1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

ÚVAHA: Jde o důvěru

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JF 22.5.2009 21:55

Re: dluhy a spoření

On si Drápal na bydlení půjčovat nemusí. Jeho matka má tří patrový dům v hodkovičkách, kde Drápal, po třetím ztroskotaném manželství bydlí se svojí matkou a jedním synem. Vy asi takovou vilu nemáte a tak si na bydlení musíte půjčit. Možná by jste si mohli na takové bydlení našetřit a někde kolem sedmdesátky si ho koupit. Do té doby doporučuji bydlet u Drápala, který si nepůjčuje.

Igor 25.11.2008 19:59

Nežít na dluh, či nežít na dluh?

Pokud jde o osobní život je vždy lepší nežít na dluh. Osobní dluh se totiž musí splácet a splatit celý. V případě nějakých problémů to problémy ještě umocní ;-(.

Pokud jde o dluh na firmu, tak to je jiné. Jednak bez půjček moc podnikat nejde a jednak, když vzniknou problémy, tak se firma prostě zlikviduje ;-).

ulla 25.11.2008 8:21

dluhy a spoření

nezlobte se na mne, ale podívejte se, co udělalo dvacáté století s dlouhodobým spořením a pojistkami běžných lidí, a co s dluhy. Války, inflace, krize. Historická zkušenost na rozdíl od ekonomických pouček říká, že pro běžného občana nemá cenu dlouhodobě spořit, ale je sobecky výhodnější si dlouhodobě půjčit. Nevím jak Vy, ale já mám pocit, že se v tomhle nic v ekonomice a politice světa nezměnilo a nelze očekávat zářné zítřky za deset - dvacet a více let s naspořenými důchodovými připojištěními, životními pojistkami či spořícími úrazovými pojistkami, spíše naopak. Cenová politika neuvěřitelně ziskového ČEZu to jenom ilustruje. Ta Vaše hrdost, že si od nikoho nepůjčujete, není zrovna na místě, pokud potřebujete nové auto, kuchyň či někde bydlet. Ostatně, "velcí" hráči na českém úvěrovém trhu (Charouz, atd.) lidem už ukázali, jak se má sobecky hrát.

V 25.11.2008 5:56

zlaty, ci jiny komoditni standard

zcela jiste jednou zase prijde zpet, o to nejde, jen to nebude hned tak. Nejspis a skoro urcite prijde az my tu uz nebudem, ale prijde dozajista, ledaze lidstvo by se uz dal ve vyvoji nedostalo a stale by se potacelo na hranici racionality a blbosti a to si nemyslim ze to tak bude, i pres vsechny ty exhibice nebetycne blbosti, kere je clovek svedkem dnes a denne vcetne vetsiny komentaru zde nize.

Je mozne, ze takovychto obdobi neduvery bude jeste povicero a ze se z nich vzdy vyhrabeme a dabla zazeneme sprskou vice a vice penez, nez to nakonec propukne jako u posledniho soudu, jako ze to tak skoncit musi. Bylo by pekne, kdyby to konecne reseni jeste par dekad pockalo, abychom byli bezpecne pod drnem a divali se na to jen zhury, ale nejspis nebudeme mit to stesti.

Opravdu se az dech taji, jak se dnes ty biliony uz davno neplati, ale 'nalevaji' se a 'tecou'.

Velkym trikem dneska je rovnomerne zadluzovani vsech statu zapadniho sveta, takze statni upadek prichazi v uvahu jen kdyz nektery stat vyboci z prumeru a zadluzi se vyrazneji vice nez ostatni, to byl osud Islandu rekl bych. Kdyby vsichni byli takhle zadluzeni, tak by nebyl duvod odeprit Islandu dalsi kredit, protoze jinde by investicni rizika nebyly lepsi. Je to stejne, jako kdyz se clovek rozhlizi, kam emigrovat pred dnesnim statnim dirigismem a danemi atd., nakonec zustane clovek doma, protoze je to vsude vice mene stejne.

V 25.11.2008 5:39

Re: nepříjemná pravda

mel bych dodat, ze jako se dnes rusi padesatniky, tak by se pod komoditni menou rusily velke bankovky, tedy certifikaty... jako napriklad ekvivalent dnesni petitisicove bankovky, ani nevim jestli mame jeste vetsi.

