7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Noam Chomsky a disidenti

Českou republiku navštívil světoznámý filosof, lingvista a excentrik Noam Chomski. Na tiskové konferenci v Olomouci mimo jiné podrobil dosti drtivé kritice východoevropský a český disent. Velkou kontroverzi vzbudily zejména tyto jeho výroky:

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Svoboda 11.6.2014 13:39

Re: porozumění textu

Pane Králi, vždyť argumentů jste jako kouzlo nechtěného předložil sám dost. Domnívám se, že dalších argumentů netřeba.

V. Král 11.6.2014 13:31

Re: porozumění textu

Tomu říkám argument...

M. Prokop 11.6.2014 13:30

Re: Říká tohle někdo?

Zajímavé, jak jsou odsuzovány USA, že podporovaly některé  diktatury a tiše pomíjen SSSR, který nejenže podporoval jiné diktatury, ale hlavně vlastní rukou potlačoval všechny svobodnější v jeho dosahu.

Náš bastard byl Sukarno.

M. Prokop 11.6.2014 13:25

Re: Schází vám nadhled, autore i diskutující

Pan Chomsky asi bude dobrý lingvista, to nevyhodnotí, ovšem politicky a lidsky pěkná swině.

Jinak ano, vzrušovat se nemá cenu, takových swiní je spousta.

M. Prokop 11.6.2014 13:22

Re: porozumění textu

Nejen značná část novinářů a čtenářů, hlavně vy.

J. Plzák 11.6.2014 13:15

Re: Asi dvacet let opožděně

To je 140 tisíc obyvatel na jednu vysokou školu. Porovnání s vyspělými zeměmi, jak říkají naši intoši, by neškodilo.

M. Písecký 11.6.2014 13:10

Už první citovaná věta je neověřitelné tvrzení

Levicoví disidenti v J. Americe byli podporováni jednou velmocí, bohužel pro Chomského vzhledem ke geografické vzdálenosti tahala za kratší konec provazu a nakonec globálně přetahování prohrála.

Podrobné informace o znalosti disidentů v socbloku nemám, ale přijde mi, že na Západě jsou známa zhruba 4 jména; Solženicyn, Sacharov, Walesa a Havel. U nás byli kupř. velmi propagováni A. Davisová, P. Neruda, superidolem dnešního Západu je Che Guevara a v neposlední řadě sám Chomsky. A je jisté, že pokud by studenou válku vyhráli páně Chomského oblíbenci, pak bychom znali pouze je a jistě celou řadu dalších.

Také je značně mimo mísu porovnávat totálně podřízenou gubernii typu ČSSR, kde vládl v podstatě sovětský velvyslanec, a autoritativní režimy v Jižní Americe, které USA často vojensky nebo ekonomicky podporovali, ale nikdy tam neměly rozhodující slovo na domácí politiku. Podporu USA naprosto chápu - pokud se mlátí dva fanatici, kteří mohou napáchat srovnatelné škody, budu spíš podporovat toho, kdo nebude tvrdit, že dalším nepřítelem na řadě jsem já. že to byla správná politika, je vidět na rozdílu devastace společnosti mezi Španělskem, Portugalskem, Chile na jedné straně a naším regionem na druhé.

Sprostota tvrzení samozřejmě vynikne v analogických tvrzeních, např. že Terezín byl proti Osvětimi rekreační tábor. Což je asi pravda (i když s nulovou informační hodnotu). Jak správně podotknul kdosi v HN, srovnávat utrpení může ten, kdo nějaké sám zažil. Od člověka, jemuž nikdo nezkřivil vlásek na hlavě, přestože mj. popíral genocidu milionů lidí, to zní jako blbý vtip.

V. Král 11.6.2014 12:58

porozumění textu

Vypadá to,  že značná část novinářů a čtenářů má problém s porozuměním textu...

Chomsky kritizoval český disent 70.-80. let? No to snad ne... Jen konstatoval stav věcí..

V zemích latinské Ameriky pravicové junty s podporou USA vraždili tisíce lidí a poněkud se na to zapomíná... I disident Petr Uhl, který odseděl 9 let to uznává jako realitu, i Jan Ruml je soudný člověk...Tak co je kolem toho za hysterii... Nejvíc tady křičí pomatenci jako Jandourek  /ten by neměl tolik chlastat/, když smolí ty svoje články, Šídlo a jim podobní ideologičtí zaslepenci.. pak přicházejí lži o podpoře Rudých Kmehrů apod. Ale že USA a Británie od 80.let dlouhá léta tajně podporovali Pol Pota proti jejich nepříteli Vietnamu, o tom nějak nepíší...

