29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

ÚSTR: Ústav neobstál? A co ostatní ústavy?

Na ÚSTR se snesla kritika z pera některých historiků. Bývalý ředitel Ústavu pro soudobé dějiny (1990-98) Vilém Prečan navrhuje, aby byl Ústav pro studium totalitního režimu zrušen a ta část peněz, které se tím ušetří, byla přesunuta na Ústav pro soudobé dějiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Heusinger 28.4.2013 22:03

Re: No, někde jsem četl

Dovolil bych si upozornit na můj včerejší příspěvek (8.00).

M. Stuchlik 28.4.2013 21:20

Re: ano, pane Kadleci

Komunisti taky nepotřebovali ynteligenci. Bl bové informace nepotřebují, neumí je využít.

O. Kadlec 28.4.2013 15:42

Re: No, někde jsem četl

Takhle se to nedá hodnotit. Ale pan Kubík je novinář, o vědě ví prd, a že nemá tušení co vyzkoumal který ústav se nemůžete divit, když to zjišťoval na internetu a strávil nad tím 20 minut.

O. Kadlec 28.4.2013 15:40

Re: ano, pane Kadleci

Však buďte si neandrtálcem! K jídlu snad něco seženete a ÚSTR nijak neovlivníte, pro vás je to za horizontem.

V. Bok 28.4.2013 15:14

No, někde jsem četl

že ústav pro soudobé dějiny má poloviční rozpočet než USTR.

V. Kusý 28.4.2013 12:49

Re: Hlavně JEN komunisti ??? a co P&L ?

Jo, jo, s pravdou a láskou žádné slitování.Důležité je, že nemáte problém se Lží a Nenávistí.Nejste Vy náhodou druhé já paní Varadinkové?

M. Šejna 28.4.2013 12:09

ano, pane Kadleci

neandrtálec = daňový poplatník se diví, k čemu je tento ústav. Neandrtálec ústav nepotřebuje, protože životní zkušenost mu stačí. Zato Homo sapiens politicus potřebuje ústavy na všechno, ale hlavně na to, co si má oficiálně myslet, aby myslel politicky správně a nebyl politicky pomýlený.

U ÚSTR je ten problém ještě víc vidět, protože tento ústav není politicky nezávislý. Naopak je politicky silně závislý na složení Senátu. A tak ústav bádá podle toho, kdo ovládá Senát. Díky tomu se může stát, že Homo sapiens politicus, co potřebuje pro své správné názory příručku z ústavu, bude muset každých 6 let, co se vymění osazenstvo Senátu, kupovat novou příručku návodu, jak správně politicky myslet a jak správně chápat minulost.

Radši budu neandrtálcem, než "ynteligentem" s příručkou.

E. Heusinger 28.4.2013 9:20

Re: Na základě retribučních dekretů bylo popraveno

Jenže retribuční soudy se s tím moc nepáraly. Vinej, nevinej, von už si to Pámbu přebere.

L. Krajicek 28.4.2013 2:09

Re: všechno špatné je na něco dobré

Saudská Arábie, to je ten stát proslulý svými úspěchy ve výzkumu a neobvyklým počtem nositelů Nobelových cen s ohledem na počet obyvatel?

Jinak máte pravdu, obecně vzato, výzkum je opravdu k ničemu. Nakonec to bylo známé již někdy v polovině 19. století, kdy se vzdal své funkce tehdejší ředitel patentového úřadu (myslím, že v Paříži) s tím, že již vše bylo vynalezeno a nic nového již vynalezeno nebude.  

Také velice moudrý člověk s velice moudrým názorem na výzkum, resp. "ústavy". Sice odešel do penze, ale patřil do ústavu.

J. Krásenský 27.4.2013 22:19

Řešení? Digitalizovat vše včetnš "Fondu Z" a volný přístup přes internet každému, komukoli

Nevím, kdo obstál a kdo ne. Nebezpečí spočívá v tom, že nyní radu ovládají ti, kteří kolaborovali, tu více, tu méně se zločinnou ideologií. To platí právě na rodinu Uhlovu a Dienstbierovu a také pro Petruši Šustrovou. Už to, že se sami necítí "ve střetu zájmů" je diskvalifikuje v jejich činech. Je to ostuda Charty 77, ale muselo to přijít.

O. Kadlec 27.4.2013 20:14

Neandrtálec,

který si říká dnes "daňový poplatník", se v těchto diskusích diví. Konečně prý to někdo napsal! Na co ústav!

To major Haluška aspoň dí "Náčo kášna, telo rokov som bojoval proti tým bolševikom, eh čo to hovorím, proti tým fašistom, a nikdy som nepotreboval kášnu."

To neandrtálec nemůže, ten nebojoval.

J. Kanioková 27.4.2013 18:41

Hlavně JEN komunisti ??? a co P&L ?

J. Kanioková 27.4.2013 18:39

Brilantní zhodnocení.... !

Autor je jeden z minima novinářů, kterých si vážím.

J. Kanioková 27.4.2013 18:34

Naprostý souhlas !

