3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Čas falešných proroků

Výsledek druhého kola senátních voleb může na první pohled vypadat jako happyend: Komunisté propadli a uspěli naopak podle jednoho internetového serveru "nestraníci, kteří se vzepřeli systému". Vzhledem k celkovému výsledku voleb to však znamená jen malou náplast na velikou bouli, o její účinnosti lze navíc velmi pochybovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 25.10.2012 21:22

Re: Mnoho řečí .....,

Pane Schwarzi, Blažkovi to nevysvětlíte.

K. Kužel 25.10.2012 5:20

Ano, politického kýče jsme si užili až až

ale co je kýčovitého na "odmítnutí sociálního inženýrství a návrat ke standardnímu politickému systému"? To je docela racionální požadavek. Proti němu staví p. Doležal Havlíčka a Masaryka: "Proti radikalismu, politické romantice a revoluční hysterii stavěli tito otcové zakladatelé věcnost, střízlivost, racionalitu a kritický odstup. Jejich zásadou byl politický realismus, nechtěli stavět skutečnost z hlavy na nohy (věděli, že to vždycky dopadne naopak), ale reformovat."

Má to snad znamenat, že jsme takto měli "střízlivě reformovat" zděděný komunistický řád?

P. Čech 25.10.2012 8:08

Re: Ano, politického kýče jsme si užili až až

Reformovat lze všechno, musí se však jednat o reformu, t.j. pouze změnu k lepšímu. Nestačí pouze změna. Ta totiž může být i k horšímu.Pokud občané dospějí k názoru, že je třeba něco reformovat, nemusí vždy vědět jak, ale musí vědět co. Musí vědět, co je pravou příčinou nedobrého stavu. Obvykle to občané ve své většině ví. Ví to i u nás, ikdyž to není v obecném povědomí.  V obecném povědomí to není proto, že na rozdíl od většiny světa u nás nefungují média tak, jak by měla. Jsou v mrzkém žoldu polirických stran a finančního kapitálu a jejich zájmy hájí. Samotný pojem demokracie jim je cizí a zásadně překrucují jeho vnitřní význam. Překrucují jej ve prospěch politických stran. Stran, které nejsou ničím jiným, než spolky stejně smýšlejících lidí. Spolky u nás vždy a výrazně menšinovými, které u moci drží pouze náš nedemokratický systém. Systém, který není ničím jiným než kozopsem, směsicí socialismu, diktatury, anarchie a malinkého kousíčku demokracie. Cesta z tohoto politického marasmu je známa. Tou cestou je systém aplikovaný ve Švýcarsku ev. v Lichtenštejnsku. Systém, ve kterém si občané vládnou přímo a sami. Systém nezávislý na vůli nějakých menšinových spolků. Systém, kde politické strany (výrazně početnější než u nás) nepolitikaří, ale snaží se pracovat ve prospěch státu. Právě proto též již velmi dlouhou dobu tvoří všechny jen trochu významné politické strany t.zv. velkou koalici.Fungují ve prospěch státu na rozdíl od nás, kde fungují pouze ve prospěch svůj. K zjištění tohoto není zapotřebí nějakého výrazného pozorovacího talentu. Je to zřejmé z vystupování všech politiků bez výjimky. Je to ona "volná soutěž",(rozuměj zde boj o moc) - čl.5 ústavy. O tom to celé je.

K. Kužel 25.10.2012 9:16

Re: Ano, politického kýče jsme si užili až až

Nesdílím váš optimismus ohledně možnosti reformování ČEHOKOLI. Například komunistický řád je slepou uličkou, kterou je třeba opustit - opravy či úpravy nemají smysl.

Přímá demokracie je, a asi dlouho zůstane, švýcarskou specialitou, stejně jako ementál a řada jiných věcí. Implementovaly by ji asi rády i uvědomělejší a zodpovědnější národy než my, ale nejspíš si sebekriticky přiznají, že na to nemají. A Češi, ti mají obrovský talent z čehokoli udělat srandovní paskvil.

