2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kdo to všechno koupí a spotřebuje?

Výroba všeho se zlevňuje a zrychluje. Právě proto máme všeho víc, protože je to levnější a za svoje vydělané peníze si to můžeme koupit. Peníze vyděláme výrobou zase jiných věcí, které si koupí ti ostatní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 9.10.2016 23:28

Bože, to je ale žvást,

na úrovni věšteb z 19. století, že Londýn brzo zmizí pod vrstvou hnoje ...

P. Skřivan 9.10.2016 3:03

Řekl bych, že článek je poněkud manipulativní,

tisk peněz zajišťuje pouze, aby byl dostatek oběživa zejména na investice, ale nikoliv, aby se dalo koupit cokoliv za nic. Ukazatelem druhé možnosti je inflace, čili ztráta důvěry v měnu. Naopak z krize se lze dostat pouze investicemi, na které by neměly chybět peníze nikdy.

J. Vintr 9.10.2016 11:18

Re: Řekl bych, že článek je poněkud manipulativní,

O oběživo vůbec nejde, drtivá většina peněz také existuje jen v podobě čísel v bankovních počítačích. Stát emisí ničím nekrytých peněz dělá ve velkém v podstatě to samé, co padělatelé.

F. Kusák 8.10.2016 11:31

Pane Šulci,

jako člověk trochu vzdělaný v přírodních vědách, vím, že každý systém je schopen rozvoje pouze tehdy, dokáže-li doplňovat svou energetickou potřebu z vnějšku, tedy, není-li uzavřený. To koneckonců dobře popisují termodynamické zákony. Takže, podaří-li se lidem omezit extenzivní rozvoj a zejména, omezí-li čerpání zdrojů, májí šanci přežít o trochu déle. Já o tom pochybuji a tak spíše předpokládám poměrně rychlý zánik naší civilizace. Je to zákonitý vývoj, ale vesmír bude trvat dál a s ním třeba i další miliony vzdálených civilizací, podobné té naší nebo třeba i vyspělejší. Není to o nic víc hrůzostrašnější než vyrovnání se s vlastní smrtí, která jednou přece taky musí přijít.

P. Sulc 9.10.2016 4:02

Re: Pane Šulci,

Neodporuji vam, samozrejme. Dosud veskere lidske konani melo svuj zacatek, prubeh a konec. . Zivocisne druhy vznikaly i zanikaly, proc by to najednou melo prestat. . A tak to dopadne i s lidskou opici a zaniku zrejme pomuze i vlastni cinnost. Jinak to vyrovnani s vlastni smrti, to je neco co me zarazi: kolik lidi o tom nechce, nekdy i zurive odmita , mluvit. Hlavne zeny, emotivni to tvorove: "Paul, nemluv o tom, nemluv o smrti, ja o tom nechci nic slyset." A to je nam za par let 80. To moje bejvalka byla docela jina, rozumna, par dni pred smrti si zarizovala sama vse s pohrebni sluzbou..Je to zahada, vidte? Kdyz lidem nevadi, ze tu nebyli, nez se narodili, proc jim najednou vadi, ze tu nebudou az umrou. A pokud jsou zbozni, budou prece po pravici Boha, ale nezda se, ze by se za tim Bohem tak moc hrnuli. Preju prima weekend.

F. Kusák 9.10.2016 9:44

Re: Pane Šulci,

Děkuji za Vaše slova

L. Novák 9.10.2016 12:40

Re: Pane Šulci,

Moudrá slova. Na rozdíl od obsahu článku. ;-)

L. Písařík 8.10.2016 11:31

Je třeba se vrátit

k vyrobě věcí opravitelných, které lze generálkovat, ne všechny díly se opotřebí, vyměnit opotřebené části a znovu používat. Tím se uspoří na materiálu, výrobních nákladech i energiích.

Nebo vyrábět věci s dlouhou životností.

V každém případě je vítězem životní prostředí.

P. Skřivan 9.10.2016 3:06

Re: Je třeba se vrátit

... jasně: v jeskyni bylo také fajn.

Nicméně vítězem životní prostředí bude, až bude totální recyklace. ... kterou mimochodem nutně potřebujete, abyste mohl cestovat vesmírem a která by se Vám hodila také k obydlení jinak neobyvatelných míst na planetě i na planetách jiných. Řekl bych: dost dobrý důvod se o ni snažit.

L. Písařík 9.10.2016 4:15

Re: Je třeba se vrátit

Co v jeskyni - na stromě - a ten čerstvý vzduch.

