13.8.2020 | Svátek má Alena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
4.9.2009 12:45

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?

Kdo by nevzal takovou práci ? - 50 let pozorovat.....Chci být ekologem.:-D

3.9.2009 13:54

Re: muze mi nekdo vysvetlit

1) škoda, že jste sem nedal link na ty snímky

2) jak jsou ty snímky staré

Jiná je péče pouze v Rakousku. Tam se zasažené stromy kácí všude. U nás i SRN se v bezzásahových zónach nekácí. V ostatních lesích se zasahuje. V SRN se s kácením zasažených stromů přestalo dříve, kůrovec se k nám rozšířil právě odtud. Proto bych rád viděl ty satelitní snímky.

3.9.2009 12:55

muze mi nekdo vysvetlit

proc na satelitnich snimcich jmenovane oblasti je jasne videt  prubeh statni hranice, tzn. na ceske strane holiny, na nemecke celkem normalni porost. Pokud si odmyslim, ze by kurovec dobrovolne respektoval statni hranici, nenapada mi jine vysvetleni, ze halt pece o les v CR je jina nez v SRN.  A pokud vim, bavorsti lesnici jsou proti zasahum.......

3.9.2009 10:15

Pane Brezino

Vam nevadi nezasahovani do emisii CO2, proc vam vadi nezasahovani do kurovcove kalamity?

3.9.2009 8:33

Re: Březina a spol.

Ano, od roku 1870 tady po vichřici zasáhl člověk. Co se týká původních smrků, bohžel žádný strom neroste do nebe. Ano, ničí je kůrovec. Nebo pila. Nebo vichřice. Pod nimi vyroste (nebo se vysází) nový les. To je koloběh života v přírodě. Dá se to snad zastavit? Tady se skutečně nejedná o to, nechat CELOU Šumavu sežrat kůrovcem. Jen nechat její relativně malou část přirozenému vývoji. My máme tu smůlu, že vidíme právě tu "špatnou" situaci na Šumavě. Před 50-lety to vypadalo jinak, za 50 let to bude také vypadat jinak. A´t se kácí a sází celá Šumava nebo ne.

2.9.2009 23:37

Re: doporučená četba

V harmonii s přírodnímy zákony ty naše společenské tedy rozhodně nejsou a literatury k tomu je dost a dost.... To je také sama podstata problému a nejen u smrkových kultur v nejexponovanějších partiích např hor ale docela obecně. Harmonie s přírodou je moc hezký pojem - často však zneužívaný. Praktičtější je sledování dopadů pojmů jako Ekostopa nebo energetická efektivita. Všude tam ale parametry ukazují na neudržitelnost situace homo bez radikálních změn. Žijeme na dluh a biofyzikální zákonitosti nám to sotva trvale odpustí. Pam Brezina našel pár obětin a předkládá líbivý populistický návrch je "sejmout" a zbavit se tak vlastní odpovědnosti. Snížit osobní spotřebu která je ve vyspělých zemích cca 10x proti rozvojovým by sice bylo nejhodnotnější cestou k nápravám ale politicky naprosto nepopulární. Jako doporučenou četbu jen k tématu okyselení našich lesů a vod...: "Hrška a kol. Živa 2+3+4/2009.

2.9.2009 23:17

Re: Pan Brezina hledá a obvinuje konkrétně ale chybně a možná záměrně.

Historiku převrátil jsi fakta. Naopak pan Brezina konkrétně obvinil za šíření kůrovce řadu osob. nevysvětlil ale jak tyto osoby mohli sami o sobě změnit klima a půdní složení celých rozsáhlých oblastí nejen čech ale planety! Všude totiž k podobným jevům jak u nás dochází.  "Zemětřesení" které smetlo smrk snašich severních hor má zcela jednoznačně příčinu v změně klimatické půdní která tam byla nejdramatičtější již koncem 80 let ale doted se nezlepšila.. Obojí je spojeno s antropogení čiností člověka. Těžební aktivita zatížení lesních pozemků ještě znásobuje. Tomu není radno jen věřit, to je dobré opakovaně měřit a má tvrzení vycházejí z naměřených hodnot zveřejněných v odborné literatuře. K změně klimatu např http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming nebo http://www.globalwarmingart.com/wiki/File:Holocene_Temperature_Variations_Rev_png. O vlivu kyselích deštů i těžby na půdní složení J Hruška + J Kopáček ŽIVA 2 a 3/2009.

