18.8.2022 | Svátek má Helena


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Zrcek 5.7.2022 14:20

Varuju před opačným extrémem - snažit se skutečné či zdánlivé omyly začít fanaticky napravovat.

Zvlášť dnes, kdy pod vlivem propagandy dramaticky klesá počet i společenský vliv technicky kvalifikovaných lidí, schopných spočítat důsledky. Současní greténi toho schopni nejsou ani s doktorskými tituly. Ani současný výzkum s genderově motivovanými granty, tím méně současný průmysl úpící pod ekologickými dotacemi. A nespasí nás ani páni kapitalisti rezignující na zisk.

Všeobecné svazácké nadšení s těmi nejlepšími úmysly může vyústit ve zničenou přírodu a úpadek civilizace.

Epizody svatého nadšení periodicky plundrovaly společnosti od starověku a ani dnes to nemůže dopadat jinak. Dost prorocky to viděl Karel Čapek v románu Továrna na Absolutno.

J. Jurax 5.7.2022 12:41

No jo no, takovéto filipiky sepisovali snad už staří Řekové. A poté středověcí i novověcí myslitelé známí i dávno zapomenutí, zejména když se hluboce zamysleli.

A zeměkoule se přesto furt točí ...

Z. Klouček 5.7.2022 12:20

Akcelerátorem je civilizační pokrok. Téměř všichni obyvatelé planety (těch 8 miliard) se dívají na televizi, aamerické filmy, mají mobily, internet atd., a logicky chtějí všechno, co tam vidí. Dřív o klimatizovaných kancelářích atd. velká část z mnohem menšího počtu lidí vůbec nevěděla, další velká část si auta, cestování, mrazáky či pračky nemohla dovolit a pohodlí civilizace si tak užíval jen zlomek obyvatel planety. Máme rovnost jako lidské právo, ale rovnost na vysoké úrovni pro stále větší počet lidí to prostě být nemůže, protože cena za ni nutně musí být tak vysoká, že ji zaplatit nelze.

J. Jurax 5.7.2022 12:49

Budiž.

A na jaké úrovni je ta rovnost celosvětově udržitelná? Na úrovni tzv. vyspělých zemí před sto lety, před padesáti či ta dnešní?

Ono vyrovnávání oné nerovnosti bylo a je motorem technického pokroku i pokroku ve vědách přírodních.

J. Nevrkla 5.7.2022 8:34

Vyjel jsem na velkou a obrovským pásovým traktorem dusanou hromadu odpadu, která se u našeho města kupí po generace. Teď se pomalu připravuje jiná. S říkal jsem si - no a co? Žádný problém v tom nevidím. Žádné stížnosti na kontaminovanou podzemní vodu. Pouze mírný zápach z tlení v bezprostředním okolí.

F. Navrátil 5.7.2022 7:57

Lidé opravdu přinášejí problémy. Ale příroda si to s nimi vyřídí.

M. Boháček 5.7.2022 9:27

Ľudia prírode aktívne pomáhajú - alebo inak, je tendencia ľudí k depopulácii je formou ochrany prírody pred premnoženým druhom s priveľmi rozvinutým mozgom?

https://nastub.cz/w/7UMeFCh5dpmHz35h9LtKZe