21.5.2024 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 20.4.2011 10:46

Re: Bohužel,

Ano pane Kalina - souhlas s tím, že jen vyhlášení parku samo o sobě problém naprosto neřeší. Např. doba za kteou by došlo v rezervaci k samovolnému ustavení rovnováhy může být poměřitelná s několikanásobným dorůstáním a odumíráním smrkové kultůry.

Navíc očekávaný vývoj klimatu i depozic bude možné ustálení rovnováhy v biomu dál znemožnovat. Vlivy naší kultury prostě přesahují uměle stanovované hranice.

J. Kalina 20.4.2011 10:25

Re: Bohužel,

co takhle:

- park byl vyhlášen, protože v době vyhlášení nějak vypadal a stálo to za to ho chránit. Jak vypadal v době vyhlášení??? Co tam rostlo za stromy ???

- někdo si usmyslel, že z toho udělá smíšený les  - dobře to bych ještě chápal, ale pomocí bezzásahovosti ? - to je totální blbost. Když se na nic nešáhne, naléta mezi uschlé smrky opět smrk, nic jiného v okolí neroste a je to konečně již vidět. tedy nic se nevyřeší, za pár let bude se to samé opakovat. NA ŠUMAVĚ ROSTE NOVÝ SMRKOVÝ LES !!!!!!!!

- kdyby už se chtělo nějak ze Šumavy udělat smíšený les, tak asi nějak takto: výskyt kůrovce na malé ploše - ihned vykácet, odvét nebo odkornit a ponechat (o to by se mohli hádat odborníci s dřevařema) - osázet paseku vhodnými listnáčky adalšími druhz - za rok kůrovec někde jinde - opakovat.

P. Rada 20.4.2011 8:53

Re: Bohužel,

Nepředkládám své tvrzení k uvěření ale jako námět těm zvídavím co si konkrétní údaje pak ověří či doplní v odborné literatuře. Míru kyselosti obsah dusičnanů.....kdejakého potůčku si i pan Brunner může otestovat dostupnýmy prostředky jež dnes běžně vedou i naše akvaristiky.

S kyselým deštěm je to např tak, že pokud se jen velké elektrárny odsíří a odstraní se i unikající popílek - který je naopak zásadotvorný - nepoklesnou celkové depozice v půdě tak jak by se podle míry u té elektrárny s míry odsíření čekalo. S rostoucí motorizací pak ani katalizátory neodstranují růst depozic oxydů dusíku.... Vše pak závisí na hloubce a typu půdního profilu, jež je právě v mělké půdě hor pravidelně daleko nižší a tím ovlivnitelnější.

Boj s kůrovcem Šumavy (ale i jinde ve světě) interpretovaný jako problém nikoli stability biomu ale jen jako přebujení jednotlivého škůdce, je už dlouhodobě a pravidelně neúspěšný právě analogicky tomu, jak neúspěšná by byla léčba člověka, pokud bychom mu v těle během nemoci vyvolané jeho životním stylem začli likvidovat bující bílé krvinky.

J. Brunner 20.4.2011 2:26

Bohužel,

už vám odborníkům nemohu věřit ani slovo.Pane Rado.

P. Rada 20.4.2011 0:34

Šumava je vážně nemocná

Nemocná je především proto, že má překyselené podloží s narušenou aciditou. Toto už od 80tých let kdy hlavně sirné imise přímo spálily lesy v Krkonoších, Beskydech a Krušných horách ale na Šumavu nedolehly v koncentraci pro akutní odumření s defoliace.

Nemocná je proto, že efektivní imise síry poklesly od té doby jen 4X a imise oxydů dusíku dokonce dnes rostou. Nemocná je i proto, že průměrná teplota v regionu vzrostla za poslední století zhruba o stupínek a tím i relativní odpar vzrostl o zhruba 100mm a to nahrává oslabení smrku. Nemocná je i proto, že byla už dříve osazena porostem jež není k výše uvedenému des už tolerantní - tedy hlavně smrkovým porostem.

Nemocné smrky vyhledává kůrovec jež je v porostech celosvětově jakousi bílou krvinkou tohoto organismu. Nemoc smrků je masivní, akutní a tak kůrovec neodstranuje jen jednotlivé slabé stromy ale celoplošně likviduje tuto dřevinu.

Boj s kůrovcem založený na nepochopení stavu jež předvádí pan Stráský, který přírodu považuje za bestii se kterou je třeba bojovat je osudově tragická scénka kdy se s porostu ve formě dřevní hmoty odstranují i zbytky minerálních látek na kterých by mohly vegetovat alespon tolerantnější druhy.

Boj s kůrovcem v přístupu těch kteří věří v samoregulační síly přírody je naivitou s podobně chmurným nedomyšleným koncem. Nedávno jsem např viděl skupinku úsměvných ochránců přírody před několikaletým krásně zeleným porostem nových smrků údajně na Šumavě... Pokud to nebyla fotomontáž pak každopádně demonstrace neznalosti faktu, že kůrovec mladé stromy zásadně nenapadá.