25.10.2020 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

ÚVAHA: Být Zacheem - adventní zamyšlení

Evangelium nám vypráví podivuhodný příběh, starý dva tisíce let a přesto navýsost aktuální. Týká se toho, jehož narozeniny budeme slavit a týká se každého z nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 2.12.2019 23:51

Vážený pane doktore, rád čtu Vaše články. Doba mě dotlačila, někdy to drhlo, stát se Klausovcem a Zemanovcem. Jejich odpůrce, vykazující porůznu špatnou orientaci ve světě, naivitu, hloupost, prospěchářství, zlomyslnost poněkud lituju, i když vím, že je to oboustranné. Vy jste výjimka, prostá, doufám, uvedených vlastností, a to dává jakousi naději. Je zřejmé, že budoucnost nepatří Klausovcům a Zemanovcům, souvisí to s generační výměnou. Mladým ve svém okolí bych byl nesrozumitelný, proto o politice a podobně ani slovo - už jen mírný náznak vyvolává odpor. Lepší je mlčet, přitakávat, občas se vhodně zeptat a drbat jejich psy. Rád bych se zařadil na jejich stranu, není dobré stát na břehu a pozorovat řítící se proud, který za čas stejně ten břeh strhne. Cesta zpět není a nikdy nebyla. V tomhle Vám trochu závidím.

Ale dost osobního, to jen na úvod, aby další nevypadalo že ze sebe dělám chytrého. Bible je kniha fascinující, bohužel přístupná jen v překladech překladů. Pár jsem si jich otevřel. V Bibli kralické Zacheus vylezl na strom planého fíku, v Bibli ekumenické na moruši. Ale to není podstatné. "Když Ježíš přišel k tomu místu, pohlédl vzhůru a řekl: Zachee, pojď rychle dolů, neboť dnes musím zůstat v tvém domě. On rychle slezl a s radostí jej přijal." Čtenáři sběhlého trochu v Pavědě je zde předvedena typická situace, podobně jako při obrácení Šavla. Zacheus byl již duchovně připraven. Ježíš to poznal a stačil už nepatrný impuls, snad vyslání proudu lásky, a Zacheus přestoupil hranici. Málokdo z nás je ale Zacheem. Milost sestoupí jen na připravené, a běda tomu, kdo se za takového považuje.

Trochu mne dojímá B-h. Lze se dočíst, že pravé jméno židovského B-ha neznáme, i Je--va je pouze jméno zástupné. V mnoha náboženstvích shluk souhlásek správně intonovaný otevírá brány do jiných světů.

Ano, slézt ze svého fíkovníku a rozběhnout se za světlem. Poznáme ho? Neslezeme předčasně? Ta chvíle čeká na každého z nás. Těším se na další článek.

T. Vodvářka 3.12.2019 6:28

Vážený pane Krausi. volím tuto cestu jako poděkování za Váš milý příspěvek. Několikrát jsem měl už chuť napsat panu Neffovi, aby přestal mé články z blogu i dnes zde zveřejňovat. Důvodem je až nesmyslná agrese některých diskutérů. Osobně se mne žádné urážky tohoto typu nedotýkají, ale jde mi o to, abych nezvyšoval již tak vysokou hladinu zla ve společnosti. Mám občas pocit, že zveřejněním mého názoru ( a jsem přesvědčen, že jsou zde autoři, kteří píší mnohem ostřeji než já) se objeví lavina negace, která se poté šíří i mimo tento prostor. Získal jsem několikrát dojem, že mé články nikoho jiného už nezajímají a že je čas skončit. Díky Vám a v diskusi pod článkem dalším jsem získal jakési povzbuzení, že to snad nějaký smysl má. Nepíšu jen články o společnosti, ale i občasné zamyšlení v podobném duchu, jako je toto adventní rozjímání. Udivilo mne, že je pan Neff zveřejnil, protože jiné moje články na podobná témata doposud míjel. Třeba to byl nějaký pokus cosi změnit a v tom případě jsem velmi rád.

Ještě jednou Vám děkuji a přeji Vám a Vašim blízkým krásný adventní čas a v novém roce 2020 Jeho přízeň.

