26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ÚSTAVNÍ SOUDNICTVÍ: Komunistická minulost není mrtvá

Ústavní soud (ÚS) se tento týden zastal Němce Thomase B., jemuž tehdejší českoslovenští pohraničníci prostřelili koleno při pokusu o přechod železné opony. Cizinec (ze spřátelené země EU) má celoživotní následky. České soudy Thomasovi jako odškodnění za zdravotní újmu přiznaly pouze a jen 5500 českých korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 26.1.2023 13:52

Podle tehdy platných německých zákonů posílali židy na práci, nikoliv do plynu.

J. Vorlický 26.1.2023 10:08

No, pakliže soudy nepostupovaly v souladu se zákony vstřícnější k poškozenému (nevím proč závazné,když podstatou zákona je jeho závaznost) platnými minimálně než byl vynesen rozsudek o odškodnění, pak nepostupovaly v souladu se zákonem. ÚS pak stačilo na patřičný zákon odkázat. Byly-li, a jsou-li tyto zákony, má pan Hatina pravdu.

F. Navrátil 26.1.2023 8:29

Komunistická minulost není mrtvá. Jak v justici, tak i v politice. Naopak po letech sucha opět pokropena živou vodou rozkvete a vyšle na Pražský hrad svůj nejkrásnější kvítek.

P. Diviš 26.1.2023 9:36

Momentálně to spíš vypadá, že "nejkrásnější kvítek utře hubu".

F. Navrátil 26.1.2023 12:09

Pane Diviši, dovolím si s vámi nesouhlasit. Prezidentem bude Pavel nebo Babiš. Tedy v obou případech budu mít pravdu.

V. Pavelka 26.1.2023 10:18

R^ Pic kozu do vazu ! Z toho vyplývá že i hroutící se Kocáb si všimnul, že zneužít a prodat se dá všechno i ty Pravdy a Lásky ?EUZ pražské kavárny se stala jedová chýše !!

J. Farda 26.1.2023 13:07

A Vy jste jeho vydařený květák ... :-)

P. Dvořák 26.1.2023 7:31

Jelikož o věci nevím nic, tak by mě zajímalo, kterým směrem Němec Thomas B. prchal.

Nyní budu předpokládat, že to nebyl ruský špión působící v tehdejší Německé spolkové republice, který prchal do Moskvy před zatčením. Takže vezmu jako fakt, že to byl občan NDR a prchal směrem ven. Pak by mě zajímalo, jaký vliv na rozsudek by měl fakt, kdyby cizinec, který má celoživotní následky, nebyl ze "spřátelené země EU", ale z kteréhokoliv jiného státu na světě. Ad absurdum: třeba z Ruska, resp. tehdy ze Sovětského svazu.

J. Vorlický 26.1.2023 9:54

Z deníku Právo, 20.1.2023, str.7 (stejný autor) se jednalo o Němce, který se pokusil v červenci 1989 odejít do SRN.

Pokud vím, neopustili jsme princip kontinuity práva. Proč by komunistická minulost měla tedy být mrtvá? Článek nepřímo popisuje skandální stav dnešního českého práva.

Zahraji si na ďáblova advokáta. Nejsem právník a tedy nejsem zatížen pana Vojtěcha Šimíčka o ústavním právu přednáškami. Nejdříve české Ministerstvo spravedlnosti přiznalo Němci 1.107,-Kč. To se mu zdálo málo. České soudy mu následně přiznaly 5 x více!, celkem 5500,-. I to se mu zdálo málo. České soudy si ale odškodnění nevycucaly z prstu. Postupovaly v souladu s vyhláškou z 1965 (článek Právo). Nebyla-li vyhláška zrušena, je stále platná a soudům není co vytýkat. Není důvod, aby Němec dostal více.

Teď, je možné, že od července 1989 byla vydaná jiná vyhláška, zákon, který stanoví jak a do jaké míry lidé musejí být odškodněni za podobnou újmu. Není-li, Němec by měl být rád za 5500,-Kč, a že ho třeba nestřelili do hlavy, a nemusí být dodnes na vozíku.

P. Dvořák 26.1.2023 10:32

Je to tragicky úsměvné při porovnání s rozsudky např. v USA.

Příklad: Restaurace byla povinna zaplatit ženě vysokou částku (dokonce nějaké miliony USD) za to, že uklouzla a zlomila si nohu na rozlité Coca-Cole. Soud absolutně nevzal v úvahu, že se jednalo matku spratka, který tam tu Coca-Colu úmyslně vylil pět vteřin před tím, než matka vstala, protože současně s podlahou jí to spratek chrstnul i do klína. ;-D

J. Vorlický 26.1.2023 10:55

Nechci se nikoho zastávat, ale člověk by musel přesně vědět,co se stalo a jak, a za co žena odškodnění dostala a v jaké výši.

V. Kučer 26.1.2023 13:44

Je to možné, mluvil o tom bývalý herec Vladimír Pucholt pracující jako dětský lékař v Kanadě. Kamion srazil malého chlapce, nic se mu nestalo ale rodiče si vzali právníka který si zjistil zda je firma pojištěná a žádal odškodnění. Firma bez váhání zaplatila. Právník požadoval další odškodnění protože chlapec měl sestru která z toho měla údajně šok. Přitom vinu měli rodiče že na něj nedali pozor.

Z. Lapil 26.1.2023 18:53

Já bych to po třiceti(?) letech, kdy se reálně nemohl soudit, viděl aspoň na úpravu podle inflace.

Co mi spíš vrtá hlavou - co má ústavní soud co dělat s prostřeleným kolenem? Já bych to spíš viděl na nějakéhou verzi ombudsmana, skrze "nepřiměřenou tvrdost zákona".

Tedy kromě další otázky, co mají české soudy co dělat se střelbou na NDR-NSR hranicích. Pokud tedy máte pravdu.

Kromě toho - tehdy se i socialisticko - socialistické hranice braly vážně. Na krkonošské hřebenovce zvané Cesta československo - polského přátelství se pohybovali ozbrojení pohraničníci a reálně zaháněli lidi, co si jen zkusili odskočit ke stromečku; opravdu nevím, co by se dělo, kdyby člověk začal běžet do hloui Polska. A cestou k slovensko - sovětským hranicím byly v autobuse podobné kontroly jako ve vlacích směr Železná ruda (hranice s NSR). Tam to dokonce bylo tak, že vlaky ze Železné rudy na Špičák couvaly, protože hranice šla (a jde dodnes: https://mapy.cz/turisticka?x=13.2088094&y=49.1208254&z=17) skrz nádraží, takže mašina nemohla dojet k výhybkám na druhé straně, vlak objekt a zařadit se slušně dopředu.

Z. Lapil 26.1.2023 18:56

Těch třicet let je pěkná blbina, pardon. Ale jinak moje úvaha platí.