23.3.2023 | Svátek má Ivona


Diskuse k článku

ÚVAHA: O historii

Lidé se celkem často shodnou na názoru, že historie se opakuje a že bychom se z ní měli poučit. Proto historické události lidé zkoumají a snaží se pochopit, proč k nim došlo. Často je to proto, že tyto události byly tragické a lidé si přirozeně nepřejí, aby se opakovaly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 6.12.2022 14:00

"Jsme"? My občané, nejsme volení politici. Volení politici jsou u nás jen senátoři a prezident republiky. Ostatní politici voleni nejsou, voleny jsou jejich politické strany a hnutí. Nikoliv naše politické strany a hnutí, ale jejich politické strany a hnutí. Naprostá většina našich občanů není členem žádné strany ani občanského hnutí.

L. Písařík 6.12.2022 14:42

Největší hrůza byla v tom, že v tom obchodě nakupovali lidi, kteří normálně žili, pracovali a užívali života. Opravdoví kapitalisté v něm sotva.

J. Jurax 6.12.2022 16:34

Pokud se budete rozhodovat jen demokraticky, skončíte v neproduktivním socialismu, pravíte.

Nesouhlas. Mohl byste tuto štěpnou myšlenku blíže rozvést?

P. Čech 6.12.2022 10:40

Pokud ta svoboda slova je nadužívána a zneužívána politickými a mediálními subjekty s cílem vlastního obohacování a pokud zásahy do volebního systému jsou podle přání a v zájmu občanů s cílem jeho reformování (změny k lepšímu), potom jsou tyto zásahy na místě a systém jen obohacují. Demokracii, pokud vůbec existuje, to jen utvrzuje. Samozřejmě to neplatí tam, kde se o demokracii jen kecá ale skutek utek, jako například u nás.

M. Pivoda 6.12.2022 11:11

Pokud si v silně nehostinném prostředí vzdáleného Marsu tamní budoucí občané demokraticky odhlasují formu společnosti například komunistickou, budete zde na planetě Zemi efektivně protestovat?

R. Langer 6.12.2022 12:15

To si musíš zajít za Paroubkem, ty naše malá hloupoučká UI, ten hlasuje s Marťanama. Tam to můžeš vyzkoumat. ;-D

P. Čech 6.12.2022 14:08

Nechápu, co tím chcete říci. Naši občané si neodhlasovali žádnou formu společnosti. Ta jim byla nadiktována politickými stranami. Proč myslíte, že v roce 1991 Václav Klaus z pozice předsedy OF toto občanské hnutí rozbil? Inu proto, aby mohl založit ODS a podle toho vzoru vlastně i další politické strany s výjimkou KSČM. Ta ovšem vznikla jen proto, že jí to bylo systémem dovoleno.

Odhlasují-li si někde jinde tamní občané komunistickou společnost v referendu a nebo jiném všeobčanském hlasování (většinově) a nebo jakoukoliv jinou společnost, protestovat nebudu, protože mi do toho nic není. Jde totiž o výhradní věc občanů dotyčné země.

M. Pivoda 6.12.2022 18:13

"Naši občané si neodhlasovali žádnou formu společnosti." souhlas.

Daniel Kroupa na ČT24, asi minulou neděli, tento názor fakticky potvrdil. Oni tehdy prý rozhodli o formě zastupitelské demokracie - přes politické strany.

P. Čech 6.12.2022 19:41

Aby demokracie mohla být zastupitelskou, musí být především demos kratos- vládou občanů - demokracií jako takovou. A to u nás není. U nás nejsou voleni zástupci občanů do moci zákonodárné, ale zástupci politických stran a hnutí. To není ovšem "zastupitelský" sbor. V zastupitelském sboru státu musí být přímo volení zástupci občanů a ne zástupci nějakých stran či hnutí. Politické strany a hnutí jsou pouhými spolky stejně smýšlejících občanů stejně jako třeba myslivci, rybáři či členové jiných spolků. Takové spolky nejsou obecně určeny k vládě a zejména ne v demokracii k vládě občanům (3. pád). Skuteční zástupci občanů (2.pád) musí vládnout jménem očanů a prosazovat jejich většinovou vůli. Nikoliv vůli vždy menšinových politických stran ani jejich koalic

M. Pivoda 6.12.2022 20:13

No, zde nebudu upřesňovat význam zastupitelské demokracie.

Historie Československa ale ukázala, že občané tohoto státu (možná jen pomýlení nebo v dobrém úmyslu) skutečně přispěli k "nastolení" reálného socialismu.

V situaci pouze zaměstnanců (nikoliv menšinových podnikatelů-inovátorů), dospěla ekonomika do stavu slabé výkonnosti a nekonkurenceschopnosti.

F. Žůrek 6.12.2022 1:59

Historie... tu si dnes každý upravuje... ale kde je potom budoucnost... když není ctnost... A raději končím i když vím co s tím a mlčím a o svou budoucnost se bojím...

H. Kotaz 6.12.2022 6:36

A tu vždy většinově psali vítězové.

B. Liborek 6.12.2022 1:01

Přestal jsem číst v okamžiku otázky, kde se ptáte, proč si společnost nevšimla, kam směřuje vztah nacistů v Německu v 30tých let k židům. Můj názor je že všimla a někteří na tom profitovali, někteří měli radost a některým to bylo na háku...

E. Novotny 6.12.2022 1:18

To asi bylo spis tim,ze mnozi nedokazali odhadnout skutecny dopad.

H. Rybnická 6.12.2022 1:19

Společnost si velice dobře všimla. Jenže než se mohla nějak projevit, byla zničena. Málokdo ví, že úplně první německé koncentrační tábory byly určeny pro vlastní občany,tedy pro německé opozičníky, kteří byli také přednostně zlikvidováni. Málokdo ví, že němeční sociální demokraté , dost silná partaj, v roce 1933 jednohlasně hlasovali proti Hitlerovským zmocňovacím zákonům - a byli za to pronásledování, ostatně prchali také m.j. tehdy ještě do Československa. . Proti brutalitě jakékoli diktatury systému není možné "všimnutí" nějak artikulovat. V Česku to v 50tých letech nebylo jinak a v dnešním Rusku také ne. Irán. Čína. Nevidím moc rozdílu. Pokud ukazujeme ukazováčkem na jiné, ukazují čtyři prsty stejné ruky na sebe samého. Zamyslete se, paní autorko.

M. Krátký 6.12.2022 6:03

Naprosto identická situace nastala po II.světové válce ve státech střední a východní Evropy - tedy v těch státech, které byly "osvobozeny" Rudou armádou - a už jsme v tom jeli i my a hezky dlouho - což dodnes západní evropské státy nejsou schopné pochopit - nic takového neprožily. A stejné je to i dnes, kdy se na nás valí "jen samé správné názory" z USA, EU včetně našich "vedoucích politiků" - šašků počmáraných !!!!!! A tak je nám vtloukáno do hlavy přesvědčení, že Ukrajina je neviňátko a že je potřeba za ní bojovat !!!!!!

R. Langer 6.12.2022 12:16

Však se podívejte, jak hezky o té době píše například nějaký Peroutka... ;-)

L. Písařík 6.12.2022 14:49

Myslíte Budování státu? Vynikající. Dodnes mnozí po něm prskají, což je neklamným znamením, že asi psal pravdu.