22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Habsburk, kterého máme rádi

Ve stínu slavných historických výročí (atentát na Heydricha) i významných politických událostí současnosti probíhá, jak se zdá, rafinovaný a záludný pokus o rehabilitaci jedněch z úhlavních nepřátel českého národa, totiž Habsburků (dalšímu nepřáteli jsou sudetoněmečtí a šíře němečtí revanšisté, katoličtí tmáři a zrádná šlechta).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gabriel st. 5.6.2012 12:42

Co chcete zpochybňovat, pane Doležale?

Ferdinand Dobrotivý byl skutečným (tedy skutečně korunovaným) posledním králem zemí Koruny české. Těch zemí, které většinou jeho Habsburští předchůdci prošustrovaly. A je nepochybné, že on osobně přál českému živlu. Co tedy svým skeptickým traktátem hodláte zpochybňovat pane Doležale? Je to neoddiskutovatelný historický fakt. A pokud jde o jeho manipulovatelnost říšskými šíbry? Copak jeho pokračřovatel Franc Josef 1 nebyl manipulován způsobem, který i on sám  shledával natolik dehonestujícím, že se utíkal do ústraní ke svým "hygienickým dámám" jak je nazývala jeho žena?

J. Chládek 4.6.2012 14:09

Zeměžluč

Vzhledem ktomu, že dotyčný Habsburk ovládál asi 5 řečí atd. (lépe popsáno níže) asi nebyl tak špatný a rozhodně tedy nebyl hloupý. Možná že neměl vůli po panování a o to horší je to dnes, kdy kdejaký darebák má spoustu vůle po panování,  je přesvědčen o tom, že na to má snad i nárok, ale morálky ani co by se za nehet vešlo. Navíc je to většinou debil s titulem koupeným na plzeňských právech nebo v podobné jiné rychlovývařovně doktorských titulů. V zemi kde darebáci a škůdci národa zbavili při podvodné privatizaci za stálého vykřikování liberalistických manter, stát všech zdrojů, politici jsou vodění na drátkách jako loutky pracháčů a zbavují stát prostředků, které se horko těžko daří vydřít ze zaměstnanců, teď ještě tak rozkrást důchodový systém(lterý byl léta vysáván aby se mohlo říkat, že stát nemá na důchody) a ještě zdravotní systém a pak už nebude nic, pak se jen zhasne a darebáci typu hradního strašidla budou vykřikovat něco o tom, že nám EU bere suverenitu. Směšné, pak jen chybí, aby se z trouby typu Jakla stal prezident a nezbude než opravdu zhasnout. Teď je opravdu, opravdu ta nejlepší chvíle otírat se o Habsburky, to by nena padlo ani debila. 

O. Kadlec 4.6.2012 14:32

Re: Zeměžluč

Člověče...rozlitou žluč vztahujícíse k dnešku odložím, a komentuji jen Ferdinanda.

Ferdinand nebyl idiot. Byl zdravotně postižený, také opožděný ve vývoji, potřeboval "zvláštní školu" a tu taky dostal. Nikdy se ovšem nedostal na mentální úroveň dospělého člověka, takže nebyl schopen vlády. Jen nominálně panoval. Byl loutkou v rukou vlády. A protože o něj bylo všestranně postaráno, byl schopen i života v důchodu v Čechách.

S. Vaněček Šauerová 4.6.2012 15:31

Btw., pane Kadleci, zkoušel jste ve zvláštní škole vyučovat cizím jazykům ? Kupř. latině ?

:-)

O. Kadlec 4.6.2012 15:47

Re: Btw., pane Kadleci, zkoušel jste ve zvláštní škole vyučovat cizím jazykům ? Kupř. latině ?

Nezkoušel, ale o zvláštní škole přece něco vím.

Víte že znám člověka s podobnou diagnózou, tj. dětskou epilepsií, o několik let opožděným duševním vývojem až do dospělosti, absolventem zvláštní školy (když ještě byly), který má maturitu, umí anglicky, a byl by schopen i vysokoškolského studia?

