29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

ÚVAHA: Boží soudy v 21. století

Čas od času mi přijde e-mailem nějaký domněle prorocký článek, předpovídající různé katastrofy, které mají být projevem Božího soudu. Tyto předpovědi se většinou nevyplňují, což zřejmě některým lidem nevadí, takže po čase zplodí zase novou katastrofickou předpověď.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jaromír 30.9.2011 2:31

Nesuďte...

Milosrdný Bůh jistěže "nevyslyší" výzvy jako "ponech jim zavilé srdce". Spíše dá na ty, kdo prosí "stvoř mi čisté srdce, Bože,", anebo : "Ježíši, přetvoř srdce naše podle srdce svého"...

L. Písařík 29.9.2011 15:29

Pane autore,

víte, že svatý to muž, arcibiskup z Canterburry, pravil: Každý slouží Bohu tak, jak je mu dáno.

Myslíte, že se to týká i těch milionů nevěřících číňanů?

J. Václavíková 29.9.2011 10:38

Re: Já autorovi,

Víte, co mě teď při čtení Vaší odpovědi napadlo? Že skutečnost má tolik různých poloh, jako diamant plošek. Záleží, do které nahlédneme, vždy to bude trochu jiný pohled. Ne nepravdivý.

O. Kadlec 28.9.2011 23:50

Re: Já autorovi,

Já myslím že v tomhle stojí před Bohem každý sám za sebe.

Dan Drápal nás kdysi učil, že v časech Ježíšových si někteří zákoníci představovali, že kdyby všichni židé dodržovali jeden den Zákon, přišel by Mesiáš. A byli dost namíchnutí na hříšnou chátru, která příchodu Mesiáše bránila. Ale Mesiáš přišel, a je psáno, že jeho vlastní ho nepřijali. Přijaly ho ovšem tisíce lidí, což taky znamená, že statisíce ho nepřijaly.

Myslím, že tento poměr jde průběžně staletími, že tomu tak bylo i ve středověké nebo barokní Evropě, a trvá to dodnes. Ale D.D. se za ta léta nějak posunul směrem k názoru těch zákoníků, a pro nevěřící nějak nedoceňuje ty věrné.

J. Václavíková 28.9.2011 23:08

Re: Já autorovi,

Váš pohled je zřejmě objektivnější, přesto tak nějak cítím, že naše pohodlnost a egocentrismus, které vytlačují Boha s jeho nároky z našeho života, se nám vymstí.

J. Václavíková 28.9.2011 22:53

Re: Euroatlantická civilizace

Pan Kadlec má ovšem pravdu.

J. Muller 28.9.2011 22:37

Nic nového pod sluncem

Z citací bible je zřejmé že chování lidí se od jejího vzniku nezměnilo.

A. Reček 28.9.2011 21:41

Re: Boží soudy v 21. století zpět na článek..

Kde byl Bůh ve 20.století?  Byl všude. A pokud lidé uvěřili tehdy na určitých místech novému náboženství - komunistickému nebo nacionalistickému - byl jim ponechán čas na vlastní poznání a sklízení plodů oné nové víry.  S dospělými lidmi je to stejné jako s malými dětmi, pokud se na něčem nepopálí, pak dobrým radám neuvěří.  A podobně tak také končívali kdysi i vladaři.

I. Brezina 28.9.2011 21:37

Pro autora

Doporucuji kloktat svecenou vodou.

T. Kočí 28.9.2011 21:24

Boží soudy v 21. století zpět na článek..

Ale co 20.století.Kde byl Bůh v 30.letech,kdy se jedli děti na Ukrajině.V letech 39-45,kdy byly koncentráky atd.Přitom se uctíval Bůh nepřetržitě.

