3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Film o novém Frankensteinovi

Sociální dilema je jméno nového filmu, který najdete na stránkách streamovacího obra Netflix i s českými titulky. Je to zajímavá podívaná, i když v některých detailech poněkud zvláštní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 1.10.2020 8:27

Ano.

B. Pešek 1.10.2020 8:27

Ne, už nápověda při vyhledávání a potom indexace výsledků je Vám ušita na míru a snaží se vám dohodit "co byste chtěl" a v podstatě vás uzavírá do názorové bubliny.

J. Anděl 1.10.2020 8:27

Boží Oko ve smyslu přírodních (fyzikálních, chemických, biologických atd.) zákonitostí zvenčí a podvědomé kontroly jevů a vlastního chování, myšlení a cítění (řekněme svědomí) zevnitř skutečně kouká nepřetržitě. Nedává si pauzu. Není to tak, že když se církev nekouká, můžete skočit z desátého patra a poletovat jako vlašťovka.

To akorát neznamená, že ho (to "Boží Oko") nějak zvlášť zajímá, kolikrát jste odrecitoval Otčenáš, kolik hodil do kostelní kasičky nebo jestli vám po probuzení stojí.

Neporovnávám ovšem - a nehodlám porovnávat - náboženství a sociální sítě. Za mě je to jiná dimenze. Tyhle dimenze se nevylučují, naopak mohou se skvěle doplňovat. Víra a neustálá informační kontrola. Viz islám a sociální sítě. Klimatické změny a sociální sítě. Duhová hnutí a sociální sítě.

Jedno je ideologie, které dřepí ve sféře víry, jakéhosi nehmotného (i když asi nějakými vazbami neuronů definovaného) filtru zevnitř, jakýchsi kolejnic pro mysl, druhé je fyzická kontrola pozornosti v čase a prostoru zvenčí.

Sociální sítě v tom, o čem píše pan Kechlibar, nevyžadují k tomu, aby plnily svůj účel, vaší víru v ně. Nevyžadují ani obecně nějakou konkrétní víru. Naopak však jakoukoliv vaší víru či odpor k víře pohotově využijí ve svůj - zcela sekulární - účel.

J. Anděl 1.10.2020 8:02

Kdyby jen rozvojové země a Češi, tak se to Google a FB nevyplatí. Tohle není národní vlastnost, nebo vlastnost daná ekonomickým rozvojem. Sám píšete "kdyby rozumní lidé". Používání rozumu je svým způsobem překonávání přirozených tendencí a sklonů. Vyžaduje to energii a pozornost a těch stejně nakonec nemáme neomezeně a musíme je - rozumně - distribuovat.

"Zadarmo" sociálních sítí a dalších internetových služeb simuluje "zadarmo" vzduchu, trávy, vody v řece, výšky a prostoru v horách. Na to podvědomě slyší každý. Na ten princip, nemyslím nutné vždy na sociální sítě. Každý si říká "třeba jsem bohatý, nebudu přece platit za každý litr vzduchu, který kdy kde vdechnu". Jste ochoten platit za čističku, zvlhčovač, klimatizaci, ale ne ten vzduch jako takový.

R. Langer 1.10.2020 7:57

Proč myslíte že na velkou? Já myslím, že na velmi malou, ale zato velmi uřvanou. ;-)

R. Langer 1.10.2020 7:56

To není kvůli "stranickosti" Googlu, ale jenom a pouze kvůli počtu takových článků, to je snad jasné naprosto každému... ;-)

R. Langer 1.10.2020 7:55

Ano, správně, to "zneužívání" je právě chybný výklad slova "strašení". A je to právě naopak, církev v dobách největší moci tvrdila, že Boží Oko je na nebohého bohabojného občana zaměřeno 24 hodin denně a 365 dní v roce, neustále a neomylně, a ti chudáci tomu tehdy často i věřili (a často dokonce museli). Ne že museli sedět 10 hodin v kostele, stačilo že tam museli. Takže - bacha na to, je otázkou, co je vlastně horší. ;-)

R. Gramblička 1.10.2020 7:51

zrovna právě ausgerechnet... ;-D;-D;-D

J. Pokoutný 1.10.2020 7:49

Google (míněn vyhledávací nástroj, ne firma) sice není přímo sociální síť, ale může být měřítkem určitého jevu. Už teď je Google velmi stranický, konkrétně "probuzený". Příklad: "rasismus". vychrlí 50 stránek o trpících afroameričanech a zlých běloších. Nic o rasismu Japonců a dalších národů, o Arabech nemluvě. "černý rasismus" - 5 stránek, vesměs tvrdících, že nic takového neexistuje, i když černí republikáni tvrdí opak a třeba členové BLM se jako rasistická hovada chovají (možná ne všichni). Takže objektivní vyhledávač? Kdeže ty sněhy minulého století jsou.

P. Pepax 1.10.2020 7:44

Internet je skvělý nástroj, nicméně jak p. Kechlibar jednou napsal na velkou část lidiček působí soc. sítě stejně, jako alkohol na indiány.

V. Církva 1.10.2020 7:37

Myslím pro ty sponzory. Ale spíš by to nic moc nevyřešilo. Lidé jsou stádovití a budou s těmito enginy ještě víc.

J. Anděl 1.10.2020 7:35

Zneužívání je divné slovo... Nicméně ani církev v dobách největší moci nemá ten bezprostřední neustávající vliv (lidé neseděli u faráře deset hodin denně).

Netvrdím, že forma, kterou používají sítě, je "horší". Je jiná. Ta manipulace je v jiné dimenzi, než kterou ovládá víra.

V. Církva 1.10.2020 7:33

Zadarmo drahé. Správně řečeno. Tyto FB google co jsou zadarmo a platí to nějaké upšouklé reklamy nesnáším. Za nějakých 100kč měsíčně bych si to radši platil a bez reklam. Řešení to sice není protože nejen rozvojové ze ě ale i češi slyší na to zadarmo. Jenže kdyby rozumní lidé měli svoje placené platformy, možná by ta reklama na FB přestala být zajímavá.

R. Dubravský 1.10.2020 5:42

1/ Pane Kechlibare, podle popisku obrázku se zdá, že jste podlehl obecně rozšířenému omylu. Frankenstein (Viktor) není jméno toho v posledku nešťastného monstra, ale jeho stvořitele. Onen umělý tvor, pokud vím, v knize ani ve filmu žádné jméno nemá.

2/ O tom, že umělá inteligence by měla mít "brzdy", aby nebyla, byť s nejlepšími úmysly, člověku nebezpečná, pojednává již prastará sci-fi povídka Samuela sovětského spisovatele Anatolije Petroviče Dněprova.

R. Langer 1.10.2020 5:36

Ano, a třeba jiný příklad, Peklo, zneužívá náboženství na strašení lidí, což je čertovina naprosto doslovná. O práci s informacemi uvnitř církve ani nemluvě. :-P

R. Langer 1.10.2020 5:31

A co se proti člověku nezneužívá? A hlavně KDO to zneužívá? Ano, zase jenom člověk. Nic nového v tom hledat netřeba. :-P

F. Žůrek 1.10.2020 1:25

Ano, celý slavný INTERNET je de facto již taková "čertovina". (Zneužívají se již INFORMACE proti člověku.)