Hlavním problémem zvláštních škol je skutečnost, že mnoho z jejich žáků má naprosto nevhodné rodinné zázemí. To Ferdinand měl naopak to nejlepší. Učitelé pak zvláštní školy jsou schopni vést dítě i k dobrému vzdělanostnímu standardu. A protože se habsburská rodina záměrně orientovala na jazyky (to pro ně znamenalo vzdělání), Ferdinand se učil jazyky.

To není v rozporu s tím ostatním: i další zájmy, které projevoval, byly pro něj hlavně hra. On si celý život hrál, protože si mohl hrát. Na to stačil a byl i schopen dosáhnout výsledků. Ale dospělý v plném mentálním smyslu nikdy nebyl. A nebyl schopen vládnout - o tom je řeč. Byl jen loutkou, protože pochopil že to tak má být.

S. Vaněček Šauerová 4.6.2012 16:10

Nejspíš o vládnutí nestál, a věděl také, proč, to bude přesnější (viz již dole).

Nevím také, zda lze kupř. správu Zákup chápat jako "hru", ale budiž.

P.S.: Píšete, že "učitelé zvláštní školy jsou schopni vést dítě i k dobrému vzdělanostnímu standardu". Obávám se, že si nerozumíme. Dobrý vzdělanostní standard dnes neposkytují ani běžné základní školy, natož pak školy zvláštní. Zkuste si pohovořit s nějakým speciálním pedagogem a zjistit, jakými znalostmi a dovednostmi ve skutečnosti absolventi zvláštních škol disponují. Srovnání s tím, co ovládal diskutovaný Habsburg, to opravdu, ale doopravdy nesnese (byť by se čeští historici přetrhli).

O. Kadlec 4.6.2012 16:55

Re: Nejspíš o vládnutí nestál, a věděl také, proč, to bude přesnější (viz již dole).

Proč bych vám boural vaše představy? Mě zajímá skutečná historie.

Správa Zákup...co tím přesně myslíte? Já znám schopného podnikatele středního věku, který nespravuje fungující panství s pomocí zavedených odborníků, ale vybudoval sám prosperující výrobní podnik. Je to hloupej, bejvalej kolotočář. Neví nic co nemusí vědět - ale vybudoval podnik. Moje žena doučovala jeho syna, u nás doma, takže jsem byl svědkem. Bylo to vo nervy: Na všechno říkal "to už nemáme umět" a "můj táta vyšel ze šestky". Byl opakem Ferdinanda - nechtěl se učit.

S. Vaněček Šauerová 4.6.2012 15:48

Řekla bych, že B.D. to myslel dobře.

Náš poměr k české šlechtě se příliš neliší od poměru k sudetským Němcům, popř. katolickému kléru či cizozemcům (o Romech, event. Židech, nemluvíc). To měl jistě především na mysli. Netrefil se v jednotlivostech, resp. převzal obecně užívaný (smyšlený) obraz Ferdinanda (viz níže). Však také Václav Vlk st. vystartoval dole jako čertík z krabičky, a dobře věděl, proč, resp. co přesně měl B.D. na mysli, což mu opět pohnulo žlučí.

To, co měl B.D. na mysli, je mimochodem také velmi dobře patrné z dnešního článku LN, věnovaného Františku Oldřichu Kinskému pod titulkem "Hon na šlechtu". Velmi toto poučné čtení doporučuji. Také pro informaci, kteří konkrétní politici se do případu namočili.

P.S.: V ostatním, pane Chládku, velmi souhlasím. A už se velmi těším, až přijde Petr Mach s nominací na prezidenta (Jakla) ... :-) Nebojte ale, ten to nebude. Český (a moravský) lid si nejspíš zvolí Miloše Zemana. Ten je přece naším obrazem.

V. Novák 4.6.2012 12:25

Myslím, že Češi berou na milost i jiné Habsburky,

nejen Ferdáčka zvaného bodrými Vídeňany "der Trottel Nandel". Třeba Rudolfa II, kterého si silně idealisujeme. Nebo Josefa II. který propustil z nevolnictví předky většiny z nás. Ono - na ty další nemáme celkem proč vzpomínat v dobrém, jedině snad na Marii-Terezku, která vnutila českému národu (i šlechtě) povinné vzdělání poddaných.