V 25.11.2008 5:02

Re: Dluhy jsou jediná jistota

jeste bych dodal, nejvetsi pitomost vubec je ziti na dluh prave na kreditni karty, to uz vsechny ostatni zpusoby ziti na dluh jsou asi lepsi a moudrejsi, ledaze si clovek pujcuje od zida.

V 25.11.2008 4:59

Re: Dluhy jsou jediná jistota

a to je presne proc me autor clanku prijde jako prostacek, svym prostupem k ziti na dluh. Veci se maji tak, ze kdyz si nepujcim ja, pujci si ostatni o to vice, je to uplne stejny jako se zradlem ve vezenske jidelne, tam se ostatni nazerou vice.

Ja sice na dluh taky neziju, ale kdybych si mel kupovat barak, nebo takovou podobnou velkou investici, tak bych si urcite pujcil. A ze neziju bezny zivot na dluh sice neni nejchytrejsi, ale aspon o sobe vim, ze jsem pitomy, i kdyz si nemuzu pomoct. Sice platim vse kreditni kartou, kterou ale splacim mesicne, takze se to za to prave ziti na dluh neda povazovat.

V 25.11.2008 4:50

Re: Je výhodné nemít zlatý standard

vy jste tady jeden z mala co maji jeste hlavu na ramenou a pouzivaji ji k mysleni

V 25.11.2008 4:47

Re: nepříjemná pravda

K cemu deko zlata? K tomu, ze si ho nikdo nemuze vyrobit za par supu, jako muze tisknout dnesni penize, nebo je rozmnozovat virtualni emisi, jak staty cini dnes a denne.

Tak bezmezna jednoduchost, kterou zde exhibujete je doslova omracujici. Kdyz se rekne navrat ke komoditnimu standardu, vy si jako pravy prostacek hned vybavite ze by to znamenalo nosit po kapsach valouny zlata, ci mince ze zlata, tedy ze by se cas posunul o staleti zpet a uplne konkretne.

Pritom uz vas pra pra pra dedecek mozna mel bankovky, ktere byly vlastne cetifikaty znejici na jiste mnozstvi zlata, ci jinych vzacnych komodit.

V dnesni dobe bychom samozrejme meli kreditni karty jako mame dnes, bankovky a mince by dnes stejne uz mely byt zalezitosti jen tretiho sveta, kdyby opravdovy kapitalismus mel sanci aspon trochu fungovat. No a ty karty by fungovaly uplne stejne jako dneska, jen na pozadi by se mezi bankami presouvaly opradove fyzicke hodnoty, jako treba to zlato, namisto presouvani cisel v pocitacich, nebo potistenych papirku, jak je tomu dnes.

Vyrabime samozrejme porad vice a lepe a tak by ceny klesaly a tak jako se dnes stahuji z obehu male mince a plati se bezne vetsimi a vetsimi bankovkami, tak by se pod komoditnim standardem zavadely mensi a mensi jednotky a ty nejvetsi mince be se postupne stavaly bankovkami. Byvaly casy, kdy Anglicka libra sterlingu bylo male bohatstvi, ktere se beznemu cloveku za zivot nikdy do ruky ani nedostalo. Pod zlatym standardem by koruna mohla byt taky takova a ne jako dnes, kdy se pomalu pro ni na zem ani lide neshybnou a uz je jen jeden a posledni krok od zruseni, stejne jako byl nedavno zruseny padesatnik - priste prijde rada na korunu. A lide jako stado dobytka to prijmou, a jeste se postavi na odpor bucenim kdyz nekdo namitne, proc by penize mely porad ztracet hodnotu, proc se usporene penize znehodnocuji, proc mame porad slapat v kole, jako ty veverky v kleci na hrideli...