O. Kadlec 28.9.2011 20:46

Re: Euroatlantická civilizace

Já především nevěřím v Boha, který sedí a zapisuje si jestli se národ dostatečně modlí, a když ne, tak sešle třeba zemětřesení. To je tak blbá náboženská představa, že ani nevím jak s ní polemizovat. Ale věřím v Boha, který hledí k těm, kteří se modlí, a vyslýchá jejich modlitby. Nějak mi z toho vyplývá, že jeden co se modlí převyšuje významem tisíc těch, kteří to nedělají. (modlitbu uvádím zástupně jako jednu ze zásadních činností, protože o ní byla řeč)

Co se týče samotné Číny - tak Bohu patří pochopitelně celý svět, neb je Stvořitel. Číňané kdysi dávno, například v době kristově, pochopitelně svého Stvořitele neznali, i když nějakou představu o Nebesích prokazatelně měli. Znám, předkřesťanská kniha Tao te ťing to dokazuje. Kofuciovo - řekněme racionalisticé - učení rovněž. Ale na to, aby se třeba Číňané seznámili se svým Stvořitelem, a Kristem, který i za ně zemřel, pochopitelně někdo musel do Číny teprve přijít. Což se stalo, dnes je v Číně mnoho křesťanů. Ale Kristus byl obětován za hříchy lidí i v Číně. Byl obětován i za mne a nebyl jsem přece na světě. A v té Číně je miliarda lidí a někteří žijí s Kristem a někteří bez něho - jako všude na světě. Ale tak to přece bylo i v Evropě i v dobách, kdy byla podle vlastního mínění křesťanská. I v těch dobách mnoho lidí, asi většina, bezohledně hřešilo a na svého Boha dlabalo. Zase je potřeba se podívat na dílo, na dosah jejich díla, totiž těch, kdo šli proti proudu a přinášeli lidem Krista. Představa že to dělali a dělají všichni kdo si říkají křesťané je iluzorní. Pramení z neznalosti skutečného stavu církve.

T. Bílek 28.9.2011 20:29

Re: Děkuji

Mnoho jeho článku naleznete i v rubrice "Autoři" v levém sloupci této stránky

T. Bílek 28.9.2011 20:27

Re: Euroatlantická civilizace

Ok, bratře Kadleci. Předložte tedy zrovna k těmto bodům nějaké vysvětlení či argumenty. Ani já v tom nemám příliš jasno, a to se někdy považuji za jakéhosi amatérského křesťanského apologetu

Z. Rychlý 28.9.2011 20:18

Re: Děkuji

http://dan.drapal.org/

K. Kužel 28.9.2011 19:22

Re: Euroatlantická civilizace

V diskusi jsem se dozvěděl mnoho zajímavého. Ale tato diskuse to nebyla.

O. Kadlec 28.9.2011 14:48

Re: Euroatlantická civilizace

"Nyní víra v Boha dostává trhliny, což Mu dává právo se na svoji chasu zlobit a potrestat ji" - dvojí omyl. Naprostý omyl. Jak co do stavu Evropy, tak co do představy o Bohu.

"Co ale s civilizací čínskou, která v Něj nikdy nevěřila a tudíž se od Něj nemohla odklonit? Uzná Bůh, že tohle už není jeho rajon a nechá Čínu na pokoji" - to snad není ani omyl, ale naprostá neznalost všeho. Číny, náboženství...to ostatní ohledně rajónu už je úplná blbost až po sapéra Vodičku.

Pane Kužel - chcete-li argumenty, řekněte si o ně konkrétně. Ale jaké argumenty tam, kde z vaší strany argumenty úplně chybí, protože chybí elementární poznání?

K. Kužel 28.9.2011 13:39

Re: Euroatlantická civilizace

Obdivuji vaši schopnost argumentovat bez argumentů.

O. Kadlec 28.9.2011 12:46

Re: Euroatlantická civilizace

Protože jsou mylná všechna vaše východiska, nemohou jinak dopadnout ani vaše závěry.

O. Kadlec 28.9.2011 12:42

Re: Já autorovi,

pokud vím tak v Christchurch bylo zemětřesení. Normální, ale silné zemětřesení.

