíná být pozdě, protože těch kteří celé to státní přerozdělování platí už je menšina.

R 29.9.2006 13:14

Re: příčinou problému je všeobecné volební právo

To bych bral. Lidi závislí na podpoře nechť nemají volební právo. Když se neumí postarat o sebe, tak proč by se mělo čekat, že budou umět se zodpovědně rozhodnout ve volbách.

Jaka 28.9.2006 20:22

Povzdech

.."velká část pracovních míst je nakonec opět obsazena cizinci...

Tohle ale TAKÉ záleží na smlouvě s investorem, tudíž za podmínky pro investora odpovídá naše strana, která si neumí dupnout, že X% pracovních míst musí být obsazeno Čechy.

Mne taky něco "sociálního" štve. Nedostatek penziónů, které by nabízely různé služby svým obyvatelům, třeba i zdravotně postiženým. Mám mentálně špatnou dceru, která rozhodně nepatří do ústavu, ale do domova důchodců, což je druhá a poslední současná možnost bych ji umístit nechtěla, ještě jí není 40 let. Co s ní, když není schopná samostatného života, potřebuje dostat normální jídlo, dohled nad uživáním léků, dohled nad udržováním hygieny. Na tohle by bylo třeba taky myslet, že nejen ústavy či penzióny pro samostatné osoby, ale něco takhle na půl cesty, nějaký částečný dohled, taky i nad financemi, protože dcera není schopna udržet korunu.

Není jednoduché být opatrovníkem nad takovou osobou, byť jsou to rodiče. Jako malé dítě si takový mentálně postižený "nechá mnohé líbit", myslím tím, že poslechne, co a jak má dělat, ale jako dospělý člověk už to snáší od rodičů špatně a vztahy pak nejsou harmonické.

občan z kraje města 28.9.2006 22:35

mana z nebe nepadá

Nikomu nelze nařídit koho má zaměstnávat, navíc oni by rádi Čechy zaměstnali, ale ti se do práce nehrnou. Tu větší sociální péči chtějí všichni, kteří ji potřebují, většinou vůbec nechápou, že na to musí někdo vytvořit zdroje. A ten někdo není ani Paroubek ani Topolánek ani žádný pracovník sociálky či jiný úředník, ti všichni totiž taky jen spotřebovávají zdroje. Ty zdroje vytváří přibližně 3 miliony lidí v tomto státě jsou to pracující, živnostníci a podnikatelé.

R 29.9.2006 13:27

Re: mana z nebe nepadá

No ti cizozemci jsou ochotni bydlet za minimální peníz po 6 v jednom pokoji a pracovat více než 8 hodin denně a to i přes víkendy. Potom si dokáží za měsíce vydělati nezanedbatelnou částku. Naši lidi ne, a to i taky proto, že mají rodiny a musí se jim věnovat a průběžně financovat chod rodiny, zatímco cizozemci jsou pryč měsíce a za tu dobu se musí jejich rodiny nějak protloukat samy. Ale mám pocit, že ten model, kdy třeba mladý svobodný muž odjede za prací na měsíce někde jinde, kde bydlí v nějaké superlevné špeluňce a střádá penízky, aby za několik let práce měl dost peněz na zakoupení bytu, auta a dalších prostředků, které by mu umožnily po návratu domů  nějak kvalitně žít a začít se doma něčím rozumným živit se u nás v české republice až na výjimky neuplatňuje.

občan z kraje města 29.9.2006 13:47

uplatňuje

Jezdí makat do zahraničí, zejména USA a GB. Problém je však prostá konkurence na trhu práce. Lidská práce je také zboží a kvalitního zboží je pořád nedostatek a toho nekvalitního přebytek. V USA naši lidé svoji práci prodají dráž než u nás a u těch Ukrajinců je to stejné. Ono je bolestné pro ty, kteří nedokáží vydělávat více, přiznat si, že hodnota jejich schopnosti pracovat je nízká proto, protože takovou práci dokáže dělat každý moula kterých je ve světě plno. Na druhou stranu za to ti lidé nemohou - už se takoví nešikovní a hloupější narodili. Díky sociální politice se těch méně schopných rodí čím dál víc a potom mají problémy, protože jich je víc než by trh potřeboval. Naopak kvalifikovaných pracovníků je téměř ve všech oborech trvalý nedostatek.

