18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Příhoda 23.3.2011 21:24

Souhlas s panem Dřevojánkem

Za cenu, že si díky letnímu času mohu vychutnat dlouhý den i na konci léta a na podzim pak po práci s dětmi i léto babí, sebou takhle manipulovat rád nechám.

J. Pospíšil 23.3.2011 20:55

Letní čas

Jedná se také o prodloužení působnosti světla na lidský organismus.Má to také pozitivní dopad na psychiku.Lepší  než chodit na světelné účinky do solaria.

Jinak články pana Jakla, sleduji již delší dobu a  není k tomu třeba komentáře.

Každý čtenář se základním vzděláním  si udělá úsudek sám.

F. Svoboda 23.3.2011 18:29

Návrh.

Aby se zamezilo úpěnlivému naříkání některých našich spoluobčanů, kterým údajně vadí změna času (dojemné je lkaní pí Vozábalové jak ji chybí letní podvečery - tma u ohníčku ) navrhuji, aby letní čas byl platný po celý rok. Všichni i ti s tvrdší náturou si zvyknou a bude snad klid.

Dodávám, že celý život jsem chodil do práce na 6.00 a mně i ostatním spolupracovníkům časový posun 2 x do roka vůbec nevadil. Naopak odpoledne bylo delší, mohl se déle využívat čas, kdy bylo ještě světlo. Místo pojídání brambůrků u TV jsme obdělávali zahradu a zejména při podzimních pracech bylo prodloužení dne neocenitelné. I v době, kdy jsme stavěli vlastníma rukama dům to bylo přínosné. To ovšem paneláčníci nemohou a nechtějí pochopit.

J. Vozábalová 23.3.2011 19:14

Re: Návrh.

Pokud se Vám můj příspěvek jeví jako "dojemné lkaní", je mi to líto, ale nemohu s tím nic dělat - co takhle přiznat, že každému může vyhovovat nebo naopak chybět něco jiného? Já bych prostě raději měla déle světlo v zimě, v létě je den dlouhý tak jako tak.

Vzhledem k tomu, že jsem celý život do práce dojížděla, musela jsem taky vstávat relativně brzo a taky jsem si na posun času zvykala poměrně rychle - tedy na podzim jsem si nemusela zvykat vůbec, to jsem vnímala jako návrat do normálu. Ale o zvyknutí či nezvyknutí přeci vůbec nejde, v článku jde o to, zda má posun času sociální rozměr - podle mne jde spíš proti potřebám lidí a má tedy spíš rozměr asociální. Už třeba jen kvůli dětem - budit je de facto v pět mi fakt zas tak úplně jako sranda nepřipadalo - tedy kdysi dávno, když byli moji dospělí synové ještě malí školáčci.

Možná se to Vám tak jevit nebude, ale podle mé zkušenosti právě těm "paneláčníkům" časový posun vadí nejméně, nejvíc vadí těm, kteří žijí a pracují na vesnici, protože příroda se jaksi lidským výmyslům odmítá přizpůsobovat a nějaké pošoupnutí hodin ji opravdu z přirozeného rytmu nevyvede. Sama nemám se životem v paneláku žádnou zkušenost, naopak se stavebními pracemi, zahradou a podobnými aktivitami ano, přesto se mi letní čas nelíbí, nemám ho ráda a považuji ho za hloupé opatření, které nikomu a ničemu celkově opravdu neprospěje.

Chápu, že v některých individuálních případech  může být přínosem - třeba právě svépomocná stavba - ale to jsou jednotlivosti, kvůli kterým by neměli být všichni nuceni se rok co rok nejen  smiřovat s takovou šaškárnou, jakou je posunování hodin o hodinu tam a zase zpět, ale hlavně víc než půl roku v tom podivném nepřirozeném čase žít a muset pořád počítat, kolik je podle hodin a kolik ve skutečnosti.

