26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

ÚVAHA: O sociálním státu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vilém 27.9.2006 10:45

Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Já nikomu nic nezávidím, nicméně mám VELMI SILNÝ POCIT, abych citoval pana Drápala, že v naší zemi došlo k jakési perverzi - BOHATÍ ZDE ZÁVIDÍ CHUDÝM ŽIVOTNÍ MINIMUM.

To je moérální skandál gigantických rozměrů. Kupodivu právě tito morálně nepříčetní lidé se morálkou ohánějí od rána do večera.

MF 27.9.2006 10:54

Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Bohatí nezávidí chudým životní minimum. Bohatým se nelíbí, že musí živit ty chudé, kteří mohou pracovat a pracovat nechtějí. A takových je moc a stále se množí.

Vilém 27.9.2006 10:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Není nic lehčího než nabídnout zaměstnání.

Jistě, minimální mzda brání tomu, aby mohli chudí pracovat zadarmo a páni Drápalové kázat o dokonalosti trhu. Jenže po jejím zrušení byste musel, vážený pane, přihlížet situacím, kdy pracující nemá za co žít, takže krade. Panu Drápalovi by to však nejspíš poskytlo neprůstřelný doklad morální zvrhlosti chudých.:-D

MF 27.9.2006 15:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Zdá se, že jste nikdy nepodnikal a nehledal zaměstnance. Měl jsem 3 roky na třech okolních úřadech práce požadavky na nekvalifikované dělníky. Za 3 roky se přihlásil jeden a ten vydržel 2 měsíce. V místě byla v té době 8% nezaměstnanost. Nebýt ukrajinců, nemohl bych vyrábět. Plat byl 13.000,- s možností přesčasů. Tak mi nevyprávějte nic o nabízení práce.

Vilém 27.9.2006 17:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Já nevím, kde to všichni podnikáte. Koncem června jsem dělal několikrát noční v prosperující zahraniční firmě, která kompletuje katalogy, a měl jsem 61 Kč/hod. Na 13 000 Kč bych se býval musel sedřít. A to tady kolem Plzně ani náhodou není 8% nezaměstnanost.

A.D. 27.9.2006 12:08

Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Pokud na to životní minimum musím přispívat, mám i morální právo ptát se, jak jsou mé peníze využívány. Obzvláště, když moje "nemravné bohatství" je vykoupeno intenzivní prací a minimem volného času a když si pak konečně dopřeju dovolenou a zamířím na chudé Bruntálsko, nemám se tam ani kde najíst, poněvadž místní hospody nevaří, pokud jsou vůbec otevřené. V podstatě se mi tím dává najevo: "Naval prachy na sociální dávky a drž hubu. O peníze, za které chceš od nás práci, ti nestojíme".

A že mířím i do řad vlastního příbuzenstva. Dnes rozšířený návyk "věčného studia" a vychytávka kombinace "dálkové studium + registrace coby nezaměstnaný", byť student dál žije u rodičů, nechá se jimi živit a práci ani v nejmenším nehledá, je obzvláště odporný. Kdepak nějaké brigády, k čemu? Sociální dávky stačí jako slušné kapesné, vylepšené ještě příspěvkem od rodičů. Kteří se studenta ještě zastávají - "když může mít dávky, tak co by se dřel na brigádách?"

Vilém 27.9.2006 12:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Morální právo určitě máte vůči všem veřejným prostředkům - Z TITULU OBČANSTVÍ MIMOCHODEM, nikoli jakožto daňový poplatník, tady nejste na trhu.

Nevím, kde jste přišla k představě o nemravnosti bohatství. Mohu se taky podivovat, že na Burntálsku nenajdu restauraci, ale jen putyku. Nikdy jsem tam nebyl, ale osobně bych důvody hledal v nedostaku kapitálu a kupní síly obyvatel té vsi, ne v sociálním státu.

