2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

SVOBODA: Ať si ministři hlídají vlastní výdaje a ostatní nechají na pokoji

Smithovy knihy „Bohatství národů „ a „Teorie mravních citů „ položily základní kámen úžasného systému myšlenek. Jejich význam spočívá právě v tom, že hlavní část těchto idejí spojily do systematického celku. S obdivuhodnou logickou jasností a v dokonalé literární formě představily podstatu ideologie svobody, individualismu a prosperity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 30.5.2023 23:17

No, ono burza (akciová) umožňuje alokaci volných prostředků do oborů uznaných za perspektivní, což obecně prospívá.

J. Jurax 30.5.2023 23:10

Když máte dostatek peněz, tak jo. A ještě to můžete prodat jako dobročinnost a když budete šikovný, odečtete si to z daní.

Z. Lapil 30.5.2023 20:01

Jak toho docílit? Tím, že investice do výroby ponesou víc peněz, než ty do bank. Vrtá mi hlavou tahle věc: je problém s čipy do kdeceho. Jak je možné, že už dávno NĚKDO nezakládá a.s., neomlouvá s Číňany o licenci a nestaví další fabriku?

Obávám se, že to celé je důsledkem přílišné sociálna; možná bezpečí, chcete-li. Nezaměstnaný má dost peněz na slušné živobytí a banka v zádech pomoc od státu a nepovedenou investicí riskujete žalobu skrz podvod nebo nedostatečnou péči. Má pak cenu se snažit?

J. Krásenský 30.5.2023 18:38

Jo jo, příklad tulipány, Holandsko, ceny znám. Jediné co mne napadá oddělit investiční obchodování od zprostředkovatelského, tedy od skutečné služby, která hodnotu přináší. Ovšem jak toho docílit, nevím.

Investice by měly být produktivní a dynamické, nikoli stacionární. Tedy investice do výroby, do vytváření hodnot prací, nikoli úroky či umělým omezováním nabídky - to se rovná krádeži.

R. Tichý 30.5.2023 16:56

Politici jsou zbabelci, kteri nemaji odvahu sdelit, ze zdroje nejsou. A podle toho se chovat i k sobe samym.

Z. Lapil 30.5.2023 16:30

Souhlasím, že v burzovních obchodech je tak moc technologie, že je vysloveně odlidštěná. Zrovna tak je pravda, že spousta těch obchodů jsou obchody s deštěm nebo spíš - četl jste o tulipánové burze v Holandsku? Cibulky tam za těžce spekulativní peníze měnily majitele, aniž by opustily svůj důlek na zahradě nebo kde je tehdy pěstovali.

Přesto mě ale nenapadá jiný způsob, jak by můj dodavatel řekněme čaje dostal listí z plantáže do místní sámošky a dokonce přitom dokázal vybrat, jestli má být japonský nebo africký, černý nebo zelený, drahý či levný, respektive vybral jeden či dva od každého, abych i já v té sámošce měl aspoň něco na výběr.

J. Krásenský 30.5.2023 15:28

Váš příklad "práce v tom smyslu, že zkontaktuje (dva a více) majitele různého zboží a zprostředkuje jeho výměnu" je v současném burzovním obchodování natolik speciální a vzácné, že nezahrnuje ani zlomek promile probíhajících obchodů. Tak nic. Naprostá většina slouží pouze k výdělkům a investicím, ve kterém nedochází k onomu "zprostředkování", obchodník nezná producenta ani zákazníka, často ani neví s čím vlastně obchoduje, protože mnohé je uzavřené v balíčcích (toxických) nebo svěří obchodování makléřům a makléřským domům či jen programům. Práce to je v naprosto zanedbatelném množství, tedy práce, která přidá tomu obchodování jinou hodnotu, než je výnos obchodníka.

M. Pivoda 30.5.2023 15:10

Odlišnosti od historické doby Adama Smith. V době Adama Smith neexistovaly například dnešní moderní kurzy asertivity.

Dnešní kurzy asertivity vám dovolí sebevědomě hovořit na jakékoliv téma. Tedy například i o využití technologie umělé inteligence, AI.

Nemělo by vás to v ČR vůbec překvapit. Proč? Vždyť například i někdejšího absolventa Právnícké fakulty z Plzně, někteří politici navrhovali na předsedu Ústavního soudu v ČR. Mizerný je zadák.

