1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Prezident Klaus zachmuřený, soptící

Trochu se bojím, aby prezidentova řeč byla pochopitelná nejen nám současníkům, ale i příštím generacím. Proto tento malý komentář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Vaněček Šauerová 21.11.2012 18:19

Já jsem ten amnestijní zákon nepsala, pane Hane, já ne ...

... :-)

Zbývá dodat, že nešlo o žádné spontánní akce zločinnách vrstev obyvatelstva, ale o řízenou akci Benešovy vlády, která zpochybňuje veškerou naši argumentaci o "příčinách a následcích". V rozpětí možných motviací "excesů" a "spravedlivou odpatou" (zákon č. 115/45 Sb). a "jedinou historickou příležitostí, kterou musíme využít" (Beneš) svědčí všechna dostupná fakta ve prospěch té druhé. Benešova vláda se rozhodla pro vyhnání co největšího počtu Němců ještě před Postupimskou konferencí. Lidový hněv by sám ovšem nebyl s to vyhnat ze země 3/4 miliónu lidí za 4 měsíce. Organizaci převzalo Reicinovo VOZ, které do pohraničí vysílalo speciální komanda se speciálními úkoly. Archivy MNO jsou dostupné teprve nedlouho, ovšem i dobová svědectví potvrzují, že přes přirozený hněv českého obyvatelstva k masakrům spontánně nedocházelo, vyvolali je teprvě nově příchozí. S Postupimskou konferencí ostatně skončily i masakry.

A za co píšu, pane Hane ? No přece samozřejmě že za CIZÍ peníze, ostatně jako každý, kdo nepapouškuje to, co ho soudružska učitelka naučila ve školním dějepisu ... :-))

P.S.: Tu dobu si ověřte, pane Hane. Tady, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kon_o_pr%C3%A1vnosti_jedn%C3%A1n%C3%AD_souvis%C3%ADc%C3%ADch_s_bojem_o_znovunabyt%C3%AD_svobody_%C4%8Cech%C5%AF_a_Slov%C3%A1k%C5%AF

P. Pavlovský 21.11.2012 3:10

Ooficiální státní politika ČSR po r. 1945 byla všechno, jenom ne demokratická

"Je nutné… odlišovat excesy a činy jednotlivců od konání státu, od oficiální státní politiky a od ideologie, která tyto činy vyvolává a ospravedlňuje". Tak pravil V. Klaus a nelze než souhlasit.

Právě z tohoto hlediska je ovšem třeba principielně odsoudit celou Třetí republiku (1945- 25. II. 48) jako cestu k totalitě.

Kolektivní potrestání Němců a Maďarů, omezení politických stran na Národní frontu, postátnění  velkých podniků a pozemková reforma, zbavování poslanců řádného mandátu (Koželuhová), zavírání očí nad odvlékáním čs. občanů do SSSR - to vše a mnohé jiné nesvědčí o  "excesech a činech jednotlivců", ale o "konání státu, o oficiální státní politice a o ideologii, která tyto činy vyvolává a ospravedlňuje".

Je třeba, aby se český národ definitivně distancoval od své III. republiky jako od období, kdy mu vládl nemravný a nedemokratický režim, který pak zcela přirozeně vplynul do další totality.

Je třeba si konečně jasně přiznat, že svoboda a demokracie u nás nebyly od Mnichova až po Listopad! Bez přestávky!

J. Mrázek 21.11.2012 6:21

Vše tohle zavinili němci !

Nebýt Německa 1930-1945, tak by nic z toho nevzniklo a nebylo by v pudu sebezáchovy realizováno. Vrahové řvou, že existují vězení, ale nebýt vrahů, tak ta vězení nemusela vzniknout !!! Jděte si kam chcete, nikdo Vás tady nedrží, odevzdejte svůj majetek ubožákům sudeťákům a utírejte jim doživotně ... , ale nemluvte laskavě za jiné !

J. Mrázek 21.11.2012 6:25

Nebýt Německa, nic z toho by nebylo !

Takže si laskavě zopakujte chronologii a co je to příčina a následek. Pak můžete začít (Německo) vyplácet reparace za druhou světovou válku. Čr= cca 800 miliard  marek/euro .

P. Pavlovský 21.11.2012 6:52

Re: Nebýt Německa, nic z toho by nebylo !

Mně nejde vůbec o Německo, mě jde o Česko, resp. o lidi, kteří byli ještě v září 1938 občany ČSR.

S těmi z nich, kteří se záměrně a nikoli pod nátlakem provinili proti republice měl být po roce 1945 zahájen proces - měli být trestně stíháni a nikoli paušálně odsunuti i s rodinami.

Naopak ti z nich, kteří přes nátlak prokázali republice věrnost, měli být - už tehdy - oceněni.