V. Váňa 23.3.2011 16:12

Pro pana J. Hajského

Posun časových pásem je pro mne tak nepříjemný, že v případě své dovolené vybírám ty destinace, kde čas není od našeho vzdálen více než 1 hodinu a nikdy nejezdím na dovolené kratší než 14 dní, jinak bych si to opravdu moc neužil. A jak jde čas, dovolené více a více vypouštím.

Jinak ovšem musím říci, že nevím, jak dovolenou prožíváte Vy, ale já, zatímco v normálním roce vstávám mezi 6. až 7 hodinou, o dovolené nevstávám před 8. hodinou. Rovněž soustředění, které potřebuji v zaměstnání, je nesrovnatelné s tím, které potřebuji při okružních jízdách nebo na pláži.

Pocity z přechodu na letní čas jsou velmi individuální, tak proč nadávat těm, kteří s tím mají problémy? Vy chete třeba jezdit déle na kole, nějaká přispěvatelka přede mnou chce sedět s vnoučaty u ohníčku za tmy, což se mi zdá podobně legitmní požadavek.

Pokud jde o lidi pracující na směny, tak se někde poinformujte, co to dělá s jejich zdravím, když máte takovou zásobu ironie pro ty, kterým letní čas nevyhovuje.! A nebo si to prostě zkuste, to je ještě lepší. Tak alespoň na rok.

S. Rehulka 23.3.2011 13:25

Pane Dřevojánku,

máte špatné informace, protože změny na letní a zimní čas jsou i v některých státech Austrálie (New South Wales), i když tvrdíte, že ne. To je asi tím, že to bylo v NSW uzákoněno za vlády Socanů (Labor Party), tak zvané strany dělnické, i když jsou to samí měkoručkové. Když se optáte našich farmářů, ti Vám poví fakta, že kráva neposunuje své hodinky, tedy bučí, když má být dojena, bučí, když má hlad a totéž všechen ostatní dobytek. Mně osobně to nikdy nevadilo, pracoval jsem na tři směny a spím dobře ve dne i v noci, ba vojenský zvyk, využiji ke spánku i extra půlhodinku, ale tyto posuny časů jsou jasným výmyslem "inženýrů lidských duší" !

R. Langer 23.3.2011 13:14

Klidně ať je jen jeden čas,

je mi to celkem jedno, ale ať zůstane TEN LETNÍ!!!

J. Hejna 23.3.2011 12:11

Ani se to nedá celé přečíst

Nesmyslů příliš mnoho.

M. Košťál 23.3.2011 10:39

pamatuju si na jeden úžasnej argument

můj bývalý kolega, když se dověděl o zavedení letního času, tak okamžitě zareagoval: zamená to, že hospodu zavřou o hodinu dřív? ostatní mu říkali, ale zdendo, taky tam budeš moct o hodinu dřív přijít. a zdenda: zbláznil ses? myslíš, že mě stará pustí?

M. Bílý 23.3.2011 10:23

Nejsem zastáncem letního času, ale nikdy mi nevadil.

Ta změna času je mi den nebo dva divná, ale nerozkolísá mě to. Nijak tím netrpím. Patřím mezi  přízpůsobivé (těším se na kanonádu ohledně mé přizpůsobivosti).

M. Košťál 23.3.2011 12:21

Re: Nejsem zastáncem letního času, ale nikdy mi nevadil.

měl by ses stydět! já se taky stydím, protože mi to taky nevadí. ;-p

P. Vaníček 23.3.2011 10:14

On totiž Dřevojánek

byl snaživý už jako pionýr,pokračoval v SSM a rok 1989 mu to překazil. Jen nevím,proč do článku nacpal p.Jakla? Rozšlápl mu bábovičky?

J. Vozábalová 23.3.2011 10:14

Sociální nebo spíš asociální?