J. Šejnoha 27.4.2013 18:21

všechno špatné je na něco dobré

Možná současný boj o USTR podnítí kritický zájem veřejnosti i o ostatní naše "ústavy".

Většina daňových poplatníků by se asi divila, na  co  jsou využívány, zneužívány  nebo promrhávány jejich peníze.  

Nesporným přínosem každého ústavu je pouze pozitivní vliv na  míru nezaměstnanosti, na psychickou a finanční pohodu zaměstnanců.  To sice není k zahození, ale ČR není Saudská Arábie ani Norsko. 

V. Vlach 27.4.2013 16:54

Re: Komunistická země je stát, který se musí obklopovat

Iluze jsou krásná věc. Dokud neproběhne vyrovnání se s minulostí jsou všechny ty kecy, věty, slova atd atd marnost nad marnost. Trojí škoda času. Kde jsou všichni ti estébáci, ředitelé podniků a jejich náměstci, svazáci a všelijací prospěchářští funkcionáři????

V. Vlach 27.4.2013 16:49

Re: Jenže dnes tu máme minimálně čtvrtinu lidí, která to

Za to teď tu máme většinu, která zažívá dopad toho, že zrůdný komunistický režim metamorfoval v demokracii i s jejich všemi exponenty a klientelismem a proti případným štváčům se ochránil snůškou zákonů lakonicky dnes nazývanou Právní Stát!

P. Vaňura 27.4.2013 16:17

Komunistická země je stát, který se musí obklopovat

minovými poli, aby mu jeho občané neutekli. A vy byste snad chtěl, aby komunisté žili "za své???"

P. Vaňura 27.4.2013 13:58

Jenže dnes tu máme minimálně čtvrtinu lidí, která to

na vlastní kůži nezažila

a je velmi obtížné jim některé věci vůbec vyložit. A období těsně po r. 1945 a počátek let padesátých si nepamatuje skoro nikdo. A kolik lidí vůbec ví, jak vypadala "slavná" "měnová reforma" r. 1953!? I já jsem byl před pár lety překvapen, když jsem se dočetl, že ji soudruzi připravovali rok předem. Určitě existuje veliké množství věcí, které by i SOUČASNÁ KSČM velice ráda utajila.

Když slyším či čtu o tom, jak "komunisté jsou jiní, doba je jiná a koalice s nimi není nebezpečná," hned se mi vybaví "slavná" slova von Papena (byl vicekancléřem první Hitlerovy vlády, která měla jen 3 příslušníky NSDAP, Hitlera, Goringa a Fricka) "Hitlera jsme si najali. Je to vláda na pár týdnů."

M. Šejna 27.4.2013 13:47

k čemu je ÚSTR?

dodnes mi nikdo bnevysvětlil, k čemu mám ze svých daní platiti politickou instituci zvanou ÚSTR. Instituci, jejíž činnost je kontrolovaná Senátem, tedy politickou institucí. A tak když je Senát pravicový, tak ÚSTR bádá pravicově, zatímco teď bude pro změnu bádat levicově.

Ať ÚSTR zrušej. Je k ničemu. O zločinnosti komunistické diktatury, o zhovadilosti totalitního režimu, o frontách na banány a na hajzlpapír, mě nemusí nikdo přesvědčovat. Jako každý, kdo to zažil na vlastní kůži, na to nepotřebuji odborné stanovisko nějakého politického ústavu.

P. Vaňura 27.4.2013 13:23

Na základě retribučních dekretů bylo popraveno

třikrát tolik lidí, než v komunistických procesech za Gottwalda. ALE, zatím co Gottwald popravoval NEVINNÉ (a dokonce spoluviníky vlastních zločinů za neexistující provinění), u retribučních dekretů tomu bylo naopak.

Mezi popravenými najdeme lidi jako K.H.Frank, K. Daluege, K. Čurda, nebo Herta Kašparová, která 7.5.1945 !!! udala příslušníků SS tuším 16 lidí, kteří se zůčastnili květnového povstání v Třešti, mimochodem, 29 km od Dobrotína (všichni byli esesáky zastřeleni).

M. Kosejk 27.4.2013 10:44

z článku

Dalším z motivů boje proti ÚSTR byly staré ideologické spory v rámci Občanského fóra začátku devadesátých let. Tehdy se skupina kolem Občanského hnutí (Zaorálek, Rychetský, Dienstbier ml. i st., Jelínek) urputně bránila zpřístupnění archívů StB i zákonu o protikomunistickém odboji. Česká veřejnosti to tehdy ve volbách odmítla. Po dvaadvaceti letech se titíž lidé vrátili, tentokrát v tričku ČSSD, a před televizními kamerami předvedli, jak vypadá násilné převzetí.

Obzvlášť trapnou roli v celé aféře sehrál Karel Schwarzenberg a TOP 09, která se přidala na stranu iniciátorů převratu. Nejdříve topka vyslala do rady archivářku Benešovou, která už před lety podepsala petici proti vzniku ÚSTR. Následně začala zákulisní jednání představitelů TOP 09 a „OH“ křídla v sociální demokracii. Výměnou za jmenování historika Hazdry prvním náměstkem pak představitelé „topky“ celou věc posvětili.

