9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 28.3.2024 15:22

Získávat informace dá práci. Setrvávat na usazených dojmech je snadnější.

J. Jurax 28.3.2024 14:34

Ano.

Ale Tálibán jsou militantní ortodoxní islamisté. Ovšem to Saúdská Arábie taky.

S. Ševeček 28.3.2024 8:38

plán prezidenta Petra Pavla na odzbrojení EU NATO cestou dodávek všech zbraní a střeliva na Ukrajinu je plánem Ruska.

/agent GRU forever

R. Langer 28.3.2024 10:27

Podle mě je plánem Ruska celý slavný Green Deal, těžce zaváděný Putinovou děvenkou, soudružkou Merkelovou z NDR, a tvrdím to tady už asi 15 let. A donedávna tomu tady všichni tleskali. Ale najednou jsem prý proruský dezolát já. Fakt zajímavé. ;-D

J. Nevrkla 28.3.2024 8:34

Já to vidím jinak. Rusko nepovažuji za agresora, Rusko nemohlo jednat jinak. Amerika udělala všechno proto, aby na Ukrajině ke konfliktu došlo v domnění, že Rusko zničí. Nebo si někdo myslí, že si Rusko mělo nechat líbit postavení amerických základen na svých hranicích, že si mělo nechat líbit výhružky, že Ukrajina bude mít jaderné zbraně a vezme si zpět Krym a Donbas?

80% světa už to chápe. Západ se chová agresivně a nemorálně, nemá právo být něčím hegemonem. Divím se, že to jinak velmi inteligentní autor nechápe.

S. Ševeček 28.3.2024 8:38

Putin: když napřahují, udeř první.

J. Nevrkla 28.3.2024 8:41

Ano, napřahovali jsme ze všech sil.

P. Pospisil 28.3.2024 8:59

Ale vy lžete. Jde jen o to, jestli z prosté tuposti, nebo úmyslně, nicméně lžete.

1. Je lež, že 80 % světa... Přesnější vyjádření by bylo představitelé zemí, v nichž žije 80 % obyvatel

2. Je lež, že představitelé těchto zemí ruské počínání schvalují. Při hlasování v OSN se na ruskou stranu postavily Bělorusko, Severní Korea, Eritrea, Mali, Nikaragua a Sýrie. Dohromady reprezentují asi 90 mil. lidí, ruský pohled na věc tedy schvalují představitelé cca 1 % obyvatel Země. S Ruskem samotným možná 3 %.

J. Nevrkla 28.3.2024 9:21

Ale nelžu. Sankce na Rusko uplatňuje pouze Západ, dovedu si představit, jaký tlak v OSN vytváří Amerika na všechny delegáty a ti si to se Západem nechtějí zbytečně rozházet. Daří se jim to stále hůře, svět se rychle mění podle ruských představ.

R. Langer 28.3.2024 10:29

No, ta procenta obyvatel jsou v tomto případě docela rozhodující... ;-)

J. Jurax 28.3.2024 14:37

I mohlo.

V. Cícha 28.3.2024 8:31

K 24.září 2022: Každý důsledek má svou přičinu.Tím se ale 90 procent myslitelů nezabývá a nezabývalo. Přitom stačí mrknout se do wikipedie. Fakta e dají popřít, zamlčet, zaretušovat, ale nikoli totálně eliminovat!

S. Ševeček 28.3.2024 9:38

co se stalo tento den?

/prosím

J. Pokoutný 28.3.2024 8:20

Je tristní, že ještě 80 let po konci WW2 přetrvává sovětská maskirovka, ztotožňující německé nacionální socialisty a italské fašisty, jakkoli měly obě ideologie blíže k internacionálnímu socialismu (sovětskému) než jedna k druhé.

J. Nevrkla 28.3.2024 8:37

Nacismus a fašismus k sobě mají velmi blízko, obecně se jim říká korporátní socialismus. A ten v této době na Západě bují jako německý nacismus ve třicátých letech dvacátého století. To je současný výrok jednoho významného německého ekonoma, se kterým plně souhlasím.

P. Hák 28.3.2024 15:25

Koukám, že "sovětská maskirovka" byla nesmírně úspěšná. Nevěděli to totiž ani čelní představitelé těch dvou států... Obluzeni Putinem se drželi jeden druhého až do posledního dechu.

M. Kanda 28.3.2024 8:16

Ale Rusko přece je argesorem a Ukrajina obětí. O tom nemůže pochybovat nikdo, kdo ctí zásady fair play.

Že to 80% světa vidí jinak, mě nechává celkem v klidu. Nás také nezajímají vzdálenější konflikty. Když např. proběhla kdysi naprosto brutální genocida ve Rwandě, většina z nás nad tím jen krčila rameny. Skoro nikdo se nezajímal, kdo tam jsou ti hodní a kdo zi zlí. Prostě to bylo daleko.

Tragédie je pouze to, že v OSN do toho mohou kecat i ti, kdož o tim nic nevědí. To snižuje důvěryhodnost celé OSN. Nakonec, k čemu je nám organizace, kde největší agresor má právo veta?

