8.3.2021 | Svátek má Gabriela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Milan Pavel 4.1.2008 21:44

nový rok, staré problémy

Víte, pane Litoši, byl bych moc rád, kdybyste neměl pravdu. Jenže - bohužel - máte.

Kotas 4.1.2008 17:25

....Klaus je predevsim ekonom.

Dovoluji si poznamenat, ze Klaus je predevsim a pouze socialismem odkojeny ekonom  a  ekonomii  kapitalistickeho zrizeni ( ktera se diamentralne lisi od soc-ekonomie , jak vi kazdy, kdo ji  mel moznost studovat na jakekoliv zapadni universite) videl, jak se rika, mozna jen z rychliku na svych zahranicnich vyletech, pokud je znamo. Podle toho take vypadalo Klausovo pojeti prechodu na jinak fungujici ekonomicky system po roce 1989.

VladaPing 4.1.2008 18:05

Re: ....predevsim a pouze socialismem odkojeny ekonom .....

Ona se tady studovala na vysoké škole jakási socialistická ekonomie ? Ono něco takového vůbec existuje ?

Třeba, (od boku), taková socialistická matematika ? Nebo socialistická biologie ?

I když, musím přiznat, jakési pokusy tady byly (ještě vzpomínám na kybernetiku coby buržoázní pavědu a obrovské úspěchy sovětské biologie, zvláště pak v zušlechťování hospodářských plodin, Mičurinem počínaje a Lepešinskou (doufám!) konče.), ovšem nikdo by si nedovolil tyto krachy prohlásit za úspěchy...... 

Esmeral 4.1.2008 19:05

Re: Re: ....predevsim a pouze socialismem odkojeny ekonom .....

Ooooooooooooh ! To až bolí  "VladoPingu", toto snad myslíte v nějakém  opojení, či ve špatném pokusu o nějakou pathologickou provokaci.  Uznáte, že na diskusních stránkách není, žel, možné Vám dát tak přesvědčující lekce, jaké jsme MY, dostávali ve školách ČSSR. Kontrolní otázka : Byl zde jeden, jediný vyučovací předmět, který se táhl celým školským systemem jako nákaza neštovicemi, pod různými jmény. Který to asi byl ? Myslíte, že to byla matematika či jiné přírodní vědy ? Ošíbka !!! Všechno se dá v osnovách zkrátit, ale POLITICKÁ VÝCHOVA, POLITICKÁ EKONOMIE a posléze i VĚDECKÝ ( !! ) KOMUNISMUS ( probůůůůůh, tak se to skutečně jmenovalo ) byly všude, od pohádek o Stalinovi pro malé-blbé, až po promoci na vysoké škole pro velké, ze kterých se blbci vytvářeli. Razítka za tyto zkoušky na Fakultě Strojní mám stále v indexu " eště schvaný", jak říkával Werich.

Jsem si jist, že další provokatér pod vlivem zakázané substance bude zde vykládat buďto, že to tak nebylo a já "kecám", nebo bude tvrdit, že to tak bylo správné a mělo to být až do dneška. Na mnoho jste narazil svým vlastním úsudkem o "buržoazní pavědě" a přeji Vám úspěch v rozšíření obzorů. Až narazíte s pomocí té buržoazní pavědy na pojem " Aralské moře " budete znát odpověď i na tu "socialistickou biologii, ekologii, ekonomii a ostatní "-ie"".    

VladaPing 6.1.2008 14:35

Re: Re: Re: ....predevsim a pouze socialismem odkojeny ekonom .....

Měl jsem, samozřejmě, na mysli ekonomii jako takovou a, samozřejmě, bez jakýchkoli přívlastků. Již vůbec ne paskvil, zvaný politická ekonomie. Přívlastky totiž obvykle bývají používány nadbytečně - například magistrátní úředník, lidová demokracie a podobně. Někdy jsou i spojovány tak, aby se "inteligentně" zamlžil skutečný stav věci - třeba socialistická zákonnost, vědecký komunismus, národně socialistický (později pouze socialistický) realismus a podobně.