Honza 24.11.2008 23:12

V politice se lže velice snadno

protože prakticky nikdy neexistuje možnost zkusit, jak by to udělali ti druzí, kteří nevyhráli volby (obvykle proto, že nedokázali tak odvážně lhát).

ijn 24.11.2008 21:53

politická praxe slušnost a morálku zničila-zejména v Čechách

 a pro obnovu hodnot musí být zakázáno defraudantům morálních hodnot  - všem aktivním politikům na další volby  "vstup zakázán". Jedinný způsob zamezení zlotřilým politikům pokračovat v jejich dosavadní mizerném životě, kterým ohrožují základní životní zájmy občanů ČR. Ponechávají beztrestně rozkrádat aktiva společností, zadlužovat státy, likvidovat penzijní fondy,pojišťovny a další fin.instituce, které zneužily důvěry střadatelů - občanů celého vyspělého světa.  Bude společnost slušných občanů ochotna ještě někomu uvěřit? Ano těm kteří nezklamali v komunální politice - jedinně těm dáme svůj hlas!!!!!!!

Miloš 24.11.2008 21:43

Naprosto souhlasím

Děkuji za článek, můžeme být velmi opatrně optimističtí, ale na druhé straně kdy v historii lidstva něco dobře dopadlo? Přesto jsme tady a žijeme. Už to je výhra.

Zdravím a rád si přečtu další zajímavé úvahy.

Minutus 24.11.2008 19:58

O té morálce je to hodně optimistické

Jakoby přání bylo otcem myšlenky. Co se týče těch půjček, kdo ví? Vzít si levnou hypotéku, která je splácena procentem nižším, než inflace může být i výhodou. Na konci může být i levná nemovitost. Deflace asi nehrozí, že?

Olin 24.11.2008 18:17

Re: Vyhlídky

Ano. Ale laik nepotřebuje znát strukturu aktiv ČNB, ježto je to pro něj španělská vesnice. Laik potřebuje vědět, jaká je struktura JEHO aktiv, mj. hodnota jeho peněz.  Zatím to lidé velmi přibližně vědí a čerpají z toho přiměřenou míru jistoty.

Drápalův článek varuje před MOŽNOU ztrátou této jistoty v aktivech. Všichni doufáme, že se tato "časová linie" nenaplní, neboť důsledky by byly hrozné. Je snad jasné, že současný systém, kdy nad situací mají autoritu emisní banky je zdravý. Zase: všichni doufáme, že ke katastrofě, kterou by byla ztráta jejich kontroly, nedojde. Dojít k ní ale může. Dnes prakticky neexistuje velký finanční trh a to je něco jako "červený poplach" .Pokud dojde ke "ztrátě integrity trupu lodi", půdou mnozí z nás do kytek. Ti, kteří nejsou adaptováni, pak první. 

Z tohoto hlediska se D.D. mýlí, když píše zobecněně, že je nejlepší si nepůjčovat. Je to jinak: je nejlepší si nepůjčovat, když můžeme žít z toho, že ostatní to dělají. Dokonce i na dnešní krizi vydělají ti, kdo mají sílu plout proti proudu.

Jenda 24.11.2008 18:05

Re: finanční trhy

Urcite, jasne, nabeton. Ja ani Venca burzu na nic nepotrebujem, zruste to a prineste dalsi pivo.

Jenda 24.11.2008 18:04

Re: nepříjemná pravda

A k cemu je vam deko zlata? Deko zlata je vam (pokud nejste zlatnik) k necemu pouze v pripade, ze ho muzete s nekym vymenit za neco co uz vam k necemu je. A zrovna tak jako se meni to kolik rohliku dostatete za ten papirek tak se menilo a menilo by se zas to kolik rohliku dostanete za to vase deko. Jeden, a to dost podstatny rozdil je, ze jak se vyrabi vic a vic rohliku a spousty dalsich potrebnych veci, tak toho zlata jaksi neni dost. A to takovym stylem, ze proste dostatecne maly kousek, aby vam vysel na jeden rohlik (nebo treba chleba at mate pocit, ze je to vetsi), by byl prakticky neuchovavatelny. Zade deko. Par gramu. Kychnete a mate po nakupu na tyden.

Z 24.11.2008 17:07

Je výhodné nemít zlatý standard

Jednoznačně. Kdyby zlatý standard byl, nebylo by možné následující.

Kopírováno z Bloomberg: "Federal Reserve lending last week was 1,900 times the weekly average for the three years before the crisis."