2.9.2009 22:28

Re: zlatý Krušný hory

myslím tím,že tam bude víc stromů. Pokud je nesežerou přemnožení jeleni

2.9.2009 21:22

Přemnožili se odborníci

na nejrůznějších úrovních. Pokud jenom blábolí někde odposlouchaná moudra ,nic se neděje. Horší je když o něčem rozhodují bez ručení za důsledky. Pokud žil člověk ve styku s přírodou, tedy zde přítomnou kulturní krajinou, bylo dobře. To on musel vzít do ruky motyku a něco si od přírody vzít. Rozhodně se nenamáhal víc než musel. Pralesy, medvědi, zubři? Už je vidím na dálnici v pátek  poblíž Prahy. Jak jste se na Šumavu dostávali, když jste se vázali ke stromům? Lidi neblbněte. V době kdy tady pralesy a velké šelmy byly, bylo tady jen zlomek lidí než je dnešních 10 000 000. A nejezdili auty na chaty a chalupy.  Žijeme v kulturní krajině a návrat k přírodě je zase jen snem těch, kteří by v ní nežili ani za nic krom několika dnů v létě a v pohodlí vyhřívaných chat poblíž lyžařských vleků v zimě. O přírodu nemějte strach. Ona si poradí i bez nás. Vždyť i poušť je přírodní útvar. Vezměte motyky a jděte zalesňovat. No jó, ale sakra, ona je to práce.

2.9.2009 20:59

doporučená četba

Když jsem tak procházel diskusí, všiml jsem si, že osoba s nikem Sem Tam je přímo prototypem některých postav z románů Duhová šestka (T. Clancy) a Říše strachu (M. Crichton). Autoři těchto románů většinou popřáli těmto postavám jejich vytoužený osud, harmonii s přírodou, popř. s přírodními národy. Doporučuji ke čtení.

2.9.2009 17:19

Re: zlatý Krušný hory

Je nějaká jednotka hezkosti prosím. něco jako je ten mezinárodní metr jak je..teď nevim kde. Jeden Áách nebo tak něco ?;-D

2.9.2009 17:10

Re: Brezina je opravdu"vynikající" odborník

Toto není ideál, ale je to mnohem lepší, než kůrovcová kalamita. Mimochodem, přemnožená lesní zvěř se chodí pást na pole.

2.9.2009 16:55

Re: Pan Brezina hledá a obvinuje konkrétně ale chybně a možná záměrně.

Vaše obvinění je na úrovni tvrzení šamanů a později kněží, že za zemětřesení může "bezbožnost" věřících nebo dokonce jejich malá horlivost jít do války proti "nevěřícím".

2.9.2009 16:50

Re: Z Vašeho článku je mi smutno.

V tomto by s Vámi vřele souhlasil jistý Heinrich Himmler, protože, cituji "láska ke zvířatům je vlastní všem árijským národům."

2.9.2009 16:36

Re: Milý Brezino,největší pohromou pro české lesy

Řekl bych, že pro tamější divokou přírodu je to požehnání - bezzásahově se utěšeně rozvíjí.

2.9.2009 16:22

Každý vlastník je povinen se o své vlastnictví starat.

Správci šumavských lesů se však o ně nestarají a nechávají je zničit - přitom ani nejsou jejich, ale jsou státu. Myslím, že je plně na místě vznést proti nim obvinění z porušování povinností při správě cizího majetku.