Panu autorovi sice vyhovuje možnost se v létě večer projet na kole či pobýt u vody, ale co ti, kterým začíná směna v 6, co rodiny s malými dětmi - zkuste malého školáka přesvědčit, že už musí spát, když venku ještě svítí slunce, ne všichni mají školu za rohem, děti na vesnicích musí vstávat okolo šesté i dříve. A v zemědělství to dělá zásadní zmatky - rosa z pole dřív nesleze jen proto, že si lidi šoupli hodiny, ani kráva nebude na dojení připravená o hodinu dřív. 

Je opravdu hodně těch, kteří se musí přizpůsobit, ale radost jim to rozhodně nedělá. Jsem už bez pravidelných pracovních povinností, mohu si svůj čas rozvrhnout zcela libovolně, ale stejně nemám letní čas ráda, strašně mi chybí letní podvečery, nejsem ráda, když si s vnoučaty můžu sednout k ohníčku buď za plného slunce nebo vůbec.

Už jsem to mockrát někde psala - pokud už se musí s časem hýbat, proč neposunout hodiny v zimě. Stejně se vstává do tmy a tak už je vcelku jedno, jestli bude o hodinu déle. A aspoň odpoledne by se lidi většinou  vraceli domů za světla - to by nebylo k zahození, myslím, že by se ten nedostatek denního světla snášel o trochu lépe - to bych považovala za sociální přínos.  

J. Hajský 23.3.2011 9:27

Má letní čas vliv na zdraví?

Kolem letního času je spousta humbuku. Úspora elektrické energie je asi diskutabilní, možná si někdo pochvaluje možnost delší venkovní aktivity večer. Nejzavilejší odpůrci letního času argumentují narušením biorytmů člověka, někteří dokonce mnohatýdení (!) nevolností, bolestmi hlavy a dokonce vzrůstem dopravních nehod, než se ubohý člověk zase dostane do normálu. Těmto odpůrcům letního času bych rád připomněl:

Jsou lidé, kteří si biorytmus dobrovolně každý rok rozštelují ne jen o hodinu, ale o mnoho hodin a ještě za to platí hříšné peníze. Jsou to dovolenkáři, navštěvující cizí kraje v jiných časových pásmech. Co z té dovolené mají, když jistě mají v souvislosti se změnou času „minimálně několik dní potíže“? Mnozí takto jezdí už desítky let, pokazili si tak půl roku života. A což teprve špičkoví sportovci (napadá mě tenisté), kteří si mnohokrát za rok "štelují vnitřní hodiny" a ještě k tomu musejí podávat vrcholné výkony. A co byzysmeni, rajzující v letadlech třeba ob den přes Atlantik a ihned po příletu mají obtížná obchodní jednání. Sportovci i byznysmeni to dělají dobrovolně, jak ti se s tím vyrovnávají.

A pak jsou tu lidé, kteří si nedobrovolně ničí nejen 14 dní, ale rovnou 365 dní ročně. To jsou ti, kteří jsou nuceni pracovat na tři směny nebo mají turnusový provoz. Některé obory, namátkou zdravotnictví a doprava se bez nich neobejdou. V továrně kde pracuji (a jistě i v mnoha dalších) pracuje většina dělníků na tři směny. Všechny znám a tak vím, jaké mají problémy každý týden ne o jednu, ale o osm hodin přeštelovávávat své vnitřní hodiny. A nic jiného jim nezbývá (snad jen být nezaměstnaní na podpoře)

M. Šejna 23.3.2011 10:37

pane Hajský

přesně tak. Žasnu nad tím, kolik místních blbů kritzuje letní čas, brečí nad tím, jak jim týden až 14 dní trvá, než se změně času přizpůsobí, ale když letí na dovolenou do jíného časového pásma, tak jim to najednou vůbec nevadí a ještě si pochvalují, jak si tu dovolenou užili.

