17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

ÚVAHA: Meze křesťanské víry i odvahy

Tématem této úvahy však není vražedné řádění osamoceného střelce, ale následná mše vedená arcibiskupem Janem Graubnerem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Hein 4.1.2024 21:15

Milí přispívající, pěkně prosím, ukončeme diskuzi. Mnozí z vás nezklamali a zvolili útočnou formu kritiky, jiní začali hloubat, což je ostatně chvályhodné. Všem vám doporučuji vyhledat si Buddhovu rozpravu "Podobenství o slepcích od narození" (pokud se vám to podaří). Možná vám to ve vašem uvažování pomůže (u některých z vás to však zjevně nehrozí).

V. Čermák 4.1.2024 23:59

Člověče, Vy nemáte o Křesťanství ani páru, Bibli jste v životě neotevřel, natož, abyste jí porozuměl a píšete o tom článek. Dříve jste také tvrdil, že apoštol Jan "ukradl" Slovo Kristus, které bylo u boha a které se stalo Bohem Herakleitovi, který žil v Efesu, kde kázal chvíli i apoštol Pavel. Tyto 2 apoštoly jste si popletl, ale dělal jste chytrého. Držte se svého Budhy a o o Křesťanství se neotírejte... :-/

J. Vorlický 5.1.2024 8:14

Nebuďte na pana Heina tak přísný. Třeba má jiné dobré znalosti a schopnosti, štípat dříví, posekat louku, vyměnit u stropu žárovku, vynést koš na odpadky.

Je ale pozoruhodné s jakou jistotou se jako žádný mladík dokáže presentovat jako duchaplný mentor.

J. Vorlický 4.1.2024 20:43

Co se týče Boha, boží síly

Opravdu si nedokáži představit jak vše to, co vnímáme kolem sebe a sebe sama, vzniklo. Náhodou - to určitě ne. To by za tu dobu, co vznikalo to co vidíme, by tu muselo vzniknout - náhodou? - spousta jiného, odlišného života. Třeba jo, akorát to nevidíme?

Stejně tak si nedokáži představit, že si někdo sedl, rozsvítil, udělal si čaj a začal tvořit muže, pak ženu (určitě v tom pořadí ;-)), pak hady stromy, žirafy, žížaly atp. Stejně jako, že vedle sebe běhají zebry a mají pruhy, a žirafy, které jsou flekaté.

Pak i že měsíc, který je velký a ne moc daleko - kdybych tam celý život šel, tak tam dojdu, že tam furt je a nikam nespadl!! Je to prostě záhada, které stejně jako vesmíru, nebude asi nikdy konec.

J. Ticháček 4.1.2024 15:33

Já jsem toho flanďáka slyšel, když ta moudra pronášel před Vánocemi z obrazovky.

A možná se vystavují trestnímu stíhání, ale v tu chvíli jsem měl pocit, že kdybych byl nějaký čas vystaven podobným kecům, asi bych začal střílet.

J. Ptáček 4.1.2024 14:20

Na jedné straně se dovoláváme kresťanských hodnot, hodno pravoslavného kresťanství proputinovského mě rozhodně k dobru neinspirují, na straně druhé pořád cosi vysvětlujeme a omlouváme ve věci pronikajícího islámu. Nešťastné utečence z této oblasti budiž, když jim nechtějí pomoci jejich spoluvěrci a raději staví nejokázalejší a nejvyšší budovy světa a pořádají nejnákladnější mejdany, třeba novoroční. Ale BEZ KRVELAČNÉHO KORÁNU!!!

D. Polanský 4.1.2024 12:26

Vůbec nejde o to, zda Bůh fyzicky je, nebo není, to je konec konců nedokazatelné, ale o to, že víra ve fyzickou existenci Boha a víra v Boha jsou dosti rozdílné názory. Také mnozí věří, že světská spravedlnost jednou konečně zvítězí, ale za celý svůj život jsem si nevšimnul, že by světská spravedlnost málem existovala. Ale může slušný člověk žít bez víry v spravedlnost? Kdyby ji neměl, nedokázal by za ni ani bojovat, tedy pokud není vyložený slaboch.

M. Kocián 4.1.2024 12:53

Nejde o to dokázat neexistenci boha - stejně nemožné je dokázat neexistenci jednorožců - ale že za ty tisíce let nikdo (a nejméně pak on sám) neprokázal jeho existenci. A že se o to pokoušeli mnozí.

Světská spravedlivost je protimluv, nic takového není (i tak jednoduchá věc, jako rozdělit spravedlivě koláč, je možná, jen když se všichni zúčastnění dohodnou, že to spravedlivé je) - existuje jen světské právo. Spravedlivost je ze své podstaty individuální - jako všechny pocity. Bez víry ve spravedlivost žije spousta lidí - např. pesimisté, cynici nebo pragmatici - a bojovat lze i bez záruky vítězství.

