18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
doxa 18.3.2006 13:37

Velký pátek přece není svátek, nýbrž ten nejčernější den církevního roku

kdy věřící drží ten nejpřísnější půst. Takže na znamení pokání by se naopak mělo tvrdě pracovat 2x déle a bez nároku na plat.
Andy 18.3.2006 15:35

Re: Velký pátek přece není svátek, nýbrž ten nejčernější den církevního roku

správný křesťan si vezme dovolenou a je to.
Jojin 18.3.2006 17:08

Re: Velký pátek přece není svátek, nýbrž ten nejčernější den církevního roku

Milý Doxo,ustrnul jsi poněkud v čase.To co se snažíš nám namluvit se napraktikuje jíž mnoho let a flagelanti(sebemrskači)jsou jen na filipinách,takže nechápu proč by měl každý katolík pracovat déle.Je to spíš den kdy bychom měli se zamyslet....
doxa 18.3.2006 17:38

Navrhuji kompromis

Měli bychom se zamyslet, že bychom měli pracovat více
Andy 18.3.2006 18:10

Re: Navrhuji kompromis

voni vás jednou za to provokování upálej, Doxo
kirast 18.3.2006 11:49

už jsem to psal vícekrát

Proč se vzájemně dožíráme kvůli nějakým svátkům? Požadujme od vlády (poslanců, senátorů) zákon, podle kterého bude mít každý právo na 5 dnů volna dle své volby a zrušme nesmyslné svátky. Připomínám, že dosud pracujícím dovolenou nařizuje zaměstnavatel. Nebudu rozebírat detaily takového zákona. Jde mi o to, jestli opravdu chtějí zastánci jednotlivých svátků zbožně slavit v kruhu svých blízkých nebo svoje "idee" vnucovat ostatním.
Patron Divný 18.3.2006 13:38

Re: už jsem to psal vícekrát

Souhlas, chystal jsem se napsat něco podobného. Těch dnů by mohlo být víc než pět, v současnosti státem určených "povinných" svátků je také víc. Ať každý dostane možnost slavit to, co sám uznává, ale ať to nevnucuje ostatním. Těžko přeložitelným cizím slovem se tomu říká "svoboda".
JustOlder 18.3.2006 10:44

A je to tu zas ... kristus prý možná ani neexistoval

Zajímalo by mně, kde sposta lidí bere to přesvědčení, že kristus ani neexistoval ? Je to stejné, jako kdyby jste napsali, že dinosauři vlastně asi vůbec neexistovali. Máme sice spousty jejich kostí, jejich vejce i semtam nějakou tu zkamenělou podobu, ale to přece nejsou žádné důkazy - žádného jsme zatím nepotkali, že ano, tak jaképak důkazy ... O existenci Krista existuje přinejmenším tolik důkazů jako o existenci dinosaurů, ale protože ho nikdo z vás osobně nepotkal, tak dost možná vůbec neexistoval, že ano. Že existují záznamy v židovských zdrojích, to neříkáte (židé jeho existenci dokládají s tím, že to byl rebel a heretik), že krista zmiňuje jako proroka i korán (!) to vám taky nevadí, že v persii nebo z kterého konce světa byli ti tzv. tři králové existují záznamy o jejich cestě, že existují zbytky záznamů o činnosti místrodržícího v izraeli zvaného Pontius Pilate, například že se tento místrodržící, na základě podezření z možných problémů s přicházejícími svátky židů přesunul i s částí posádky z města Caesarea (kde byla rezidence místodržícího a vojenská posádka) do Jeruzaléma. Tam mimochodem taky došlo k zatčení Krista a následnému ukřižování z příkazu téhož člověka, o čemž existují i oficiální záznamy, i včetně ukřižování dalších dvou zločinců, odsouzených dříve. To všechno je opravdu hrozně málo, takže podle všeho vůbec neexistoval ... Mimochodem - byl tak bezvýznamný, že se čtyři lidé nezávisle na sobě rozhodli sepsat jeho životopis, byť jistě tendenčním způsobem, dneska tomu říkáme "evangelia" a jsou součástí takové neznámé knihy, říká se jí bible.
 