M. Pavlíček 2.12.2019 22:43

Tak jsem byl zvědavý, jaká bude diskuze k tomuto jinak pěknému článku (díky, pane Vodvářko). No, nezklamali mě. Dlouhodobá bolševická masáž tzv. vědeckého ateismu (sám ten pojem je směšný, natož ta vědeckost ateismu) nemohla zůstat bez následků. Ono když se někdo vyjadřuje k tomu, o čem nemá ani páru, tak to podle toho vypadá. Jen douška na okraj - Boha není možno dokázat, ani to není cílem hry. S Bohem je ale možno se setkat. Zažila to i řada špičkových vědců. A právě nejnovější poznatky současné vědy, třeba kvantové fyziky, leccos z toho, čemu se !"vědečtí" ateisté smáli, dokazuje,

P. Princ 2.12.2019 23:03

Dobrý večer,

můžete, prosím, to Vaše "leccos" upřesnit ?

M. Martinelli 2.12.2019 23:39

pane princ, váše komentáře jsou pro mě taky potěšením...

K. Křivan 3.12.2019 12:29

Pane Pavlíčku, mluvíte mi z duše. Díky !

A. Sekanina 2.12.2019 17:37

Pěkný článeček k adventnímu času.V

K. Křivan 2.12.2019 15:19

"..Celník je v Písmu archetypem toho nejhoršího, co si lze představit..."

Něco jako dnes cenzor v iDnes ?

I. Štípek 2.12.2019 15:35

Celník je hodný žabař, to cenzor idnes vám ani náhodou neuvaří. Mimochodem, nevykládá tady pan Vodvářka křesťanskou historii? Ale vždyť to byli oni, kdo zbonzovali pána našeho Ježíše Krista! Nechali ho utratit jak lovenou zvěř, a teď nám vykládají, že jen ten Pilát co nevěděl kudy kam je vinen a oni nám smějí diktovat?

K. Křivan 2.12.2019 15:47

Kdo "oni" ? A co vám diktují ?

M. Pavlíček 2.12.2019 22:45

Kdo "oni"? Víte, kdo ve skutečnosti Pána Krista, jak hezky píšete (ale píše se to s velkými písmeny) ukřižoval? Každý z nás. Žádní "oni".

K. Křivan 3.12.2019 12:27

Já to nebyl !!! Já ne !!! To byli Kohnovi z druhýho patra !!!

J. Jurax 2.12.2019 11:47

No, předesílám, že jsem neznaboh, ateista a bezvěrec.

Takže mne napadlo logické a jaksi pragmatické vysvětlení konání Ježíšova - totiž že dotyčný celník byl sice morálně odpudivý, leč taky díky tomu majetný, takže krmě v jeho domě bude hojná a vybraná. Navíc že dotyčný morálně odpudivý celník si bude chtít Ježíše naklonit a bude mu tudíž podstrojovat a i ještě výslužku na potom zabalí. Vše grátis, takže volba je jasná.

No a to o prozření celnikově a zbavení se majetku je buď legenda vytvořená ku zdůraznění velikosti proroka nebo holt výpalné jako výsledek účinného "přesvědčování", na něž byl při bohatém stolování o mnoha chodech jistě dostatek času.

To přesvědčování se ostatně užívá dodnes, že ano; i Don Corleone říkal "Musíme je přesvědčovat".

P. Princ 2.12.2019 13:33

Nepište že jste neznaboh, ateista..,

nebo Vám tzv. "věřící" nasadí strawmana, že tím vlastně dokazujete boží existenci : kdyby bůh nebyl, neměl byste co odmítat. A ještě se u toho budou strojeně (přiblble) usmívat, jak Vám to nandali.

R. Langer 2.12.2019 13:38

Ano, pro mě je také fascinující ten "důkaz" přesvědčení o víře v boha skrze tvrzení o tom, že neexistuje. ;-D

I. Štípek 2.12.2019 14:52

Vzhledem k tomu, že bible, Starý i Nový zákon, jsou jen a jen židovská propaganda (byť tak skvěle sepsaná, každého musí brát za srdce, i já bych se za ni kdysi bil co mi dech stačil!), je dnes jen na nás, jak, jestli a vůbec podlehneme jejím dnešním nenávistným vyznavačům. Píší, mluví, přednášejí, tváří se, že přinášejí dobro a lásku. Nevěřte jim. Jejich b-h není všech, i kdyby chtěli a jeho jménem nás zotročili, abychom jen jemu sloužili. Bůh totiž není, nikdy nebyl, je to jen další hra, aby nás "v jeho jménu" podmanili, oškubali a s penězi světa rozhodovali o našem osudu.

K. Křivan 2.12.2019 16:06

Řekl jste to krásně ! Ani soudruh docent na VUMLu by to nenapsal líp !