Doufám, že se vám líbí čínské šunty, které lze stále dokola recyklovat. A těch lidí co to zaměstná.

L. Novák 9.10.2016 12:42

Re: Je třeba se vrátit (???)

To je přesně ten ekonomický nesmysl, který levice přebarvená na zeleno a ekonomickou gramotností zcela nedotčena hlásá do světa...

L. Písařík 9.10.2016 13:59

Re: Je třeba se vrátit (???)

Vysvětlete a podložte důkazy.

M. Šejna 8.10.2016 11:30

poněkud marxistické představy autora

autor článku zapomněl, že i dluh je zboží a že splátkami dluhu necháváme vydělat těm, kteří nám půjčili.

Autor také zapomněl, že není nutné umět vyrobit (nebo poskytovat službu), ale mnohem důležitější je umět výrobek a službu prodat. Současná vyspělá společnost už neřeší zajištění nezbytných potřeb obyvatelstva (s výjimkou zajištění zdraví). Moderní společnost je hnána dopředu zajišťováním věcí zbytných (nová televize, nový mobil, rychlejší internet, nové modní boty a oblečení, nový parfém atd.) Těchto zbytných věcí nebude nikdy dost a je pouze věcí výrobce a poskytovatele služeb, zda tyto zbytné věci dokáže prodat.

J. Vintr 8.10.2016 13:21

Re: poněkud marxistické představy autora

Ovšem na druhé straně musí existovat kupní síla spotřebitelů. Je paradoxem dnešní doby, že na jedné straně nenažraný stát bere lidem polovinu výplaty a na druhé straně neustále chrlí obrovské množství nových, ničím nepodložených peněz, ve snaze vyvolat inflaci. Tyhle peníze ovšem nekončí v kapsách lidí, kteří by zvýšenou poptávkou mohli inflaci nastartovat, ale neznámo kde ...

L. Novák 9.10.2016 12:45

Re: poněkud marxistické představy autora

Neznámo kde? U politických partají, které tvrdí, že dobře vědí, co lidé od státu potřebují. A Miroslav Šejna je tady zavedeným agitátorem ČSSD...

F. Kusák 8.10.2016 11:13

Revoluce 4.0,

žádná se nekoná. Je to naopak sice akcelerovaný, ale přesto postupný rozvoj automatizace a robotizace k náročnějším technologiím. To jen novináři se snaží to nějak pojmenovat a specialisté na novinové titulky to musí nějak vulgárně zezkratkovatět. Hnusné slovo, pardon. Rozvoj technologie je normální a zákonitý, nic zvláštního, a nese sebou taky obrovský rozvoj nových profesí, které dnes zaměstnává miliony lidí po celém světě. Že při výrobě hardwaru se využívá ten nejvyšší možný způsob pružné automatizace je pochopitelné. Výrobky musí být levné a dostupné a co nejdříve na trhu. Jenže obdobný způsob již dlouho proniká i do projektování softwaru, jenže tam to není tak vidět a běžný uživatel to nepozná a jemu to jedno. Mě tento rozvoj pružné automatizace nechává klidným a rozhodně nepřejdu do nějakého hnutí odporu, podobné tomu v 19. století, které ničilo stroje, "beroucí" lidem práci. Mě spíše ten rozvoj fascinuje. Bohužel, co mě posadí zadkem zpět, je mentální a emoční vývoj lidí. Tady jako kdyby se vývoj zastavil.

J. Vintr 8.10.2016 11:21

Re: Revoluce 4.0,

Řekl bych, že mentální a emoční vývoj lidstva nabral spíš opačný směr. Pokud dáme za pravdu tvrzení, že práce polidštila opici, tak nicnedělání může zase naopak z lidí udělat opice ...

F. Kusák 8.10.2016 11:33

Re: Revoluce 4.0,

no, trochu přeháníte, ale jako nadsázku to beru.

J. Vintr 9.10.2016 8:56

Re: Revoluce 4.0,

Řekl bych, že to až taková nadsázka není. Přirovnat některé příslušníky rodu homo sapiens k opicím by v mnoha případech bylo dokonce urážkou těch opic ...

P. Sulc 9.10.2016 3:49

Re: Revoluce 4.0,

Neco na tom je, to zcela jiste. Kdyz lide museli dosti usilovne pracovat, zcela jiste se nezabejvali pravy deti, krecku, laboratornich potkanu, kurat atd. Take se kulturne neobohacovali, radeji odpcivali a za kulrurou chodili do divADla ci biografu, stacil Vlasta Burian ci Oldrich novy, Arabu ci cernochu k tomu nebylo treba.

