1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

ÚVAHA: Jde o důvěru

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Papouch 24.11.2008 1:18

vseobecny zivot bez dluhu je cesta do chudoby

Tyhle krestansko-muslimske nesmysly o skodlivosti uroku a dluhu jsou praxi  davno vyvracene.

Clovek si samozrejme musi pujcovat s rozmyslem, ale treba zacit efektivne podnikat za rodinne uspory se prakticky neda.

Vlasta.on 24.11.2008 1:44

Re: vseobecny zivot bez dluhu je cesta do chudoby

Ale dá. Jen musíte, jako autor, začít podnikat s "Božím slovem".;-)

Nemo 24.11.2008 8:57

Re: vseobecny zivot bez dluhu je cesta do chudoby

Před časem u nás existovalo sdružení "Křesťanští podnikatelé". Nevíte někdo o co šlo, jak se liší křesťanský podnikatel od "nekřesťanského"? Že neuznává ty zmíněné úroky?

Nemo 24.11.2008 9:09

Re: vseobecny zivot bez dluhu je cesta do chudoby

Zajímavý článek jsem našel zde:

KŘESŤANSKÉ CENTRUM OASE - K zamyšlení - Lubomír Ondráček: S křesťany raději neobchodovat?

Olin 24.11.2008 1:17

Vyhlídky

Tento článek považuji za velmi prozíravý. Odhaluje nám jednu z možných budoucností.

 Přesto mám pár poznámek: nynější pád hodnot cenných papírů má dvě hlavní příčiny, ne jen jednu. Důvěra-nedůvěra je složka iracionální. Ale jsou tu taky příčiny racionální: nucené výprodeje, ožebračení mnohých spekulantů, a taky kalkul velkých investorů. (o kalkul a nikoli nedůvěru se jedná, když otázka nezní "zda" ale "kdy") Na této krizi někteří báječně vydělají a je mi líto, že já to nebudu.:-)

Přes určitý optimismus si jsem ale vědom, že všechno ještě může špatně skončit. Tak špatně, jak autor popisuje. K návratu zlatého standardu by skutečně mohlo za představitelných okolností dojít,jen si neumím představit, že by u něj zůstalo. Zlatý standard pro neznalé: spočívá v tom, že někteří lidé mají přístup k penězům a někteří nemají. A těch, kteří nemají, je mnohem, mnohem víc. Dále: důsledkem zlatého standardu je, že veřejná infrastruktura, která je dnes velmi drahá, v podstatě zmizí. Nebude ji z čeho platit. Leda byste zkasírovali bohaté. Takže si představme: nejprve nedostupností peněz ožebračíme miliony lidí a pak vyluxujeme účty boháčů. Kdopak takovou vládu asi bude držet u moci? Dále: je hezké se chlubit, že si nemusím půjčovat. Jen málo lidí má ale na výběr. Jak to vypadá ve skutečnosti tam, kde většina lidí dluhy nemá, se běžte podívat třeba do Peru nebo dokonce do Konga.

Takže zhroucení důvěry v samotné peníze a opuštění nynějšího finančního systému návratem ke zlatému standardu je báječná vyhlídka. Jediné představitelné východisko je pak vzkříšení marxismu lidovými masami a zavedení hospodářství s rozdělovanými statky. To si umím představit. Pak jsou jistě i východiska, jež si představit neumím. Mám je (ty nepředstavitelné) ale oč opřít. Tento proces už nejméně jednou v dějinách proběhl - když se dlouhodobě hroutila římská společnost a její ekonomika. Ten proces je popsán. Nevímnevím zda ne taky v Bibli - a to tam, kde se mluví o tom, že třetina obyvatelstva zemře.

Vlasta.on 24.11.2008 1:40

Olinku

"Zlatý standard pro neznalé: spočívá v tom, že někteří lidé mají přístup k penězům a někteří nemají."

To je tak blbé, že je to nekometovatelné. Nebo snad máte pro toto své tvrzení nějaký argument?

