9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

UČITELÉ: To je škoda

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Cícha 20.3.2024 23:36

Děti jsou budoucí obětí politické korektnosti, woku, a spolu se staříky a stařenkami ještě transgenderu a A.I.!!

F. Žůrek 20.3.2024 20:35

Učitelské povolání je náročné... Učitel by měl mít na prvém místě... správný lidský charakter... A již to je ... pro každého učitele... problém... se kterým se musí potýkat.

Na učitele působí dnes různé tlaky... a ze všech stran...! A právě to nejvíce... učitele... unavuje...

M. Pivoda 20.3.2024 18:10

Jsou témata, která ve škole jdou vyučovat (entrepreneurial skills), a jsou také témata, která tam vyučovat nejde (entrepreneurial mindset).

J. Jurax 20.3.2024 16:02

Mám dávnou spolužačku učitelku. Na posledním srazu 55 let po maturitě pronesla moudrá slova: Rodič blbec až na vzácné výjimky vychová dítě blbce. A není podstatné, na jak vysoké vzdělání má ten rodič papír; dokonce lze říct, že čím vzdělanější blbec, tím hůř ...

V. Mokrý 20.3.2024 18:15

!R^R^

J. Plzák 20.3.2024 22:14

Ještě jinak: nejméně 50 procent dětí se rodí jako geniove. Rodiče už se postarají, aby většina z nich dorostla v blbce.

V. Cícha 20.3.2024 23:40

Stručně, jasně a přesně řečno.pane Juraxi. Věděl to už J.Werich,sděluje: kde je blbec, tam je nebezpečno

V. Sember 20.3.2024 13:29

Chtěl jsem k tomu napsat celý článek. Ráno se mi to vyvrbilo v hlavě. Nakonec jsem ale od toho upustil. Takže stručně.

Podstata spočívá v tom, že není radno jít ode zdi ke zdi. Ve Velké Británii byl svého času velmi tvrdý školní režim. Popsal ho například Rogers Waters na albu The Wall od Pink Floyd.

Nicméně i z tohoto upjatého školního režimu se i tak zrodilo mnoho významných osobností.

Rozhodně nejsem zastáncem této formy školy. Na druhou stranu to, co se propaguje dnes, je opačný extrém, který bude mít větší následky.

Když jsem byl na postgraduální stáží v Kanadě, zpočátku mě trošku vykolejilo, že si třeba nemohu dát pivo na ulici. Podobné je to v USA.

V USA si nábožní lidé prosadili prohibici alkoholu. Prostě se jim nelíbilo, jak lidi chlastají a pak třeba po sobě i střílejí jak na Divokém západě.

Ukázalo se, že to byla cesta ke zdi. Příležitosti se chopily mafie a obchod s alkoholem se rozjel načerno.

Vláda v USA se po nějakém čase rozhodla, že prohibici je nutné zrušit. Ovšem ne k opačné zdi. Alkohol si můžete koupit v obchodech s licencí, podobně tak si ho můžete dát v restauraci. Pít na veřejnosti (mimo restauraci) však není povoleno.

Nebyla to cesta ode zdi ke zdi, ale zlatá střední cesta.

A tak by to mělo fungovat i ve školství.

M. Pivoda 20.3.2024 14:20

Cituji: "... Nicméně i z tohoto upjatého školního režimu se i tak zrodilo mnoho významných osobností.... "

Jistě. Nicméně dnes (ve 21. století) je tempo technologického vývoje mnohem vyšší.

Nová doba si žádá nové činy.

R. Langer 20.3.2024 14:53

Vážně? Tak jmenuj nějaký epochální vynález za posledních 30 let, který VÝZNAMNĚ změnil lidský život, ty naše malá hloupoučká UI. A ne, mobilní telefony to fakt NEJSOU.

Čekám. ;-D

P. Diviš 20.3.2024 16:01

Nebyl bych si tak jist, že nejsou. Nic tak nepřispělo k šíření informací a hlavně desinformací, jako mobily.