O. Vašíček 28.3.2024 8:42

Máte 100% pravdu. Rusko je agresor a Ukrajina je napadena a brání se.

Problém je, ale podstatně složitější. Co umožnilo Rusku (nebo co ho "donutilo"), aby tuto agresi zahájilo? Důvody, že Putin je šílenec nebo "car" , jsou nesmysl. Má svoje "mouchy" (jako každý), ale rozhodně to není idiot. Toto rozhodnutí o napadení muselo mít nějaký informační základ a muselo mu vyjít, že mu to něco přinese. A musel o tom přesvědčit obyvatele Ruska. Doba, kdy se nějaký panovník špatně vyspal a tak hned po ránu svolal generály, že si půjdou zaválčit se sousedem, jsou pryč a asi ani nikdy takto nefungovaly. Pro vyhlášení války (nebo i jen policejní nebo speciální operaci ;-)) musíte přesvědčit vládu a občany. (Ani Hitler nenutil Němce bojovat. Přesvědčil je, aby chtěli!)

Před časem byla doba, kdy se s Ruskem čile obchodovalo a sféry obchodního vlivu mezi velmocemi byly celkem jasně rozděleny a proto si nevadili. (Myslím již pototalitní dobu a nejedná se o politické oblasti.) V té době válka s Ruskem nebyla představitelná. Nebyl důvod. Pro všechny zúčastněné byla výhodnější obchodní spolupráce.

Pak se něco stalo. Rusko bylo popotahováno pro věci, které jiným vládám a "obchodním" partnerům bez problémů prochází. A až na pár demonstrantů s vlajkami několikrát ročně před konzuláty, to nikoho nezajímá a žádné sankce se neaplikují. Proč bylo najednou Rusko bezpečnostní problém a tyto podstatně nebezpečnější režimy ne?

O. Vašíček 28.3.2024 8:55

Nevím, ale napadá mě, že s rostoucím obchodním vlivem docházelo i k ovlivňování politik "obchodních" partnerů. A to se dalším velmocem nezamlouvalo. Případně s rostoucí obchodním vlivem se i tento přesunul do oblastí, které ohrožovaly zájmy ostatních mocností (např. přístup ke strategickým surovinám, apod.). Říkám, nevím. Jsou to jen dohady.

Byly doby, kdy se žertovalo o tom, kdy vstoupí Rusko do NATO. (A zas až takový žert to nebyl. ;-))

Takže začaly se uplatňovat nějaké sankce, které měly Rusko nějak usměrnit. Samozřejmě moc účinné nebyly. Svět je velký a každý "naše" sankce nerespektuje. Navíc, Rusko je materiálově dost soběstačné. A že by kvůli nedostatku iPhonů proběhla revoluce, s tím se asi počítat nedalo. ;-)

Ale způsobilo to vyloučení Ruska z "západní" obchodní společnosti (něco, jako že vyhodily někoho z golfového klubu). A tak místo obchodní spolupráce vznikla nová možnost uplatnění, a to je válčení.

A zde udělal západ další obrovskou chybu! Při "obsazení" Krymu "neznámými" vojáky na "dovolené" se stalo co? Poslali se pozvánky na jednání vlád, kde se ustanoví komise, aby se na základě informací této komise rozhodlo, jak jednat. Tedy NIC.

Proč tam do 1/2 dne nebyly modré přilby nebo jiné pozvané "neutrální" jednotky a až by se zajistit klid, tak mohly jednat a zakládat se komise. Oficiálně tam Rusko nebylo! Tak žádný konflikt nehrozil.

Když začaly proudit diplomatické nóty a protesty, tak již proběhl "referendum" , které připojilo Krym k Rusku.

O. Vašíček 28.3.2024 9:13

Tak si Putin vyzkoušel možnou reakci a cesta k imperiální válce byla otevřena. Stačilo někoho vybrat a shromáždit nějaké informace, které by podpořili domácí kampaň o ohrožení Ruska. Vytvořit plán a definovat cíle.

Jak to dopadlo, víme všichni. Je to obrovská tragédie a k této válce nemělo nikdy dojít!!! (Největší chyba špionážních a jiných služeb!) Tato válka totiž nejde "vyhrát", protože se neví, co by mělo být vítězstvím a ani jak k němu dojít!

Tato válka skončí, až se všichni účastníci budou moci prohlásit za vítěze. :-/

Ukrajina nemá síly, aby mohla porazit Rusko (i kdyby jsme jim naposílali všechno co máme - což se skoro děje). Navíc, co to znamená porazit Rusko? Vytlačit ho za své původní hranice. Tedy až poslední voják překročí pomyslnou hraniční čáru, tak přestane střílet, otočí se a půjde domů? Putin (nebo někdo jiný po něm) uzná, že prohrál, omluví se a rozpustí armádu?

Nebo budou muset Ukrajinci dobýt až Moskvu a zajmout vládu? (To už zkusil Napoleon. Moc to nepomohlo.)

Nebo se tam budou muset poslat i vojáci (oficiálně)? Tedy se zbytek západu (NATO) zapojí do vojenských operací? (Tak bude mít Putin doma pravdu. Válčí s NATO. A bude mít ještě větší podporu. A asi ne jen doma.)