L. Písařík 9.10.2016 4:23

Re: Revoluce 4.0,

Neviděl jste náhodou v ČT2 včera po poledni pořad, jak 2 lidé opravovali černochům solární elektrárnu s rozvodem do domů. Jestli máte možnost, podívejte se. Ti dva tam dřeli jako barevní a domorodci se povalovali ve stínu. A závěr, ten je špičkový. Když jsem nastoupil na svou první šéfmontáž v rozvojových zemích, dodnes vzpomínám na varování zkušených: Nikdy neber nářadí do rukou a nepracuj s ním, v tom případě všichni domorodci utečou a budou spoléhat, že ty to za ně uděláš. Zlatá rada.

P. Sulc 9.10.2016 5:30

Re: Revoluce 4.0,

Na CT nekoukam, jsem uz 48 let v USA, ctu jen denne N.Psa, Lidovky a iDnes. A na americkou TV nekoukam uz 25 let, jen a pouze na DVD a filmy, ktere stahnu z ulozto.cz .Jinak ty line cernochy tu ovsem mame take, byt nekteri jsou OK, ale moc jich neni

T. Marný 9.10.2016 9:24

Re: Revoluce 4.0,

Měl by jsi mít širší přehled, i soupeře je dobré znát. Když tě chválí, děláš něco špatně.

L. Písařík 9.10.2016 9:40

Re: Revoluce 4.0,

Pořad je na internetových stránkách ČT2 8/10/2016 hod.13,05. Kdybyste chtěl.Zdravím.

Z. Lapil 9.10.2016 11:13

Re: Revoluce 4.0,

Nevím, moc-li si vysvětlujete "kulturní obohacení" tak, jak to vypadá, tak pro jistotu:

V dobách již dosti dávných se Evropané od musulmanů obohatili arabskými číslicemi a spodním prádlem. Z Číny dorazil porcelán a hedvábí bylo dokonce nutno propašovat. Černí otroci v USA obohatili svět o spirituály a, s trochou licence, o džez.

Co tím chci říct: kulturní obohacení je dobré, a Evropa a v Americe určitě severní, ale zřejmě i Mexiko a dál na jih jsou dostatečně svébytné, aby toto obohacení dokázaly získat bez porušení své vlastní podstaty. Podobně i Japonsko a Čína a vlastně celá "Asie šikmookých" přebírají mnohá kulturní obohacení z Evropy. Naopak - severoameričtí Indiáni, domorodí Australané a většina afrických černochů byla cizími kulturami více či méně převálcována. Tomu bych obohacení fakt neříkal.

Takže konečně :-) závěr. Kulturní obohacení je fajn. Fajn není představa, že vezmu na svá bedra péči o chudé celého světa, a už vůbec není fajn nalhávat si, že mě obohatí lidé přesvědčení, že jsem jakýsi untermensch. Goethe mě jistě kulturně obohatil. Hitler ne, ten nebyl tvůrce, to byl likvidátor.

J. Vintr 9.10.2016 11:20

Re: Revoluce 4.0,

"Arabské číslice" vznikly v Indii ...

Z. Lapil 9.10.2016 12:16

Re: Revoluce 4.0,

To je strašný, jak jsou ti muslimáci prolhaný :-)

Ale vážně: nevěděl jsem to, díky. Ale "převzali" jsme je od Arabů, ne že ne. Svět byl evidentně malej už tehdy. Přinejmenším pro vzdělance.

F. Houžňák 9.10.2016 23:32

Arabové nevymysleli nikdy nic,

všichni "arabští/muslimští vzdělanci" dávných věků byli - až snad na jednoho - Židi a Peršani, tu a tam i jiné národnosti. Arabové nikdy.

M. Pivoda 8.10.2016 9:14

Čeká nás změna ekonomicko-společenského řádu světa

Určitě. Ale může se to zvrtnout k jednomu či druhému extrému. Technologický vývoj je předpověditelný (86%), společenský vývoj předpověditelný, bohužel, není.

https://sites.google.com/site/innovationconsultingbrno/hot-news-1/obcanskanaukapro21stoleti

M. Pivoda 8.10.2016 9:27

Přesto učiním jednu společenskou předpověď

Předpokládám, že Jiří Zlatuška bude i nadále seshora ovlivňovat české školství, přestože v minulosti připravil Českou republiku o tolik potřebný náskok (v konkurenčním prostředí) ve vývoji české umělé inteligence (https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/).

Musíme jen doufat, že Česko uspěje i navzdory této překážce.