20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Roldan 22.3.2024 19:54

Tak demokracii už máme. Teď by to ještě chtělo nějaké demokraty. TGM

J. Majzlík 8.3.2024 23:02

Třeba s nároky na kompetence začít u nás, řadových občanů. Jestliže je na čase, aby došlo v naší společnosti k obratu tak, aby politici pocítili alespoň špetku odpovědnosti za svoje politická a současně i určitou odborností podložená rozhodnutí, pak tento proces musí počínat zdola.

A. Teplý 8.3.2024 19:01

Jestli to nebude tím, že článek je "hodně" akademický.

Přijde mi totiž docela velký rozdíl ve významu slov "právo" a "kompetence". Např.:

Každý je způsobilý mít práva.

Každý má právo na život.

Každý má právo vlastnit majetek.

Svoboda pohybu a pobytu je zaručena.

Jak toto chcete v praxi nahradit "kompetencemi" ?

Nehledě na to, že musíte počítat s reálnou populací - tj. i s jejími chybami a neznalostmi.

P. Brich 8.3.2024 18:08

https://www.youtube.com/watch?v=Ak8o5lSU6xQ

J. Majzlík 8.3.2024 17:39

Vybudovat amorfní společnost, to byla snaha všech diktatur, které se prohnaly našimi dějinami.

V. Čermák 8.3.2024 17:32

K rázné změně došlo po Havlově smrti. Totálně zhrubli a PaL proměnili v LaN. Nastartovali se na drsnou podporu Schwarzenberga a po jeho prohře ON je nezastavil. Má na tom velký podíl...Rv

L. Žaloudek 8.3.2024 17:23

Já kolem sebe vidím spoustu lidí, kterým jsou jejich svobody a práva nade vše. Ale jen ty jejich.

B. Havel 8.3.2024 16:43

Čas změnil lidi, nebo lidi změnili ideu.

Aktivisti Havle byli jiní než dnes. Nelepili se na silnice a podobné skopičiny.

M. Kocián 8.3.2024 15:53

Myslíte, že v dobách osvícenství byl osvícený každý vesničan? Nebo že v dobách prudkého rozvoje průmyslu byl každý inženýr? Ani v šedesátých letech nebyl každý jaderný fyzik nebo raketový konstruktér. A jestli jsou zahrádkáři ti praví se pozná, až jim někdo bude chtít ty zahrádky vzít. Nebo až zase někdo rybářům otráví ryby.

M. Pesat 8.3.2024 11:20

"Na občanskou společnost je třeba mít občany, kterým je občanská svoboda a právo nade vše. Možná u nás jednou vyrostou, ale teď je kolem sebe moc nevidím."

Tak obcanska spolecnost jsou napr. zahradkari/turiste/rybari etc. obcane ktere spojuje urcity zajem, kteri ovsem z tohoto titulu netristi spolecnost ve smyslu: kdo nejde s nami jde proti nam. "Obcanska spolecnost" politickych neziskovek atomizuje spolecnost do dalsich a dalsich skupin/podskupin at uz ruzne gender, vegetariani/vegani, nabozenske sekty, "zachranci planety za kazdou cenu", temer vyhradne cerno-bile videni, nenavist, barikady. Zda jednou vyrostou, NEVYROSTOU, kde nic neni ani smrt nebere/cest par vyjimkam/. Stykam se/pracuju prevazne s mladymi lidmi, cca 15 az 40 let mladsimi, i kvuli uplne banalnim vecem atomaticky sahaji po smartphone a ptaji se na nazor soudruha Google. Bez kritickeho mysleni/oponentury/diskuse vznikne/uz vzniklo jednolite stado. My jsme za rudobolsevika byli vyplachovani uplne stejne jako dnes, ale my jsme vedeli/byli schopni rozeznat co je lez a co pravda. Ti soucasni, co by z nich meli vyrust ti myslici/sebevedomi /svobodni obcane, ti ani netusi ze maji chomout a veri tomu co jim rekne TV/mainstream media.

J. Vorlický 8.3.2024 9:35

Býval jsem demokratem; demokratem ve smyslu jak je stále pro dnešní dobu chápán. Nevím, co by DNES řekl W. Churchill o demokracii.

Vyvíjí se každý systém, stejně jako každý strom roste, ni však do nebe. Představa třeba, že k Listině základních práv a svobod by měla být i Listina základních povinností naznačuje, že něco není v pořádku. Třeba zrovna já se domnívám, že ze svobody a z práv jednotlivce pro něj povinnosti vyplývají sami. Nepotřebuji jejich seznam.

Asi demokracie přestává být tím nejméně špatným systémem. Ovšem, ti pro které se nehodí demokracie, budou za její pro ně omezení něco chtít.

P. Kubáč 8.3.2024 9:18

Nějak jsem v článku nečetl jiné fenomény veřejného života "groupthink"- tedy "stádní myšlení" nejrůznějších komisí. fenomén "Intellectual yet idiot" - tedy česky "intelektuál a přesto idiot" a další "čertova kopýtka narušující ideální stavbu "dokonalého systému rozhodování dokonale kompetentního občana"

Příklad z praxe - 20 lidí náhodně vybraných z telefonního seznamu by 100% vládlo lépe než současná vláda.

J. Nevrkla 8.3.2024 8:30

Občanská společnost byla Havlova idea. Nechtěl parlamentní strany, nepřál si volnou soutěž názorů a cílů, kde vítězi a rozhoduje názor většiny. Podporoval vznik neziskových organizací, sdružení aktivistů, kteří měli mnoho práv, aniž se vědělo, kolik procent populace jejich názory sdílí.

Ptal se někdo lidí, jestli si přejí Green Deal? Ptal se někdo, jestli chtějí uhlíkovou neutralitu, jestli chtějí platit emisní povolenky, jestli chtějí zakázat auta se spalovacím motorem, jestli chtějí bojovat s Amerikou proti Rusku? Neptal, protože odpovědí velké většiny lidí by bylo ne.

Já bych chtěl, aby o podstatných věcech rozhodovali lidé referendy, výsledky by byly úplně jiné, lidem prospěšnější. Ovšem podmínkou je, aby neexistovala cenzura, abychom měli svobodu slova, aby lidé nepodlehli kvůli goebbelsovké propagandě fanatismu. To už lze na mnohých bohužel pozorovat.

To je taky cílem, proto cenzura, údajný boj proti dezinformacím, které raději nijak nekonkretizují, protože by se jako téměř vždy ukázaly pravdivymi. Tak snad všeho do času.

M. Kocián 8.3.2024 8:05

Na občanskou společnost je třeba mít občany, kterým je občanská svoboda a právo nade vše. Možná u nás jednou vyrostou, ale teď je kolem sebe moc nevidím.

L. Žaloudek 8.3.2024 7:45

To je tak zajímavý článek, že ho ani nikdo nekritizuje. Vypadá to, že vystihuje podstatu současné krize společenských věd, jejíž příčina však vůbec není nová: Snahy řešit společenské problémy vědecky (expertním věděním) jsou odsouzeny k neúspěchu. No a pokus nahradit práva kompetencemi dopadne nejspíš podobně jako ve školství, kde kompetence měly nahradit znalosti.