3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Talián 25.2.2008 18:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Pokud se vrátíme k vývoji druhu, tak nejúčinnější motivací k práci a myšlení je hlad. Nysycený primát polehává a tráví. Hladový musí vyvinout nějakou činnost, aby se nasytil. Pokud mu budema pravidelně dodávat potravu, nebude dělat nic. Na této skutečnost, na našem předprogramování ztroskotalo zatím vždycky sociální inženýrství. Přesto se nachází hlupáci, kteří to zkouší znovu.

jízlivec 25.2.2008 18:11

Re: Re: Re: Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

No ono hlavně v diskusích a polemikách je přehlednější, když se aspoň některé pojmy používají v jakž takž vymezeném významu... Když vy si to, co ostatní nazývají růží, nazvete kobylincem, a vice versa, asi se nevyhnete drobným nedorozuměním.

BOMBON 25.2.2008 17:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: komu co prospěje

;-D tak to tedy trochu rozmenime....

ad 1) to je trochu problem demokracie, ktery jsem se tu pokousel lehce nakopnout v patek... je totiz otazkou, zda o "podojeni" jednotlivce se ma rozhodovat vetsinove (demokraticky). trochu tady muze platit poucka z rimskeho prava "nikdo nemuze na jineho prenest vice prav nez ma sam".... navic je opravdu zajimave, ze pekne vetsinove muze obyvatelstvo rozhodovat o vecech dost teoreticky (trest smrti budiz nejjednodussim prikladem)

ad 2) takze my vybereme "nejmensi zlo" a to nas pak v klidu bude nutit zit podle svych predstav, ze? no, myslim, ze to je prave pricinou one blbe nalady a znechuceni z politiky a z politiku... takze bavime-li se o tom, jak by melo neco vypadat, pak tenhle vas model je presne to, co se mi nelibi...

ad 3) porad to tu propaguju a uz si pripadam jako narcis... nicmene - zkuste se mrknout na www.liho.cz a napiste mi do emailu, kde se mylim v roli statu a v principech jeho fungovani...  (myslim, ze jsem vas uz jednou vyzyval..:-)). placene rekvalifikacni kurzy (napriklad na pujcku) budou excelentni volbou pro kohokoliv, jehoz jina volba bude smrt hladem (kdyz to prezenu). a kdyz k tomu pripoctu charitu vsech tech, kteri nyni krici o nutnosti pomahat (jsem presvedcen, ze sve presvedceni dokazou pouzitim svych, nikoliv mych penez), je uspech zarucen....

Pytel 25.2.2008 17:26

Re: Re: Re: Článek má celkem rozumný obsah,

No, já jsem klasický marxista, tohle co uvádíte už je spíše leninismus :-) (v tom smyslu, že ideologie je vždy nutná a že je třeba ji cíleně formovat - což je pravda, ovšem je také pravda to, že je třeba se chytit za tkaničky od bot a sám sebe zvednout, a to každý nedokáže :-D)

Pytel 25.2.2008 17:13

Re: Re: komu co prospěje

To nehodlání se vymanit je nemoc. Zdravý člověk se přece hodlá vymanit.

Proč liberál neřekne rovnou, že celá ta věc je pouze otázkou nákladů a výnosů? - Protože to není sexy! Dokud nás bezdomovci chcípající na ulicích příliš neobtěžují, tak je klidně můžeme považovat za zdravé lidi, kteří "se nehodlají vymanit." Jenže maloměšťácká dušička liberála potřebuje hezkou morální obálku pro své šetření na nemocných a nejslabších - svobodu - tu "svoji" svobodu.

Pytel 25.2.2008 17:05

Re: Re: Re: Re: komu co prospěje

Máte pravdu, že přísně filosoficky vzato je materialismus rovněž vírou. Ovšem protože veškeré filosofování vychází ze skušenosti, tak jaksi bystrý rozum nemůže jen tak pominout to obrovské břemeno zkušeností, které kdy se jeví, že vše, na co našimi smysly kápneme, se s děsivou pravidelností ukáže jako podřízeno jednomu jasně danému řádu světa. Pod tíhou zkušeností se tedy jeví jako výhodnější model přežití zkoumat tento řád a nikoli se modlit. To podle zkušeností selhává.

