8.6.2023 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

ÚVAHA: O historii

Lidé se celkem často shodnou na názoru, že historie se opakuje a že bychom se z ní měli poučit. Proto historické události lidé zkoumají a snaží se pochopit, proč k nim došlo. Často je to proto, že tyto události byly tragické a lidé si přirozeně nepřejí, aby se opakovaly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 6.12.2022 18:24

O historii Československa, obnoveného po 2. světové válce.

Prezident Edward Beneš před válkou sdělil, že tu zapeklitou situaci Masarykova Ćesko-Slovenska (vedle agresivního Hitlera) by mohl vyřešit snad jen "Pepík". Čímž Beneš tehdy myslel Josefa Visarionoviče Stalina. Obnova československého teritoria se skutečně podařila, ale nebylo to zadarmo. .... Můžete pokračovat. Ale vycházejte ze zmíněného historického bodu.

P. Čech 6.12.2022 19:27

Prezident Edvard Beneš se před válkou projevil především jako naprostý zbabělec a zradil svou vlast, Československou republiku poprvé. Místo toho, aby jako vrchní velitel československé armády tuto vedl k vojenské obraně státu, zbaběle uprchl do Velké Británie, kde si z něj tamní lidé dělali jen srandu. "Pepíkovi " lezl do zadku nejen před válkou, ale zejména po válce. Stačí si poslechnout jeho projev v Moskvě.

P. Čech 6.12.2022 19:28

Také to je naše historie!

M. Pivoda 6.12.2022 19:35

Naší novodobou historií je i to, že Parlament ČR před lety udělil prezidentovi E. Benešovi uznání "Zasloužil se o stát".

Čímž bylo myšleno právě státní území, nikoliv duše národa. Zde také nikdo nehodnotí osobnost politika E. Beneše, ale jeho činy v kritické historické době.

J. Sládeček 6.12.2022 22:12

Tajtrdlíku, Beneš postupoval naprosto správně.

P. Vychodil 6.12.2022 17:05

Co by asi C.G. Jung řekl o současnosti ?

Odtržení elit se táhne lidskou celou historii a je jednou z příčin kolapsu civilizací...

Domnívám se , ze jsme svědky kolapsu tzv. kolektivního západu, evropské civilizace jak ji známe a prožíváme...

Faktoru , které nelze zpochybnit :

1. Odtržení elit (EU , EK , ...)

2. Hospodářský pokles (nedostatek zdrojů)

3. Šíření nepřizpůsobivého agresivního islámu

4. Apatie , lenost , sebemrskačství(doplňte dle potřeby ) evropského obyvatelstva a následná neschopnost těmto civilizačních výzvám účinně čelit

5. Ideové “zamrznutí” v dobách studené války , hegemonie USA

Jistě si každý přemýšlivý jedinec doplní další faktoru , předurčují pád tzv Západu ...

P. Čech 6.12.2022 17:19

K Vašemu bodu 4. Nejde o sebemrskačství či lenost. Jde o apatii. Apatie je ovšem předstupněm revoluce. Oni totiž ti občané v evropských státech ve většině případů nemají ve svých rukou přímý nástroj, pomocí něhož by mohli do dění promlouvat a svou většinovou vůli prosazovat. To je také předstupněm a to buď revoluce a nebo socialismu. Zatím to vypadá, že to druhé má navrch, nicméně to první je zákonité.

P. Vychodil 6.12.2022 17:53

Možná jsem měl použít slova “ intelektuálně tupá “ ...

Příklad .

Každý přemýšlivý jedinec věděl , jak bude 5kolka fungovat , věděl i nebezpečí této novodobé “ národní fronty “ ...

Zelení v Německu jsou podobný případ ...

Tím ze významná část populace se nechá zmanipulovat , zblbnout , vymýt si mozek, způsobí , ze elity toho využijí a funguji systémem rozděl a panuj ...

P. Čech 6.12.2022 19:31

Němci jsou tím ovšem z historie známí. Stačí si vzpomenout, jak v roce 1933 podlehli hlásání Hitlera a NSDAP. K čemu to nakonec bvedlo je také ta historie.

P. Vychodil 6.12.2022 20:05

A nepodléháme dnes stejně propagandě o zlem Putinovi?

L. Písařík 6.12.2022 18:40

Nefungovalo to podobně při pádu Římské říše?

