Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ÚVAHA: O historii

Lidé se celkem často shodnou na názoru, že historie se opakuje a že bychom se z ní měli poučit. Proto historické události lidé zkoumají a snaží se pochopit, proč k nim došlo. Často je to proto, že tyto události byly tragické a lidé si přirozeně nepřejí, aby se opakovaly.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

O historii Československa, obnoveného po 2. světové válce.

Prezident Edward Beneš před válkou sdělil, že tu zapeklitou situaci Masarykova Ćesko-Slovenska (vedle agresivního Hitlera) by mohl vyřešit snad jen "Pepík". Čímž Beneš tehdy myslel Josefa Visarionoviče Stalina. Obnova československého teritoria se skutečně podařila, ale nebylo to zadarmo. .... Můžete pokračovat. Ale vycházejte ze zmíněného historického bodu.

0 0
možnosti

P11e48t52r 87Č17e46c48h

6. 12. 2022 19:27

Prezident Edvard Beneš se před válkou projevil především jako naprostý zbabělec a zradil svou vlast, Československou republiku poprvé. Místo toho, aby jako vrchní velitel československé armády tuto vedl k vojenské obraně státu, zbaběle uprchl do Velké Británie, kde si z něj tamní lidé dělali jen srandu. "Pepíkovi " lezl do zadku nejen před válkou, ale zejména po válce. Stačí si poslechnout jeho projev v Moskvě.

0 0
možnosti
PV

Co by asi C.G. Jung řekl o současnosti ?

Odtržení elit se táhne lidskou celou historii a je jednou z příčin kolapsu civilizací...

Domnívám se , ze jsme svědky kolapsu tzv. kolektivního západu, evropské civilizace jak ji známe a prožíváme...

Faktoru , které nelze zpochybnit :

1. Odtržení elit (EU , EK , ...)

2. Hospodářský pokles (nedostatek zdrojů)

3. Šíření nepřizpůsobivého agresivního islámu

4. Apatie , lenost , sebemrskačství(doplňte dle potřeby ) evropského obyvatelstva a následná neschopnost těmto civilizačních výzvám účinně čelit

5. Ideové “zamrznutí” v dobách studené války , hegemonie USA

Jistě si každý přemýšlivý jedinec doplní další faktoru , předurčují pád tzv Západu ...

0 0
možnosti

P39e22t45r 36Č64e65c19h

6. 12. 2022 17:19

K Vašemu bodu 4. Nejde o sebemrskačství či lenost. Jde o apatii. Apatie je ovšem předstupněm revoluce. Oni totiž ti občané v evropských státech ve většině případů nemají ve svých rukou přímý nástroj, pomocí něhož by mohli do dění promlouvat a svou většinovou vůli prosazovat. To je také předstupněm a to buď revoluce a nebo socialismu. Zatím to vypadá, že to druhé má navrch, nicméně to první je zákonité.

0 0
možnosti
SK

Typické - zločiny naposledy dělali nacisti - stalinsky germanskije fašisty - a od té doby nic, komanči byli jen takoví hodní chlapci a něco málo se jim nepovedlo a až to budou dělat podruhé, už to bude ono!

0 0
možnosti

P73e23t67r 51Č35e41c95h

6. 12. 2022 10:30

"Historie se opakuje"???

Jak která a jek v čem. Některá historie se neopakuje ale pokračuje v přítomnosti. A není to zrovna v málo případech. Zejména v těch důležitých. Obvykle to je ve věcech, které lidem nevyhovují ikdyž si to třeba ani neuvědomují poněvadž si nedokáží dát pět a pět dohromady. Na vině jsou obvykle politické ideologie, touha po moci ev. činnost toto dosažení moci podporující. Jedná se zejména o vládu a moc politických stran občanům (3. pád), která je lživě vydávána za moc občanů ( 2. pád). Tady se například historie neopakuje ale pokračuje v přítomnosti, u nás již od roku 1918.

0 0
možnosti
MP

K Úvaze o historii: Nelze zapomenout!

Ústav Paměti národa českého asi čeká, až vymřou přímí/žijící účastníci, čímž (dle názoru Ústavu) zmizí i část nepříjemné české historie. Omyl.

Podívejme se z Česka jinam: Faktem je, že někdejší otroci v USA už dávno vymřeli, ale jejich trpké paměti byli (a jsou) šeptem předávány dál po generacích. Takže dnes, kromě aktuálních problémů 21. století, v USA musí řešit dnes již neexistující problémy. Metaforicky: Burčák musí bouřlivě prokvasit, aby z něj bylo to dobré víno.

0 0
možnosti

P53e46t78r 40Č48e31c67h

6. 12. 2022 10:33

S tím burčákem máte pravdu, ovšem to platí jen u toho burčáku. Z politiky, a to jakékoliv, nikdy "dobré víno" nevzniklo a asi nikdy ani nevznikne. Politika totiž není přirozené "kvašení" , ale umělý boj o moc nad občany zemí.

0 0
možnosti
FN

Pokud demokracie začne ustupovat od svobody, skončí to tyranií. Proto jsou tak nebezpečné a zničující experimenty s omezováním svobody slova a zásahy do volebního systému.

0 0
možnosti
MP

Pokud se budete rozhodovat jen demokraticky, skončíte v neproduktivním socialismu.

Gustáv Husák tuto skutečnost kdysi formuloval následovně: Naši (českoslovenští) lidé by chtěli socialisticky pracovat, ale kapitalisticky žít! (Katalogy kapitalistického obchodního domu Neckerman se v Husákově době předávaly z rodiny do rodiny.)

0 0
možnosti

Historie... tu si dnes každý upravuje... ale kde je potom budoucnost... když není ctnost... A raději končím i když vím co s tím a mlčím a o svou budoucnost se bojím...

0 0
možnosti
VM

A tu vždy většinově psali vítězové.

0 0
možnosti
BL

Přestal jsem číst v okamžiku otázky, kde se ptáte, proč si společnost nevšimla, kam směřuje vztah nacistů v Německu v 30tých let k židům. Můj názor je že všimla a někteří na tom profitovali, někteří měli radost a některým to bylo na háku...

0 0
možnosti
EN

To asi bylo spis tim,ze mnozi nedokazali odhadnout skutecny dopad.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz