3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Čestné občanství Františka Kriegla

Na svém zasedání 4. srpna t.r. se radní městské části Praha 2 rozhodli odmítnout návrh zastupitele Michala Uhla na udělení čestného občanství in memoriam komunistickému politikovi MUDr. Františku Krieglovi, který v srpnu 1968 jako jediný z československých představitelů odvlečených do Moskvy odmítl podepsat protokoly, jež jim vnutil Brežněv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 15.8.2014 11:18

Re: :)))))))))))))))) Drzost je zastávat pravicový postoj

To záleží jenom na Vás. Pokud dopustíte, abyste měl doma od jiných nepořádek, pak musíte po jiných stále uklízet. Když nedovolíte, aby Vám ostatní doma dělali nepořádek, nebudete po nich muset uklízet.

Nepořádkem, o kterém píšu, je zášť a pocit křivdy. Ty jsou ve vaší kompetenci. Pokud se rozhodnete, že na základě něčího jednání cítíte zášť, je to Vaše volba a je to Váš pocit, který vy musíte zpracovávat (musíte na něj mít nějakou kolonku v mozku). Tím ovšem netvrdím, že jste povinen mu to jednání opakovaně umožňovat. Ale i v situaci, kdy to nemůžete ovlivnit, jste to Vy, kdo je pánem svého nitra. Pokud si myslíte, že je správné cítit se jeho jednáním dlouhodobě zhrzen, ok, ale pak jste to Vy, kdo dovolil druhým dělat Vám doma nepořádek.

Vezměte to ještě jinak: tady v diskuzi je řada lidí, kteří pro svůj pocit důležitosti chtějí někoho naštvat. Těší je to. Jste však povinen být na ně naštvaný a vlastně jim dělat radost a krmit je? Podle mě nejste. Přitom nemůžete ovlivnit, co Vám tu kdo napíše - jediné, co můžete ovlivnit (a o tom celou dobu píšu), je co na základě toho budete cítit. No a jednoduše, pokud by Vám to třeba dělalo potíže, samozřejmě sem nemusíte vůbec přispívat (netvrdím, že to je Váš problém, uvádím to jen jako příklad).

J. Anděl 15.8.2014 11:06

Re: :)))))))))))))))) Drzost je zastávat pravicový postoj

Opakuji ale - to odpuštění se nevztahuje k tomu, jestli se domníváme, že je vhodné či nevhodné učinit společenský akt udělení nějakého ocenění. Na to mohou být názory různé.

Jedna podobnost tu ale je: podobně jako odpuštění má význam pro nás, i ocenění je akt, který děláte (také) pro sebe, resp. pro společnost. Protože tím jistým způsobem vyjadřujete nějaký postoj k jednání a tím něco schvalujete a něco nikoliv. Dáváte tím směr.

Proto já mám osobně vždycky problém s oceněním u hodně kontroverzních osobností. Ne, že bych jim to měl za zlé a nechtěl jim odpustit, souhlasím s panem Doležalem, že jsme lidé hříšní. Ale ocenění je víc, než odpuštění.

Nebudu Vás přesvědčovat, abyste to přijal, jen uvedu, že z mého pohledu ono nepodepsání za ocenění stojí. Je to jeden subjektivní názor z řady dalších (a jiných až opačných) subjektivních názorů.

V. Ondys 15.8.2014 10:57

Re: :)))))))))))))))) Drzost je zastávat pravicový postoj

:)))))))) Nemusím stále uklízet po jiných :))))))) jejich svinstvo, abych měl doma :)))))))))))))) pořádek!

J. Anděl 15.8.2014 10:54

Re: :)))))))))))))))) Drzost je zastávat pravicový postoj

Jistě, že má. Samozřejmě taky má smysl udělat opatření, aby se k vám už nevloupával. Ale nakonec si doma budete asi chtít uklidit stejně.

V. Ondys 15.8.2014 10:47

Re: :)))))))))))))))) Drzost je zastávat pravicový postoj

Pak se ale nabízí otázka: Má smysl odpouštět tomu, kdo se opakovaně vloupává do Vašeho soukromí a natahá Vám do něho svůj bordel, aby si pak vždy vykládal Vaši vstřícnost jako slabost pro své zvrácené potěšení?

J. Anděl 15.8.2014 10:38

Re: :)))))))))))))))) Drzost je zastávat pravicový postoj

Pardon, není to asi podstata křesťanství, ale je to podstata odpuštění.

Je to něco jiného, než vnucovat pomoc někomu, kdo o ní nepožádal. Je zajímavé, že jsme se dostali do takové mentální pasti, že si myslíme, že odpuštěním dotyčnému činíme zvláštní milost, která je navíc v případě absence jeho pokání nespravedlivá. Jako kdybychom šli k němu domů a vynesli mu odpadky. Tak nám připadá praštěné dělat to pro někoho, kdo nám ublížil.

Jenomže odpuštění je spíš, jako kdybychom šli a vyházeli svoje odpadky a uklidili u sebe doma.

J. Urban 15.8.2014 10:38

Názor p. Doležala jistě mohou sdílet

především ti starší, kteří jaro 68 euforicky prožívali a museli naopak negativně prožívat zradu Dubčeka, Svobody, Smrkovského, Černíka. Ve světle jejich zrady je čin "nepodepsání" Kriegla jistě obrovsky pozitivní. Ale kdo zváží na misce, zda tento jeden čin vyvážil Krieglovy činy předchozí? Asi jen Bůh může znát jeho pohnutky, které ho k tomu vedly. Svědomí, rezignace z vlastního předchozího selhání, stáří? Na vyznamenání, byť "jen" formou čestného občanství, to podle mne fakt asi nestačí.

J. Anděl 15.8.2014 10:24

Re: :)))))))))))))))) Drzost je zastávat pravicový postoj

Nemyslím si, že máme povinnost takového člověka ocenit, ani že máme povinnost tak neučinit. Myslím si, že pan Doležal má plné právo domnívat se, že dotyčný si dané ocenění zaslouží. Vy máte plné právo domnívat se, že si ho nezaslouží.

Každopádně odpustit můžeme komukoliv, i když o to nepožádal. Dokonce právě to je podstata křesťanství. Bože odpusť jim, neboť nevědí, co činí, bylo proneseno na adresu těch, kteří o odpuštění nepožádali a možná nikdy nepožádají.

V. Petrová 15.8.2014 10:16

Bravo B. D. !

Kdo prožil rok 1968 v Československo v dopsělém věku, musí s Vámi souhlasit. Byla obrovská statečnost i mávání fangličkami ( z Vídně se to asi jevilo jinak ), psaní hesel a když pak musela být podle moskevské dohody hesla zabílena, octlo se na jedné takto bílé zdi v Dejvicích: TADY BYL NÁPIS. Nepodpis Kriegluv byla stejná statečnost a pánbu zaplať za ni. A možná, že není škoda, že nedostal od takových nedomyslitelů, jako jsou patrně radní na Praze 2, čestné občanství. Byl to HRDINA, riskoval už v Moskvě svůj život a on to věděl, protože tyhle metody znal líp, než kdo jiný. Ale dal ŽIVOT V SÁZKU,  stálo mu to za to.

P. Papež 15.8.2014 10:10

Re: Musím s vámi souhlasit.

Naprosto demagogicky jste zhodnotil základ diskuze. Soudruh Kriegel byl v roce 1968 opravdu světlou částí poraženecké vlády. Postavil se proti něčemu, co vlastně celou dobu od roku 48 pomáhal budovat. S tím nemá co dělat (podle vás) nárůst antikomunistů (když se lidé dozvídají o komunistických lumpárnách, proč asi narůstá)? To je fakt. Když vás někdo vykrade, pak se omluví, budete, ho velebit a navrhnete mu odměnu? Myslím si, že v současné demokracii mohou být lidé pro a proti, v tom je ta demokracie. Postoj "demokratického" Doležala (kdo má jiný názor než já, dělá to špatně) mě hodně překvapil.

V. Ondys 15.8.2014 9:31

:)))))))))))))))) Drzost je zastávat pravicový postoj

v naší neochvějně socialistické tlupě! Proč by se mělo křesťansky odpouštět někomu, kdo o to nežádá, i když se zachoval slušně v děsivé situaci, do které přivedl ostatní s podobnými v bludné představě?

Z. Švrček 15.8.2014 9:02

Pane Doležale,

Po řadě příspěvků, kdy jsem s vámi zase chvíli souhlasil, musím nesouhlasit. Nežiji na Praze 2 a vůbec ne v Praze, ale kdybych tam žil a byl radním, nehlasoval bych pro Uhlovo návrh taky. Krieglův postoj v 68 mu jistě zajistí odpustek, který umaže pěknou řádku jeho funkcionářských hříchů, snad je to i čin, který si zasluhuje v našich očích jiné, o nco příznivější hodnocení Krieglovy osoby oproti těm ostatním tehdejším papalášům, ale proč by se proboha měl za tohle stát čestným občanem, to nechápu. Jak tím pomohl, nebo jak se tím zasloužil o Prahu, či Prahu2, či ČSR?