L. Netolická 4.1.2024 13:43

Je psáno: Boha poznáme v účelnosti a kráse Jeho stvoření. Je to tak prosté. Copak náhoda, příroda, v což věří ateisté mohla utvořit člověka, muže a ženu se VŠÍM a NA SPRÁVNÝCH MÍSTECH? I zvířata jsou krásná a souměrná a mají vše co potřebují mít. Jak mohla ta ateistická náhoda vědět, že člověk potřebuje vidět, slyšet, mít ruce, klouby a co vědomí, svědomí ? A to základní věda neví - jak vznikla živá buňka samovolně a je známo, že je to vyloučeno, aby samovolně vznikla. A Bůh, Ježíš Kristus se dává poznat v mnoha a mnoha zázracích, P. Maria se zjevovala a některé zázraky se dají i dnes dokázat. Mně přijde, že mnozí ateisté nechtějí v Boha uvěřit. I kdybychom jim snesly stovky důkazů, tak stejně neuvěří. Škoda pro ně, bohužel.

J. Jurax 4.1.2024 14:25

Copak náhoda, příroda, v což věří ateisté mohla utvořit člověka, muže a ženu se VŠÍM a NA SPRÁVNÝCH MÍSTECH? - tážete se.

Inu, zjevně mohla, jinak bychom tu nebyli.

A s tím "se vším a na správných místech" lze úspěšně polemizovat. Design člověka zdaleka není ideální.

V. Církva 4.1.2024 14:32

Nicméně nejen když se podíváte jak ta příroda funguje jednoznačně tam nějaká harmonie existuje. Ono tam toho Boha stvořitele snad i nějak pochopit jde.

Jen je jiný než ho chceme, takového co vše už udělá ideálně podle našich představ a za nás. Tak to bohužel není, vše má nějaký časový vývoj a je to závislé i na našem svobodném rozhodnutí.

V. Kuhaj 4.1.2024 16:13

Obávám se, že hážete perel, pane Církvo.

V. Kuhaj 4.1.2024 16:13

Pane Církvo a paní Netolická.

M. Kocián 4.1.2024 16:43

Obráceně by se dalo říct, že když je v přírodě všechno v pořádku, vnímáme to jako harmonii. A v tom vnímání dobra je také až příliš vidět lidské uvažování, vlastní např. politikům: všechno dobré je naše (boží) zásluha, všechno zlé si lidi zpackali sami.

L. Netolická 4.1.2024 16:51

Zamyslete se hlouběji, p. Juraxi. Kdyby nakrásno vznikla živá buňka samovolně dle učení ateismu, tak rozhodně bychom nemohli vypadat souměrně a mít vše na svých místech a funkční. Jenom namátkou, kdyby nám chyběly klouby, náhoda by je neutvořila, co bychom asi dělali, říkali? A mohu jmenovat vše co má člověk, aby byl člověkem, tak náhoda by ho nevytvořila. Bůh mohl tvořit na hotovo, jinému naprogramovat vývoj, ale je to On, který nás a celou přírodu stvořil. A vše má i svůj účel. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani nikdy na lidskou mysl nepřišlo, co Bůh připravil těm, kdo ho milují.

V. Církva 4.1.2024 14:27

R^

J. Ticháček 4.1.2024 15:29

Je psáno:

Součet úhlů trojúhelníku je 180°. Platí to v Eukleidovské rovině. No a pak jsou vcelku placaté prostory, kterými proženete tři přímky, a ony to jsou skutečně přímky, tedy nejkratší spojnice bodů, kde to jaksi neplatí. Jasně, že se Panna Maria zjevovala všude možně jak o život, ale také se námořníkům zjevovaly přímky na povrchu země a ejhle, ony to z většiny pohledu přímky nejsou. A součet uhlů je mnohem větší. A z opačné strany toho povrchu je součet uhlů mnohem menší. A to je prosím zjevená pravda.

M. Kocián 4.1.2024 16:50

A kdo vám nakukal, že to stvořila náhoda - evoluce je všechno, jenom ne náhodná. Souměrné je to, co jako souměrné vnímáme my (pokud možno s kapkou nesouměrnosti, která je i u lidí naprosto běžná), a spousta živočichů ruce a klouby nepotřebuje, a svědomí už vůbec ne, a vedou si skvěle. Živá buňka samozřejmě samovolně nevznikla, skládá se z jednodušších útvarů, ale to už je na přečtení nějaké té knihy. Opilcům se zase zjevují hadi, pavouci a bílé myšky, ale zázrak to asi nebude - spíš halucinace. Důkaz by mi stačil jeden jediný - ale neslyšel jsem o žádném, který by se podle zásady františkánského mnicha a myslitele Williama z Ockhamu nedal vysvětlit jednodušeji. Nicméně ponechejte si svoje štěstí - jen nebuďte tak samolibý vůči těm, kteří ho vidí v něčem jiném.

