26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ÚVAHA: Fukuyama měl pravdu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Baloun 12.10.2010 12:36

nechápu

co má FF společného s němci a rokem 45? naprosto nechápu proč autor tohoto politického filosofa využil (zneužil) pro název svého článku. asi někde zaslechl ten zvláštní název díle "konec historie" a řekl si, že to bude asi pěkný nesmysl...

Neměnná evropa?  za posledních dvacet se tvář evropy změnila radikálněji než ostatní kontinenty dohromady (jugoslávie, sjednocení německa, kosovo, rozdělení čr  usw.), to nemůže autor myslet vážně. naopak změna hranic např. v africe je nemyslitelná, právo národů na sebeurčení tam jaksi nedorazilo.

německý schuld je pro dnešní děti tak vzdálenou minulostí, jako pro nás rakousko-pruská válka. takže si myslím že ten pohled němec zlý, kdokoliv jiný hodný už prakticky vymizel.

R. John 12.10.2010 13:09

To je jednoduché, nečetli F. pozorně.Spousta lidí se F vysmívá, přinejlepším mu zdánlivě oponuje.

Ale to pramení z neznalosti a nepochopení toho podstatného, takže vyvracejí to co si myslí že F napsal, né to co F napsal. Nádherná burleska.

S. Ševeček 12.10.2010 10:30

Velmi pěkné,

pane Peschko.

R. John 12.10.2010 8:55

Obávám se, že ten výrok Fukuyami je nepochopen a překrucován.

"Konec dějin" není v tom, že se již nic "nedějě", "Konec dějin je v tom, že již zde není žádná nová idea, ideologie, chcete-li, na obzoru, která by překonala demokracii.  Z pohledu filozofie přece není před námi nějaký nový systém, jako světlý bod našeho snažení, což v časech minulých měli na očích generace lidí, my zde dokonce až do roku 89. Je zde již jediná možná a osvědčená idea, demokracie, v tomto smyslu nastal "Konec dějin". A nic nemění na tomto faktu ani to, že demokracii má jako systém jen menšina lidí na zemi, ale nic lepšího než demokracii nevymyslí, to je  prostě nevyvratitelný fakt. A tím, že byl v 89 svržen komunismus, jako idea a konkurent demokracie, což nevylučuje, že si ho v budoucnu nějací blbštajni nezavedou, nastal a potvrdil se onen  "Konec historie".

Jinak si dovolím doporučit k četbě od Fukuyami ještě jeho  další knihu ,"Kam kráčíš Ameriko", dobré, ale dost pochmurné čtení.

F. Pavlis 12.10.2010 11:57

Re: Obávám se, že ten výrok Fukuyami je nepochopen a překrucován.

Umím si dost dobře představit, že demokracii nahradí elektronické zpracovávání optimální křivky vývoje čehokoli. Taková PC civilisace. Nemyslím, že by byla lepší než to, co už máme za sebou, ale také ne ani horší. Lidé se adaptují velice snadno a rychle i na kruté režimy, pokud je to nutné k přežití.  Konec dějin, né-li přímo konec světa zažila v minulosti mnohá kultura Evropy, Asie i Ameriky. Aspoň se to tak vnímalo. Ve zlomových chvílích nikdo neví, co se na obzoru objeví zítra. Kontinuita je ohrožena a diskontinuita je nervující. Judaismus propracoval eschatologii, která nebyla a dodnes není ničím ohrožena. Je Definitivou, k níž se ubírá stvoření bez možnosti časového určení. Vědecký svět to považuje zhusta za zpětnou projekci lidského zoufalství. Jiní to nesou jako svoji osobní svobodu a naději. Dělící čára mezi vírou /důvěrou/ a nevěrou je vymezena právě garantovanou nadějí. V náboženských dějinách je to živý bůh, v křesťanství je to vyjádřeno principem vzkříšení. Nikoli jako resuscitace, ale jako nový počátek.  NZ texty nesou formálně pečeť dobových představ a vyjadřovacího aparátu - někdy mythus, ozvuky filosofie, ale obsahově jsou dodnes zdrojem odvážné naděje i pro věřící vědce.  Křesťanství /biblické/ je tak klidnou odvahou jít k cíli. Islám je fanatickou odvahou ten cíl nastolit.  Pro oba myšlenkové okruhy však žádný "konec dějin" nepřichází v úvahu. Pan Fukujama je erudovaný japonsky myslící a americky žijící intelektuál. Skutečnost je však pro kohokoli z lidí složitější.