Tohle je něco jiného než píše Dan Drápal. Ten píše o Božích soudech, které si ateistická mysl může vysvětlit jako důsledek nezodpovědného lidského chování. Ale myšlenka, že snad město Christchurch bylo stiženo Božím soudem, je prostě kravinium.

Zemětřesení je podle dnešních znalostí geologů důsledek práce zemských sil. Díky těmto silám je Země pro člověka obyvatelnou planetou. Vydáváme-li se na moře, musíme počítat s možností bouře. Pověrčiví námořníci se prý ovšem báli Božích trestů v podobě bouře. Bydlíme-li na zemi, zvláště v seismologicky aktivních oblastech, počítáme s možností zemětřesení - jakkoli ta katastrofální jsou vzácná, jednou to přijít musí. Po tisíce let vyhledávali zemědělci místa pod sopkami, pro velmi úrodnou půdu pod nimi. Ani pohané ovšem nebyli tak zabednění jako někteří moderní lidé a věděli že když je to sopka tak to taky bude soptit.

O. Kadlec 28.9.2011 12:20

Re: Já autorovi,

Dane, máš pravdu že svět se mění. V Evropě vidíme jevy, které nebyly vždy, například dlouhotrvající mír. Srebrenica se udála velmi rychle a vyděsila Evropu. 300 let zpátky ovšem bylo takových událostí za život jediné generace nepočítaně. Evropou se proháněly tři velké války najednou.

Období dějin, kdy žáci šikanovali učitele, neznám. Neznám ale ani žáky, kteří by šikanovali učitele, ani učitele šikanované svými žáky. Přesto uznávám, že se takové věci dějí, protože to vím z médií. Ze stejného důvodu, že se to mohu dozvědět jedině z médií, nemohu vědět, zda se to nedělo taky před sto lety. Ale četl jsem Knoflíkovou válku a nepřijde mi dnešní škola horší...Z médií taky víme, že se v amerických školách střílí. Už jenom ten mediální bugr by ti mohl napovědět, že to není normální. A nebýt médií a jejich světového dosahu nemohl bys to vědět. Ale oba víme, že Billy Kid, který zastřelil hodně lidí, měl ve skutečnosti sedět ve škole a ne lítat s partou a flintou.

Dobrovolné vymírání národů je fenomén, ale taky zbytečný strašák. Tady bohužel vystrkuje růžky ta tvá xenofobie: Němci ubývají, ale místní Turci mají dětí dost...je smutné, že ty děti pro tebe nejsou Němci. Jsou to "místní Turci". Co dělat? Pro mne je Mehmet Scholl Němec. Má turecké rodiče, ale on je Němec. Adrian Sutil je Němec. Má rodiče z Argentiny, ale je to Němec. Obtížnost integrace některých (některých!) přistěhovalců je problém. Prostě to je problém, nic víc. Zbytek světa má problémy taky a větší. A před sto lety se v Německu obtížně integrovali Poláci a nikoho dnes nenapadne že Schimanski má být "zdejší Polák".

I. Nápravníková 28.9.2011 10:01

Děkuji

Pane Drápale, váš text mne velmi oslovil. Najdu někde vaš další texty?

K. Kužel 28.9.2011 8:00

Re: Euroatlantická civilizace

Ano, o tom jsem slyšel. Znamená to, že Číňané budou díky 100 miliónům věřících spaseni nebo to, že by normálně Bůh nechal Čínu bez povšimnutí, ale teď se o ni začne zajímat a kontrolovat, jak solidně věří a modlí se?

V. Běhal 28.9.2011 7:34

Re: Euroatlantická civilizace

V Číně roste, přes perzekuci, počet křesťanů, odhaduje se na 100 milionů. V Jižní Korei je už víc křesťanů než budhistů, staví se kostely pro 10 000 věšících a JIžní Korea vysílá 1200 misionářů.

D. Drápal 28.9.2011 6:59

Re: Já autorovi,

Milý Oline, přece víš, že nepatřím k těm, kdo "za každou povodní vidí Boží soud", a varuji opakovaně před vyslovováním katastrofických proroctví. Ano, máš pravdu, v jistém smyslu Boží děti nikdy v lepším světě nežily. Proto také často varuji před nevděčností.