Doufám, že tahle výhoda je každému soudnému člověku jasná. Co asi FED dostal jako zástavu ?

P.S. Ještě k tomu krytí peněz - jistě jste si všimli, že na našich současných bankovkách chybí prohlášení o krytí nějakými aktivy. Na současných dolarech je napsáno, že jsou zákonným prostředkem pro vyrovnání jakýchkoliv dluhů.

Ještě jednou P.S. K rezervám centrálních bank - pokud jsou v rezervách CB jenom nějaké další peníze nebo instrumenty znějící na peníze, potom mi to připomíná tu anekdotu o tom, jak jeden prodal psa za milión. A kde ten milión má ? No nemá, vyměnil totiž toho psa za dvě kočky, každou po půl miliónu. ;-) :-D

realysta 24.11.2008 16:43

Re: Vyhlídky

Dotaz na ČNB oihledně krytí čs měny moc nepomůže. Odpoví Ti "jsou kryty aktivy ČNB".  Strukturu aktiv však nesdělí. Patří sem ale i dluhopisy (a jakou cenu mají třeba maďarské či islandské, ale i jiné dluhopisy - nechť si ocení kjaždý sám). Potom tam patří valutové a devizové rezervy (a opět je na zvážení - jakou skutečnou cenu mají tyto cizí rezervy, jesltiže kurz může být silně nestabilní) a konec konců sem patří zřejmě (opět se nikde nezveřejní) dluhopisy municipální sféry.

Z 24.11.2008 15:44

Re: Ještě jednou

Na to, čím jsou kryté peníze, se nemusím chodit ptát do ČNB. Na každé bankovce je to napsané. (A vždycky bylo:-)

Olin 24.11.2008 15:10

Re: Ještě jednou

Hezký. Napsal jsem ti dolů odpověď.

Olin 24.11.2008 15:09

Re: Dluhy jsou jediná jistota

Správně. Nemovitosti je chyba kupovat cash. Jednak proto, jak rychle /zatím!/ rostla jejich hodnota - mám na mysli bydlení, a jednak proto, že ve svém podniku nakoupenou nemovitost jsem povinen odepisovat 50 (!) let, to znamená, že bych ji musel prakticky koupit z čistého zisku, nebyl by to investiční náklad - když mám na mysli podnikání.

Apea 24.11.2008 15:05

Ach, tradice

Úctyhodná tradice Drápalova článku by ovšem vynikla více, kdyby místo nijakého odkazu k názoru před šesti nedělemi začal " O tom jsem již před válkou mluvil s panem okresním hejtmanem..."

Olin 24.11.2008 15:02

Re: Vyhlídky

Milé zetko,

   "ničím nekryté peníze" jsou pitomost, bludička staromilců. Chceš-li skutečně vědět, čím jsou kryty české koruny, směřuj svůj dotaz do ČNB a neplaš se.

   "dočasnost" prosperity bez zlatého standardu je průměrně stejně dlouhá jako dočasnost prosperity v dobách zlatého standardu. Trvá zpravidla několik generací.  

 "inflace": uváděla do nepříčetnosti staromilce již ve XIV. stol., tedy v čase dukátů. V století XVI. nabyla podob hrozivých. Od té doby se to občas vrací, standard nestandard. Je třeba vědět, že  větší hrozbou než inflace je deflace, k té by patrně přechodně došlo při umělém přechodu na zlatý standard, než by zase inflace nastartovala.    "téměř nikdo nemá vlastní peníze, úspory" ... hahaha! Ještě že se touto branží živím, takže mám ponětí, kolik peněz je mezi lidma doopravdy! Dnešní inflace, holoubku, žere úspory jenom trotlům.

    "Jen stručně k Vašemu nejzávažnějšímu omylu/neznalosti - špatné peníze vždy vytěsňují dobré peníze. Když se objeví špatné, dobré zmizí z oběhu."   - to samozřejmě vím, z toho jsem taky vycházel, proto nevěřím, že zlatý standard lze dnes dlouhodobě udržet. To jsem napsal hore. Stručně.

