3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kali a Dvápara jsou stále mezi námi

Nechuť ke čtení a sebevzdělávání vysvětlují mnozí lidé tím, že všechny potřebné informace snadno najdou na internetu, což považují za rychlejší i pohodlnější. Není tomu tak. Pokud totiž neznají „vstupní heslo“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Černý 3.5.2022 19:24

Pro nedostatek času jen rychlé poznámky.

1. Závislost nemusí být totéž, co žádostivost. Prakticky už od raného dětství mám zkušenost s cigaretami. Velmi brzy jsem se stal kuřákem. Ale po vojně jsem přestal. Prostě proto, že se mi ta závislost zprotivila. A taky jsem si uvědomil, že mi ty cigarety vlastně nechutnají, že se z kouření stal zvyk. Takový, že je těžké jít bez cigarety ven na ulici nebo dokonce na záchod. Žádné fyzické abstinenční příznaky. Jen se člověk musí znovu naučit fungovat bez cigarety v ruce.

2. Že je hloupé a nebezpečné radit hloupým? Je to snad nebezpečnější, než když hloupý radí chytrému? Možná je, možná není. Ale obávám se, že nebezpečné, nebo přinejmenším nevděčné, je radit komukoli, kdo dobře míněnou radu slyšet nechce. Podle mého názoru, právě toto je největší umění a moudrost. Rozpoznat a přijmout dobře míněnou radu i s tím vědomím, že ne vždy to musí být rada dobrá nebo aspoň užitečná.

O. Hein 3.5.2022 20:32

"Kdo bloudícímu vlídně cestu ukáže, toť jak by mu světlo o své světlo zapálil. Nic míň mu nesvítí, zapálí-li druhému." (Quintus Ennius - 239-169 př.n.l.)

Hloupých radilů jsou tisíce, moudrý však pozná, že hovoří hlouposti a bludy. Chytráci naproti tomu bývají samolibí a ješitní a proto si nenechají radit ani od lidí moudrých (tj. chytřejších než oni), ani od zjevných hlupáků. Snadno se však nechají ošálit jinými chytráky (pochlebníky), kteří jim radí pouze ve svůj prospěch. I to by bylo na bližší povídání.

P. Černý 3.5.2022 21:25

No jistě. Světy chytráků a tak zvaných moudrých se ale hlavně v mnohém míjejí. To není jen otázka inteligence. Používají se totiž různé proměnné.

Kdyby o kvalitě literatury rozhodoval příběh, stačilo by většině románů dvacet stran. Nejlepší by byly komixy.