Na druhé straně jsou jevy, které tu nebyly vždy. (Dobrovolné) vymírání národů se mi jeví jako opravdu novodobý fenomén. Praktické zrušení téměř všech autorit tu taky nebývalo. Nebo znáš období dějin, kdy žáci šikanovali učitele? Ano, svět vždycky ležel ve zlém. Já se snažím upozornit na cosi jako "systémové" změny ve společnosti, které vedou k rozpadu. Byl bych rád, kdyby k němu nedošlo. Ale taková Srebrenica se udála velice rychle...

K. Kužel 28.9.2011 6:31

Euroatlantická civilizace

je založena na židovsko-křesťanské náboženské tradici. Nyní víra v Boha dostává trhliny, což Mu dává právo se na svoji chasu zlobit a potrestat ji. Co ale s civilizací čínskou, která v Něj nikdy nevěřila a tudíž se od Něj nemohla odklonit? Uzná Bůh, že tohle už není jeho rajon a nechá Čínu na pokoji nebo to vezme jako sapér Vodička ve Švejkovi - vinnej, nevinnej, všechno jedno?

J. Kovaříček 28.9.2011 5:11

Boží trest na ně.

Bůh nejen soudí, ale také trestá a radí. Bible, tedy slovo boží, nám dává pěkný návod jak nakládat s hanebníky. Tak třeba Žalm 137,

odstavec 8. Ó dcero Babylonská, zkažena býti máš. Blahoslavený ten, kdož odplatí tobě za to, což jsi nám zlého učinila.

odstavec 9. Blahoslavený, kdož pochytí dítky tvé, a o skálu je rozrážeti bude.

Tak tady to máte přímo z úst božích, jaká to milosrdnost!!! Jen tak na ně. Tož postavme proti sobě křesťany a muslimy, to bude blahoslavených!!!! 

T. Bílek 28.9.2011 1:00

Re: Já autorovi,

Těžko říct... Jednomu kamarádovi, který se zamýšlel nad tím, zda novozélandské město Christchurch postihl Boží soud, jsem napsal:

"Je docela možné, že právě v tomto případě mohlo jít o Boží soud. Ale "celý svět leží ve zlém," a tudíž mohlo jít o podobný případ, jako v Siloe, kde spadla na 18 lidí věž. Ptali se tehdy Ježíše, čeho se ti lidé dopustili (za co ten soud přišel) a Ježíš odpověděl poněkud jinak, než se všeobecně čekalo. Co z toho plyne? Bez konkrétního duchovního vhledu a modlitby nelze říct, zda šlo o projev Božího soudu za nějaký konkrétní hřích. A nebo se jen projevila skutečnost, že v tomto světě nemáme jistotu jinou než spasení pro život věčný."

Opatrně důvěřuji Danovi, že přináší nejen rozumové poznání, ale i duchovní vhled. Proto jsem nakloněn jeho dnešnímu poselství věřit.

O. Kadlec 28.9.2011 0:24

Já autorovi,

ač rozumím jeho terminologii, východiskům, i rozpoložení, prostě nerozumím.

Důsledky zavilosti lidského srdce, a vnímavým lidem zjevný soud, jsou to po generace a generace. Žádné "co nevidět." Někteří křesťané vždycky takhle psali! V každém století. Autor to musí vědět, vždyť je dobře obeznámen se světovou literaturou a dějinami.

Kromě důsledků zavilosti lidského srdce však vnímaví lidé vidí i důsledky jednání těch lidí, kteří mají srdce z masa a jdou proti proudu. Copak žily někdy děti Boží v lepším světě? Nosíme Krista do světa, který není v pořádku, ale nad kterým se Bůh smiloval. Křesťané, kteří vidí za každou povodní Boží soud, to prostě nevidí. Měli by si protřít oči. Mast je k dostání v Hospodinově lékárně.