R 29.9.2006 14:38

Re: uplatňuje

že je nedostatek kvalifikovaných pracovníků je silně obehraný argument. Dělal jsem víc než 15 let technika v jednom velkém velkém strojírenském podniku celkem na 3 pozicích. Potom jsem více než tři roky s vysokoškolským diplomem z technického oboru - chemie  tady na severní Moravě marně hledal práci. A to jen proto, že v podniku jsem vlastně dělal něco jiného než chemii,  a to obor, po kterém je nyní jako samostatném velmi malá poptávka a v práci jsem se neobtěžoval mít pod sebou nějaké podřízené, i když třeba pár let jsem měl sám na starosti strojní zařízení provozu v hodnotě cca 100 tisíc svých tehdejších měsíčních platů. Jenže když jsem pak hledal práci, zjistil jsem, že současní zaměstnavatelé požadují ve fabrikách takové znalosti a praxi, aby člověk nastoupil a hned druhý den mohl naplno zařezávat.

R 29.9.2006 14:41

Re: Re: uplatňuje

Jenže zrovna po mém oboru jako samostatném nyní téměř žádná poptávka není, ale se svými zkušenostmi z chodu podniku by mi tehdy stačilo absolvovat rekvalifikaci v rozmezí cca 14 dní - dva měsíce a mohl by sem dělat. jenže místo takového přeškolování raději personalisté a zaměstnavatelé melou pořád dokola, že kvalifikovaní pracovníci nejsou. Pověsil jsem diplom na hřebík a šel jinde, kde takové rekvalifikační  školení provádějí a kecům o tom, že kvalifikovaní pracovníci nejsou se dnes už jen směji. Poznal jsem svého času na pracáku i jiné takové, co marně hledali práci. Prostě se jen nevešli do kolonek, co odškrtávala nějaká personalistka středoškolačka s dvouletou praxí.

R 29.9.2006 13:36

Re: Povzdech

Vážený pane Jako, právě jste objevil zřejmě díru v nabídce služeb. Kdo by se na tady toto dal, je velká pravděpodobnost, že by ceny za takový penzión díky neexistence konkurence řídily spíše tím, kolik jsou zájemci schopní platit než kolik  mohou být skutečné náklady, tudíž by to mohlo být výdělečné a k podnikání. Třeba zrovna na takové vesnici na Bruntálsku, o kterých se tady tuším psalo, kde jinak chcípl pes, turisti tam nemají proč jezdit ale prostředí je tam pěkné. Takových 10 - 20 takových klientů by už určitě někoho s potřebnou kvalifikací mohlo uživit.

R 29.9.2006 13:37

Re: Re: Povzdech

Omluva: Vážená paní Jako

Adi 28.9.2006 17:27

Jde o to ....

Jde o to,že sociální dávky nejsou až tak vysoké, jak se  některým zde zdá. Není to náhodou vysokým zdaněním práce a tudíž relativně nízkou mzdou? Bohudík mám práci, která mně baví a jsem lehce nadprůměrně za ní ohodnocen.  Přesto živil jsem rodinu delší čas z jednoho lehce nadprůměrného platu a ....ono to nejde. Parametry jsou nastaveny tak, že příjem  z jednoho platu by musel být v relacích 30 tisíc netto, aby dejme tomu drahá polovička se mohla nerušeně starat o děti a domácnost, pokud ovšem takto chce. Samozřejmě neměj jsem nárok na žádné dávky kromě přídavků ve směšné výši. Nestěžuji si, jsem koneckonců rád - neboť toto mně přinutilo hledat novou práci i příležitost :-) A moje paní si našla práci. Sice nic moc extra, ale nestěžuje si.

Avšak přeci jenom - představme si situaci v naších krajích velmi častou. Platy blízké mzdě minimální a pracující oba rodiče. Jsou prakticky ve stejné situaci, na děti a na koníčky není čas ani peníze.