Ferdáček byl lidu spíše k smíchu a hlavně nebyl nebezpečný - tak byl celkem oblíben. I pomník mu postavili.

Na nábřeží podívat se běž / gotická se na něm staví věž. / Okolo ní českých krajů chlouba / a ve věži bude - trouba. ((C) K.Havlíček-Borovský)

Prý to ouřadům omlouval, že myslel tu vodní, z níž bude kašněno. TUHLE hrůzu měl strhnout Franta Sauer místo mariánského sloupu...

P. Pavlovský 4.6.2012 12:08

Ferdinand I. patří rozhodně mezi ty lepší,

mravnější, vzdělanější, múzičtější a vůbec obecně prospěšnější z našich panovníků a hlav státu vůbec.

   Zjevně neměl doatatečnou vůli k moci. Nedivím se mu, to není charakterová vada. Prostě jen sebekriticky nahlédl, že se na profesionálního politika nehodí. Jak následování hodné!

O. Kadlec 4.6.2012 12:26

Re: Ferdinand I. patří rozhodně mezi ty lepší,

:-)

Jenomže císař Ferdinand byl prostě mentálně pozadu. Žádný idiot, jak napsal pan Doležal. Sebekriticky nic nenahlédl, kdyby nahlédl, císařem by se nestal. Taky nevládl, manipulovalo s ním okolí, což on strpěl. Vůli k moci mít ani nemohl, neměl na to, a kdyby to zkusil, okamžitě by padl. Jeho "prospěšnost" spočívala v tom, že jako loutka umožnil vládě zůstat u moci tak dlouho, že mladá generace jeho říše ztratila všechnu trpělivost.

B. Hamal 4.6.2012 11:38

Dvě půlky dějin

B.Doležal doufá, že na odmítání té druhé části našich dějin jednou zapomeneme a za tím účelem si možná i německý vydavatel pořídil české noviny, aby nám v tom jak nejlépe umí pomáhal za pomoci vhodných česky píšících autorů. Ti si za  své nenápadné úsilí zaslouží uznání od svých živitelů, i od nás, kteří díky jim si občas přece jenom připomeneme i tu část první.

S. Vaněček Šauerová 4.6.2012 10:32

Mentálně zaostalý Ferdinand V. Dobrotivý ? To proto, že trpěl epilepsií ?

Ferdinand hovořil německy, francouzsky, italsky, česky a maďarsky, obzvláště měl rád latinu (mnozí z nás by byli rádi také tak "mentálně zaostalí"), hrál na klavír a trubku, udržoval rozsáhlou korespondenci, projevoval velký zájem o technický pokrok své doby, podporoval moderní poznatky v zemědělství, byl odborníkem v heraldice a numismatice, zakládal nejrůznější sbírky, včetně na svou dobu unikátního technického kabinetu. Největší zájem věnoval botanice. Vlastnil několik tisíc přírodně historických vyobrazení a mikroskopických preparátů, které z největší části sám zhotovil a ve Vídni byl jedním z mála učených laiků, kteří uměli zacházet s mikroskopem.

Prvním činem Ferdinanda po nástupu na trůn byla amnestie pro lombardské revolucionáře, odsouzené k těžkým trestům pro politické delikty a císařský pár, pod jehož patronací byl ve Vídni založen nový špitál, pravidelně navštěvoval vídeňské dětské nemocnice.

V Praze navštěvoval operu, pořádal společenské kroužky, do nichž zval umělce a vědce a od roku 1852 pořádal každoročně dvorní ples. Na Hradčanech nechal zřídit velký skleník a své poznatky pravidelně konzultoval s pražskými přírodovědci. Několik hodin denně svičil na klavír a ve volných chvílích hrál taroky.

Ferdinand byl i dobrý hospodář. Po smrti své matky obdržel panství v Zákupech, které bylo značně zpustošené a nic nevynášelo. Ferdinand osobně převzal správu statků, založil zde moderní pěstitelský ústav a nechal z Holandska dovézt nové stromy a keře. Během krátké doby se mu podařil zvýšit výnos tak, že ročně obnášel dva miliony zlatých. Za svého pobytu v Praze věnoval městu 450 000 zlatých. V závěti pamatoval i na služebnictvo,  které po jeho smrti dostávalo pensi ve výši platu z doby jejich aktivní služby. Nepočítaje sv. Václava, Ferdinand byl bezesporu nejslušnější hlava státu, kterou jsme kdy měli.