Zpíval o něm už Karel Goot s (autorem textu i hudby) Ivanem Mládkem: https://www.youtube.com/watch?v=63lwZy49nHA

M. Pivoda 30.5.2023 13:45

... Růst produktivity, což je způsob, jakým se země stávají bohatšími a prosperujícími, je od roku 2005 v USA a ve většině vyspělých ekonomik (Spojené království je zvláštním případem z tohoto koše) tristní. Skutečnost, že ekonomický koláč příliš neroste, vedla ke stagnaci mezd mnoha lidí. .... (Productivity growth, which is how countries become richer and more prosperous, has been dismal since around 2005 in the US and in most advanced economies (the UK is a particular basket case). The fact that the economic pie is not growing much has led to stagnant wages for many people. )

Z. Lapil 30.5.2023 13:10

Proč tolik práce? Nevím, jak vy, ale já se od jednoho člověka nechám napálit maximálně dvakrát (poprvé jsem ochoten to považovat za nechtěnou chybu).

Z. Lapil 30.5.2023 13:08

Řekl bych, že jich zas tolik není.

Ale ono i obchodování na burze je práce v tom smyslu, že zkontaktuje (dva a více) majitele různého zboží a zprostředkuje jeho výměnu.

Osobně si aspoň nedovedu představit, jak bych bez burzy (nebo jakéhokoliv obchodu) rozdělil svůj projekt (představte si štos výkresů) na několik částí a jednu vyměnil s Vietnamcem za rýži druhou až sedmou za mrkev, cibuli, nějaký ten žampión a kousek toho kuřete) a osmou dal šéfovi té vývařovny, aby ji rozdělil mezi kuchařku, podkladní, Rusko (plyn na vaření) a ty pány, kteří natáhnou potrubí a řídí ten kamion a následně dodávku, co mi to přiveze na stůl.

Vlastně je naprosto fascinující, že se to všechno děje, aniž by to někdo přímo organizoval. Nebo si tu snad někdo dovede představit úředníka, který mi to všechno den co den zařídí a ještě toleruje skutečnost, že si deset minut před obědem začnu vymýšlet, jestli chci pizzu nebo čínu nebo podlehnu svému lepšímu já a spasu něco zeleniny a zapiju to kefírem?

Z. Lapil 30.5.2023 12:52

R^:-)

M. Pivoda 30.5.2023 12:06

Zhorší ChatGPT již tak znepokojivou příjmovou a majetkovou nerovnost v USA a mnoha dalších zemích? Nebo by to mohlo pomoci? (Will ChatGPT make the already troubling income and wealth inequality in the US and many other countries even worse? Or could it help?)

M. Pivoda 30.5.2023 11:52

Adam Smith by skutečně velký myslitel. Ve své historické době, Adam Smith měl určitě pronikavý vhled do tehdejší ekonomické reality. Platnost jeho kritických poznámek vůči politikům samozřejmě přetrvává dodnes. Na tom se mnoho nezměnilo. Ježe něco se přece už jen změnilo. (Neměnná, tzn. věčná, prý zůstávají jen poselství z biblických zjeveni.)

Ve 20. letech 21. století za velmi pronikavý postřeh do dnešní reality lze považovat názor současného autora, který často píše své vhledy do dnešního stavu ekonomiky. Uvedu něco z článku toho dnešního autora, které ho bych, dle jeho intelektuálních vhledů, přirovnal k někdejšímu historickému mysliteli Adamovi Smith. Nicméně jeho jméno zde zatím záměrně neuvádím. Takže cituji (z března 2023):

Prakticky dnes můžete všude slyšet výkřiky z rohových kanceláří po celém světě: „Jaká hru to s námi hraje ChatGPT? Jak na tom vyděláme peníze?" (You can practically hear the shrieks from corner offices around the world: “What is our ChatGPT play? How do we make money off this?”).

Komentář: Co je esencí svobody a prosperity ve 21. století?

Cituji (z podtitulu článku z března 2923): Nové velké jazykové modely promění mnoho pracovních míst. Zda povedou k všeobecné prosperitě, nebo ne, je na nás. (New large language models will transform many jobs. Whether they will lead to widespread prosperity or not is up to us)

I. Schlägel 30.5.2023 11:50

Občané zruinují svůj stát stejně spolehlivě jako vláda. Stačí, aby jejích dostatečný počet skákal dostatečně dlouho na špek těm politikům, kteří hlásí, že bohatství vzniká dotacemi, daněním, přerozdělováním a proinvestováním se z krize. Po nich potopa, po všech bankrot.

