3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kdo to všechno koupí a spotřebuje?

Výroba všeho se zlevňuje a zrychluje. Právě proto máme všeho víc, protože je to levnější a za svoje vydělané peníze si to můžeme koupit. Peníze vyděláme výrobou zase jiných věcí, které si koupí ti ostatní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 8.10.2016 11:13

Revoluce 4.0,

žádná se nekoná. Je to naopak sice akcelerovaný, ale přesto postupný rozvoj automatizace a robotizace k náročnějším technologiím. To jen novináři se snaží to nějak pojmenovat a specialisté na novinové titulky to musí nějak vulgárně zezkratkovatět. Hnusné slovo, pardon. Rozvoj technologie je normální a zákonitý, nic zvláštního, a nese sebou taky obrovský rozvoj nových profesí, které dnes zaměstnává miliony lidí po celém světě. Že při výrobě hardwaru se využívá ten nejvyšší možný způsob pružné automatizace je pochopitelné. Výrobky musí být levné a dostupné a co nejdříve na trhu. Jenže obdobný způsob již dlouho proniká i do projektování softwaru, jenže tam to není tak vidět a běžný uživatel to nepozná a jemu to jedno. Mě tento rozvoj pružné automatizace nechává klidným a rozhodně nepřejdu do nějakého hnutí odporu, podobné tomu v 19. století, které ničilo stroje, "beroucí" lidem práci. Mě spíše ten rozvoj fascinuje. Bohužel, co mě posadí zadkem zpět, je mentální a emoční vývoj lidí. Tady jako kdyby se vývoj zastavil.

M. Pivoda 8.10.2016 9:27

Přesto učiním jednu společenskou předpověď

Předpokládám, že Jiří Zlatuška bude i nadále seshora ovlivňovat české školství, přestože v minulosti připravil Českou republiku o tolik potřebný náskok (v konkurenčním prostředí) ve vývoji české umělé inteligence (https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/).

Musíme jen doufat, že Česko uspěje i navzdory této překážce.

O. Uživatel 8.10.2016 9:25

Uživatel požádal o vymazání
M. Pivoda 8.10.2016 9:14

Čeká nás změna ekonomicko-společenského řádu světa

Určitě. Ale může se to zvrtnout k jednomu či druhému extrému. Technologický vývoj je předpověditelný (86%), společenský vývoj předpověditelný, bohužel, není.

https://sites.google.com/site/innovationconsultingbrno/hot-news-1/obcanskanaukapro21stoleti

K. Novák 8.10.2016 7:17

Těch několik autorových velkomajitelů robotů

si neklade otázky typu kdo to všechno koupí a spotřebuje. Budou spokojení, když získají ještě víc peněz než dříve (růst růstu).

T. Marný 8.10.2016 5:47

Zatím se vždy někdo najde, ( zblblý reklamou ), aby to

koupil a zanedlouho vyhodil. Na odpadech dnes stojí svět, zvlášť když určitá část ( 50-70% ? ) společnosti žije ( je k tomu vedena ) stylem - po nás potopa. Mnozí se " ubaví, usportují " k smrti. Při přirozeném výběru, by musela být úmrtnost dětí taková, jaká bývala ještě před II.sv. válkou. A to se dnes nepřipustí ( ať to stojí, co to stojí ), následkem začíná být degenerace lidského rodu.

P. Kozelský 8.10.2016 2:46

Háček je v morálce

Dokud stroje nemyslí a pouze vykonávají určený program tak to bude fajn. Až ale jejich společné vědomí nabude samostatnosti pochopí který díl skládačky je slabinou a pak lidstvo bez milosti eliminují.

Společnost založená na maximalizaci zisku nepříliš velké skupiny je de facto nejvyšší formou otrokářství.

Celé dilema je o morálce, přemnožení lidstva a nutnosti obnovení přirozeného výběru. Lidstvo ztratilo své opodstatnění a bude vyhubeno samo sebou, nebo vnějšími podmínkami. Nebýt zbytečných putek dnes by byl měsíc osídlen a využíván a Mars by byl další zastávkou. Místo toho cenzurovany internet oblbuje čím dále tím větší podíl lidstva. Růst se změnil v úpadek pouze jsme si toho nějak nevšimli.

P. Sulc 8.10.2016 1:07

Ta Zemekoule na odpadky

by ovsem musela byt velika, nejmene jako Slunce. Ta nase uz je zasssrana od polu k polu. Vsude samy plastik.