Zmínku o podivném spolku který se svolává "boucháním do zvonů" nebudu komentovat, ta se devalvuje sama svojí hloupostí a dutostí. To že se Mejstřík tvrdě seknul to je pravda, je v tomto opravdu ignorant. Se zaměňováním původních pohanských svátků křesťanskými máte samozřejmě pravdu, ovšem to dělá bohužel každý režim,
A.S.Pergill 18.3.2006 14:23

Re: A je to tu zas ... kristus prý možná ani neexistoval

O uznávaných druzích dinosaurů máme věcné důkazy; právě ty vámi jmenované kosti, vejce, případně otisky. Spory se mohou vést nanejvýš o tom, zda rozdíly mezi jednotlivými paleontologickými nálezy jsou už postzačujícím podkladem pro popis nového druhu, nebo jestli je pokrývá vnitrodruhová diverzita (a to jsou věci, které taxonomové nemají 100% vyjasněny ani u recentních = nyní žijících organismů).
Všechny záznamy o Kristivi (vyjma těch židovských) byly protaženy generacemi křesťanských opisovačů, jejichž nestrannost k opisovanému materiálu je spolehlivě vyloučena (nehledě k tomu, že tehdejším cílem opisovačů nebyla "notářsky ověřitelná kopie", ale i snaha o co nejlepší text, včetně zásahů do jeho zn ění opisovačem). Uvádění Koránu jako nezáviského pramene je směšné, ten vznikl interpretací (a v řadě případů prokazatelnou desinterpretací) biblických textů a další raně křesťanské i židovské literatury.
Odkazy na židovské prameny mohou být zajímavější. Háček je v tom, že v okupované Judeji působila řada kazatelů, kteří burcovali lid proti nadvládě nevěřících Římanů a jim přisluhujících židovských kolaborantů. Mnozí také hlásali věci, které byly z hlediska  ortodoxního iudaismu kacířstvím. Je pravděpodobné, že útržky životopisů těchto lidí byly propojeny do jediného (asi jako pan Mark Twain píše, že "Tom Sawyer vznikl namícháním asi čtyř předloh skutečně žijících chlapců, zatímco předlohy dalších chlapeckých hrdinů skutečně existovaly").
Představa, že rozhodnutí čtyř lidí napsat Kristův životopis je postačujícím důkazem jeho exitence ...: V tom případě zcela jistě existoval mýtický hrdina Conan, pozdější král mýtické Aquilonie, protože rozhodnutí napsat jeho životopis pojalo několik stovek na sobě nezávislých lidí .
 
A, mimochodem, co jiného křesťané jsou než podivný spolek, věřící nesmyslům a otravující své okolí mj. tím rambajsem se zvony?
JustOlder 18.3.2006 16:27

Re: Re: A je to tu zas ... kristus prý možná ani neexistoval

Bohužel všechny vaše pokusy o argumenty jsou dost smutné. Co říkám já je někde dohledatelné, vy to vyvracíte "argumentem" že to přece nevíme "jistě". Korán uvádím proto, že jak doufám uznáte není zrovna "křesťanským" zdrojem, a vznikl dost dávno na to, aby se dalo tvrdit, že jej ovlinili ve středověku křesťané samotní. Bohužel jsme ovšem v situaci, kdy komentujete něco, o čem nevíte zhola nic - ani o historii, ani o současnosti. Proto vám také uniká smysl současných církví, jejich vliv ve společnosti a mnohé další, a naivně si myslíte, že bez nich můžeme přece v pohodě být. Vidíte jenom ten "spolek bláznů" co chodí do kostela, ale uniká vám to ostatní ...
 