Také je vhodné uplatnit po nich požadavek na náhradu škody způsobné jimi chovanými kůrovci na cizích porostech, do nichž kůrovci zaletí a v nichž zanechají svá vajíčka. Jde o velké peníze, které kvůli nim musí utrácet jiní lidé na ochranu svého majetku.

2.9.2009 16:17

Smutek nad lidskou blbostí.

Je až trapné číst některé komentáře tzv.ochránců přírody.Tyto "Zelené"organizace vedou

často lidé,kteří svým myšlením můžeme přirovnat k islámským fundamentalistům,t.j.ke

zločincům.Podle toho by se mělo s takovými jednat.Jejich stoupenci-kanonenfutr-často,

ač se chlubí maturitou či vysokoškolským diplomem,bývají většinou naprostí neználci co

se týče ekologie a omýlají pouze hesla,která jim vtloukl do hlav jejich "zelený" guru.

2.9.2009 15:58

Re: Milý Brezino,největší pohromou pro české lesy

Jmenujte alespoň tři lokality, pro které toto prokazatelně platí. V opačném případě se řadíte do zástupu fanatických žvanilů, po kterých, na co sáhnou, sto let tráva neroste. A to bohužel doslova.

2.9.2009 15:20

Re: Březina a spol.

téměř celá šumava je uměle osázená lidmi hraběte Schwarzenberka, po kalamitě způsobené orkánem.. Na Šumavě nežije původní vysoká zvěř, protože byla vystřílena, aby neožírala zasázené semenáčky.  Šumava je defakto hospodářský les s importovanou zvěří. Ty malé oblasti původních smrků, které přežily, zničil v současné době ochranou přírody chráněný kůrovec.

2.9.2009 15:12

Re: Nechcete jít raději zpátky na Novinky.cz

meloun zůstane melounem... Děláš to z blbosti, nebo tě zelení soudruzi za tyhle hlášky platí?

2.9.2009 15:10

Re: Milý Brezino,největší pohromou pro české lesy

synku, ty jsi vůl jak lev!

Havárii Černobylu zavinil LIDSKÝ ČINITEL, nikoli technologie samotná! Důsleky jistě nebyly dobré, nicméně melouni tvého formátu (3 buňky v mozkovně) je ŘÁDOVĚ zveličili a zneužili. jako ostatně skoro všechno, jste jen vyděračská banda!

2.9.2009 15:09

Re: zlatý Krušný hory

samozřejmě že je důležitá. Když člověk žije v nehezkém prostředí, tak je z toho  pošahaný jako třeba vy.

2.9.2009 15:07

Nechcete jít raději zpátky na Novinky.cz

Tam budete mezi svými.

2.9.2009 15:06

Re: vše je tu pro naši potřebu a proto já rozhodnu co je správné

Autor Vás chtěl jenom upozornit, že se nepíše "by jsme" ale bychom a nepíše se "by jste", ale byste.

2.9.2009 15:02

Možná by stačilo přejmenovat

Šumavský národní park na Rezervaci lýkožrouta smrkového. Pak by to bylo všem jasné.:-D

2.9.2009 15:02

Re: zlatý Krušný hory

Jojo, hezkost, ta je strašně důležitá. :-)))

2.9.2009 14:45

Re: Brezina je opravdu"vynikající" odborník

a co napadení prasete myslivcem? Odsouzenihodné, je třeba regulovat myslivce :-)jsou přemnoženi

2.9.2009 14:26

Re: Milý Brezino,největší pohromou pro české lesy

A co tak hrozného se tam stalo? Popište nám to!

2.9.2009 14:25

zlatý Krušný hory

ty za chvíli budou hezčí než ten park na Šumavě.

2.9.2009 14:21

Re: Brezina je opravdu"vynikající" odborník

máš štěstí. A napadení prasetem není pohádka. Asi máte u vás hodný prasata