Dále uvědomme si fakt, že že bydlení i v chudých oblastech dáne minimálně 6000 tisíc, v případě, že bydlíte v bytě a platíte nájem a služby s ním spojené. Přidruži se k tomu určité školní potřeby ratolestí a na běžný provoz domácnosti zkrátka chybí .... oběživo. Nejsme na venkově, kde některé komodity vyrostou na zahrádce, v chlívku chrochtá prasátko, jsme v postindustriální spoušti Ostravska, vše se musí kupovat. Takže i při sebeskromnějším žití těžjko vyjdete.

Padla zde řeč o Bruntálsku. Jde o to, že v zastrčených vesničkách či malých městech těžko zajde jen tak do restaurace se najíst. On ten někdo nemá totíž peníze a nají se doma. V neposlední řadě totéž platí i v širším měřítku. Nedaří se tedy podnikaní, neboť služby nejdou, každý, si pomůže svépomocí nebo sousedskou výpomocí. Jinými slovy peníze pak chybí i místní samosprávě třeba na opravu cesty či projekty turismu. Kruh se uzavírá. Lidé utíkají a kraj pustne (nejen Bruntálsko, ale třeba Karvinsko, kde situace je o to horší, že zde nejsou hory a čistý vzduch,ale smrad  a šachty

Jaka 28.9.2006 20:32

Re: Jde o to ....

.."Nedaří se tedy podnikaní, neboť služby nejdou, každý, si pomůže svépomocí nebo sousedskou výpomocí"..

No, i tady to může zčásti být o minimální dani a minimální mzdě. Proto nejsou tady služby, protože podnikat se v tak malém měřítků nevyplatí, když se pak musí zaplatit minimální mzda. Vím, o čem mluvím, kamarádka nechala v malé obci holičiny, protože si na tu minimální daň nevydělala. Rovněž obec nemá koho zaplatit za pokosení příkop a zatravněných krajů kolem cesty, protože vzdálená firma by si účtovala víc, než si může malá obec dovolit. Není tam ale soukromník, který by za pakatel pokosil, protože by na tu daň nevydělal.

Adi 29.9.2006 22:19

Re: Re: Jde o to ....

Však jo, jsou příliš vysoké daně.  Zaplatit nájem, daně za sebe a pak ještě daně za zaměstnance - to naštve, neboť zdanění platu je obrovské - dosahuje téměř poloviny částky, kterou vidíte na vyplatní pásce. Zde je jádro pudla vysoké nezaměstnanosti.

Další je mnohdy prostá nenažranost některých podnikatelů - Jinými slovy nedají více, než minimální mzda, přičemž jejich firma si jinak vede obdivuhodně dobře. Za minimální mzdu rodinu neuživíte a ostatně je to protimluv - být zaměstnán a přitom být ještě závislý na sociálce - to zrovna není to pravé ořechové.

Jistým problémem může být i výše sociálních podpor - tj. jsou opravdu demotivující - ovšem ještě více demotivující je úroveň platů

R 27.9.2006 23:11

Minimální plat

Zrovna v poslední době zase tripartita dohodnula nějaké zvýšení minimální mzdy a od toho se určitě zvednou i ostatní navazující částky. Uvažoval jsem, co dnešní minimální plat znamená třeba pro takovou práci uklízeče. Já třeba nyní pracuji ve firmě, kde se v prostorách firmy pohybuje denně hodiny odhadem asi 15 - 25  lidí jako stálí zaměstnanci a lidi, kteří pro firmu pracují. Vzhledem k dnešnímu minimálnímu platu by bylo absolutně neefektivní najmout někoho na uklízení. Jenže ta práce se stejně musí udělat.  Proto si každý v rámci možností co nejvíc uklízí sám a zbytek, jako jednou za čas luxování koberců nebo údržbu toalet má v povinnostech manažerka kanceláře, dříve by to byla sekretářka ředitele pobočky v rámci svého jistě poměrně dobře placeného pracovního času. Kdyby byl třeba minimální plat 3500 Kč, firma by nejspíš za 4000  zaměstnala nějakého uklízeče.

