7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Dobře už bylo

Když používali tento bonmot humoristé, byla to legrace. Ale už delší dobu se tomu nesmějeme. Začalo to před lety obavami z globálního oteplování, možná trochu přibarvenými.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 14.4.2022 18:33

Aniž bych chtěl zpochybnit demokracii jako takovou, kladu otázku, zda není zakopaný pes v cyklickém systému střídání moci:

Volby - bezvládí;

Parta A: Orientování se v technologii vládnutí, zaučování se, vznik koryt pro příbuzné a známé party A - bezvládí;

Překopání všeho, co vytvořila předchozí parta;

Dvouleté období jakési stabilizace a vymýšlení dalších ptákovin na občany;

Příprava na nové volby - bezvládí...

Volby - bezvládí;

Parta B: Orientování se v technologii vládnutí, zaučování se, vznik koryt pro příbuzné a známé party B - bezvládí

.....

R. Dubravský 14.4.2022 14:47

Ono někdy bylo dobře? Nepamatuji.

V. Chrastina 14.4.2022 11:19

No jistě, jenže nevolení sociopati z EU zkroutili demokracii ruce, aby se nemohla bránit. když za ni vyhlašují zelený úděl jako jedinou cestu do budoucnosti, ať to stojí co to stojí nás poddané. Je třeba hlásat: Je něco shnilého na Evropské unii!!

P. Rada 14.4.2022 12:02

"Shnilé" či spíše problematické je nejen na EU ale prakticky na celém světě. Pro dlouhodobé překročení zdrojvých možností výchozí lokality už dnes totiž kde kdo nežije z vlastních domácích zdrojů - ale stává se závislákem na zdrojích v odlehlosti až globalizovanému obchodu.

Konkrétněji průměrný čech by potřeboval dvojnásobnou republiku resp polovinu roku už žije na ekologický dluh - viz ekostopa.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

Svého času se trvrdilo, že globalizace redistribucí zdrojů umožní tak velký rozvoj technologičnosti, že následně poklesne spotřeba a se začne významě uplatnovat recyklování.

Pan Crastina by měl "nahlásit" jak jinak si představuje pozměnit růst závislostí na dovozech, rozptylech nerecyklovatelných externalit... - než přes rozvíjení principů udržitelnosti na kterých je založena idea G.D.?

R. Langer 14.4.2022 12:49

Nelži zase, Zelený bolševiku! Lžeš, jako když Rudé právo tiskne! ;-€

V. Petr 14.4.2022 15:40

EU musí být zrušena. Rusozelené magory bych deportoval do Antarktidy, když je jim moc horko!

P. Rada 14.4.2022 22:49

Vaše "deportační" názory korelují s názory psychopata Putina - pro kterého je také demokratická integrita Západní Evropy překážkou rozšiřování sféry totalitního vlivu.

P. Pepax 14.4.2022 11:03

R^ autor to napsal stručně a pravdivě.

P. Rada 14.4.2022 12:05

P.P. zřejmě také zastává názor/blud, že vodní pára je základem skleníkového efektu. Tedy že voda nekondensuje a dokonce nevymrzá za běžných teplot které se v celé atmosféře uplatnují.

R. Langer 14.4.2022 12:49

ZEMĚ NENÍ SKLENÍK, prolhaný Zelený bolševiku. ;-€

J. Nevrkla 14.4.2022 9:03

Putin se nestal novodobým Hitlerem, ale když už, tak novodobým Stalinem.

J. Janotová 14.4.2022 8:50

" Skutečný problém sankcí nespočívá v tom, že jsou příliš slabé. Problém je v tom, že Čína sankce odmítá a neúčastní se jich. Indie, Pákistán, téměř celá jihovýchodní Asie a Blízký východ je také jednotně odmítají, dokonce i Izrael. Stejný obrázek v Africe a Latinské Americe - viděno ve světle, není to Rusko, kdo se mezinárodně izoloval prostřednictvím agresivní války, ale země zapojené do sankcí.