Mně je zcela jedno, kam míříte, pokud existují možnosti jednání, které si někdo zvolil, tak to jen vítám, komunistické všichni do výroby stejně prosperitu nepřineslo. Pokud jde o brigády, z vlastní zkušenosti vím, že jsou naprosto k ničemu ve všech ohledech, pokud trvají déle než měsíc v létě - tolik člověku stačí, aby o morálnosti PRÁCE ZA KAŽDOU CENU ztratil jakékoli iluze. Člověk se nechá nehorázně ždímat, nakonec mu ještě prohlížejí tašku, jestli si neodnáší něco z těch s..k, které prodávají.:-D A pochopitelně čas takto ztracený pak člověku chybí, když chce napsat slušnou diplomku atd. Nakonec ze mne byl spíš pokladní na škole než student na brigádě. A málem jsem si pokazil vědeckou dráhu kvůli mizerným několika tisícům.

A.D. 27.9.2006 12:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Asi jste na Bruntálsku opravdu nikdy nebyl - to je totiž horská oblast, víte? Turisti, lyžaři - to jsou ti lidé, z jejichž zájmu o lokalitu žijí celé Alpy, třeba :-) Ale holt nerozdávají svoje peníze jen tak, chtějí za ně nějaké služby. A psychologie "člověka na dovolené" má i tu stránku, že si koupí i věci a služby, které by si jinak nikdy nepořídil. Pokud mu je ovšem někdo nabídne..

Nikdo netvrdí, že má student brigádničit  na úkor studia. Ovšem forma "kombinované studium" je primárně sestavena tak, aby ji mohli absolvovat lidé "při zaměstnání" - jako možnost pozdějšího zvyšování kvalifikace. Nikdo ovšem nebrání maturantům hlásit se i na tuto formu studia, leč těžko uvěřit, že se přitom nedá zvládnout brigáda?

Ostatně, já jsem během prázdnin na střední škole pracovala v továrně u pásu, v sobotu časně ráno roznášela noviny a tak podobně. A byla jsem ráda, že mám přilepšení ke kapesnému, rozhodně jsem si nepřipadala jako vykořisťovaný chudák.

Mimochodem, kdyby se "ty s....y" z obchodu nekradly a nevynášely, nikdo by do kontroly zaměstnanců neinvestoval.

Vilém 27.9.2006 13:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Ovšem vůbec kdyby se nekradlo, nemáme policii - nejlepší je z nutnosti se jako mravenec ocitnout mezi kolektivem mravenců, kteří "jako celek" něco dělají, a proto se jako celek musí nějak omezovat. A zdaleka nešlo jen o toto, nýbrž dnešní brigády jsou všobecně velmi svinské, možná nejen brigády - to je opačná stránka té spotřebitelské dovolené.

Jistě Jeseníky nejsou Alpy a prostě mi připadá neuvěřitelné usuzovat na vinu místních příjemců sociálních dávek - to bych už spíš hledal vinu u podnikatelů, úřadů, bank apod.

Osobně prostě nejsem schopen cítit nějaký vztek na člověka, který studuje společně s evidencí na pracáku. Co když např. někdo přijde o práci během studia - to by měl snad studia nechat?

Celý tento článek vidí vinu v přílišné toleranci - a to je podle mne zásadní chyba - v jednom případě ze sta je tolerance nemístná, ale radši sto podvodníků než jednoho zbytečného bezdomovce - a ono je to momentálně spíš 1:1.

A.D. 27.9.2006 14:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Co když např. někdo přijde o práci během studia - to by měl snad studia nechat?

Ano, pro tuto situaci bylo nejspíš původně umožněno brát podporu i studentům, když studují  "dálkově". Potud v pořádku. Ale někdo to objevil jako "dobrý šolich" a věřte, že jenom v ročníku mnou zmiňovaného studenta (který nepřišel o práci, on během studia NIKDY nepracoval) bylo takových "nezaměstnaných" více než polovina. A vůbec se tím netajili :-(

...dnešní brigády jsou všobecně velmi svinské, možná nejen brigády - to je opačná stránka té spotřebitelské dovolené.