Jste neuvěřitelný hlupáček, jemuž jeho IQ neumožňujě chápat okolní svět. A že nemáte peníze, z toho si nic nedělejte. Při své hlouposti, byste o ně stejně hned nebo správněji řečeno, už dávno, přišel.

Důkazem tohoto tvrzení, je váš výrok "Na této krizi někteří báječně vydělají a je mi líto, že já to nebudu."

Olin 24.11.2008 1:51

Vlastíku

Děkuji za uznání. Od lidí tohoto druhu podobná hodnocení sbírám.

Vlasta.on 24.11.2008 2:32

Re: Vlastíku

Bezva. A ten argument .............?;-P

balů 24.11.2008 10:48

Re: Olinku

Hm, tak to mi není jasné proč by na této krizi někdo neměl vydělat?

důchodce 24.11.2008 2:13

Re: Vyhlídky

Pěkná reakce na pěkný článek.  O tom, jakže je to s penězi, jsem se coby diletant mnohé dozvěděl z filmu Money as Debt (s českými titulky), jejž lze najít na YouTube. Doporučuji.

Hanibal 24.11.2008 10:11

Re: Vyhlídky

šílená Evropa, která chrání brouky a motýly, nařizuje ovoce a zeleninu do škol,zadarmo, aby podpořila Francouzské farmáře a zaměstnali hordu úředníků, kteří to celé budou organizovat, na úrovní Bruselu, státu, obcí, škol a to všechno zadara. Já Nechci nic zadarmo. Každá věc má svoji cenu, co je zadrmo stojí ve finále hodně penez a nestojí za to. Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit špatné zboží zadarmo.Zaplatíme to všichni ze svých daní a to ovbce a zelenina bude mnohonásobně drahší!!  Kartágo musí být zničeno!!

I-Worm 24.11.2008 12:06

Re: Vyhlídky

jen klid, chce to jen příště voli naše zástupce do EP uvážlivěji, než posledně.

Z 24.11.2008 11:15

Re: Vyhlídky

No Vy jste to pěkně zmotal. Na to se opravdu těžko reaguje, aniž by člověk napsal 20ti stránkový elaborát. Nebo rovnou celou knihu. Jen stručně k Vašemu nejzávažnějšímu omylu/neznalosti - špatné peníze vždy vytěsňují dobré peníze. Když se objeví špatné, dobré zmizí z oběhu. To, že nejsou "komoditní" peníze, ale "dluhové" peníze, to sice umožňuje přístup k nim téměř každému, ale za následek to má, že téměř nikdo nemá vlastní peníze (úspory). A pokud je má, pak se mu znehodnocují. Dnes nikdo nepodniká s vlastními penězi, protože pokud by investoval jen vlastní peníze, nebyl by konkurenceschopný v porovnání s těmi, kdo investovali půjčené peníze. To proto, že půjčených peněz je možné investovat mnohem víc. Co na tom, že investice z půjčených peněz po nějaké době zkrachuje. Krach přijde až při splácení dluhu, kdy se projeví skutečná rentabilita, ale než k tomu dojde, zkrachují malé investice z vlastních peněz (z úspor). Bez zlatého standardu prosperují jen ti největší a jenom dočasně. Bez zlatého standadu prosperuje nejvíce státní sektor a vydrží prosperovat nejdéle, protože si může půjčit nejvíc a prakticky nemusí splácet. To proto že inflací znehodnotí úspory. A tato prosperita státu jde na úkor prosperity a svobody jednotlivých občanů. Největší problém dneška, to je příliš velké vměšování státu do života lidí. Část lidí je zkorumpována tím, že je stát učinil na sobě závislými (aniž by si uvědomili, že za tu závislost může v naprosté většině případů právě stát), a druhá část lidí je státem zotročena. Zotročováni jsme ukládáním "zákonných" povinností vůči státu a trestáním za jejich nedodržení, zotročováni jsme tím, že si nemůžeme dlouhodobě nic uspořit, protože nám stát (spolu s bankami) naše úspory soustavně znehodnocuje, zotročováni jsme tím, že si na velké věci (třeba byty) musíme půjčovat (protože uspořit nelze). Ničím nekryté peníze, to je nástroj státu a bank, pomocí kterého je nám upírána svoboda a pomocí kterého jsme všichni udržováni v závislosti a v chudobě.