V. Sember 20.3.2024 15:03

Psal jsem to rychle, protože na mě tlačil mladší syn, jelikož jsme museli něco vyřídit na úřadech. Tempo technologického rozvoje je jedna věc. Školství s tím bezpochyby nějak souvisí, ale můj komentář byl o něčem jiném.

Byla to reakce na článek Renaty Veselé. Přečetl jsem si ho brzy ráno na mobilu. Na kabelové připojení k internetu se dostávám později.

Vím, že obdivujete umělou inteligenci. Úžasná věch. Výsledkem bude, že drtivá většina lidí už bude neužitečná. A to ne jen díky AI. Co s těmi lidmi potom dělat?

Veřejné školství už bude zbytečné. Děti z rodin vládnoucích kruhů - nemyslím teď z politické sféry, kde se pohybují už jenom loutky, ale z finančních atp. - se budou vzdělávat a připravovat na svoji kariéru ve speciálních soukromých školách.

M. Pivoda 20.3.2024 18:03

What Larry Page, Sergey Brin and Jeff Bezos all have in common, MIT professor says: They were all Montessori school students. .... ....

Budoucnost: Technologie AI bude POSTUPNĚ nahrazovat lidskou pracovní sílu. Vynikající technologický prognostik (kterého také pozvali jako řečníka při udělování Nobelových cen) předpovídal (při jiné příležitosti), že v průběhu 30. let současného 21. století, bude v USA již zaveden Universal Basic Income.

Osobní poznámka: Já jsem kvůli technologii AI brněnského matematika-logika doc. Václava Poláka sice hodně vytrpěl, ale nelituji toho vůbec. Byl jsem historicky včas u toho podstatného, a jako projektant jsem rozpoznal správnou příležitost. A dnes, jako pamětník, mohu kvalifikovaně informovat, přestože se kvůli tomu čeští Pepici zde silně rozčilují. Klid. Tento plevel postupně vymře.

Vyjadřuji se zde záměrně vágně. Heslo pro pamětníky: Nepřítel poslouchá!

M. Pivoda 20.3.2024 19:54

Kdo má více peněz (viz firmu Microsoft), dnes už přeplácí ty nejlepší znalce AI.

DeepMind co-founder Mustafa Suleyman is joining Microsoft. He’ll head up the company’s consumer arm, developing AI-infused products. + Suleyman is leaving his startup, Inflection AI, along with a load of its staff.

Pouze hňupové na Neviditelném psovi dnes čurají proti větru.

M. Pivoda 20.3.2024 19:42

Dnes v 16 hod. jsem dostal tento e-mail:

Welcome to the first email in our series “Why Students Must Use AI”, designed to help you and your students make the most of AI.

P. Diviš 20.3.2024 15:59

Zlatá střední cesta není nařiditelná, ta se vytvoří (nebo nevytvoří) sama.

Že se v USA na veřejnosti chlastá, jen musí být flaška v pytlíku, to byste mohl vědět.

M. Pivoda 20.3.2024 18:05

Blesk a hrom Prokopa Diviše, aby do toho praštil!

M. Pivoda 20.3.2024 18:15

USA má přes 50 států, a v každém státě existují specifika. To ale platí i pro menší státy světa.

?Qué Espaňa - toto byl název článku z učebnice.

T. Hraj 20.3.2024 13:00

Neměl jsem dojem, že by to bylo až tak špatné v posledních cca 15 letech (co moje děti chodili na základku a střední). Malých nároků na znalosti jsem si nevšiml. Pravda je, že alibismus a neochota se angažovat (dané obavou ze stížností rodičů nebo snad i právních postihů) byly někdy u učitelů i ředitelů cítit docela výrazně.

Klíčovou otázkou myslím je, jestli dnes v ČR učiteli za normální přístup hrozí nějaký postih, pokud by na ně zpovykané neziskovky, rodiče či progresivističtí kolegové/-yně poslali právníka. Na západ od nás rozhodně hrozí.