M. Pivoda 11.6.2014 12:09

Schází vám nadhled, autore i diskutující

Nehájím zde ani jinde Chomského politické názory (včetně jeho představ o možné lepší společnosti) ani jeho osobnost, ale určitě mám obdiv k Chomského profesní práci lingvisty, kterou Chomský za svého života odvedl. Jeho profesní práce má a bude mít velký pozitivní dopad na život všech lidí na této zeměkouli. Určitě větší dopad než výše uvedený článek i dřívější disidentské politické protesty autora tohoto článku. Já je samozřejmě vůbec neznevažuji, já je pouze dávám do souvislostí.

V citovaném výroku Chomského jsem neshledal nic, kvůli čemu by se český národ měl nějak významně vzrušovat (a už vůbec ne vyhrožovat Chomskému). Češi nežijí na zeměkouli sami, postiženi se ale zřejmě cítí především ti, kteří nikam do zahraničí ještě nevycestovali a nevidí ty životní rozdíly. Vnímám Chomského citované sdělení (ve výše zmíněném článku) jako snahu o nějaké objektivní zhodnocení minulé situace.

P. Pokorný 11.6.2014 12:03

Pan Chomsky nemá pravdu

víme, jak těžce trpěli studenští vůdci jako Pánek, Monika Pajerová, její sestra Žáková Biomasová a další. "Nákej Chomsky" nám do toho žvanit nebude. Dřív těžce trpěli v kotelnách. (Ruml) A nyní chodí dělat do kotelen kdo? Ano, v padesátých létech to bylo šílené, ale po roce 1968 šla proti bolševikům celá společnost!

B. Rameš 11.6.2014 11:48

dosti rád

bych viděl reakci pana Chomského a jeho soudruhů, kdyby ho vláda poslala na dva roky do krimu za, dejme tomu, protivládní agitaci. To by bylo jekotu...

V. Novak 11.6.2014 11:13

Říká tohle někdo?

Chomsky si dovolil upozornit na to, že na pronásledování politických oponentů nemá patent komunismus, že ve "svobodném světě" - ve státech podléhajících a podporovaných (a podporujících) USA tamní disidenti dopadali i výrazně hůř, než v ČSSR. Pro někoho zjevně takové překvapení, že posla zprávy by nejradši taky shodili z letícího letadla.

Prostě velmi gumový metr.

Příklad z ČSFR (ještě) - veledisident Benda, takto absolvent dvou (socialistických) vysokých škol a velký obdivovatel Augusto Pinocheta, si připravoval mocnou řeč na návštěvu Číny. Samozřejmě o tom, jak tam potlačují lidská práva. Ani nemek o lidských právech, když na téže cestě navštívil s delegací Indonésii - ještě Suhartovskou Indonésii, která lidská politická práva potlačovala na stejné úrovni a kupř. ve Východním Timoru se ukázala být důslednějším genocidníkem než Pol Potova Kampučija  - Suharto nechal povraždit, aktivně povraždit, větší procento lidí než Pol Pot.

Ale Suharto byl "bastard - ale náš bastard"...

V. Novak 11.6.2014 11:03

Chomski porovnává porovnatelné,

Prostě utrpení českých disidentů, kteří seděli - někteří několik let - v base, asi nebylo stejné jako utrpení argentinských, brazilských, chilských, středoamerických obětí "eskader smrti". Nevím co je neporovnatelného na věznění - a umučení.

Jsou snad neporovnatelné zločiny krádež - a vražda? Já myslím, že porovnatelné jsou. A nejspíš si to myslí i čeští zákonodárci, kteří za vraždu nasadili vyšší tresty.

BTW - klidně uznám, že utrpení ruských disidentů v kolonkách v Zapoljarje, bylo taky větší, než Petra Uhla. Ale pořád je nepojednali vyhozením z letícího letadla, jak se zabávali latinoameričtí "obránci svobodného světa".

