29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

ÚŘEDNÍK: Můj zaměstnanec?!

Ze stránek tisku, z televizních obrazovek i z internetu zmizely dramatické záběry z požáru v Národním parku České Švýcarsko. Občas ještě uvidíme smutné a deprimující záběry ze spáleniště a několik „ optimistických záběrů“ na pár stébel trávy uprostřed sežehlé plochy. Nastane doba hledání viníka, či viníků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vorlický 3.9.2022 21:18

Před týdnem jsem byl v Jetřichovicích, u Děčína, kde v 2006 vyhořel pod Krkavčí skálou kus lesa. Dole pod ní v lese v údolí, kde prý hořelo, jsem neviděl nic, co by připomínalo požár. Nahoře, kolem skály byly všude nové stromy.Myslím, že v podobných případech by se měly chránit životy lidí a majetek. Hoří-li na nepřístupné skále, ať to shoří.

Teď k ,českému standardu ́, kdy státní osoby a instituce mlčí, mlží a když ne, přikazují. Pan Horák píše, že takto to v Německu a v USA není, proč to nejde u nás? Nejde to z důvodu českého práva.

U nás už sice nemáme vrchnost, ale máme úředníky a instituce, které jsou vůči nám ve vrchnostenském postavení a mají tak právo bez ohledu na nás rozhodovat o našich právech a povinnostech, a my máme povinnost je poslouchat. Historicky vrchnost byla osoba nebo instituce, kterou museli poddaní poslouchat.

Aby pojem ,vrchnostenské postavení ́ nevyvolával nevoli, je nazýván ,veřejnou mocí ́. Rozhodne-li úřad, že bude Národní park, že bude stezka uzavřená, budou. Moji odpůrci budou tvrdit, že ve svém rozhodování je veřejná moc omezena zákony. Není pravda. Veřejná moc není vázána zákony, ale vlastními metodickými a prováděcími pokyny, které ze zákonů dovozuje. A ano, úřady mají prakticky neomezenou moc. My občané ve věcech , občan v. stát ́, nemáme ze zákona právo se zákony řídit. Nelíbí-li se nám zavřená stezka, smíme úřad žalovat před soudem, ale až rozhodne a uloží nám povinnost, nebo zákaz. Smíme zaplatit soudní poplatky a právníka, a smíme dokazovat protiprávnost rozhodnutí úřadu. Občané ČR jsou ,,ze zákona" její poddaní, absurdně ale s tím, že si volí vlastního feudála.

J. Vorlický 3.9.2022 21:32

pokr. Vorlický, 21:18

V případě, že přispějí k této debatě odborníci a budou tvrdit, že nemám pravdu, nebo, že sice ano, ale že to jinak být nemůže, nevěřte jim. V USA nebo v Německu postup proti státní správě je opačný: zákonnost svého rozhodnutí musí obhajovat a dokazovat před soudem a platit právníka a soudní poplatky sám úřad, než jeho rozhodnutí smí platit.

Zatímco úkolem státních institucí v Německu a v USA, atd., je sloužit občanům, hlavním úkolem stejných institucí v ČR je lidem zakazovat, přikazovat, popřípadě povolovat. Z toho plyne jejich neschopnost aktivně sloužit občanům a státu a v krizových okamžicích to vždy vyjde najevo. Takže, se vší úctou, pane Horáku, smíte plakat, naříkat a stěžovat si jak chcete, ale pokud občané ČR jsou srozuměni se svým postavením poddaných vůči státní správě, můžete je to.

Závěrem: vrchnostenské postavení státních institucí vůči nám je třeba zrušit a nahradit systém, který je běžný v demokratických státech. Pak bude možno podobné problémy řešit.

J. Vorlický 4.9.2022 9:43

můžete jen to ( můžete je to)