Jestli vám vadí zvony, tak si stěžujte na svém obecním úřadě. A ten "podivný spolek" má stejné právo na život a vlastní názory jako vy, byť se vám to asi zdá těžko pochopitelné ... A ještě mimochodem - ty nesmysly kterým věří tady jsou už více než 2000 let, a věří jim i takoví pánové jako Grygar a další skutečně vzdělaní lidé. Chcete říct, že třeba on je hlupák, který nerozumí přírodě, a proto potřebuje obezličku ve formě víry ? Proč asi většina významných vědců byla silně věřící ?
A.S.Pergill 18.3.2006 17:10

Re: Re: Re: A je to tu zas ... kristus prý možná ani neexistoval

Vážený pane, dohledatelných je spousta věci, to ještě nic nevypovídá o tom, nakolik jsou ty dohledatelné prameny kvalitní a nakolik je lze považovat za vzájemně nezávislé (např. tzv. synoptická evangelia buď opisovala jedno od druhého, nebo z nějaké starší, dnes neznámé, předlohy; pozdější křesťanská literatura, zcela pochopitelně, opisovala z těch evangelií).  Korán je závislý na křesťanských a židovských zdrojích; je prokázáno, že Mohamed nejprve koketoval s konverzí na iudaismus nebo křesťanství, než začal projektovat víru "k obrazu svému".
 
Vliv církví v naší společnosti je, naštěstí, dost malý, přestože je o dost větší než by jim příslušelo podle procenta věřících mezi voliči. Jestli existuje nějaký případ NGOistů, majících vliv větší než odpovídá jejich řádnému elektorátu, tak jsou to právě církve a náboženské společnosti.
 
Ty podivné spolky se zvony zcela jistě mají právo na život a nikdo jim ho neupírá, pokud se nesmysly, které interně hlásají, nesnaží prosadit - vnutit - jako obecně závazné i pro normální lidi.
 
Pokud se oháníte těmi "věřícími vědci":
1. Do hlavy člověk (naštěstí) nikomu nevidí.
2. V řadě zemí (mimo východní blok) nebylo možné cca do poloviny minulého století udělat akademickou kariéru a současně se veřejně hlásit k ateismu. V řadě zemí (včeně mnoha univerzit v USA něco podobného není možné dodnes.
Ve východním bloku byla zase většina významných vědců v komunistických stranách (u nás bylo velmi obtížné od 50. do 80. let udělat jako nekomunista CSc. a téměř nemožné se habilitovat, vyjma léta cca 1967 - 69) a rozhodně se to nedá interpretovat jako "vědecké posvěcení" komunistické ideologie.
Jinými slovy, to zastoupení křesťanů mezi vědci má prakticky nulovou vypovídací hodnotu vyjma toho, že otevřené hlášení se ke křesťanství je (nebo v dohledné době bylo) významným faktorem podporujícím akademickou kariéru.
Adam 18.3.2006 20:27

Re: Re: A je to tu zas ... kristus prý možná ani neexistoval

Pergile, s tebou bych si rad podiskutoval o tech blabolech co tu pises, ale konstatuji ze tvuj dusevni obzor je tak omezeny ze to to predem vzdavam s tebou cokoliv krestanskeho subjektu diskutovat.
karel 18.3.2006 22:22

Re: Re: Re: A je to tu zas ... kristus prý možná ani neexistoval

Ano ano, když dojdou relevantní argumenty ta napadni osobnost oponenta. Pche
Skepticus Maximus 19.3.2006 15:28

Re: A je to tu zas ... kristus prý možná ani neexistoval

Mimochodem těch evangelií bylo cca 200 a to že si katolická církev vybrala a doplnila čtyři, co se jí hodili do krámu, mnohé napovídá. Nejde v žádném případě o životopisy, ale o prostý a zároveň rafinovaný návod, jak přilákat více oveček do chřtánu církve.
Logos 18.3.2006 10:19

