18.4.2024 | Svátek má Valérie


ÚVAHA: Kdo to všechno koupí a spotřebuje?

8.10.2016

Pokud čekáte odpověď, tak mám právě jen tuto otázku k přemýšlení.

Výroba všeho se zlevňuje a zrychluje. Právě proto máme všeho víc, protože je to levnější a za svoje vydělané peníze si to můžeme koupit. Peníze vyděláme výrobou zase jiných věcí, které si koupí ti ostatní. Někdy je něčeho moc a nikdo to nechce, jindy zase naopak a tak to bylo vždycky a

nějak se to samo trhem srovnalo. Poslední desetiletí to takto přestává fungovat, každý kupuje za víc, než za kolik sám vyrobil. Na dluh, spousta ekonomů si s tím láme hlavu, dostávají za to i tituly a ceny, řešení nemají. Politici si hlavu nelámou a řešení ani nehledají.

Původně to začalo přesunem výroby. Prima nápad. Výroba se přesune tam, kde je to levnější. Za vyrobené zboží zaplatíme méně a koupíme si ho víc. Sami peníze už nevyděláváme, tak si je půjčíme nebo natiskneme. Láce dosáhneme nižšími výrobními náklady, zaneřáděním životního prostředí jinde a nižší kvalitou. Říká se tomu globalizace a funguje to na staletí budované ekonomické převaze některých zemí. Žertem někdy říkám, že bychom potřebovali ještě jednu zeměkouli, kam bychom prodávali přebytky, a třetí zeměkouli, kam bychom vozili odpadky.

Zatímním vrcholem je průmyslová revoluce Industrie 4.0. Tedy čtvrtá průmyslová revoluce automatů. Pomůže lidstvu? Ty předchozí snad byly ku prospěchu, i když tu zanikli feudálové, tam zase zemědělci. Alespoň to tak s velkým odstupem vypadá. Čtyřnulku ale přímo prožíváme, zastavit to nejde a je otázkou, v čem lidem pomůže. Zlikviduje všechny zaměstnance, podle některých myslitelů jenom polovinu. Automaty vyrobí všechno samy, pracovníci ve výrobě nebudou potřeba. „Umělá inteligence“ to bude řídit a o práci přijdou manažeři i vedoucí. Nevydělají si žádné peníze a nebudou si moct koupit to, co roboti a inteligence vyrobí. Kdo to teda koupí? A kdo to sní a ojezdí a zničí, aby mohly automaty pokračovat? Možná se výrobky rozpadnou samy, už dnes to u některých tak je a o programování životnosti jen na záruční dobu se mluví dlouho. Nebo dostanou snad lidé mzdu, kterou vydělaly místo nich pracující roboti? Zaručený příjem, ale čím se potom budou lidé zabývat? Žít ve virtuální realitě her bez hlubšího smyslu? A těch několik velkomajitelů robotů bude konečně spokojených? Budou spolu válčit? Nahradí i je roboti?

Nebo to tak vůbec nebude a průmyslová revoluce se zadrhne? Třeba o lidi z Afriky, kterých přijde tolik, že ani roboti na ně nedokáží vydělat. Nebo se to zadře už dříve, nebude to fungovat z nějakého zatím skrytého důvodu. Zabývá se tím někdo?

Připojit píseň, jako to dělá pan Kechlibar, nedovedu, tak jen připomínám Imagine, kde John Lennon zpívá „představ si, že neexistuje nebe“. Myšleno na Zemi.