Chomsky ovšem podtrhl stoličku "českému trpění" - "tři sta let jsme trpěli pod Habsburky, 40 let pod komunisty - to je neporovnatelné a s ničím nesrovnatelné utrpení!". I pár českým modlám. A hlavně těm, kteří si ze svého disidování udělali kšeft.

K. Frauknecht 11.6.2014 10:57

Re: Ano

je řada hnusných případů, jeden jsme měli v rodině (vězením podlomené zdraví skončilo úmrtím :-( ). Svinstvo zůstane svinstvem!

Umíme si však představit "život" disidenta třeba v Korei? Zcela jistě ne, ale to není "oblast zájmu", o tom se nepíše, nemluví... To je to, na co dokola přetřásaný výrok Chomského naráží. Nikdy neřekl, že naši disidenti jsou "horší". Jen, že jejich odvaha (kterou nikterak neznevažuji!) a jejich rozhodnutí jít proti režimu bylo, v porovnání s jinými osudy, snazší.

P. Vaňura 11.6.2014 10:34

Mimochodem, pokud jde o Václava

Havla, možno citovat Milouše Jakeše z jeho proslulého projevu na Červeném hrádku v létě 1989.

Ohledně Havla řekl toto: "Havla necháme teď být, je příliš známý. Zaměříme se na lidi kolem něj, ti tak známí nejsou a jejich zatčení nevzbudí tak velkou pozornost."

Jinak

http://www.supermusic.cz/skupina.php?action=piesen&idpiesne=151303

J. Boleslav 11.6.2014 10:33

Re: Hlavní viníci

Souhlas.

J. Boleslav 11.6.2014 10:32

Re: Sejde z očí..

Tak.

J. Boleslav 11.6.2014 10:31

Re: Příběh jednoho českého studenta

Jj, všechno je relativní. Blbec Chomsky by lopatou taky zasloužil, minimálně přes svou nevymáchanou tlamu.

P. Vaňura 11.6.2014 10:21

Příběh jednoho českého studenta

z r. 1939-1945. Dotyčný byl zatčen 17. listopadu 1939 a postupně prošel několika nacistickými koncentráky, ale se štěstím přežil. Vzpomínal, že ho dost zničilo samotné zatčení, když ho ale zavřeli do lágru Dachau, bylo to horší. Postupně prošel Dachau, Buchenwald, Mauthausen a Osvětim a bylo to horší a horší: "V Osvětimi jsem si pak říkal "zlatej Mauthausen..."

Takže, když byl někdo vězněn "pouze" v Dachau, neměl by si vlastně vůbec stěžovat???

Připomínám, že když Američané r. 1945 Dachau osvobodili, byli tak rozzuřeni tím, co tam viděli, že postříleli všechny tamní esesáky, kteří včas neutekli. Vyjímkou bylo třicet SS, které osvobození vězni utloukli lopatama...

J. Slanina 11.6.2014 10:21

Re: Chomski porovnává neporovnatelné,

Naprostý souhlas. Jenom jste to adresoval na velice špatnou, přímo profláknutou adresu soudruha podpraporčíka.

P. Vaňura 11.6.2014 10:10

A co Pavel Wonka?

Podivné bylo zranění Luďka Pachmana ve vězení na Pankráci, on sám si nic nepamatuje, ale mluvil jsem s člověkem, který tehdy viděl, v jakém byl i po delší době ve vězeňské nemocnici stavu. Je tu podezření na drogy, podávané při výslechu, ale možná to byl jen důsledek psychologického nátlaku, v tom měla StB velikou praxi.

Václav Havel dostal ve vězení zápal plic, což byl počátek jeho plicních potíží. To si dále zhoršil kouřením, ale ve vězení se prý naučí kouřit i ti, kteří nikdy předtím nekouřili.

Na podzim r. 1989 chtěli komunisté V.Havla opět zavřít, on byl ale znovu nemocen na plíce. Ředitel OÚNZ Praha 1 ječel tehdy do telefonu na jeho ošetřujícího lékaře, ať ho kouká "uschopnit," on to ale odmítl. To jsem věděl už tehdy, protože na jedné poliklinice na Praze 1 pracovala moje matka a lidé si to řekli, ostatně byli občas dočasně v případě potřeby přemisťováni v rámci toho OÚNZ.

Toho ředitele za to snad počátkem r. 1990 vyhodili a Rudé právo psalo, jak se "pronásledují komunisté."