Nebo až Ukrajinci nebudou chtít dál bojovat. (To si taky nedovedu představit.) (Případně už žádní bojeschopní nebudou.) Tzn. vítězství Ruska. Ale to taky není dobře a západ to nedovolí. Ale co s tím udělá?

Co s tím? K této válce prostě nemělo dojít! :-/

Ano. Rusko je agresor a Ukrajina se brání. A my ji v té obraně musíme pomáhat, dokud to po nás bude chtít!

J. Jaroš 28.3.2024 18:10

Inu , ukrajinská ústava předpokládala samostatnost Krimu. Nevím jak presně toto ustanovení znělo. Po majdanu bylo toto ustanoveno z ÚK ústavy vypuštěno,což se na Krimu setkalo s odporem, proto referendum a jeho výsledek..

O. Vašíček 29.3.2024 0:25

Autonomie se tomu říká. :-) Měli přiznanou určitou autonomii.

Ruská část se chovala trochu "jinak" než Ukrajinská. Tak je "trochu" omezili. Což způsobilo zvýšení napětí mezi oběma skupinami. (Mimo jiné, úplně zbytečně.)

A dopadlo to jako v rozhádané rodině. (A jak se říká: Za rozpad manželství můžou vždy dva. Manželka a tchyně.) ;-) "Rodina" jedné části se začala "vměšovat" do rodinné roztržky (což vždy dopadne špatně) a dopadlo to, jak vidíme. Kdyby se toto vměšování zatrhlo hned na začátku, (Stačilo změnit pořadí reakcí. Nejprve, po "osvobozování Krymu vojáky na dovolené, poslat Modré přilby, a až pak zakládat komise a psát diplomatické nóty.) tak by k dalšímu jednání nikdy nedošlo.:-/

O. Vašíček 29.3.2024 0:25

Autonomie se tomu říká. :-) Měli přiznanou určitou autonomii.

Ruská část se chovala trochu "jinak" než Ukrajinská. Tak je "trochu" omezili. Což způsobilo zvýšení napětí mezi oběma skupinami. (Mimo jiné, úplně zbytečně.)

A dopadlo to jako v rozhádané rodině. (A jak se říká: Za rozpad manželství můžou vždy dva. Manželka a tchyně.) ;-) "Rodina" jedné části se začala "vměšovat" do rodinné roztržky (což vždy dopadne špatně) a dopadlo to, jak vidíme. Kdyby se toto vměšování zatrhlo hned na začátku, (Stačilo změnit pořadí reakcí. Nejprve, po "osvobozování Krymu vojáky na dovolené, poslat Modré přilby, a až pak zakládat komise a psát diplomatické nóty.) tak by k dalšímu jednání nikdy nedošlo.:-/

J. Kostelanský 28.3.2024 8:57

Tím agresorem myslíte USA, viďte? Souhlasím. Irák, Sýrie, Afghánistán, Ukrajina... Miliony a miliony civilních obětí i vojáků daleko od USA. A to jen v tomhle století. A kvůli čemu?

Více než 90 % své existence byly USA v nějaké válce. Která jiná země je na tom podobně? Žádná a žádná se k tomuhle číslu ani nepřibližuje. Možná kdysi Římská říše.

Ale Hollywood dělá dobrou práci. USA jsou téměř vždy (až na výjimky potvrzující pravidlo) země zachraňující lidstvo před vším možným i nemožným.

M. Kanda 28.3.2024 12:12

Jste si jistý, že jste ve správné diskusi?

Já nemyslím USA, protože o nich jsem vůbec nepsal a ani o nich článek není.

A. Teply 28.3.2024 14:12

Článek je především o USA.

Jednak USA mají na svědomí výrazně více agresivních vojenských akcí, než Putinovo Rusko.

A hlavně - dnešní doba je charakterizována ústupem USA z pozice neohrožené světové velmoci číslo 1.

Taková situace je vždy mimořádně nebezpečná - protože žádná světová velmoc č. 1 nechce svoji pozici ztratit. Je proto otázkou, jak bude tato změna krvavá a zničující.

J. Bartoň 28.3.2024 8:11

Naprostý souhlas - jasně řečeno! Pokud Západ neuzná realitu a nebude ochoten k jednání , dopadne to s jeho politikou bledě.

M. Kanda 28.3.2024 8:18

Jakou realitu?

Takovou, že Russáci si prostě vezmou Ukrajinu silou a že další na řadě budeme my? Takovou realitu opravdu uznat nechci. A určitě o ničem takovém nechci jednat.

V. Cícha 28.3.2024 8:39

Přiomínáte mi text V a W Už panikáři jedou, už

panikáři jdou...

V. Vlk St 28.3.2024 11:18

Nějak jste si při hodinách dějepisu nevšiml, že "panikáři" měli pravdu, pánové V+W odjeli do USA, nás to stálo cca 340 000 ,mrtvých a mimochodem české sudetské Němce více než 200 000 v uniformách hitlerovských vojsk... A to mám pány V+W celkem rád.