To vytvořilo globální situaci, která je pro naši ekonomiku nebezpečnější než ruský agresor. Globální ekonomika je nakonec o tom, kdo má přístup k surovinám a za jakých podmínek. Sankce již vedly k tomu, že Čína, Indie a další ropa obdržely 20% slevu - zhruba rozdíl mezi ruskou ropou (odrůda Ural) a morálně čistou ropou (odrůda Brent). Pokud by se sankce skutečně rozšířily na ruské suroviny, byla by to výhra v loterii pro nezúčastněné země, zejména pro Čínu."

https://www.n-tv.de/ratgeber/Russland-Ukraine-Krieg-Wem-schaden-die-Sanktionen-wirklich-Fuer-China-ein-Lottogewinn-article23248534.html

P. Rada 14.4.2022 12:22

Pokud si někdo dlouhodobě navykne pohodlně žít prakticky v závislosti na zdrojích ovládaných totalitní velmocí - stává se tak fakticky její snadno ukořistěnou kolonií.

Zejména v distribuci plynu, kterého většinu zbytečně propálíme na vytápění špatně zaizolovanýh budov, jsme zbytečně mnoho akceptovali jednostrannou dodavatelsou závislost.

To se týká právě nás - daleko spíše jak Německa, které takové pohledy přesto v článku reflektuje.

Tuplovaně pak méně toto platí u rozlehlých zdrojově bohatých mocností jako Číny nebo Indie - se kterými paní Janotová už velmi nekorektně argumentuje.

J. Janotová 14.4.2022 13:25

Nevím co je na mé argumentaci nekorektního. Čína i Indie jsou spokojené neb obě potřebují ropu i plyn nakupovat ve velkém. Ano, těží obojí v množství asi podstatně větším než my na Moravě;-D, ale soběstačné nejsou a minimálně Číňané už mají dost smogu ve svých městech. Ale hlavně mají rychle rostoucí průmysl, který potřebuje ropu i plyn v ještě větších množstvích než je třeba na topení. My jsme si v rámci globalizace energeticky náročné (a špinavé) výroby vyhnali....

Nevím, jestli jsou v obrovských čínských velkoměstech paneláky zateplenější než u nás. Unikající teplo je problém, ale taky investičně drahý problém, zvláště měl-li by se u nás řešit hoodně rychle.

P. Rada 14.4.2022 23:17

Unikající teplo s neekonomicky zateplených budov je letitý dnes vyhrocený problém pro zprvu nerozumě-pohodlné a posléze už hrubé podcenění důsledků přílišné energetické náročnosti.

"Investičně drahý problém" je dnešní zbytečně vysoká závislost na plynu s dovozu v související válečné dopady.

Každá konstrukce má s fyzikálně-ekonomických důvodů důvodnitelné optimum tepelnětechnické nákladovosti izolace vzhledem k dlouhodobé minimalizaci nákladů.

Pro odpovědné profesionály neměl být problém stanovit kde leží ekonomické optimum investic do zateplování vzhledem k charakteru té které stavby. Na nejjednodušší případy dokonce existují praktické kalkulačky - např.:

https://voda.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/126-vypocet-ekonomicke-tloustky-tepelne-izolace

V. Petr 14.4.2022 15:43

Je to Německo a ne my, kdo předělal výrobu elektřiny na ruský plyn. Bez něj totiž nejdou provozovat občasné zdroje!

F. Navrátil 14.4.2022 8:27

S největší pravděpodobností se bude mít nová generace hůře, než ta stará. Není to důsledek přírodních nebo společenských katastrof, ale naprosté neschopnosti a ideologické zaslepenosti politiků, jejichž kroky rozvrátily společnost, obchod, finance, energetiku, platnost vnitřního i mezinárodního práva. Politiků, kteří kašlou na voloče a občany, žvaní a navzájem se neposlouchají.

P. Pepax 14.4.2022 11:02

R^ souhlas.

V. Chrastina 14.4.2022 11:21

R^!!

P. Rada 14.4.2022 12:41

Nejspíše se velice mýlíte. Celospolečenské katastrofy jsou spíše důsledkem lidské stupidity. Tedy rozpadu adekvátních zpětných vazeb v důsledku používání zažitých schémat na neobvyklé situace. Pěkně to popisuje Koukolík na případu Velikonočního ostrova:

https://www.citarny.cz/knihy-lide/vzdelavani-a-souvislosti/priroda-a-zahrada/koukolik-stupidita-spolecnosti

F. Navrátil 14.4.2022 18:39

Souhlasím. Například klimatický alarmismus je příkladem lidské stupidity a použitím zažitých schémat na neobvyklé situace.

V. Petr 14.4.2022 15:51

Pokud nová generace volí Slepenec, nic dobrého si ani nezaslouží!