R 27.9.2006 23:11

Re: Minimální plat

Vydělala  by na tom firma, protože by zaměstnanci nemusili tak úzkostlivě udržovat nedotčenost prostor a ona manažerka by se za svůj plat mohla dělat něco náročnějšího. Vydělal by na tom stát tedy my všichni, protože by případně nemusel toho uklízeče platit na pracáku. Mohl by vydělat i ten uklízeč, pokud by si takle přivydělával jako student, získal by pozorováním určité zkušenosti, pracovní návyky a styly chování, které by potom mohl využít jako absolvent a které někdy absolventům škol zoufale chybí. Při současném minimálním platu ovšem takový potencionální uklízeč sedí v lepším případě na podpoře, v horším ji propíjí v hospodách a my ostatní na něho platíme a platíme.

WWW 28.9.2006 10:24

Re: Re: Minimální plat

Nevsiml jste si ani toho, ze jste v tom ktuhu dobehl na stejne misto pane R !

Potencialni uklizec nepracuje, protoze ho za tak "vysokou" mzdu nikdo nezamestna. Vy by jste to vyresi tim, ze mu date par supu, . Potencialni uklizeci podle vas budou busit nadsene na dvere vasi firmy proto, aby si vydelali castku tak malo ( a jeste se musi rano vstavat ) se lisici od podpory.

Ne neni to na Nobelovou cenu t

WWW 28.9.2006 10:26

Re: Re: Re: Minimální plat

Pardon, ulitlo neopravene .Snad je  to i tak srozumitelne !!

R 28.9.2006 14:50

Re: Re: Re: Minimální plat

Problém je v tom, že když člověk něco dostává zadarmo, tak si toho neváží a chce ještě víc. A když to nedostane, tak bude pálit auta jako před rokem ve Francii. Nebo jako ti romové z slovenských osad. "Bílí nám kradou naše peníze, co máme dostávat, protože je rozdělují oni" Takové lidi chcete vychovat i u nás zvyšováním minimální mzdy a podpor? Kdepak, nejlepší varianta je toto všechno snížit, dokud je to ještě trochu možné a tím přinutit co nejvíc lidí pracovat. Kdo pracuje, nemá čas na vymýšlení blbostí.

Kecal 28.9.2006 18:41

Re: Re: Re: Re: Minimální plat

Možná by bylo dobré vytvořit jiný systém vyplácení dávek. Prostě by ti lidé museli ráno v 6,00 nastoupit, vyfasovat lopaty a uklízet nebo něco dělat 8 hodin denně a teprve potom by dostali podporu. Třeba by si raději našli zaměstnání ? Nevím proč by měl kdekdo dostávat dávky poštou a válet se do oběda v posteli. A práce je jistě dost, bordel vidíte všude kolem sebwe.

R 29.9.2006 13:12

Re: Re: Re: Re: Re: Minimální plat

No s tím děláním je taky problém. Oni vyfasujou lopaty a budou uklízet bordel kolem cest a za měsíc přibudou na pracáku lidi z technických služeb, kteří předtím dělali totéž. Ale jinak s něčím takovým souhlasím. Když někdo má pobírat dávky srovnatelné s minimálním platem tak ať taky denně aspoň část pracovní doby něco dělá. Ideální by bylo nějaké učení v rámci rekvalifikace. Nebo možná by se měly dávky vyplácet týdně nebo ještě častěji, aby se ti lidé častěji obtěžovali někde chodit .A osobně, ne na žádné konto. A před nějakou dobou jsem psal, že pokud má někdo z rodiny brát plné sociální dávky, podmínkou by bylo přestěhovat se s celou rodinou do sociálního bytu a toho normálního se zbavit, stejně by mělo být podmínkou prohlášení, že nemá prostředky ani žádný další zdroj příjmů a lhaní v tomto směru by mělo být postihováno podobně jako za socialismu rozkrádání majetku v socialistickém vlastnicví, vzdáleně je to přece totéž.