No, toho magistrátního úředníka bych ještě bral - pokud akceptuji, že magistrát je něco více než úřad......

A k tomuto,  cit."vlastním úsudkem o "buržoazní pavědě", není můj vlastní úsudek (na to bych si netroufl), ale je to opsáno ze "Stručný filosofický slovník", kolektiv autorů (sovětských), rok vydání 1952. Studiem tohoto paskvilu jsem poslední dobou pochopil zde ventilované názory mnohých přispěvatelů - třeba soudruha Vízka  ;-D

VLK 4.1.2008 15:29

Stejné permisy, jiný závěr

Zajímám se mimo jiné o stejná historická údobí jako Vy, docházím však ke zcela odlišným závěrům. Neboť v něm nalézám i spoustu pozitivních osobností, událostí, myšlenek, jevů a dějů.

Plně souhlasím s předposledním odstavcem, beru ho však optimisticky. Můžeme být lepší? Vcelku ne. Tak proč nad tím hořekovat?

Nový 4.1.2008 15:24

Tak které období bylo nejlepší ?

Klaus  něříkal, že  je  vše  OK !  Pouze  řekl, že  se  nám  vede nejlépe  v historii !

Autor  si  nad  projevem  příliš  dlouho  nezamýšlel nebo  chtěl  prostě  oponovat.

Autor  měl  jasně  řící  které  bylo to nejlepší období ! 

A  stejně  tak  další kritici projevu. U komunistů  je  odpověď celkej jasná. Ale  co ostatní?

Skutečnost, že  žijem  v období  určitého zmatení hodnot a  morálky podle mne  neznamená, že  by bylo  lepší  kamkoliv se vracet. Vždyť  nás  nikdo nenutí  abychom si  kupovali   na dluh  nepotřebné věci !

Pytel 4.1.2008 17:55

Re: Tak které období bylo nejlepší ?

Kouzlo toho našeho retrokapitalismu spočívá v tom, že jsou kvanta nejobyčejnějších pracujících lidí nucena, aby si na dluh kupovali právě naprosto nutné věci, bez kterých není možno existovat. Mluvím o bydlení. V dnešní době mladý člověk z nebohaté rodiny nemá na výběr nic než dvě možnosti: 1. zadlužit se na dvacet třicet let a živit bankéře atd. nebo 2. přispívat na bezpracný život majiteli nájemního domu. Jinou možnost nemá. Má smůlu, neboť v každé své odpracované hodině musí pracovat deset minut na bankéře nebo restituenta nájemního domu.

Pokud deset minut z hodiny od dvou set tisíc pracujících "patří" řekněme deseti tisícům kapitalistů, tak na každého jednoho kapitalistu z práce těch lidí připadne za hodinu 200 minut. Takto má náš příkladný průměrný kapitalista více než třikrát vyšší příjem než chudák pracující :-P

VladaPing 4.1.2008 18:21

Re: nic než dvě možnosti:

Nikoli, má tři možnosti.

Nehnout se z bytu s regulovaným nájemným a nechat bratru 70% občanů, kteří takovou kliku jako měl (má) neměli a bydlí ve svém nebo družstevním, aby mu, vašimi slovy, přispívali na (skoro) bezplatné bydlení (tedy nájem).

Mimochodem, stejně jako ten nájemní dům nespadl z nebe, ale někdo jej musel postavit a starat se následně o opravy, tak ten (pupkatý?) vydřiduch bankéř jaksi nemá doma tiskárničku na peníze, ale ty peníze musí nějakým způsobem napřed vydělat (nebo si je vypůjčit) aby je mohl následně někomu půjčit (tedy někomu jinému "zafinancovat" hypotéku).

A pokud má slušný bankéř nebo manažer pouze třikrát vyšší příjem, než ubohý chudák pracující, tak je to věc velmi smutná. Znám totiž dost oněch "průměrných" kapitalistů a znám (obvykle ke své škodě) dost chudáků pracujících, kde se doopravdy bojím, když mi přijdou něco spravovat do domu (třeba). Pozor ! nepaušalizuji......