Ministr Schwarzenberg se záhy dostal do obrovských kleští, protože většina jeho stoupenců z prezidentské volby se na něj začala obracet, aby zachránil ÚSTR. Výsledkem tohoto tlaku je rozhovor pro Právo, kde pěkně po lidovecku mluví o tom, že všichni jsou jeho kamarádi, takže se k tomu nechce moc vyjadřovat. Ve skutečnosti posvětil násilné převzetí ústavu.

reakci na to se mu začala bortit křehká kavárenská koalice z éry „volíme Karla“. Lidé typu herce Vetchého, pro něž je „nová koncepce“ ÚSTR jen mezistupněm likvidace ústavu, přesně pochopili, že nejde o naplňování koncepcí a manažerskou efektivitu řízení, ale o samotnou podstatu ústavu. Leckdo také pochopil, že něco jiného je „kníže z plakátu“ a něco jiného zájmově ukotvený politik s vazbami na část bakalovské ČSSD, které se mohou hodit po příštích volbách. Volební kampaň zřejmě začala.

Reflex 17/2013 -  Bohumil Pečinka

J. Slanina 27.4.2013 10:40

Re: V tomto pohledu se shodnete Edmunde Edmundoviči i s Grebeníčkem .

Už je nejvyšší čas, aby zatáhla na slepou kolej a to pokud možno v plné rychlosti.A zarážkou by mohla být betonová prrdel soudruha lžidimitrije.

E. Heusinger 27.4.2013 10:37

S Vaší zmínkou o poválečných šílenostech

souhlasím. Ale asi jste nezaregistroval moji polemiku s těmi, kteří si myslí, že dějiny začínají v květnu 1945.

J. Schwarz 27.4.2013 9:59

Re: Institut imeni Džordža Orvela

kdyby komunisti budovali socialismus ze svých souvěrců, nabízeli a poskytovali "výdobytky" jen jim a ostatní nechali napokoji nic bych proti nim neměl. "Kapitalismus" bych jim také nijak nevnucoval - naopak bych je nabádal k osamostatnění a vybíral od nich jen minimum daní / na silnice, infrastrukturu, nutnou státní agendu / kterou též využívají. Ostatní bych nechal na nich samotných - sociální systém, zdravotnictví... Když totéž může pro své občany zajišťovat Slovinsko, Monako či Malta, dokáže  to snad i lidnatější levicově cítící podmnožina našinců. A bylo by po hádkách. Kapitalismus povinný není a co v něm nefunguje jsou jeho socialisticko - kolektivistické prvky.

F. Kusák 27.4.2013 9:57

Re: Ty tři roky zasluhují důkladného prozkoumání

Vy byste snad chtěl, aby po těch válečných šílenostech, po rozvrácené české a slovenské společnosti, při obnově brutálně zlikvidovaného státu a při přetahování velmocí o vliv v Evropě tady byly nějaké ideální vztahy. Ty svatá prostoto. Měl jsem německou tetu a když mně vykladala o tom, co se dělo v poválečném Západním Německu (o ruské zóně ani nemluvě), pak není možné dnešníma očima tu věc posuzovat, natož soudit.  Totéž platí o Italech, Španělích atd.

Jiná věc je ÚSTR. Je to politikum a zbytečné. Když ho zrušíme, zanikne i zájem o politický vliv. Nestojím o to, aby vyčůraní komunisti oblbovali naivky, jen díky svému vlivu v nějakém ÚSTR nebo vněčem podobném. Všímejme si, kde všude chtějí mít komunisté vliv. Ve školství, v kultuře, v historických ústavech atd. Až ho získají, bude již pozdě. Hlavně jim nepřisuzujme nějaké sociální, humanitní nebo etické ideály, jde jim pouze a jen o moc.

P. Lenc 27.4.2013 9:53

Re: V tomto pohledu se shodnete Edmunde Edmundoviči i s Grebeníčkem .

Když ona ta rudá lokomotiva táhne vagonky plné komančů.

R. John 27.4.2013 9:48

V tomto pohledu se shodnete Edmunde Edmundoviči i s Grebeníčkem .

 Kdepak, není nad souznění duší . :-)

E. Heusinger 27.4.2013 8:51

Re: Institut imeni Džordža Orvela

S cílem ovlivnit pohled na novodobé dějiny byl tento ústav přece založen.

Tak vo co gou?

A. Reček 27.4.2013 8:33

Re: Institut imeni Džordža Orvela

Ohledně ÚSTR jde nyní o to, že socdem a komunisti chtějí změnit poslání tohoto ústavu s cílem ovlivnit pohled na novodobé dějiny u nás. Hlavně o to usilují komunisti, kteří by chtěli, aby byly poukazovány "nesčetné" přednosti období budování socialismu. A toto také by mělo být zakomponováno do výuky dějepisu ve školách!

Otázka peněz je zástupný problém a vo tom to je!!