My si ale na tu "spotřebitelskou dovolenou" taky musíme během roku vydělat! Ovšem když pak chceme nějaké ty vydělané peníze utratit (=dát vydělat prodejcům) a na silvestra dopoledne nakoupit zásoby na oslavu, zjistíme, že v Bruntále obchody v deset končí, pokud vůbec měly ten den otevřeno (ač připadlo 31.12. na všední den, nikoli víkend). Malé obchody, žádné kolosy. Jediná otevřená byla "vykořisťovatelská" Billa, narvaná zákazníky a vyprodaným sortimentem. Ale kazetu do kamery nebylo koupit kde.

Vy totiž nechápete jednu věc - že ani bohatší lidé si svoje peníze nesuší ve štrozoku, oni je utrácejí! A každá utracená koruna dá vydělat někomu dalšímu, dá někomu dalšímu práci, kterou si "odporný bohatec" za svou korunu kupuje. Nejhorším typem smýšlení pak je, když se o takových lidech řekne: "Však má dost, ať nám taky dá, ale ať po nás za to nic nechce".

Vilém 27.9.2006 15:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Já bohaté lidi,a mohu je pozorovat ve svém příbuzenstvu zblízka, nijak nepodezírám z pohodlného života. Ani je neodsuzuji, jen nehodlám akceptovat jejich stížnosti a scestné moralizování - naprosto nikdo je nenutí, aby se přepínali, v naší společnosti existuje možnost vést umírněnější způsob života než vydělávat s takouvou zběsilostí, že potom člověk blouzní a závidí nezaměstnaným volno. To není chválihodné, to je sebeničení, a není to ani nutné, tudíž je to jejich chyba, a kompetence těchto zmatených workoholiků mluvit v sociálníhc a veřejných otázkách je zpravidla velmi omezená. Jediné, co vlastně umí, je ptát se : proč bych měl na někoho platit daně? A říkat tím ovšem, že je nic nezajímá - jako by šlo donutit někoho k zainteresovanosti - právě proto je zde státm který vychází z hájení obecných zájmů, odlišných od zájmů bohatých, jakkoli to bohatí nedokážou pochopit.

A.D. 28.9.2006 7:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Když si každý povede ten "umírněnější život", kdo pak bude živit ty vaše sociální případy? :-)

Většina úspěšných lidí pracuje tak intenzivně, protože je jejich práce těší a když ji mají dělat pořádně, znamená to obvykle pracovat více, než zákonných 8 hodin "od sedmi do tří". Tuhle cenu berou jako dobrou za potěšení z výsledků své práce, ale také chtějí, aby si e zbylém čase mohli užívat pohodlí adekvátního svému pracovnímu úsilí.

No a konečně - normální je, že úspěšný člověk utrácí své peníze za služby a věci, které mu pohodlí přinesou a ze kterých jsou živi ostatní lidé. Když nebude žádný dostatečně bohatý člověk, který si bude moci dovolit často večeřet v lepší restauraci, nebudou ani pracovní místa v té restauraci, nebudou ani pracovní místa ve firmách, dodávajících zařízení a dražší suroviny pro tyto restaurace. Tohle je normální ekonomické pravidlo, které funguje. Kdežto váš systém počítá s tím, že se úspěšný člověk odře na daních, aby se mohly platit sociální dávky těm, kdož pracovat nechtějí. Jako trest za to, že moc vydělává a s poukazem na to, "že ho přece nidko vydělávat nenutí. Kdyby vás ale všichni poslechli, nebude ty sociální dávky z čeho platit, jakož nebudou už ani ta pracovní místa, která se nyní zdají být nezaměstnaným "podřadná". Pak už zbývá jen nějakou ideologií zdůvodněná kolektivní chudoba a jsme v Severní Koreji :-(

Jenda 27.9.2006 18:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

Paneboze! Vedecka kariera a VILEM!!!

Jsem se prave malem umlatil smichy.