Krestanstvo a sekulatita

Vážený pán Doležal, Vase tvrdenie, ze z kresťanstva sú odvodené zásady "oddělení světské a duchovní moci a sekulární stát" je odvážna konštrukcia. Bola to práve Cirkev, kto kládol najväčší odpor proti týmto osvietenským zásadam a je to z pohľadu Cirkvi celkom prirodzené. Európa sa poučila z krvavej histórie vlastných náboženských konfliktov, keď protivníci mávali v ruke rovnakou Bibliou a v mene toho istého Boha a prijala jediné možné racionálne riešenie v podobe sekulárneho štátu, ktorého zákony a etické normy sú ľudského a nie božieho pôvodu. Dnešné spoločenské normy sa prirodzene vyvíjali v dlhom procese vývoja ľudskej spoločnosti ako dominantná evolučná stratégia skupinového správania. Inak by sme tu dnes neboli. Naša euroatlantická civiizácia je postavená na dvoch pilieroch: odkaz antiky (individualizmus a racionalizmus) a kresťanská etika (Desatoro, milosrdenstvo ap.). Prudký nástup kresťanstva na sklonku staroveku zatlačil odkaz antiky v kolektívnej pamäti Európy na tisíc rokov do podvedomia ale úplne nevymazal. Pomalé prebúdzanie rozumu začalo už v renesancii ale fundamentálny prerod európskej civilizácie nastal až v dôsledku osvietenstva v XVIII storočí. Individualizmus a racionalizmus sa stali určujúcimi faktormi našej civilzácie namiesto mysticizmu a iracionality. Kresťanský odkaz sa pretavil do sekulárnej formy. Laickou obdobou Desatora je zlaté pravidlo: „Nerob iným to, čo nechceš aby iní robili tebe“. Dobrovoľné almužny boli systémovo nahradené sociálnymi odvodmi a šľachetný počin milosrdného Samaritána sa stal občianskou zákonnou povinnosťou. Po odluke cirkvi od štátu je slobodné vyznávanie viery čiste privátnou záležitosťou. To je najférovejši možný spôsob riešenia voči všetkým skupinám obyvateľstva (katolíci, protestanti, budhisti, moslimovia, agnostici atd.). Z historických dôvodov zostali dňami pracovného voľna cirkevné sviatky, ako Vianoce, aj keď vnútorne ich tak prežíva iba malá časť populácie. Vianoce majú sekulárny charakter - "svät
Logos 18.3.2006 10:22

Re: Krestanstvo a sekulatita

Vianoce majú sekulárny charakter - "svätia" ich aj židia, deisti, agnostici atď., žijúci v prostredí našej civilizácie. Akákoľvek snaha o spätné presadenie náboženstva z privátnej sféry do verejnej je cesta do pekla. Viď snahy klerikálnej slovenskej strany KDH presadiť Zmluvu o vyhrade svedomia s Vatikánom a následná politická kríza.
A.S. Pergill 18.3.2006 10:29

Re: Krestanstvo a sekulatita

Máte pravdu, tahle sentence je takový blábol, že snad ani nemá cenu o ní diskutovat: Veškerá sekularita byla prosazena PROTI vůli křesťanských církví, za cenu nesmírných obětí a utrpení milionů lidí (většinou lidsky hodnotnějších než kterýkoli křesťan). Kdyby tohoto boje, probíhajícího od renesance dosud (a některé trapné postavy na naší politické scéně ukazují, že zdaleka není dobojováno) nebylo, tak bychom tu měli režim prakticky neodlišitelný např. od vlády Talíbanu v Afghánistanu.
Antipergill 18.3.2006 17:08

Re: Re: Krestanstvo a sekulatita

Pergille, prosím Vás, kterou sentenci máte na mysli, která sentence je blábol?
(sentence = věta)
A.S.Pergill 18.3.2006 17:14

Re: Re: Re: Krestanstvo a sekularita

Tuhle:
Snad by si taky mohla ateistická většina časem připustit, že křesťanství neznamená jen inkvizici a pálení čarodějnic, že jsou z něho odvozeny zásady, k nimž se hlásí dnešní liberální demokracie, rovnost lidí, nenahraditelná cena individuálního lidského života, oddělení světské a duchovní moci a sekulární stát.
(Je to copy-pastováno přímo z textu článku a je to natolik neskutečný blábol, že tomu nemůže věřit snad ani sám autor.)
Antipergill 18.3.2006 17:35