P. Brich 20.3.2024 15:29

Dnes za křivý pohled vás dítě napráská přes video natočené na mobil. Přinejmenším. Pokud vás rovnou nezapíchne, že jste mu zkazil vysvědčení nebo pohodu.

P. Hák 20.3.2024 16:26

Slyšel jste někdy o České školní inspekci?

Posílat na školu ČŠI je oblíbená kratochvíle některých rodičů. ČŠI vždy zjistí, že se ve škole moc učí.

R. Tichý 20.3.2024 12:55

Zniceni naseho skolstvi zahajila socanka Buzkova vetou "ja matiku nikdy nepotrebovala". Nacez poslala svou dceru do soukrome skoly.

Nestestim skolstvi je totalni feminizace a politici.

Dnes, po 25 letech dospeli k tomu, ze hudou zase zavedeny celorepublikove osnovy, coz je je jedine dobre.

R. Langer 20.3.2024 14:54

A myslíte, že tam ji tu matiku naučili? ;-D

B. Havel 20.3.2024 11:33

Smutné čtení.

Jak proboha v minulosti mohl vzniknout chytrý žák ve třídě, de bylo 40 harantů? Jo dostávali občas dardes a taky uměli zmlknout. Dnes je strašná doba.

M. Pivoda 20.3.2024 12:05

Dnešní doba není vůbec strašná. Pouze se mnohé rychle mění v důsledku rychlého technologického pokroku. Dokonce i v ČR, v srdci Evropy.

I v USA měli ve třídě občas i talentovaného černého studenta. Jenže tomu se jeho černí spolužáci posmívali, že ten talentovaný černý student/žák se dobře učí, jako běloch. Nazývali to posměšně: "acting white".

M. Pivoda 20.3.2024 12:12

Vězte, že technologie je sice zatím nedokonalá, ale při distanční formě vzdělávání (i tou zatím nedokonalou technologií) zlomyslní spolužáci nemohou ve třídě své spolužáky šikanovat.

I zmíněná technologie (přes internet) je dvousečnou zbraní. Ale o tom až někdy jindy.

V. Mokrý 20.3.2024 13:21

Normálně -

učitelé učili i za použití " donucovacích " prostředků a za následné pomoci rodičů ( neexistoval nátlak aktívistů ) , kdo nestačil, nechtěl se učit, byl přemístěn do zvláštní školy - mnozí z nich se vyučili na velmi šikovné řemeslníky.

M. Pivoda 20.3.2024 14:33

Nepamatuji si již název té konečné stanice vlaku na Jihu, možná to byly Dačice, kam vlak dojížděl asi tak dvakrát či třikrát za den,, což byla významná událost dne. Výpravčí v té stanici se choval velmi uctivě, na vlakovém nástupišti nám salutoval se signalizační cedulkou k odjezdu pod paží.

Na jaře druhého ročníku, jsme tam jeli vlakem na povinnou bramborovou brigádu. Velmi šikovný řemeslník Ferda, nikoli ale úspěšný student VUT Brno, v té železniční stanici řval z okna vlaku na velmi zdvořilého výpravčího: "KU..., tak kde máte ty brambory?"

R. Langer 20.3.2024 14:58

A tím chceš jako říct co, ty naše malá hloupoučká UI? Nebo zase trpíš grafomanií? ;-D

V. Kolman 20.3.2024 11:29

.....a "ŠTĚSTÍ" si téměř všichni tvůrci TV reklam (na cokoli!) představují tak, že parta pacientů psychiatrické léčebny na vycházce se všelijak pitvoří, žvatlá a poskakuje..........;-(;-(;-(

smutná to podívaná;-(;-(;-(

většinou po začátku extra-blbé reklamy vypínám TV a jdu si číst knížku;-D;-D;-D. A pokud si náhodou zapamatuji, na co ta reklama byla, tak si potom UŽ NIKDY!!!!!! - UŽ Z PRINCIPU to zboží NEKOUPÍM!!!!!! Před desetiletími právě taková blbá reklama rozhodla, že jsem si míst