Jura Jurax 27.9.2006 10:28

Re: Re: Těžká demoralizace bohatých

No, mí rodiče byli pracující inteligenti a tvrdili mi totéž. A o blahobytu za bolševika se u inteligence nedalo mluvit tuplem - a navíc pracovněinteligentní původ byl kádrové mínus.

gerontusinza 27.9.2006 11:16

Pane Viléme, není to trochu přehnané?.Re: Těžká demoralizace bohatých

Trochu otevřete oči a zjistíte na dotaz  Proč nepracuješ? že cca 25% vám odpoví, že by po odečtení dopravného do práce měli méně na spotřebu proti sociálním dávkám, které obdrží celkem bez zvláštního boje. Takže část Čechů ( i ostaních ČR občanů) nechtějí skutečně pracovat. Takže ten váš výlev nebyl tak na místě. Vím generalizovat se nemá, když ale bez toho se k žádné prognóze nedoberete. Chápu že fízlování je odporné, ale nefízloval byste rád v případě že byste měl u někoho dluh řádově kolem milionu a on by vám s úsměvem tvrdil že je nemajetný. Já teda ano, a tvrdě, všemi možnými prostředky. .Proto se divím státu, že tak nekoná a i já musím platit nedobrovolně tuto nesociální sociálku..

Hnyk 27.9.2006 0:46

Toť otázka

Jsou sociální dávky v Česku příliš vysoké a nebo mzdy příliš nízké? Nikdo nebude mít chuť denně osm i víc hodin zařezávat v práci když ze mzdy nakonec nebude schopný zaplatit nájemné a uživit rodinu. Kontrola sociálních dávek je dobrá, ale žádný všelék. Spíš je potřeba natolik snížit daně, aby se legální podnikání vyplatilo. Jinak to dopadne jako na severu Německa, tam jsou oblasti, že lidé berou podporu a dělají fušky, za ty ale neberou peníze. Tudíž mají právo na podporu a nemusí platit daně. Je to systém "sousedské výpomoci" na motiv "já ti spravím auto, ty mě spravíš střechu". Peníze berou jen od cizích, když vůbec pro cizí něco udělají.

Příklad Japonsko: V Japonsku je rýže podstatně dražší než ve světě, protože japonští zemědělci jsou subvencovaní například tím, že dovoz rýže ze zahraničí je zakázaný. V podstatě nemožné je tam taky pro cizince pracovat a každý podnik je hrdý na to, když může držet zaměstnance od vyučení až do důchodu. Přesto japonské hospodářství nehyne na "nemoc sociální stát". Naopak, nedostatek levných pracovních sil v některých oborech vedl k rozvoji technizace a Japonsko vede ve světě ve vývoji a nasazení robotů.

Coehoorn 27.9.2006 1:10

Re: Toť otázka

Jasne a uz sa im to tam zacina rucat a Koizumi a jeho novy nastupca robia reformy.Dalej zabudas na moralku aziatov,kde je hlavne kolektivne blaho a az potom ja. Casto sa stavaju pripady ked musi firma naridit dovolenky,lebo zamestnanci si ich sami nezoberu......

Co sa tyka tej ryze,pripada ti spravne,ze ked niakych 6000 talianov pestuje na sicilii ryzu tak koli nim ma cela EU ryzu drahsiu a vies kolko penazi ide na podporu chudobnych krajin,kde miznu na kontach miestnych bosov,ktory potom vedu plamene reci a vony proti vsetkemu zapadnemu a europskemu?A co pristahovalectvo?Nebolo by lepsie umoznit niakemu africanovi vypestovat si potravinu a tu u nas prepat,ako ho nechat hladovat a jeho starostovi posielat prachy...

Coehoorn 27.9.2006 1:11

Re: Toť otázka

A este ktej situacii v CR,ked znizis dane musis i socialne davky lebo na ne nebudes mat.

Hnyk 27.9.2006 1:37

Re: Re: Toť otázka

Možná by stačilo snížit počet neefektivních úředníků a místo jejich mezd jim platit sociální dávky. Ušetřilo by se na platech a omezil by se počet škod.

A ta italská rýže, kde se dá koupit??? Já ji ještě nikde neviděl a co jsem slyšel tak ji Taliáni zbaští sami, především v luxusních restauracích. Takže jestli je v EU rýže dražší než ve světě, tak určitě ne kvůli italské rýži. Jo a rozvojová pomoc - Evropa po morových ranách žádnou pomoc nedostala a přesto se stala vedoucí silou ve světě. Totéž USA po občanské válce. A že by Číňani někdy dostávali pomoc, o tom taky nic nevím.