P. Čulík 15.8.2014 8:24

S panem Doležalem souhlasím,

činy je nutné hodnotit s ohledem na dobu, ve které se udály. Po bitvě je každý generál a každý by se měl zamyslet, jak by se zachoval sám v dané situaci, s informacemi, které tehdy byly k dispozici.

Pokud jde o obrozenecký socializmus: Ze současného pohledu samozřejmě slepá cesta. Ale: i v druhé polovině 60tých let, kdy bylo cítit tání socializmu, si nikdo z nás nedovedl představit, že by bylo možné se vymanit z objetí ruského medvěda. Myšlenka na zásadní změnu systému byla nemyslitelná, vždyť pouze před deseti lety vrcholily komunistické represe a zvěrstva. A 68mý to jenom potvrdil, že Rus ze svého objetí nikoho nepustí. Takže to, o co se pokusili ti trochu slušnější komunisti, byl pokus o maximum možného. Byli k tomu dotlačeni spontánní vůlí obyvatelstva, ale pak se jim to stejně vymklo z rukou. Tehdy bylo obrovské nadšení v národě, Dubček a spol. byli oslavováni - a o to strašnější bylo procitnutí, když jsme v radiu slyšeli, že jim to v Moskvě podepsali. Bylo v tu chvíli jasné, že je zase všechno v prd*li a že to nebyli politici, ale baby.

Až na jediného: Kriegla.

P. Lenc 15.8.2014 7:23

Re: Ta diskuse jde mimo

Připojuji se.

Z. Bureš 15.8.2014 7:20

Pane Doležale...........

....."Bolševik - s velkým "B"......zůstane vždycky pouze Bolševikem - i kdyby mu fotra věšeli" !!! Tak to říkávala moje babička !!!

I případě soudruha Kriegla, který - jen Bůh ví proč - tehdy v Moskvě nepodepsal.....i v tomto případě by měla pravdu, neboť z let 1948 - 1968 na jeho rukou lpěla krev stovek (ne-li tisíců).....nevinných !!!

Takže odpustit - snad.......ale vyznamenat - NIKDY !!!

J. Pospíšil 15.8.2014 7:05

Ta diskuse jde mimo

A tentokrát je mimo i pan Doležal (což se mu často nestává). Co je na tom drzého, myslet si, že jeden konkrétní chvályhodný čin F. Kriegela nepřevážil jeho konání odsouzeníhodné? Já si to například myslím také.

J. Pospíšil

F. Lesniak 15.8.2014 6:53

Kontrolní otázka:

zajímalo by mně a jak se k tomuto problému staví neohrožený bojovník soudruh Štětina?

V. Váňa 15.8.2014 6:46

Re: Musím s vámi souhlasit.

Vážený pane Dvořáku,

souhlasím nejen s p. Doležalem, ale i s Vámi. Zcela.

I já se podivuji nad tím, kolik se po Listopadu vyrojilo zapřísáhlých antikomunistů, kteří léta bojovali za politickou svobodu v zemi. Byl jsem raněn slepotou, neb jsem je kolem sebe prostě neviděl.

A také se objevily spousty těch, kteří se antikomunisty stali později, ale o to urputněji bojují dnes, kdy je to prakticky nic nestojí.

Díky. V.

P. Sulc 15.8.2014 3:57

A pane Dolezale, kde jste vzal ten spontanni odpor ?

Pletete si rok 39 a mrnave Finsko, ktere se statecne branilo sovetskemu vpadui a prinejmensim si ubranilo samostatnost, byt ztratilo cast sve zeme. Ze by se Ceskoslovensko branilo invasi? Byl jsem tehda uz pres rok v Rakousku a tak vim, ze se zeme branila, az na par statecnych kluku s molotovem, jen a pouze hubou, hesly, mavanim praporky a zmenou smerovek na silnicich. Jestli je tohle spontanni odpor, tak nevim......Vystrelil si nekdo alespon jednou?

P. Dvořák 15.8.2014 0:48

Musím s vámi souhlasit.

Vždy si tady ty příliš pozdní hrdiny "antikomunistického odboje" v barvách představuji, kdyby žili před pětadvaceti lety, jako úspěšné funkcionáře SSM nebo KSČ.

A bez jakékoliv představy ale ve vzpomínkách si uchovávám ty, kteří se po listopadu 89 kasali, že nikdy nebyli členy KSČ. Jenže vždy zapomněli říct, že by sice děsně rádi vstoupili, ale nebyly pro ně tzv. směrná čísla, která určovala, na kolik dělníků smí být přijat jeden funkcionář. A tak celé roky marně stepovali na chodbách před celozávodními výbory SSM v naději, že se pro ně to místečko, jakožto pro kandidáta KSČ přece jenom jednou najde.

Až je zachránily cizí klíče.