I-Worm 24.11.2008 14:33

Re: nepříjemná pravda

no, vony se zejména ty zlatý mince dost vošoupávaly používáním - a když zkušenost ukázala, že se tím jejich hodnota vlastně nesnižuje, začali je chytráci vošoupávat uměle. A taky se ředily stříbrem atd.

Lapil 24.11.2008 12:36

Re: nepříjemná pravda

To nebylo znehodnocení, to bylo šizení, protože deko zlata není deko zlata jedině v případě, že ho kousek odkrojíte a zbytek naředíte něčím levnějším. Lze samozřejmě i přidávat, ale o tom asi není řeč.

Marat 24.11.2008 12:11

Re: nepříjemná pravda

Peníze se znehodnocpovali i v době,kdy ještě nebyl ani papír na tisk papírových peněz.Znehodnocovali se i mince ze zlata a stříbra.

I-Worm 24.11.2008 12:06

Re: Vyhlídky

jen klid, chce to jen příště voli naše zástupce do EP uvážlivěji, než posledně.

I-Worm 24.11.2008 11:50

Re: nepříjemná pravda

pokud jde o nekryté peníze, ty asi existují nepřetržitě od té doby, co se začaly tisknout. A asi jen komanči byli tak upřímní, že na plnou hubu řekli, že jejich bankovky jsou "kryty prací".

I-Worm 24.11.2008 11:46

Dluhy jsou jediná jistota

ketrou dnes člověk má - jediná věc, o kterou nepřijde. Tedy - prostý člověk, nikoliv bankéř a pod. Třeba šetřit si na dům, či alespoň byt - to je běh na dlouhou trať, něco jako příběh Hlavy XXII. Našetříte třeba dva miliony - a zjistíte, že cena mezitím vzrostla o další milion, či dva. Takže se k cíli dopracujete ve chvíli, kdy už děti odrostly a odešly (v tom lepším případě) do světa...

Z 24.11.2008 11:23

Ještě jednou

Dám sem ještě jednou, co jsem napsal jako reakci. Když už jsem napsal takový kus, tak aby to nezapadlo v hloubi diskuse.

Stručně to nejpodstatnější - špatné peníze vždy vytěsňují dobré peníze. Když se objeví špatné, dobré zmizí z oběhu. To, že nejsou "komoditní" peníze, ale "dluhové" peníze, to sice umožňuje přístup k nim téměř každému, ale za následek to má, že téměř nikdo nemá vlastní peníze (úspory). A pokud je má, pak se mu znehodnocují. Dnes nikdo nepodniká s vlastními penězi, protože pokud by investoval jen vlastní peníze, nebyl by konkurenceschopný v porovnání s těmi, kdo investovali půjčené peníze. To proto, že půjčených peněz je možné investovat mnohem víc. Co na tom, že investice z půjčených peněz po nějaké době zkrachuje. Krach přijde až při splácení dluhu, kdy se projeví skutečná rentabilita (to se teď děje), ale než k tomu dojde, zkrachují malé investice z vlastních peněz (z úspor). Bez zlatého standardu prosperují jen ti největší a jenom dočasně. Bez zlatého standadu prosperuje nejvíce státní sektor a vydrží prosperovat nejdéle, protože si může půjčit nejvíc a prakticky nemusí splácet. To proto, že inflací znehodnotí úspory. A tato prosperita státu jde na úkor prosperity a svobody jednotlivých občanů. Největší problém dneška, to je příliš velké vměšování státu do života lidí. Část lidí je zkorumpována tím, že je stát učinil na sobě závislými (aniž by si uvědomili, že za tu závislost může v naprosté většině případů právě stát), a druhá část lidí je státem zotročena. Zotročováni jsme ukládáním "zákonných" povinností vůči státu a trestáním za jejich nedodržení, zotročováni jsme tím, že si nemůžeme dlouhodobě nic uspořit, protože nám stát (spolu s bankami) naše úspory soustavně znehodnocuje, zotročováni jsme tím, že si na velké věci (třeba byty) musíme půjčovat (protože uspořit nelze). Ničím nekryté peníze, to je nástroj státu a bank, pomocí kterého je nám upírána svoboda a pomocí kterého jsme všichni udržováni v závislosti a v chudobě.