S. Vaněček Šauerová 4.6.2012 10:39

Victor Lucien Tapié, nepříliš inteligentní francouzský dějepisec,

označil Ferdinanda za "duševně téměř debilního". Zřejmě proto, že odmítl prolévat krev svých i cizích poddaných, ani po kapkách, neřku-li po hektolitrech, jako to s vlastními občany činili Francouzi, z jejichž historiózní a vulgární revoluce se Evropa dodnes nevzpamatovala. Podobně i tuzemský historik Jan Křen má Ferdinanda za "duševně omezeného". Pro autory, jejichž hodnotový žebříček se utvářel v prostředí levicového či pravicového fašismu, je politik, který neužívá, resp. nezneužívá mocenské prostředky, které má k dispozici, něco mimo dosah jejich vidění a chápání světa. Je politováníhodné, že se mezi ně zařazuje i B.D. Doufám, že jen z neznalosti.

S. Vaněček Šauerová 4.6.2012 11:02

P.S. :

Ferdinand velmi pravděpodobně ani NEMUSEL odsoupit. Ti, kteří - k obrazu svému - v dobrý úmysl druhých nikdy nevěří, vždy spekulovali o tom, kdo přesvědřil císaře, aby se vzdal koruny - zda to byl Windischgraetz, Felix kníže Schwarzenberg, arcivévodkyně Žofie nebo sama císařovna Marie Anna. V deníku o své cestě do Olomouce ale Ferdinand napsal, že na něj nikdo nátlak nevyvíjel a o svém odstoupení se rozhodl zcela sám. K rezignaci ho přiměly události r. 1848 - za všestranné ústupky revolci se dočkal nevyprovokovaného násilí a urážek. Měl "všeho dost", jak poznamenal ve svém deníku. 

A tzv. "jaro národů" nemířilo k nové humanitě, ale naopak od humanity k nacionální a sociální agresi, která měla pro lidi typu Ferdinanda jen opovržení.

S. Udatný 4.6.2012 19:04

Re: P.S. :

popsala jste velmi výstižně období, o kterém se traduje velmi ale velmi mnoho lží.

P. Schuh 4.6.2012 10:23

Hledání pravdy

Dějiny se vždy budou překrucovat k obrazu svých vládců. Stačí když porovnám, co jsem se učil v dějepise já tenkrát a co mé děti dnes. Zkreslovalo se dříve, zkresluje se dnes.

P. Sulc 4.6.2012 9:05

Pane Dolezale

tentokrate si "cintate pentli", proste: kecate. Umite tolik reci co jich umel vami opovrhovany Habsburg?  Jestlipak vite, ze zdedil statky, ktere byly v desolatnim stavu a uspesne je vedl tak, ze kdyz zemrel a zdedil je Frantisk Josef, tak z nej byl velice bohaty clovek? Asi ne, jinak by jste takove blbosti nemohl psat. Ferdinand proste nebyl na "cisarovani", ale to neznamena ze to byl blbec. To jsou spise lide, kteri pisi o necem, o cem nemaji ani paru.Ti "zli" Habsburkove byli vzdelani lide, daleko lepsi a lepe pripraveni pro vladu nez Hohenzolernove ci Romanovci. Jejich rise se drzela, pres vsechny nepriznive udalosti staleti. Nastupnicke staty padaly jako svestky se stromu. Rozhone nemela rakouska byrokracie takovou premiru Rathu, Grossu a pod. jako jich ma mnohem mensi Cesko. A take ji schazeli miliardari, kteri se domohli majetku za par let. Poctive,ze? Holt asi si kazdy potrebuje sem tam blbe zazvanit

J. Forman 4.6.2012 8:30

:-))

Super. Díky moc za pohled do duše hlavně generace nad padesát. Máte dnes ode mne 100 bodů.

D. Nowodny 4.6.2012 12:00

Re: :-))

Komu ten dik ma byt. Snad ne pahistorkovi Dolezalovi ?