Monika 4.1.2008 20:29

Re: Re: nic než dvě možnosti:

Velmi výstižné, naprosto souhlasím.

Vlado Z 4.1.2008 15:05

nie zlá situácia, len nálada

Žijem tu už pár rokov, zatiaľ lepšie ako na Slovensku :-) Myslím, že slová pána prezidenta sú vystižné-demokratické slobody i materiálny blahobyt sú na historickom maxime (a miera zadlženia na vyspelom "západe" je oveľa vyššia). Je pravda, že myšlienková pohoda tým automaticky nie je zaručená. Predovšetkým -tento systém je zložitejší, než ten, v ktorom väčšina ľudí žila za socializmu. Biológovia neurovedci, ale i obyčajní ľudia, vedia, že mať viac slobody, viac možností, može znamenať viac nerozhodnosti, osobnej zodpovednosti a teda i viac stresu. Za druhé: pokiaľ sú tu ľudia v niečom odlišní o iných krajín, potom, pre mňa, ako polocudzinca je to niečo iné - a to je miera "blbej nálady". Nie, že by sa neprejavovala na Slovensku, alebo aj inde, ale mám pocit, že tu sú ľudia oveľa viac nespokojní a naviac znevažujú seba i svoj národ, sú hyperkritickí. Pritom český národ dal svetu veľa vynikajúcich ľudí, z ktorých mnohí by boli svetoznámi, keby bola ich rodným jazykom angličtina alebo francúzština, a niektorí sú dokonca svetoznámi aj tak.  Takže to chce skor viac sebavedomia a hlavu hore-problémy boli, sú aj budú, ale niet sa za čo hanbiť.

nepolitik 4.1.2008 14:07

Na článcích tohoto typu mě nejvíce vadí, že jejich autoři

paušalizují a přisuzují většinou své vlastní vlastnosti i těm ostatním. Za více než pětasedmdesát let svého života jsem se setkal s lidmi všeho druhu a také všech možných a mnohdy i nemožných charakterů a proto bych si nikdy nedovolil posuzovat národ skládající se z jednotlivců jako celek. Znám lidi, kteří jsou optimisty i když nedávno přišli při autonehodě o své nejbližší, kteří tuto autonehodu nezavinili, ale pouze byli ve špatnou dobu na špatném místě a tam do nich vletěl opilý řidič. Znám, ale také lidi, kteří nadávali, nadávají a budou nadávat na všechny okolo, ale nikdy ne na svoji neschopnost a lenost. Znám lidí, kteří druhým závidí, ale přejí jim to, protože vědí, že sami nemají na to, aby toho dosáhli. Znám ale také lidí, kteří nejen závidí, což by nebylo to nejhorší, ale jsou nepřející a snaží se toho druhého co nejvíce poškodit. Když nemohou jinak, tak alespoň, třeba i, lživou pomluvou. A nezáleží na tom kolik mají před i za jménem titulů. Právě mnozí z těchto kruhů jsou nejhorší kverulanti, podrazáci atd. Proto se vždy snažím hodnotit každého člověka samostatně a ty, které neznám, o těch nehovořím, ani nepíši. Takže pane autore na závěr Vám chci říci, že můj otec, když ještě žil, říkával: "Z MLADÉHO HLUPÁKA NEMŮŽE BÝT NIC JINÉHO, NEŽ STARÝ PITOMEC". Já k tomu dodávám: " AŽ SE K TOMU PŘIDÁ PŘÍTEL ALZHEIMER, TAK S VÁMI BUDE TEPRVE ZÁBAVA! - Nazdar! dříve Čest práci!