R 27.9.2006 22:46

Souhlas

Souhlasím v postatě se vším, co je napsáno.  To, že si nikdo na té rozhledně neotevře hospodu nebo že v míste plném nezaměstnaných nejsou řemeslníci je dáno vysokým prahem, který musí  takový oficiální poctivý řemeslník nebo živnostník  překonat, aby se mu to vyplatilo, zaplatil povinné odvody a neumřel při práci hlady. Jeho čistý roční zisk  se totiž musí pohybovat něco nad 100 tisíc korun a to ještě nepočítám náklady na nářadí, na auto, protože musí být mobilní a další. Měsíčně musí vydělat aspoň 10 - 12 tisíc korun čistého zisku jen na sebe. Pokud to nevydělá, nemá to cenu rozjíždět. Ve městě je těch řemeslníků více, protože je tam poptávka po těchto pracech na relativně malé ploše.

R 27.9.2006 22:47

Re: Souhlas

Určití řemeslníci a živnostníci a OSVČ ve městě dokonce ani nutně nemusí mít auto, za cenu trochu větší spotřeby času jim stačí MHD. Co je ve městech na pár kilometrech čtverečních, je stejná nabídka práce pro takové lidi na vesnicích až na desítkách a stovkách kilometrů čtverečních a bez auta se tam proto nikdo neobejde.  A protože jsou strašně nízké ceny potravin, tak dříve velice frekventovaný model takzvaného kovozemědělce na vesnici, kdy  člověk třeba polovinu, dvě třetiny živobytí získal obděláváním půlhektarového políčka na vesnici a zbytek prostředků získal mimo sezónu zemědělských prací jako řemeslník nebo živnostník je dneska absolutně nesmyslný. Dneska pokud takový nezaměstnaný ve vesnici má nějaká pole, pronajímá je za minimální peníz družstvu a sám sedí na podpoře.

Vážný 27.9.2006 21:53

Co s tím

Jen naokraj: Víte že v mnoha okresech je dnes nezaměstnanost srovnatelná a vyšší, než za velké hospodářské krize v 30.letech? To že si to neuvědomujeme (a že tu nemáme velké demonstrace a nepokoje) je dáno právě tím sociálním systémem. Je to jakýsi poplatek za smír (něco jako ti volové a hřivny, co jsme kdysi odváděli do říše).

Přitom s mnoha věcmi v článku souhlasím... Ale řešení není přímočarý návrat ke kapitalismu 18.století. (Ani to nejde, euronovela Ústavy totiž zavedením priority smluv před zákony zafixovala např. všechny úmluvy Mezinárodní organizace práce, které nás zavazují udržovat sociální systém...)

Myslím, že například by mohl být užitečný model fixních 2-3 úrovní dávek: 1. úroveň = nemakačenko = stravní dávka v úrovni přežití (nikoli bydlení atd.; případně i naturální). 2. úroveň = normální člověk, který nemůže pracovat bez ohledu na příjem (maminka na mateřské, pečující osoba, student, dítě, nezaměstnaný na veřejných pracech,...) 3. úroveň = zohledňující speciální problémy (invalidi, ...). Všechny ostatní dávky by pak zanikly (krom důchodů).

Je to lepší, než fixní sociální dávka ODS, protože ta je nespravedlivá. Navíc bych zavedl možnost vyúčtovat toto u blízkých osob v daních 1x ročně, což by bylo podpořeno 10% navíc (úspora administrativy).

občan z kraje města 27.9.2006 17:37

k tomuhle poznání dochází stále více lidí

Ti co si tady stěžují a zdůvodňují potřebnost sociální péče jso v podstatě příznivci otroctví i když si to neuvědomují. Svoboda je naprosto neoddělitelně spojena s nejistotou a tedy odpovědností. Jistoty vedou vždy do otroctví, když má někdo jistoty musí mít také někdo nedobrovolnou povinnost. Bohužel je společnost natolik zdegenerovaná, že už možná většina lidí není schopna svobodného života a vyžadují aby jim někdo řekl co mají dělat a rozhodoval o nich a postaral se o ně. Tito lidé jsou jako zvířata odchovaná v zologické zahradě a ten sociální stát tu zologickou zahradu vytváří. A jak známo, zvířata odchovaná v zoologických zahradách na svobodě hynou.