Re: Re: Re: Re: Krestanstvo a sekularita

Křesťané se naučili od dob francouzské revoluce naslouchat jiným názorům a církve nejsou zadaleka tak militantní jak byly před touto událostí, při které tekly potoky krve a kterou mnozí lidé obdivují.
Nespojujte, prosím, křesťanství a církve.
Odvoláváte se na vědu. Názory na vývoj a život dinosaurů se mění a to, co byla před 60 lety zaručená vědecká pravda, dnes neplatí.
V demokratické společnosti podle Vás není místo pro víru, ať si každý věří čemu chce. Podle mého názoru je to velice krátkozraký pohled. Islám bude pro naši evropskou společnost zapeklitou otázkou.
Co si otom myslíte? 
A.S.Pergill 18.3.2006 19:17

Re: Re: Re: Re: Re: Krestanstvo a sekularita

V demokratické společnosti není prostor pro státní mocí vnucovanou konkrétní víru.
 
Z tohoto hlediska je islám naprosto jednoznačným problémem. Před Evropou vidím tři scénáře:
1. Státní moc (=EU i národní státy) nebude dělat naprosto nic. Občas vydá hlášku typu "islámský terorismus neexistuje, atentáty v Madridu a Londýně byly kolektivní halucinace" a současně bude aktivně bránit vzniku a činnosti organizací samotných evropanů, určených na jejichj obranu proti islamistům a islamizaci.
Tento sénář je, bohužel, nejpravděpodobnější a jeho "nultou verzi" jsme už viděli v srbském Kosovu.
Nutně povede k barbarizaci Evropy a k úmrtí řádově desítek procent (hrubý odhad někde mezi 40 a 90%) výchozího stavu evropské populace na hladomory a epidemie, které sebou sociální rozvrat přinese.
2. Státní moc si rovněž bude zakrývat oči, ale bude tolerována sebeobrana samotných občanů. Výsledkem bude vznik paralelních mocenských struktur, které se s islámem vypořádají. Cenou ovšem bude ovšem to, že tyto struktury nebudou pod demokratickou kontrolou a snadno se zvrhnou na organizovaný zločin. (Konec konců proslulá mafie byla původně národně osvobozeneckou organizací bojující na nezávislosti Sicílie.) Pochopitelně, reálné je vyústění konfliktu do regulérní občanské války se všemi následky. Ztráty na životech by mohly být srovnatelné s předchozím scénářem, nicméně byly by nižší
3. Státní moc se situaci postaví čelem a bude ji řešit, přičemž dá předem najevo, že horní hranice užití silových prostředků pro ni neexistuje (tedy např. že považuje za legitimní vůči islamistům, bude-li to vhodné, použít i např. taktické jaderné zbraně nebo OL). A bude ochotna alespoň demonstrativně krajní sílu použít. Tento scénář by pravděpodobně vedl k nejmenším ztrátám na životech i materiálním ztrátám, proto je také nejméně pravděpodobný
Antipergill 18.3.2006 19:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krestanstvo a sekularita

Kladu Vám tedy provokativní otázku:
 
Není křeťanství pro Evropu to nellepší ze všeho špatného?
A.S.Pergill 18.3.2006 20:07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krestanstvo a sekularita

Bohužel, nikoli. Křesťané do určité míry působí jako "pátá kolona" islámu.
Na vině je jejich přesvědčení, že "kdo upřímně věří, nemůže být špatný". A ti zvlášť bigotní vcelku otevřeně přiznávají, že žít jako lidé druhé kategorie v islámském státě by jim  dělalo menší problémy než žít jako plnoprávní občané ve státě sekulárním.
Od křesťanů se tedy nedá očekávat v podstatě nic jiného, než ona pověstná kudla do zad v momentě, kdy si na ně přestaneme dávat pozor.
 