Nový 4.1.2008 15:26

Re: Na článcích tohoto typu mě nejvíce vadí, že jejich autoři

Máte  pravdu, ale  novnáři  musí   neustále   provokovat.  Tak je  musíme  chápat.

gerontusinza 4.1.2008 11:33

Víte pane Litoši četl jsem s relativním zájmem až k místu vašeho nehorázného až pitomého hodnocení

 "Pak se všechny citované negativní národní vlastnosti projeví s plnou silou, protože krev, pot a slzy nejsou a nikdy nebyly v české kotlině příliš oblíbenou investicí do vlastního osudu. "

Dopustil jste se něčeho tak neskutečně pitomého, že to zcela devastuje vaši novinářskou činnost,. Buďte tak laskav a projděte si dějiny českého národa a snažte se nad nimi alespoň trochu zamyslet.... Protože krev, slzy a pot provázeli existenci Čechů v této kotlině již od středověku... Víte nemám rád tupá klišé a tím méně od člověka, který má o sobě míněn,í že je intelektuál.... Nerad velice nerad místo "výrobku" jsem nucen hodnotit tvůrce tohoto zmetku....Pane jste pitomec bez základních znalostí historie svého národa a vyjádření vámi napsaného mluví o vás a nikoli o tomto národě. Sbohem:-/

SUMO 4.1.2008 10:54

To je pěkný článek

souhlasím s autorem.

vládík 4.1.2008 10:37

Otázky

1. Z čeho autor dedukuje (číselně, srovnání s ostatními zemněmi apod.), že "dluh patrně již překročil jakékoliv rozumné hranice"? Co považuje za hranici "rozumnou" a proč?

2. Pokud považuje autor dnešní občany ČR za absolutní závistivce (ono to platí opravdu jen o některých), nechť odpoví, od kdy?  Nebudou závidět, i kdyby se životní úroveň každého zvýšila 10 x? Možná za "socializmu" nebyla ta závist tak vidět - ono nebylo až tak co závidět.  Ale proč chce závistí (resp. negativními vlastnostmi lidí) měřit, zda jsme úspěšnou zemí. Chce-li toto tvrzení negovat, neměl by tedy učinit srovnání "koeficientu závistivosti" s předchozími obdobími?

Ivan Nový 4.1.2008 10:27

Jak kdo,

notorický závistivec nebude spokojený nikdy.

lary 4.1.2008 20:13

Re: Jak kdo,

Mýlíš se Ivane. Bude spokojen, až všem sousedům chcípnou všechny kozy.

sláva 4.1.2008 10:16

o vůdcovství

Tak či onak, kvalitu společnosti ovlivňují v rozhodující míře její vůdcové: vyhlašují cíle, jistý soubor hodnot, tresty za jejich nedodržování, jsou osobním příkladem, jdou "až do těch hrdel", v moderní době "až do té demise", když nemohou prosadit svůj ideál...

Takové postrádáme. Průměr za průměrem včetně pana prezidenta.

Vizi nemá, úřadu se drží. "Nejlepší ze všech časů.."? Jak pro koho, pane nadstranický prezidente čestný předsedo, co dvakrát jmenuješ Topolánka premiérem, až si sežene Pohanku s Melčákem...

V tomto smyslu horlím za přímou volbu prezidenta, ať rok objíždějí republiku Klaus se Švejnarem a vyprávějí nám o tom, kam hodlají republiku směrovat, co je a co není dobré. Že to nevědí? Tak ať se tam necpou, ti nejlepší z nás to vědí a také to dokáží obhájit!

A zástupné problémy místo kruciálních? Musíte žít na venkově jako já, abyste viděl, co lidi čtou: Blesk, Aha, Šíp ... nebo nic! Tito lidé pak volí ze svého středu své průměrné protějšky a ti nám vládnout.

Apropos: když horlím za zákony z Evropy namísto zákonů od českého parlamentu, stačí mi k tomu stanovisko ke kouření ve veřejných prostorách: už i v Bavorsku, Francii, Itálii....jen naši "suverénní" poslanci, co je tak miluje prezident, ničím neomezovaní (snad jen lobisty z Philip Morrise) nás nechají ohulovat menšinou obyvatelstva ka naší zdravotní škodě. atd. dík za pozornost.

Hawk 4.1.2008 10:39

Re: o vůdcovství

Domníváte se, že doba nám velí se shlukovat za "vůdcem"? Já se domnívám, že ne.