J. Skotnica 23.3.2011 11:19

Re: pane Hajský

Prosím - pane Šejno - já jsem také místní blb. Trvá mi týden, než se přizpůsobím. Mého kamaráda to štve ještě více. On si sice zvykne, ale jeho blbý pes vyžaduje venčení o hodinu dříve ještě měsíc. To víte blbé zvíře, holt příroda. A teké je blbost je operovat časovými pásmy. Kdo nechce nejede, ne rozdíl od změny času. Nevidím nic racionálního na téhle manipulaci s lidmi kromě manipulace samotné.

J. Hejna 23.3.2011 12:16

Re: pane Hajský

Také jsem, podle uvedeného kriteria, místní blb!

To ovšem nic nemění na tom, že posouvání hodin je nesmysl.

M. Šejna 23.3.2011 17:34

Pane Skotnico

jaký pán, takový pes. Zdá se, že pes vašeho kamaráda je ještě větší exot, než kamarád. On se totiž letní čas posouvá tak, že se ke středoevropskému času přičte hodina. Takže v letní by pes měl být venčen o hodinu později a nikoli o hodinu dřív.

J. Skotnica 23.3.2011 19:40

Re: Pane Skotnico

Pane Šejno, zdá se, že jste zaměřen na jeden časový úsek. I to blbé zvíře, na přírodních jevech závislé si zvykne na letní čas a pak přijde normální SEČ. Nepamatujete? A tehdy ten blbec budí mého kamaráda o hodinu dříve. Do nevlídného podzimního, temného rána. No není to k nasrání? Mimochodem, zvíře nemám a smyslu v posunu času  nevidě, jsem nasrán též.

V. Kolman 23.3.2011 9:15

LIDI NEBLBNĚTE!

Nebo budeme mít za chvíli kromě letního a zimního času i čas "jarní" a čas "podzimní". Naši dnešní všehoschopní politici jsou opravdu všeho schopní :-))  :-))  :-))  :-))  :-)) 

V. Mlich 23.3.2011 9:12

Když změnu, tak na UTC

Pokud by se mělo něco dělat s časem, byl bych za to, aby se zrušily pásmové časy a všude by se používal UTC. Letní čas je proti tomu směšná drobnost.

D. Krajíček 23.3.2011 9:09

Souhlasím s p. Jaklem - také

Ekonomické přínosy jsou záporné, jak prokazuje přirozený experiment v Indianě, kde na letní čas přecházelo 15 z 92 okresů. (http://www2.bren.ucsb.edu/~kotchen/links/DSTpaper.pdf)

Lidem zhorší psychickou pohodu, což přinese víc sebevražd, automobilových nehod, technologických havárií....

Ještě si myslíte, že přechod na letní čas je přínosem?

J. Jílek 23.3.2011 12:08

Re: Souhlasím s p. Jaklem - také

to bude z kategorie Hájkových blábolů o WTC....

A. Novák 23.3.2011 8:34

souhlasím s Jaklem.

v létě je dlouho vidět tak či tak, v zimě je to jedno. Nač zasahovat do přirozeného toku času.

M. Franková 23.3.2011 8:33

Mně doma říkali cosi jiného

Nechci sahat autorovi článku do svědomí ani do rodinného zázemí. Ale mně v souvislosti s posunutým časem říkávala moje prastařenka, která se narodila za Rakouska-Uherska, prožila masarykovu první republiku, a zemřela v úctyhodných téměř devadesáti letech, že je to proti přírodě a všemu živému to škodí. A dodávala, že takové pitominy vymýšlí jen taková hlava, která sedí na těle, jehož ruce rozhodně nemají mozoly od práce. Což se o zadku téhož tvrditi nedá.

J. Maleček 23.3.2011 8:09

Blábolí tady někdo jiný pane Dřevojánku !

Pane Dřevojánku, pokud někdo blábolí, tak to není pan Jakl, ale vy.

Ve spoustě továren se stále chodí do práce na šestou, což pro lidi zde zaměstnané znamená vstávat podle normálního času v půl čtvrté až ve čtyři hodiny. Zkuste někoho z těchto lidí přesvědčit, že takto brzké vstávání vyváží odpolední svezení na kole !