Lapil 27.9.2006 1:36

Re: Toť otázka

To Japonsko asi není dobrý příklad. Z nějakého důvodu jsem přesvědčen, že je tam výrazně nižší nezaměstnanost než u nás, výrazně kratší dovolená (a stejně se nevybírá) a výrazně tvrději se pracuje (a je jedno, jestli kvůlivá drábovi nebo osobní cti). Takže s tou sociálností to asi nebude tak horké.

A že je zakázaný dovoz rýže? (pozor - teď vysloveně spekuluju, nevím nic) Dobrá, místní mají monopol a podle toho vypadají ceny; drahá rýže - tomu se dá říkat sociální opatření?  Jo aha - sociální podpora nějakých 4% (možná 3%, možná 7%; jiné číslo by mě hodně překvapilo) lidí - zemědělců je vykoupena drahým jídlem pro všechny ostatní; jsem vážně gauner, když se mi to nelíbí? Ale přesto - ty ceny platí každý kupující sám za sebe a nemontuje se do toho stát vybírající příspěvky od požíračů knedlíků, které obratem předá požíračům rýže.

Hnyk 27.9.2006 1:45

Re: Re: Toť otázka

Lidi co v Japonsku byli tvrdí, že Japonci jsou jen proto tak efektivní, že pracují mnohem déle než Evropané. Jinak se v práci nepřetrhnou, asi tak jako v Evropě ve středověku, a kdyby pracovali tak málo hodin jako Evropané, tak by Japonsko šlo od desíti k pěti. Takže mít v Japonsku práci v dobře vedeném podniku, to je skoro stoprocentní sociální opatření, akorát že se musí skutečně docházet do práce a trochu pracovat, nejde to válet se celý den v hospodě.

Jimmy 27.9.2006 3:01

Re: Re: Re: Toť otázka

S pracovní dobou souhlasím. Tam kde pracuji já je skutečná pracovní doba japonců po většinu času 9:00 - 22:00 (1,5 hodiny dá dohromady oficielně pauza na oběd a svačinu), ale že by udělali nějak výrazně více práce než ve stejné oddělení v ČR mi nějak nepřijde.

Lapil 27.9.2006 16:33

Re: Re: Re: Toť otázka

Dyk `sem říkal, že spekuluju; ony ty zdroje "všichni vědí" jsou někdy neuvěřitelně vedle. Díky vespolek

Jimmy 27.9.2006 2:56

Re: Toť otázka

Japonsko - kecy

Právě jsem dlouhodobě v Japonsku a pracuji v hodně velké mezinárodní firmě. Když jsem se byl podívat na lince, tak kmenových pracovníků firmy tam bylo asi 10% zbytek tvořili zaměstnanci jiných firem a z nich velká část nebyli japonci ale korejci !

Japonsko je až neuvěřitelně socialistický stát a tolik lidí dělající naprosto neskutečně debilní a zbytečné práce jsem nikde jinde neviděl, např. na každém přechodu pro chodce k většímu nákupnímu centru je 2-3 "policistů" kteří "kontrolují dopravu" i přesto, že tam jsou světelné semafory.

Posledních cca 10 let je japonsko v krizi a pokud člověk zajde i jinam než na turisticky zajímavá místa, tak je to vidět. Je tu spousta veřejných míst a zařízení postavených před cca 10-20 lety, ale značně chátrajích, protože na to prostě nejsou peníze. Vše je ovšem relativní a tak i přes viditelný úpadek jsou o dost dále než ČR.

jaajacz 27.9.2006 0:27

ano

naprosty souhlas s timto clankemR^

Dick 27.9.2006 4:14

Re: ano

S článkem velice souhlasím. Ale vzbuzuje ve mně zvědavost, protože působí dojmem, že se známý autor chystá k další politické angažovanosti. Pamatuji pana Drápala jako evangelického kazatele, pak jako charismatika a potom kandidáta strany Volba pro budoucnost. Článek zní jako politické kredo. Dočkáme se vysvětlení?