3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 20.4.2011 23:29

Re: Mě se jen tak nezbavíte, znovu položím otázku.

Nevím, jestli bude pan Rada ochoten to spočítat, já ne, ale zdá se mi, že každé snížení konzumace způsobí i snížení spotřeby energie, nutné k výrobě a distribuci produktů ke spotřebě určeným. Vám ne?

Jaká by však byla tato energeticky nerozežraná společnost? Těžko lze definovat společnost negativně. To, že bude energeticky méně rozežraná o té společnosti samo o sobě vůbec nic neříká. Může být tudíž ledasjaká. Může být chudá a špinavá, ale může být také skromná a krásná. To záleží (by záleželo) na nás.

J. Anděl 20.4.2011 23:23

Re: Bohužel,

Pan Langer naproti tomu je odborníkem nejen na ekologii, ale například i na náboženství :-).

J. Václavíková 21.4.2011 22:07

Re: Bohužel,

Dá se přímo říci, že rychloodborníkem. Ale takových tu je ....

P. Rada 20.4.2011 0:34

Šumava je vážně nemocná

Nemocná je především proto, že má překyselené podloží s narušenou aciditou. Toto už od 80tých let kdy hlavně sirné imise přímo spálily lesy v Krkonoších, Beskydech a Krušných horách ale na Šumavu nedolehly v koncentraci pro akutní odumření s defoliace.

Nemocná je proto, že efektivní imise síry poklesly od té doby jen 4X a imise oxydů dusíku dokonce dnes rostou. Nemocná je i proto, že průměrná teplota v regionu vzrostla za poslední století zhruba o stupínek a tím i relativní odpar vzrostl o zhruba 100mm a to nahrává oslabení smrku. Nemocná je i proto, že byla už dříve osazena porostem jež není k výše uvedenému des už tolerantní - tedy hlavně smrkovým porostem.

Nemocné smrky vyhledává kůrovec jež je v porostech celosvětově jakousi bílou krvinkou tohoto organismu. Nemoc smrků je masivní, akutní a tak kůrovec neodstranuje jen jednotlivé slabé stromy ale celoplošně likviduje tuto dřevinu.

Boj s kůrovcem založený na nepochopení stavu jež předvádí pan Stráský, který přírodu považuje za bestii se kterou je třeba bojovat je osudově tragická scénka kdy se s porostu ve formě dřevní hmoty odstranují i zbytky minerálních látek na kterých by mohly vegetovat alespon tolerantnější druhy.

Boj s kůrovcem v přístupu těch kteří věří v samoregulační síly přírody je naivitou s podobně chmurným nedomyšleným koncem. Nedávno jsem např viděl skupinku úsměvných ochránců přírody před několikaletým krásně zeleným porostem nových smrků údajně na Šumavě... Pokud to nebyla fotomontáž pak každopádně demonstrace neznalosti faktu, že kůrovec mladé stromy zásadně nenapadá.

J. Anděl 20.4.2011 23:33

Re: Šumava je vážně nemocná

Jak už to tak v diskuzích bývá, Váš první příspěvek jsem si přečetl jako poslední. Díky za ně!