Křesťanství dělá problémy i američanům v Iráku. Kdyby si totiž přiznali, že jejich protivníkem je islám jako takový, tak by nutně udělali racionální adekvátní opatření. Nicméně "neocons" se míra a intenzita religiozity muslimů líbí, takže spousta racionálních opatření se prostě udělat netroufnou. Celé to tam, bohužel směřuje k dalšímu Vietnamu.
Antipergill 18.3.2006 20:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krestanstvo a sekularita

Já se domnívám, že pro Evropu je nejlepší křesťanství.
Slepé následování USA je cesta do horoucích pekel. Je to plundrování přírodních zdrojů obalené do řečí o demokracii, svobodném podnikání atp.
USA nejsou ani demokratické ani křesťanské, je to nemocná společnost.
A.S.Pergill 18.3.2006 23:40

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krestanstvo a sekularita

Evropa prosperovala vždy, když bylo křesťanství nějakým způsobem oslabeno, ať zevními vlivy nebo vnitřními rozkoly. Když křesťanství posilovalo moc, nastávala kulturní a terchnologická stagnace.
pařez 18.3.2006 15:03

Re: Krestanstvo a sekulatita

ale pánové! Zkuste rozlišovat mezi církví a křesťanstvím. Ježíš hlásal ideje, o které se sekulární a na církví nezávislý stát opírá. Církve jsou různé a na vztah k státu mají různé názory.
hg 20.3.2006 15:15

Re: Re: Krestanstvo a sekulatita

krestanu z presvedceni, avsak neorganizovanych bylo v poslednich tisici letech vzdy mizive procento. Vztah cirkvi ke statni strukture se skutecne ruzni, ale pokud jde o ty poctem ovecek vyznamne, je tezko rici, ktery vztah je nebezpecnejsi. V protestantske Anglii je hlavou cirkve hlava statu (kral/kralovna), v USA je vliv n8bo6ensky aktivnich lidi na spolecnost vykonavan mechanismy obcanske spolecnosti (spolky -> novinari -> volebni staby -> politici], prezidenti se tam ohaneji bibli vice jak ustavou. To katolicka cirkev to ma se svou starobyle zkamenelou strukturou tezsi - jeji vliv na svet se odehraval na zaklade obchodu se statem: vy nas budete podporovat a my vam zajistime socialni smir. Jenze dnesni ovecky vyzaduji vice nez jen prislib nebeskeho raje a tak socialni smir musi stat zajistovat jinymi zpusoby. Takze vliv katoliku na statni moc je maly i ve statech kde oficialni (zakonem dana) odluka cirkve od statu neprobehla.
Myslet si, ze nas vira, at uz osobni nebo organizovana v cirkvich, ochrani pred islamizaci, je blahove. Pravda verici krestane maji o neco vyssi sanci na preziti, protoze kdo pevne veri v jednoho boha, je pro muslima prevychovatelny (jde vlastne jen o to uznat Mohameda a odmitnout bozsky puvod Jezise, zbytek odlisnosti je folklor). My neverici psi budeme likvidovani, protoze sance obraceni na viru je mala a cinnost nerentabilni.
Budoucnost sveta je dvoji: bud se islamu ubranime, a to i vojensky, do doby nez jeho nositele dospeji k poznani, ze do rizeni sveta vira nepatri, nebo se neubranime a pak je s krestanstvim i ateismem amen.
Rpuť 18.3.2006 10:07

A ještě ramadán a druhé Vánoce pro pravoslavné.........v rámci rovnoprávnosti

JM 19.3.2006 19:55

Re: A ještě ramadán a druhé Vánoce pro pravoslavné.........v rámci rovnoprávnosti

A já chci volno na Vésak!
Calvera 18.3.2006 9:31

Falešným návrhům stop!

Svátky si strčtě někam. Státisíce lidí musí pracovat ve dne v noci, v pátek či svátek v nepřetržitých provozech, aby se udrželi ned vodou. A Někdo takovy jako Mejstřík tady šermuje Velkými Pátky. Člověk, který slouží do roztrhání těla Velkému kapitalistickému Satanovi, si hraje na svatého. Jak typické pro dnešní pokryteckou dobu.