I. Kučerová 14.4.2022 20:06

R^

P. Rada 14.4.2022 6:44

Rozum vzít do hrsti je myšlenka dobrá - leč obtížně proveditelná a příznačně i pro pana Hlubučka a to přesto, že konkrétně sám správně píše:

..."Neměli bychom si dále lhát do kapsy, je třeba vzít rozum do hrsti a uvědomit si, co je důležité a co méně."

Ve stejném článku ale nedomyšleně až hloupě tvrdí:

..."alarmisté dekarbonizují společnost a zakazují skleníkové plyny. Na ten nejmocnější ovšem nemohou, protože tím je vodní pára."...

Nedomyšleně proto, že je přeci už dlouho "rozumným" známé, že voda prakticky ztrácí vlivnost své plynné formy za teplot kdy kondensuje až vymrzá. Takovéto podmínky ale vládnou v naprosté převaze rozsahů pokryvu i tlouštky zemské atmosféry.

Vodní pára se tak sice v tropických a po většinu roku i mírných šířkách planety ale jen do výšky sotva troposféry, stává skutečně velmi VÝRAZNÝM ale jen ZESILOVAČEM základního skleníkového efektu navozeného nevymrzajícími troj-atomovými plyny.

Pokud by za běžných teplot na Zemi poklesly koncentrace nevymrzajících plynů jako CO2,metan, NOX... Země by se záhy propadla do stavu sněhové koule. Tuplovaně by se ochladila pro změnu albeda a k životadárným podnínkám na povrchu by ji nebylo bez základního vlivu nevymrzajících skleníkových plynů pomoci i když potenciál zmrzlé vody by měla na vytvoření efektu mnohařádově větší jak dostatečný.

Toto vše je známé vědě už zhruba století, zde na NP to připomínám min dvě desetiletí... ale lidé jak pan Hlubuček si přesto dál raději opětovně "lžou do kapsy" a nedomyšlenosti hledají v těch, co na ně opakovaně leč zřejmě zatím marně upozornují - v tzv "alarmistech".

J. Gutvirth 14.4.2022 6:50

Alarmismus je dobře placen. Proto také bude stále s námi. A bude deformovat vědeckou diskusi. Která pak není žádnou vědou. :-P

P. Rada 14.4.2022 7:29

Placení "alarmismu" by jste měl umět nejen racionalizačně vyfantazírovat ale hlavně doložit - jinak jde jen o pokřivenosti a pomluvy.

Např na alespon tom kolik procent s dnešních tzv miliardářů je podle Vás tzv "alarmistů"?

Pokud jde o vědu tak ta pravidelně své odhady/předpovědi kontroluje a na ty které před více jak řemi desetiletími na téma vývoje klimatu udělalo IPCC je odpověd dnes taková, že nejreálnější se ukazují ty tehdy údajně "nejalarmističtější" scénáře.

V. Chrastina 14.4.2022 11:25

Pane Gutvithe, napsal jste to lapidárně a trefně! Děkuji!

K. Nový 14.4.2022 7:06

A proto už klimatické změně nemůžeme říkat globální oteplování, že?

P. Rada 14.4.2022 7:46

Vy/ já můžetme teoreticky říkat co chceme. Já ale na rozdíl od Vás přitom respektuji zásadní rozdílnost mezi vývojem glob teploty a jejími dopady na planetární klima.

Klima je totiž i o distribuci vody, dynamice podnebních jevů a dalších podmínkách, které jsou životu ještě zásadnějším předpokladem jak sama průměrná teplota.

Teplota se totiž nejvíce mění v polárních oblastech, kde je vodní páry ve vzduchu nejméně... a kde je i života nejméně. Vývoj v zalednění polu však má významný vliv na změny směrů proudění a rytmy pohybů vzdušných mas blíže k rovníku, Ty jsou však hlavními nositely vláhy nad pevniny a výrazně tím mohou měnit podmínky v životem naopak už velmi bohatých oblastech.

J. Pankovic 14.4.2022 8:08

Vzít rozum do hrsti je myšlenka dobrá, avšak u Radu nerealizovatelná, protože žádný rozum nemá.

To si kompenzuje tím, že zaplevelí každou diskusi milióny nesmyslných příspěvků.

Pravdu nemá ten, kdo řve nejhlasitěji ;-)

...ale Rada je rozumu natolik mdlého, že tady donekonečna opakuje svoje mantry :-):-):-)