S. Kalužík 6.12.2022 13:50

Typické - zločiny naposledy dělali nacisti - stalinsky germanskije fašisty - a od té doby nic, komanči byli jen takoví hodní chlapci a něco málo se jim nepovedlo a až to budou dělat podruhé, už to bude ono!

P. Čech 6.12.2022 10:30

"Historie se opakuje"???

Jak která a jek v čem. Některá historie se neopakuje ale pokračuje v přítomnosti. A není to zrovna v málo případech. Zejména v těch důležitých. Obvykle to je ve věcech, které lidem nevyhovují ikdyž si to třeba ani neuvědomují poněvadž si nedokáží dát pět a pět dohromady. Na vině jsou obvykle politické ideologie, touha po moci ev. činnost toto dosažení moci podporující. Jedná se zejména o vládu a moc politických stran občanům (3. pád), která je lživě vydávána za moc občanů ( 2. pád). Tady se například historie neopakuje ale pokračuje v přítomnosti, u nás již od roku 1918.

H. Kotaz 6.12.2022 11:34

[>-]R^!

M. Pivoda 6.12.2022 10:15

K Úvaze o historii: Nelze zapomenout!

Ústav Paměti národa českého asi čeká, až vymřou přímí/žijící účastníci, čímž (dle názoru Ústavu) zmizí i část nepříjemné české historie. Omyl.

Podívejme se z Česka jinam: Faktem je, že někdejší otroci v USA už dávno vymřeli, ale jejich trpké paměti byli (a jsou) šeptem předávány dál po generacích. Takže dnes, kromě aktuálních problémů 21. století, v USA musí řešit dnes již neexistující problémy. Metaforicky: Burčák musí bouřlivě prokvasit, aby z něj bylo to dobré víno.

P. Čech 6.12.2022 10:33

S tím burčákem máte pravdu, ovšem to platí jen u toho burčáku. Z politiky, a to jakékoliv, nikdy "dobré víno" nevzniklo a asi nikdy ani nevznikne. Politika totiž není přirozené "kvašení" , ale umělý boj o moc nad občany zemí.

M. Pivoda 6.12.2022 11:08

Politika je reálný boj moc.

R. Langer 6.12.2022 12:09

Reálný nerovná se přirozený, ty naše malá hloupoučká UI. ;-)

P. Čech 6.12.2022 13:33

Nemusí nutně být (Švýcarsko, Lichtenštejnsko), bohužel ale je (všude jinde).

F. Navrátil 6.12.2022 8:18

Pokud demokracie začne ustupovat od svobody, skončí to tyranií. Proto jsou tak nebezpečné a zničující experimenty s omezováním svobody slova a zásahy do volebního systému.

M. Pivoda 6.12.2022 10:22

Pokud se budete rozhodovat jen demokraticky, skončíte v neproduktivním socialismu.

Gustáv Husák tuto skutečnost kdysi formuloval následovně: Naši (českoslovenští) lidé by chtěli socialisticky pracovat, ale kapitalisticky žít! (Katalogy kapitalistického obchodního domu Neckerman se v Husákově době předávaly z rodiny do rodiny.)

P. Čech 6.12.2022 10:46

Nemáte pravdu, pane Pivodo. Pokud se budeme rozhodovat demokraticky, to je podle vůle většiny občanů, potom neskončíme v žádném socialismu, ale v systému, který už více než 200 let efektivně funguje ve Švýcarsku. Tam totiž o demokracii nežvaní, tam ji budují. U nás se o demokracii jen kecá, přičemž budujeme stále ten socialismus, pouze jej pepříme nemálem zásad klasické anarchie. Demokracie totiž m.j. znamená jistý řád a ne zmatek a chaos, jaký máme u nás.

M. Pivoda 6.12.2022 11:06

P. Čech zapomněl uvést důležitý časový údaj.

Totiž, jak dlouho to bude v Česku trvat, než se dostaneme do stavu současné švýcarské demokracie, a přes jaká kritická historická stádia si mezitím nutně projdeme.

Takže si položte i jinou otázku: Co jsme od tzv. Sametové revoluce 1989 již udělali ve prospěch budoucí občanské společnosti?

Čas politický trvá 4 roky: od voleb do voleb.

Čas státnický trvá desetiletí, nebo i staletí.

Jsou dnes u moci politici nebo státníci?