M. Baloun 12.10.2010 12:08

Re: Obávám se, že ten výrok Fukuyami je nepochopen a překrucován.

Pane Pavlis přečtěte si to fukuyamovo dílo a najdete tam odpověď na vámi zde nastíněné otázky. je hezké že si dovedete představit že demokracii nahradí pc, ale dokud z toho neuděláte celosvětovou konkurenceschopnou ideologii tak konec dějin tak jak ho vnímá a prezentuje fukuyama trvá.

R. John 12.10.2010 12:22

Re: Obávám se, že ten výrok Fukuyami je nepochopen a překrucován.

Příliš mnoho témat na jedenu glosu, ale to podstatné je, že si sice můžeme zopakovat nějaký prašivý system, ale na tomto světě již není v dohledu žádná ideologie, která by překonávala demokracii. O to tu jde, to je ten smysl "Konec dějin". Všechna velká náboženství jsou překonaná, to že demokracie nezakazuje žádné náboženství, neznamená že náboženství demokracii převyšuje. Nepřevyšuje, to je historicky dohledatelný fakt. Jinak jedno malé podotknutí, právě pro náboženství nastal již jejich falešný  "Konec dějin" v den jejich etablování, neb krom jejich vyznání není nic více, vše ostatní je nutno zatratit. Což jak ukázala historie není pravda. Ale zde  bychom museli vypít nejeden žejdlík, abychom se v diskuzi dobrali sjednocení myšlenek a mohli udělat "závěr".  Jinak k Vaší prvé větě, nejde o system , jde o princip, dobrat se něčeho mohu tužkou jako programem. Obsah snad bude demokratický, jen forma se změní, pokud se změní obsah, je to krok zpět, ovšem moderní formou.   

M. Baloun 12.10.2010 12:37

Re: Obávám se, že ten výrok Fukuyami je nepochopen a překrucován.

souhlas

F. Pavlis 13.10.2010 9:15

Re: Obávám se, že ten výrok Fukuyami je nepochopen a překrucován.

Nechci se přít. Pokusil jsem se jen naznačit, že to tak nemusí být, jak to vidí pan Fukujama. Jinak ovšem používáte tvrzení, která nemají reálnou oporu ve skutečnosti. A pokud mícháte demokracii jako projev vůle a ideologii jako systém, pak si nebudeme nikdy rozumět. Škoda.  Ostatně stále platí, že demokracie jako projev vůle " lidu " je pouze nejlepší ze ŠPATNÝCH  politických systémů. Ještě před 20 lety jsme o ní měli poněkud naivnější představu než dnes. Je snadno zneužitelná . Vždy bude tedy touha ji nějak modifikovat. Nicméně se vzdávám. Argumenty nejsou kompatibilní.

P. Čulík 12.10.2010 8:33

Ono to s tím stigmatem Němců nebude tak žhavé,

jak píšete, Napoleon prováděl zvěrstva a  zničil půlku Evropy, ale Francouze vnímáme jako sympatický národ. Moje děti k Němcům již žádný odpor necítí, já jsem se jisté averze vůči tomuto národu zbavil, když jsem jako student začal mluvit německy a jezdil alespoň do NDR. Ostatně moje děti se chvíli učily i rusky, také tam nevidím nějaké stigma. Čím více budou lidé cestovat a národy se poznávat, tím rychleji tento nesmyslný šovinizmus bude vyprchávat. Kde to bude přetrvávat, u prosťáčků, co nikdy nevytáhli paty za humna, nikde se nedomluví a pak jen moudře papouškují stará klišé. Ale s otevřením hranic jich bude stále méně, díky Bohu!

Z. Jaromír 12.10.2010 5:38

***

Pane faráři, třeba to už brzy bude jinak. Připíjím vám dornfelderem, vínem vyšlechtěným na Neckaru, uzrálým na Moravě a v povodí Vltavy mysl těšícím..

K. Kužel 12.10.2010 0:57

Nejsem si jist, zda dějiny

opravdu skončily. Ale každopádně, když něco skončí, něco jiného zpravidla začíná. A ten tanec, který nás, a hlavně naše děti čeká, si s kvapíkem dějin asi moc nezadá.

http://karelkuzel.blog.idnes.cz