J. S. 8.1.2024 21:12

R^

J. Jurax 4.1.2024 13:52

Asi tak.

V. Němec 4.1.2024 10:07

Stejně jako je bible dílem lidí, je jím i korán.

Člověk si stvořil boha k potřebě své.

J. Jurax 4.1.2024 14:27

Přesně.

Bohové jsou jen virtuální konstrukty nedokonalých lidských mozků.

V. Církva 4.1.2024 14:40

Máte v tom logickou chybu. Ten mozek funguje dle nějakých (řekněme přírodních) zákonitostí. Ty se nějak vyvinuly, nělteré dokáže e fyzikálně i chemicky popsat ale čím jde e do šířky přestáváme to být schopni pochopit.

Pak jsou tu různé mimosmyslové jevy, třeba že na někoho myslíte a on si vzpomene na vás, třeba zavolá atd. Při cvičení cítíme různé energie

Ty věci nedokážeme vysvětlit ale jsou. A jsme přes ně nějak napojeni na něco/koho vyššího ať už se tomu říká tao vesmír Nirvána či Bůh, přesně to neznáme.

Nicméně modlit se k tomu Bohu jde, a někdy to i funguje.

J. Jurax 4.1.2024 16:22

Inu, věci nevysvětlitelné jsou nevysvětlitelné podmíněně; dosud prostě nebyly vysvětleny.

V dobách historicky celkem nedávných bylo nevysvětlitelné proč se voda mění v led nebo jak to že ptáci létají. Dnes jsou vysvětlení těchto jevů v učebnicích základních a středních škol.

F. Navrátil 4.1.2024 8:48

Bible je bohužel dílem lidí a byla sestavena tak, že některé pasáže náboženských textů byly do ní vloženy a jiné (Apokryfy) vyřazeny a to vše schváleno Tridentským koncilem. Člověk, který se nekriticky odvolává na znění biblických textů a nepřipouští jiný výklad je fanatik. Se vším všudy.

J. Jurax 4.1.2024 14:32

Přesně.

V. Církva 4.1.2024 14:47

Tak jasně ale ty texty nesplácali jen nějací blbouni. Jednak se vycházelo z toho co řekl Ježíš Mesiáš který měl k Bohu určitě blízko

No a jednak potom ty texty dávali dohromady věřící lidé, co se u toho i nějak modlili. To jsou ty koncily. Výsledek má pak být v souladu s tehdejším poznáním ale především duchovními principy které nám Bible sděluje.

Samozřejmě že Bible není "literatura faktu". Je třeba meditovat co nám může předat. Jde o duchovní principy. Přesný návod o z toho vyvodit už si človek vytváří sám.

F. Navrátil 4.1.2024 17:14

Celkem dobrá definice kacířství. Vždyť katolická církev dokonce zakazovala čtení bible, aby si křesťané nevykládali texty podle svého nebo dokonce o nich pochybovali.

R. Meišner 4.1.2024 8:11

autore, a to jako opravdu byl Marek svědkem Ježíšova života a sepsal to až po čtyřiceti letech?? takže vznikla pohádka non plus ultra. nebo vy si pamatujete dopodrobna, co kdo dělal nebo říkal před čtyřiceti lety? 8-o

E. Velecký 4.1.2024 8:39

Dnes sa na teologickych fakultach uci, ze Marek nebol Jezisovym ziakom a ze ho ani nikdy nepoznal. Takze Marek nepisal podla svojej pamati, ale podla toho, co sa o Jezisovi tradovalo, pripadne mal nejake pisane zdroje (tzv. Q napriklad), ktore sa ale nezachovali.

Napriek tomu sa jeho text poklada za posvatny, lebo bol tzv. inspirovany, inspirovany Bohom.

Ale ani toto vysvetlenie nie je bezchybne. Problem je v tom, ze nemame originalne texty, ale mame len ich kopie z neskorsich storoci. A bolo dokazane, ze tieto texty maju v sebe doslova desiatky tisic zmien, ktore urobili opisovaci. Vacsina zmien je malo dolezita, ale su aj zasadne, ktorymi sa novozakonnici pokusili texty upravit do teologickej pravdy, ktoru oni vyznavali.

Zaroven zostava otazkou, naco nam Boh dal tzv. inspirovanu verziu Noveho zakona, ked sa ani jedna z 27 knih, ktore tento zakon tvoria, nezachovala v povodnom tvare a niektore z nich su dokonca plagiaty?