Kolektivní trest je nejhorší zločin, kolektivně byli trestáni (za svůj původ) i Židé.

J. Mrázek 21.11.2012 7:26

S dostatkem PC a přesnou evidencí by to šlo.

Teď jen, jak toho docílit zpětně....

J. Vyhnalík 21.11.2012 12:52

Re: Nebýt Německa, nic z toho by nebylo !

Ne všichni Němci byli odsunuti. Pár těch, co zůstali jsem znal osobně. Ovšem byla jich odsunuta převážná většina a to bez soudů a prokazování viny. Na druhou stranu se v té době to samé odehrávalo v Polsku, Rusku atd.

Vždy mě běhá mráz po zádech, když vidím dobové dokumenty, nebo skvělý Vláčilův film Adelheid. Právě v tom filmu je vidět, jak byla situace bezvýchodná, dobré řešení neexistovalo. Pokud by k odsunu nedošlo, nejspíš by docházelo k ještě hrůznějším zločinům vůči Němcům a je otázkou jak a v kterých kriminálech by přežívali 50. léta ti, kteří by sami neutekli. (Němečtí vojáci se ze sovětského zajetí vraceli až v 60. letech a byla jich jenom hrstka těch, co přežili sibiřské Gulagy.) Nakonec by většina přeživších zmizela do Německa v letech 68-69, kdy se hranice krátce otevřela.

Pro srovnání lze použít příklad rumunských Němců, které nikdo nevyhnal. Před válkou jich v Rumunsku žilo 786 000, po válce zhruba půl milionu, na konci Ceaušescovy vlády cca 300 000 a dnes jich už zbývá zhruba 100 000. Lákadlo automatického získání německého občanství je zkrátka příliš velké.

Nakonec stojí za úvahu, byť to vyznívá cynicky, že odsunutí Němci se zpravidla dočkali výrazně vyšší životní úrovně, než ke které by se mohli dopracovat v Československu.

J. Kanioková 21.11.2012 14:53

Děkuji za skvělý příspěvek, objektivní..

znám jen z vyprávění osudy odsunutých z mého okolí. A jako mimimo jsem byla "zúčastněna" při převozu jídla a jakýchsi potřebných věcí a dokladů (v peřinkách) těm, co u nás byli k odsunu shromážděni v jakémsi objektu, a tři dny tam, chudáci, tvrdli. Bylo mezi nimi dost těch, které rodiče znali a měli je rádi. Hlavně sousedé přímo z naší ulice. Při vyprávění mamka vždycky brečela a strašně ji to vše mrzelo. Vždycky tvrdila, že ti "špatní, zlí" Němci už tehdy byli dávno pryč, a že to s odsunem u nás odskákali ti nejobyčejnější Němci, kteří se celou válku chovali slušně a někteří spíš protiněmecky. Zvlášť naši přímí sousedé, kteří měli prodejnu s masem a celou dobu války, na svůj úkor, obrovsky pomáhali celé naší ulici.

Pár těch německých nešťastníků, to už jsem byla dospělá, nás navštívilo. Na tehdejší události vzpomínali samozřejmě s pocitem křivdy a smutku, ale všichni byli se svým životem v Německu smířeni a moc spokojení, dařilo se jim prý velmi dobře.

Ale rodiče NIKDY nenadávali na stát či vládu, provždy nenáviděli místní hyeny, které to prý u nás způsobily. Takže je možné, že nebýt místních hyen všude, a to známe za ta další léta dobře, nemuselo to být tak drsné. Zjistit skutečné objektivní podíly vin jednotlivců... zpětně nemožné.. a dřívější režim z toho udělal tabu.. A přitom můj otec, dřív velký Benešův fanda, ode dne odvolané mobilizace v r. 38 ho bytostně nenáviděl.

Nemám ráda kategorické soudy k podobně převratným dobám. Vždycky to zavání paušalizací, neobjektivitou.

J. Aspirin 21.11.2012 17:10

Re: Nebýt Německa, nic z toho by nebylo !

Podíval bych se na to i z druhé strany - babička (dej jí pánbůh nebe) a tetička (ještě žijící) byly přímé účastnice "odsunu" ale při záboru pohraničí Němci - domky Čechů zabírali Němci a Češi odjížděli do vnitrozemí jen s tím co měli na sobě (nevím zda všichni ale nebyla to výjimka). Obě nikdy nebyly nenávistné ale také si nepřály aby s nimi a jejich známými, dětmi atd. někdo znova takhle oral.

Dnes se o tomto odsunu moc nemluví - nevím proč... A také nevím proč a za co bychom se my Češi měli Němcům omlouvat. Je třeba rozlišovat příčinu a důsledek.