Olin 24.11.2008 15:02

Re: Vyhlídky

Milé zetko,

   "ničím nekryté peníze" jsou pitomost, bludička staromilců. Chceš-li skutečně vědět, čím jsou kryty české koruny, směřuj svůj dotaz do ČNB a neplaš se.

   "dočasnost" prosperity bez zlatého standardu je průměrně stejně dlouhá jako dočasnost prosperity v dobách zlatého standardu. Trvá zpravidla několik generací.  

 "inflace": uváděla do nepříčetnosti staromilce již ve XIV. stol., tedy v čase dukátů. V století XVI. nabyla podob hrozivých. Od té doby se to občas vrací, standard nestandard. Je třeba vědět, že  větší hrozbou než inflace je deflace, k té by patrně přechodně došlo při umělém přechodu na zlatý standard, než by zase inflace nastartovala.    "téměř nikdo nemá vlastní peníze, úspory" ... hahaha! Ještě že se touto branží živím, takže mám ponětí, kolik peněz je mezi lidma doopravdy! Dnešní inflace, holoubku, žere úspory jenom trotlům.

    "Jen stručně k Vašemu nejzávažnějšímu omylu/neznalosti - špatné peníze vždy vytěsňují dobré peníze. Když se objeví špatné, dobré zmizí z oběhu."   - to samozřejmě vím, z toho jsem taky vycházel, proto nevěřím, že zlatý standard lze dnes dlouhodobě udržet. To jsem napsal hore. Stručně.

realysta 24.11.2008 16:43

Re: Vyhlídky

Dotaz na ČNB oihledně krytí čs měny moc nepomůže. Odpoví Ti "jsou kryty aktivy ČNB".  Strukturu aktiv však nesdělí. Patří sem ale i dluhopisy (a jakou cenu mají třeba maďarské či islandské, ale i jiné dluhopisy - nechť si ocení kjaždý sám). Potom tam patří valutové a devizové rezervy (a opět je na zvážení - jakou skutečnou cenu mají tyto cizí rezervy, jesltiže kurz může být silně nestabilní) a konec konců sem patří zřejmě (opět se nikde nezveřejní) dluhopisy municipální sféry.

Olin 24.11.2008 18:17

Re: Vyhlídky

Ano. Ale laik nepotřebuje znát strukturu aktiv ČNB, ježto je to pro něj španělská vesnice. Laik potřebuje vědět, jaká je struktura JEHO aktiv, mj. hodnota jeho peněz.  Zatím to lidé velmi přibližně vědí a čerpají z toho přiměřenou míru jistoty.

Drápalův článek varuje před MOŽNOU ztrátou této jistoty v aktivech. Všichni doufáme, že se tato "časová linie" nenaplní, neboť důsledky by byly hrozné. Je snad jasné, že současný systém, kdy nad situací mají autoritu emisní banky je zdravý. Zase: všichni doufáme, že ke katastrofě, kterou by byla ztráta jejich kontroly, nedojde. Dojít k ní ale může. Dnes prakticky neexistuje velký finanční trh a to je něco jako "červený poplach" .Pokud dojde ke "ztrátě integrity trupu lodi", půdou mnozí z nás do kytek. Ti, kteří nejsou adaptováni, pak první. 

Z tohoto hlediska se D.D. mýlí, když píše zobecněně, že je nejlepší si nepůjčovat. Je to jinak: je nejlepší si nepůjčovat, když můžeme žít z toho, že ostatní to dělají. Dokonce i na dnešní krizi vydělají ti, kdo mají sílu plout proti proudu.