P. Čech 25.10.2012 14:43

Re: Ano, politického kýče jsme si užili až až

Pane Kuželi, slovo "reforma" znamená změnu k lepšímu. Jestliže při reformě něco zcela opouštíme a nastolujeme něco jiného, je to také změna k lepšímu. Právě zde ukazujete typicky českou vlastnost. Češi, místo toho, aby něco zkusili, raději ve své lenosti prohlásí, že to nejde a hned vymyslí proč to nejde. Švýcarský systém přímé demokracie u nás nikdy nikdo nezkusil a místo toho, aby tak učinil, vymýšlí stále nějaké důvody, proč to nebude fungovat. Taktéž vy. Ovšem takto nikdy nikam nedospějeme. Právě naopak.

K. Kužel 25.10.2012 15:12

Re: Ano, politického kýče jsme si užili až až

Děkuji za poučení. Jestliže tedy někdo vyhodí svého starého trabanta a pořídí si lamborghini, měl by na něj podle vás pohlížet jako na reformovaného bakeliťáka?

S tou přímou demokracií mi trochu křivdíte. Vůbec nebráním tomu, aby se to zkusilo. Proč ne? Aspoň bych se na stará kolena pořádně nachechtal. Víte, není mi jasné, o čem by měli občané v referendech rozhodovat. Asi o tom, jak co nejlépe implementovat směrnice přicházející z brusele?!

P. Čech 26.10.2012 9:10

Re: Ano, politického kýče jsme si užili až až

Rozhodovat by měli právě o oněch reformách, dále by měli rozhodovat o všem, o čem nerozhodovali ve volbách, o věcech, které se týkají všech občanů. Především by měli v referendech rozhodovat o všech otázkách, přicházejících z EU

K. Kužel 26.10.2012 13:50

Re: Ano, politického kýče jsme si užili až až

Nevím nic o tom, že by z EU přicházely otázky. Z brusele chodí jasné direktivy, o kterých není co diskutovat. Náš stát má v rámci Unie důležitý úkol: dávat dobrý pozor, aby nepropásl svou jedinečnou příležitost MLČET.

Dovedete si představit referendum na téma vystoupení z EU? Pokud ano, dovedete si dále představit, k čemu by bylo dobré, kdyby jeho výsledek byl VYSTOUPIT?

P. Pavlovský 25.10.2012 1:52

Může být ještě hůř? Ano, korupce začne "rozebírat" demokracii

Nevidím v paramentu, vlevo ani napravo, žádnou očistnou, nezkorumpovanou důvěryhodnou  partu, neřku-li  partaj. Vidím tam už pouze lepší či horší, ambiciózní "technology moci" a většinovou, akce neschopnou stafáž poslanců plně spokojených se svými dobrými bydly. Lidí sice ne vždy zkorumpovaných, ale dlouhodobě neschopných se korupčníkům ve vlastních stranách postavit. Komunističtí poslanci se zase nedovedou postavit svým stalinistům.

 V parlamentu není síla, která by jej byla schopná obrodit, nikdo to už ani nezkusí - byl by ihned vyobcován - viz např.M. Doktor. J. Dienstbierovi moc nechybělo, jak mu spolustraníci po pražských volbách předvedli. Stejně jako bude vyobcován Nečas, který se pokusil jít s korupčníky svým útokem na policii a vyhozením Pospíšila na kompromis.

ODS čeká v nejlepším případě dlouhý "time out" v opozici, ne-li mimo parlamentní lavice, ne-li zánik. TOPku rovněž. Kdo na jejich místo?

Obávám se situace připomínající rok 1946: pravicové strany neexistivaly, byl tu pouze levý střed (Nár. soc., Lidovci) a levice (ČSSD, KSČ). Rozdíl je pouze v tom, že tenkrát byly pravicové strany (Národní demokraté, agrárníci) zakázáni, kdežto dnes se pravicové strany zákázaly samy - svým potenciálním voličům se zcela znevěrohodnily.

J. Ryba 25.10.2012 1:17

pan Doležal je tu jediný autor, který mi tu na NP sedí. Mohu s ním i v lecčems nesouhlasit, ale s respektem

V. Ondys 25.10.2012 1:09

:)))))))) Otázkou je, zda si naši současní demokraté

nepřivlastnili z Masaryka jen jeho údajně srdečný vztah k sicilské mafii?