Tak zrovna za  nedostatek  aktivity v  protikuřáckém blbnutí bych naše poslance spíše chválil.

Kolombo 4.1.2008 11:33

Re: o vůdcovství

Protikuřácká hysterie je už trapná. Jsem nekuřák, ale myslím si, že to, jak bude vypadat hospoda by si měl urřit majitel a ne poslanci nebo nekuřáci. Neexistuje právo na stravování v restauraci. Nepotřebuju, aby se politici jakkoli zaobírali mým zdravím. Cokoli vezme tato parta do ruky, tam hrozí průser.

Standa 4.1.2008 8:13

To je,

ale ozázka. "Kdo ale tento proces bude řídit a usměrňovat? To je oč tu nyní běží. " To má dělat modrá totalita? Známá věta klasika praví: " Kolem dokola je bordel a vy tu chcete dělat pořádek." Nechte to na obyčejných lidech, oni se časem vzchopí. Potřebujeme takových 20let než nové generace pochopí co chtějí a co se děje. Pak si to udělají podle sebe.

Malý Aston 4.1.2008 9:51

Re: To je,

Souhlasím s Vámi.Touha aby to někdo řídil je taková volovina jako za komoušů heslo "Poručíme větru dešti" nebo " Doženeme,předeženeme" což v současné době slibuje i Brusel.Nic není potřeba řídit,společnost se vyvíjí nezávisle na přání politiků.I Jakeš předpokládal,že bude vládnout na věky věkoucí.Je to výměna minimálně 3 generací,tedy těch kteří byli postiženi vládou komančů a bude to báječné.Je jen škoda,že do této generace patřím i já.:-D

Sybila 4.1.2008 15:12

Re: Re: To je,

Astone, nefušujte mi do řemesla s vaším prorokováním. Máte pravdu, že za tři generace to tu bude jiné, ale bude opět skupina spokojených ovládajících a ostatní nespokojení ovládaní. Tak to bylo, jest a bude.

VLK 4.1.2008 15:21

Re: Re: Re: To je,

A co takhle nespokojení ovládající a spokojení ovládaní?

vládík 4.1.2008 10:38

Re: To je,

Nikoliv. Otázka autora je zcela chybná. Socialistická.  Oni lidé se umí řídit sami. A budeu se řídit sami.

fox 4.1.2008 7:50

Nový rok, staré problémy

Nevím proč takový příspěvek zde byl uveřejněn.Snad by se zde mohly uveřejňovat příspěvky chytré,vtipné a p.Tento není.Klaus správně řekl a myslil,že nám nehrozí okupace Německem ani Ruskem,což byly základní problémy 20.století.Ostatní je jen na nás.Chápu,že to může být taky prů..r.

Sedrman 4.1.2008 6:15

Klaus v tom projevu

hovořil o tom, že se máme nejlépe výhradně v souvislosti s materiální stránkou života nebo si, autore, zase hrajete na vykladače?

vladimír314 4.1.2008 7:57

Re: Klaus v tom projevu

Správně, Klaus to tak určitě nemyslel, uvědomme si, že kromě zcela zřejmého mateiálního blahobytu, absence chudoby, krásného kousku Země zděděného po předcích máme v současnosti i hodně velkou osobní svobodu, pohybu, vyjadřování, konání, atd. kterou nám mohou závidět i v USA, Holandsku, o Polsku ani nemluvě. Ale tohle si málokdo uvědomuje, protože svobodu jakou máte, oceníte teprve ve chvíli kdy ji ztrácite ...  A já jsme zvyklý se usmívat: :-)

Marat 4.1.2008 11:03

Re: Re: Klaus v tom projevu

Tvrdit,že svobody v ČR vám můžou závidět  i občané v USA,to je kolosální hovadina.Vašnosto! Kde ste tu kolosální hovadinu vyčetl "vladimíre314"? Jste to právě vy v Europě,kdo by mohl závidět Američanum míru občanských svobod !