A. Richter 23.3.2011 7:59

Výborný nápad

Proč nás rovnou časově nepřestěhovat za Ural?

Osobně mi ty tzv. posuny času nevadí, spím furt. Problém nastává, když chcu podle analogových hodinek určit jih. A je zataženo.

Co na to Jindřichův Hradec??

V. Váňa 23.3.2011 7:53

Jenom se divím,

proč si pan Dřevojánek myslí, že je dobrým mluvčím zaměstnaných lidí.

Chce-li někdo vědět, co si tato skutečně veliká skupina lidí u nás myslí, proč se nezeptat přímo jich? Ani by to nemuselo být referendum stačil by sodtatečně rozsáhlý průzkum. A hned bychom věděli na čem jsme.

Je jisté, a v tom má p. Jakl pravdu, že o ekonomické úspory už dávno nejde. Pohříchu však neznám ze svého okolí (řádných zaměstnanců), kdo by se radoval z letního času. Teď ale znám alespoň jednoho - p. Dřevojánka.

Ovšem pokud jde o mě osobně, jsem na přechod času tak citlivý, že se cítím nemocně nejméně 14 dní zjara a alespoň týden na podzim. A časový odhad v průběhu dne mám zafixovaný na normální čas dobře 2 měsíce. Takže biologický čas není jen vymyšleným pojmem.

J. Klepal 23.3.2011 7:45

letní čas celý rok?

Na začátek diskuze uvedu, že letní čas není posunutí času, ani nedojde ke zkrácení života jedince jak se někdy prezentuje (nikoliv ovšem v Dřevojánkově příspěvku), nýbrž posunutí počátku odečítání času. Fyzikálně nenapadnutelným počátkem odečítání času je vznik prostoročasu Velkým třeskem, což je také v souladu s tvrzením svatého Augustina o stvoření světa v čase, nikoliv mimo něj, takto měřený čas vyjádřený třeba v sekundách je ovšem poněkud nepraktický. Není tomu tak dávno co lidé při sběru, lovu a posléze pastevectví a zemědělském hospodaření pracovali převážně pod holou oblohou bez možností si přisvítit halogenkami či ledkami a bylo proto pro ně výhodné rozložit spánek symetricky kolem půlnoci místního času, protože pak na svou činnost mohli za slunečního svitu nahlížet nejdéle. Tento přirozený stav byl narušen vynálezem umělého osvětlení, což umožnilo lidské aktivity proveditelné pouze za přítomnosti fotonů vhodných frekvencí prodlužovat směrem do nočních hodin. Letní čas lze proto také chápat jako pokus o nápravu a přiblížení se dřívějšímu přirozenému stavu. Za předpokladu nyní obvyklého spánku mezi 22. a 6. hodinou místního času se tedy k žádoucímu stavu přiblížíme, pokud počátek odečítání času posuneme vpřed nikoliv pouze o jednu, ale rovnou o dvě hodiny a ponecháme jej po celý rok. Komu by se to příčilo, může si nastavit své hodinky (pokud nějaké vlastní) o 4 hodiny dopředu vzhledem k místnímu času a bude tak chodit spát v sympatických 24 hodin podle svého času, zatímco podle letního času budou mít ostatní 22 hodin a hodinky nastavené na místní čas budou ukazovat 20 hodin. Pro naše zeměpisné pásmo doporučuji letní čas zachovat i pro zimní období, odpadla by tak nutnost přizpůsobovat se skokovým změnám s případnými nepříjemnými projevy.

J. Vanko 23.3.2011 17:11

Re: letní čas celý rok?

Ja doporučujem (ale nikdo ma nepočúva) posunúť čas natrvalo o pol hodiny, do stredu tej oscilačnej hodiny. Bol by to kompromis a bol by pokoj.