P. Kolář 4.6.2012 6:13

On ten Ferdinand asi až tak velký idiot nebyl,

když se na rozdíl od nás neidiotů naučil nejméně šest řečí.A naši předkové ho měli rádi proto,že to byl slušný člověk a směšné jim připadalo jeho zadrhávání v řeči.A pan Doležal chtěl jenom připomenout,že dějiny nelze měnit podle naší potřeby.Ale má smůlu,ať napíše cokoli,tady se moc vděku nedočká.To černobílé chápání dějin a pocit,že nás statečný národ musí každý milovat a hlavně obdivovat,nás už stálo hodně zklamání.Na tom článku mne mrzí pouze ta poznámka o Klausovi.Ale tu si asi pan Doležal nikdy neodpustí.

P. Sulc 4.6.2012 9:12

Re: On ten Ferdinand asi až tak velký idiot nebyl,

Pane Kolari, vystihl jste to vse perfektne. Bohuzel, narod je stale oblbovan vykladem "dejin" po 1918, V tom "zalari narodu" byla vetsi svoboda slova nez dnes a rakouska byrokracie neznala korupci v tak obrovskem rozsahu, jako je dnes. Take se z lidi nestavali milionari ci dokonce miliardari za rok ci dva. Jen na te Risske rade se hrdinni Cesi mydlili s Nemci nohama od zidli a pak si ty ulomene nohy privezli ti hrdinove domu jako suvenyr.

V. Ondys 4.6.2012 10:47

:))))) A socan Pecka lál císaři do vydřiduchů

za patnácti procentní daň z příjmu zaměstnanců na chod mocnářství, vždycky si na to vzpomenu, když vidím, co ještě zůstalo z té doby na vzhledu Teplic a s čím jsme je :)))) zkrášlili později po vítězství socialismu. Císař si zdaleka nemohl dovolit ani to, na co si troufl kdejaký okresní bolševický papaláš.

P. Kolář 4.6.2012 12:00

Re: :))))) A socan Pecka lál císaři do vydřiduchů

Můj strýc se odhodlal v roce 1991 navštívit svoje milované Teplice,ten skvost mezi českými městy,tu kulturní výspu.Odjel ihned.Jak prohlásil,nic mu tolik nepřipomínalo válku,jako pohled na Teplice

O. Kadlec 4.6.2012 12:30

Re: :))))) A socan Pecka lál císaři do vydřiduchů

Teplice se za těch dvacet let dost změnily k lepšímu.

V. Ondys 4.6.2012 13:53

:)))))) Vůbec se mu nedivím

je fakt, že se vzhled poněkud vylepšil, ale přežívající plebejský (ne)duch bolševismu z nich dosud nevykřesal žádanou jiskru dřívější noblesy, vhodného prostředí pro podnikavé a následné prosperity včetně nejbližšího okolí... Hernám a Vietnamcům se asi daří mnohem snadněji.

O. Kadlec 4.6.2012 14:04

Re: :)))))) Vůbec se mu nedivím

Ale tam se přece vyměnilo obyvatelstvo. Kde by dnešní obyvatelstvo Teplic vzalo jako noblesu? Cením si toho, že radnice to město rekonstruuje. Obyvatelstvo - to je na mnohem delší čas.

V. Ondys 4.6.2012 14:20

Re: :)))))) Klaním se před Vašim optimismem

:))))))))))))))))))))))))))) Občas si zajedu pár kilometrů za hřebeny Krušných hor, kde taky soudruzi nemilosrdně řádili, ale cítím se jako v jiném světě, bude to asi mnohem složitější i :)))) zapeklitější problém.

V. Skalová 4.6.2012 1:55

Hmm

Nějak nemůžu pořád přijít na to, v čem je tedy tentokrát ta chyba, že nám Doležal vyhrožuje krutým probuzením... Jakože by jsme měli Ferdinanda Dobrotivého radši nenávidět a nemluvit o něm??

O. Kadlec 4.6.2012 2:22

Re: Hmm

Celé to nedává žádný smysl, madam, pana Doležala prostě tentokrát nic nenapadlo, ale měl pocit že blogovat musí.