J. Babička 2.12.2019 16:58

Na vás přesně padne to "Nevěřte falešným prorokům

J. Jurax 2.12.2019 18:33

To máte těžký.

On každý prorok se jednou ukáže jako falešný. Pravda, někdy to dlouho trvá ... ale dá se na něm hodně vydělat a taky v jeho jménu hodně pokazit.

K. Křivan 2.12.2019 15:31

"...neznaboh, ateista a bezvěrec...."

Ach vy chudáku ! Ale komu není shůry dáno, ten se těžko životem prodírá. A víra je "shůry dána". Je to dar, my ho můžeme jen hledat, snažit se žit jako by Bůh opravdu byl, to nemůže být na škodu.... na každý pád je to příjemné pro naše okoli. ;-)

Bůh asi nevypadá tak, jak v něj věřila babička na Starém bělidle. Ale když v Něj věří tolik inteligentních lidí, Albert Einstein třeba, ....

K. Křivan 2.12.2019 15:46

Tak mě napadlo, proč by měl Bůh nějak vypadat ? Jak vypadá gravitace, přitažlivost ?

(už zas jsme v hospodě. Zatracená přitažlivost !)

J. Jurax 2.12.2019 18:13

:-))))

M. Martinelli 2.12.2019 23:27

pane jurax, vaše komentáře je pro mě radost číst, používáte vlasní rozum a i tato vaše logická dedukce se může zakládat na pravdě, ale to výpalné, to jste trošku přehnal, ten zacheáš tehdejší doby má dnešní analogii v ve většině našich dnešních miliardářů a uznejte , například polovina ze 2 miliard USD, to ani nepoznáte, ale polovina z platu v exekuci pro dělníka s minimální či podprůměrnou mzdou v česku, to už je likvidační výpalné, zvláště když tu exekuci má za to, že s ním máma jako se 4 letým dítětem jela na černo v mhd nebo neplatila za odpad...

J. Jurax 3.12.2019 0:24

Děkuji ... nicméně druhé části Vašeho příspěvku trochu nerozumím. Souvislost s exekutory etc. mi trochu uniká ...

M. Martinelli 3.12.2019 20:32

myslel jsem to tak, že pro ty miliardáře to není ani tak výpalné jako spíš zaplacený odpustek (někdo dá na charitu, někdo na kostel atd.), který jejich životy vůbec v ničem neomezí, žijí si dál v přepychu a pohodě, jako výpalné tady působí jenom exekuce, které mnoho lidí posílá do bezvýchodných situací, sice si za to může většina těch lidí sama, ale když vidím, jak je v dnešní společnosti kladen důraz na lidskost, tak je až zarážející, jak ti co tu lidskost nejčastěji omílájí, jsou k ní nejvíce neteční a jako vypíchnutí jsem k tomu dodal českou specialitu, že do těch exekucí spadlo i pár lidí úplně nezaviněně a nespravedlivě jako děti, jako příklad bych uvedl šojdrovou, která za peníze všech daňových poplatníků chce mermomocí pomáhat syrským sirotkům, ale ještě jsem si nevšim, že by chtěla pomoci českému občanu, který má exekuci, protože když byl dítě, jeho matka neplatila za odpad...

J. Jurax 3.12.2019 22:14

Aha ... dík ... nicméně význam slova výpalné je po mém soudu někde jinde. Jde o peníz, vyplacený nedobrovolně pod hrozbou nějaké újmy. Typicky gangsteři vymáhající po hospodskem výpalné, aby mu nezdemolovali hospodu nebo zelené organizace vymáhající příspěvek, po jehož obdržení přestanou prudit a blokovat stavbu.

V. Němec 2.12.2019 10:34

A co je to ta spása?

Že už nebyl celníkem, nebo jím byl a dělal jej stále, ale bral jen pro pány? Nebo šel dělat nádeníka na vinici, zbavil poloviny majetku a uskrovnil se? Tak to tedy byl spasen? Nebo jak, prosím?

R. Langer 2.12.2019 10:54

Podstatné bude to, jak se "rozhodne rozdat polovinu majetku chudým a nahradit všem ošizeným čtyřnásobně."

Prostě a jednoduše - zase jde jenom o prachy. ;-)

I. Štípek 2.12.2019 14:55

Spása je to, co vám vodvářkové vemluví - pokud si nezachováte vlastní rozum. Protože vlastní rozum jim vadí.

K. Křivan 2.12.2019 15:52

Ale nevadí ! To si váš "vlastni rozum" hodně přeceňujete. :-)