P. Čížek 30.5.2023 11:23

R^

Přesto ocituji Winstona Churchilla:

I ta nejhorší síň (míněno sněmovní) je lepší než ta nejlepší předsíň.

L. Sýkora 30.5.2023 10:54

Akorát, že stát mnohdy přikrývá díru větví za cenu nové střechy.

V. Mokrý 30.5.2023 10:47

!R^R^

P. Čížek 30.5.2023 10:37

Hm. Ale když jedete po dálnici, tak určitě nejste soukromým vlastníkem. Leda toho auta. Za terminologii se omlouvám, ale lepší mne nenapadá. A nemám na mysli les natažených rukou. Ale investice, které nejsou 'z ruky do huby'.

F. Navrátil 30.5.2023 10:08

Ministři si hlídají vlastní výdaje, vlastní konta a peněženky. A zejména si hlídají vlastní příjmy a příjmy svých politických a rodinných přátel. Ovšem nehlídají výdaje státního rozpočtu naplněného daněmi občanům. Vždyť rozhazovat cizí peníze je tak příjemné.

V. Povolný 30.5.2023 10:07

Ehm, co si představujete pod pojmem spotřebitel? Soukromý vlastník to určitě není. Spotřebitel je pojem pojem pocházející z doby, kdy tady vládli komunisti. V dnešní době bych za spotřebitele označil občana, který s nataženou rukou čeká, až se stát o něj postará. A stát o takové spotřebitele stojí, oni stát a státní štědrou politiku legitimizují. Ale to nemá nic společného se soukromým vlastnictvím a s ním spojenou starostlivostí. O takové soukromníky stát ve skutečnosti nestojí, protože oni "starostlivý" stát nepotřebují. Oni je potřebují, aby jim stát neházel klacky pod nohy. Každý může posoudit, k jakému státu směřujeme.

P. Čížek 30.5.2023 9:52

Vy snad 'za své' necháte opravit veřejnou cestu která vede k vaší nemovitosti?

Jestli jo, tak patříte vycpat a do muzea.

P. Kubáč 30.5.2023 9:31

Proto soukromníci investují do svých nemovitostí až neúměrné sumy - a dobrovolně "aby měli vystaráno"

Proto je EU v rozvratu, protože díky regulacím se zpětné vazby vytratily a ani Duch svatý neví co dělat s obory jako je energetika žejo?

Kdybyste raději nepindal!

V. Kolman 30.5.2023 8:34

Někdy také 25 ran holí na holou p***l těm, kteří rozumné domluvě nerozumí;-D;-D;-D

V. Kolman 30.5.2023 8:31

......rychlejší koně, starší whisky a mladší ženský......;-D;-D;-D

V. Kolman 30.5.2023 8:29

Stručně a lapidárně:

Kladkostroj DO URČITÉHO POČTU KLADEK!!!!!! práci ulehčuje. Přežene-li se to s počtem kladek, je kladkostroj horší, nežli ho vůbec nepoužít!!!!!!

T. Diblík 30.5.2023 8:03

"Pod obchodní poctivostí rozumíme, že úplně všechny strany, na obchodě zúčastněné, musí být po uskutečnění obchodu bohatší, než byly předtím.“

Tomáš Baťa

Tresty poctivost nezajistí. Tu musí do lidí dostat mámy, dobří učitelé a obecně dobrý příklad.

P. Čížek 30.5.2023 7:36

Hm, v ustáleném stavu to možná platí. Jenže my nežijeme v ustáleném stavu a v době AS nebyly známy vlastnosti nerovnovážných stavů ani v technických a přírodních vědách, natož ve společenských.

Je to známé paradigma: Je výhodnější vrabec v hrsti nebo holub na střeše? Jde o časový horizont uvažování. Čím vzdálenější horizont, tím je to obtížnější.

Pokud to necháte na spotřebiteli, tak vždy dá přednost díru ve střeše přikrýt větví, než opravit střechu.

A místní rozhodování nikdy nebude investovat do projektů, které jsou dál než 'za humny'

V. Mokrý 30.5.2023 5:48

Lichva se dnes netrestá.

V. Mokrý 30.5.2023 5:47

:-)