R. Langer 6.12.2022 12:14

Naše malá hloupoučká UI zapomněla uvést důležitý časový údaj.

Totiž, jak dlouho to bude v Česku trvat, než se dostaneme do stavu současné švýcarské demokracie, a přes jaká kritická historická stádia si mezitím nutně projdeme, když S NÍ NEZAČNEME NIKDY.

Jako příklad, jak by to mohlo vypadat, bych dal Švýcarsko z doby před 200 lety. Myslím, že výchozí podmínky budou přinejmenším srovnatelné.

Co ty na to, ty naše malá hloupoučká UI? ;-)

P. Čech 6.12.2022 13:55

Když s ní nezačneme nikdy, bude to trvat do nekonečna. Ono jde v podstatě o jedno, jediné. Nežvanit o změně systému na demokratický a začít konat. K tomu ovšem my, občané, potřebujeme bezpodmínečně zákon o obecném referendu, nikým a ničím neomezovaný. Ten nám ovšem vládnoucí politické strany a hnutí odmítají dát. Asi proto, že se nás, občanů bojí. A o tom to všechno je.

Před těmi cca 200 lety to v tom Švýcarsku vypadalo podobně jako u nás dnes. Pár chytrých lidí ovšem jen nežvanilo o nějaké demokracii, jako naši politici a novináři. Vzali za základ ideály velké Francozské revoluce a spolu s tezemi George Washingtona takový systém zavedli. Nežvanili o tom, jak je u nás zvykem a konali. Během krátkého času občané poznali, že jim takový systém nadmíru vyhovuje a jali se jej podporovat. A proto a jen proto jsou dnes Švýcaři tam, kde jsou. A navíc, neměli se z čeho učit, my máme, právě v tom Švýcarsku.

P. Čech 6.12.2022 13:45

1. Čas takový či onaký. To je nesmysl (čas politický). Čas je jen jeden a ten platí jak pro politiky, tak i pro ostatní občany.

2. Čas státnický - dtto.

3. U moci jsou dnes u nás zástupci politických stran a hnutí, nikoliv občanů (nejsou občany přímo voleni). Skutečným státníkem z nich není ani jeden. Kde by se také v těch stranách a hnutích vzali, že?

Ve prospěch ev. budoucí občanské společnosti jsme my, občané od t.zv. sametové revoluce neudělali nic, protože jsme ani nic udělat nemohli. Nemáme totiž ve svých rukách žádný přímý nástroj, pomocí něhož bychom ev. mohli cokoliv ovlivňovat. Nepřímé volby "našich" zástupců takovým nástrojem nejsou, protože fyzické osoby, které "kandidují" jsou lidem nadiktováni politickými stranami a hnutími. Podle diktátorského volebního zákona musíme tyto strany a hnutí volit, poněvadž jinak je náš hlas neplatný. Je to zcela stejné jako tomu bylo před rokem 1989. Tedy my, občané, jsme ani nemohli nic smysluplného udělat.

L. Písařík 6.12.2022 14:44

Ve Švýcarsku rozhodují občané, nikoliv strany - ty tam nejsou nebo nemají na politiku a život žádný vliv.

P. Čech 6.12.2022 17:14

Mýlíte se pane Písaříku. Ony tam politické strany jsou, dokonce mnohem větší než u nás. Mají však ve svých rukou pouze omezenou moc. Omezenou právě tou mocí občanů. Výsledky referend a všeobčanských hlasování jsou obecně závazné a v tom druhém případě se dokonce všechny dostávají do ústavy, aby je nebylo možno jednoduše měnit. Zástupci občanů v zastupitelských orgánech mají přísně vymezeny pravomoci (nikoliv absolutní, jako u nás). Navíc, všechny důležité politické strany podepsaly protokol, že v případech, které se týkají celého státu a všech občanů postupují ruku v ruce a ne podle svých ideologií a svých programů. Politické strany tam na politiku vliv mají, nikoliv ovšem absolutní. Nejsou obdařeny mocí nad občany jako u nás. A právě proto to tam efektivně funguje, zatímco u nás to obecně nefunguje. Občané totiž ten náš politický systém nevzali za svůj a chovají se podle toho.

L. Písařík 6.12.2022 18:38

Díky za podrobné vysvětlení.

H. Kotaz 6.12.2022 11:38

K tomu švýcarskému systému, jsme/politici volení, neudělali za 33let,

ani krůček, bohužel !!