V. Němec 11.6.2014 10:09

Sejde z očí..

Je to hovado a nejlépe by bylo se jím vůbec nezabývat snad by potom upadl v zapomenutí.

P. Vaňura 11.6.2014 9:51

Chomski porovnává neporovnatelné,

on to ví, většina lidí u nás dokonce i 25 let po pádu komunismu nikoliv. Mnoho bylo napsáno např. o zločinech argentinské vojenské chunty v druhé polovině 70 let a počátkem let 80. Ty zločiny byly dokonce většinou skutečné.

Přesto to celé je jedna VELKÁ LEŽ. Ono se totiž lidem neřeklo a dlouho jsem to nevěděl ani já, že v Argentině tou dobou probíhala brutální OBČANSKÁ VÁLKA, kde levicoví odpůrci režimu povraždili cca 16000 lidí. Vláda si nepočínala hůře, než její odpůrci! Viz.

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0pinav%C3%A1_v%C3%A1lka. A toto je pořád ještě dost levicový pohled na situaci.

Už dost levicoví peronisté, a zejména i ve filmu oslavovaná "Evita" přivedli Argentinu, r. 1945 jednu z nejbohatších zemí na světě, do stadia rozvojové země. Tem sešup je analogický tomu, jaký u nás zapříčinili komunisté!

O. Uživatel 11.6.2014 9:46

Uživatel požádal o vymazání
P. Vaňura 11.6.2014 9:39

Takže třeba toto, "Utrpení vězňů v

v nacistických koncentrácích nebylo nikterak vyjímečné. Např. osud německých zajatců v sovětském zajetí byl často horší, a přesto se o tom nemluví. Z 90000 tisíc Němců, zajatých u Stalingradu se do Německa až po letech vrátilo pouhých 5000..."

V. Novak 11.6.2014 9:30

A v čem vlastně neřekl Chomsky pravdu?

Tomu jste se jaksi vyhnul...

J. Plzák 11.6.2014 9:28

Re: Asi dvacet let opožděně

Celou dobu konference si olomoucká školy užívala titulu university.

Universit máme jako hnoje.

Nemohl by někdo spočítat počet Čechů na jednu universitu - vysokou školu.

Jestli to s tou výškou není jako s vysokou komisařkou EU pro zahraniční věci Ashton.

J. Fleiszner 11.6.2014 9:24

Ty opravdové v TV nebo politice neuvidíte.

Ti, co se dnes hrdě a veřejně hlásí ke svému "disidenství" jsou právě ti, kterým nebylo téměř nijak ublíženo. Vrcholem byl Havel, který jezdil do práce v Mercedesu a zaměstnavatel ho prosil ať ho aspoň zaparkuje za roh, že to nevypadá dobře! Když byl v kriminále, tak měl jednu celu kde si na stroji psal nějaké kecy a druhou kde spal! Jinak takový prostor sloužil pro 8 lidí. Hulil nejdražší cigára a přitom to byl velkej lakomec. Zdraví mu nezničili komunisti, ale to, že byl neustále opilej a dost kouřil. To je obraz našeho disidenta.

Ti, kteří opravdu režim dusil a někdy i udusil v televizi ani v politice neuvidíte!

J. Plzák 11.6.2014 9:21

Hlavní viníci

případu Chomsky jsou Akademie vědy a Palackého universita.

První, že ho ocenila, druhá, že ho pozvala.

Nebyla by poruce Angela Davis? Třeba by ji mohli pozvat Zeman a Marxová.

K. Frauknecht 11.6.2014 9:09

Díky

za udržený nadhled :-), přesto s některými pasážemi nesouhlasím.

Například srovnání Chomského se Samkovou je úlet :-).

Za podstatnější ovšem považuji označení Chomského výroku o "exkluzivitě" československých disidentů za pitomost (hovořím o těch po Pražském jaru!). V naprosté většině případů o nějakém výrazném útlaku a represi nelze hovořit (něco ta STB prostě dělat musela :-)). Jejich životní standard byl často vyšší nežli standard průměrného občana. "Výjimečnost" našich disidentů zajišťovala západní média. Pro západní politiku (pod patronací politiky USA) to byl vhodný nástroj vedoucí k omezení vlivu SSSR v Evropě.

PS: Ta svíčková bába mě dost pobavila :-)).