Hawk 25.2.2008 16:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Pokrač.

Přistěhovalci byli z počátku vítanou nekvalifikovanou pracovní silou, špatná či prakticky nulová znalost jazyka moc nevadila...Jenže pak o jejich práci už zájem nebyl... Že je tam něco špatně nepopírám, ale situace tam zřejmě není tak strašlivá, jak se nám tady media snaží namluvit. Asi před 5 lety jsem na jednom z těch "hrozných předměstí " sám několik měsíců bydlel - bylo to levné.

Myslíte si, že je to vina JEN těch výrostků? Že není třeba něco špatně v systému školství? Nebo v tom, že určitá adresa bydliště je sama o sobě "černým puntíkem" při hledání práce?

Hawk 25.2.2008 16:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Tak o štědrosti sociálních dávek bych si dovolil velmi pochybovat. Podívejte se na zákony 110 a 111/2006 http://www.mvcr.cz/sbirka/2006/sb037-06.pdf 

novelizováno ještě zákonem 261/2007http://web.mvcr.cz/sbirka/2007/zakon_10.html#castka_85Srovnání se situací před 100 a více lety je lehce zavádějící, požadavky na jakoukoli kvalifikaci byly víceméně nulové, stačily silné a zdravé svaly. Tušíte kolik přistěhovalců do USA tehdy v  v první generaci prostě a jednoduše zemřelo? Možná hlady, možná a to pravděpodobněji na dnes banální choroby a úrazy? Já tyhle informace nemám. 

Situace ve Francii je složitější. Jednak tím jak se tam značná část přistěhovalců vůbec ocitla (zvláštní postavení Alžírska, které vlastně nebylo kolonií) .

Srovnání se situací před 100 a více lety je lehce zavádějící, požadavky na jakoukoli kvalifikaci byly víceméně nulové, stačily silné a zdravé svaly. Tušíte kolik přistěhovalců do USA tehdy v  v první generaci prostě a jednoduše zemřelo? Možná hlady, možná a to pravděpodobněji na dnes banální choroby a úrazy? Já tyhle informace nemám. 

Situace ve Francii je složitější. Jednak tím jak se tam značná část přistěhovalců vůbec ocitla (zvláštní postavení Alžírska, které vlastně nebylo kolonií) .

Hobo 25.2.2008 16:03

Re: Re: Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

Mně je úplně jedno, jak autor chápe pojem liberalismus. Pro mne je podstatné, zda to, co líčí jako skutečnost, odpovídá mým zkušenostem. A to tedy odpovídá! Je mi úplně jedno, jestli tomu někdo říká liberalismus. Já to, co popisuje autor, chápu jako socialismus, popř. sociální inženýrství. No a? Jde snad o pravdu, ne? Proč bych se měl dohadovat o názvu? Jako růže voní, ať je zvána jakkoliv, tak popisované praktiky smrdí pod jakýmkoliv názvem.

Jura Jurax 25.2.2008 15:57

Re: špatná diskuze

R^R^R^

Jura Jurax 25.2.2008 15:55

Re: komu co prospěje

Ten Váš řez je bohužel akorát intelektuální cvičení.

Ať je ten člověk nemocný nebo svobodný, je ve srabu. A do toho srabu se dostal - ne vždy vlastní vinou - ale setrvává v něm a nehodlá se z něj vymanit. Nehodlá se z něj vymanit, i když je mu podávána pomocná ruka - svobodně volí ten srab. Kdo chce kam, ať tam zůstane.

A ještě - do toho srabu se jeden málokdy dostane naráz, spíš pomalu sklouzává. No a jeden klouzání zastaví, třeba i tím, že přijme pomoc a využije jí - a vyšplhá se vlastním úsilím zase nahoru - a dál ani pes po něm neštěkne, protože je samostatný a soběstačný, pracuje a platí daně, není dáván za příklad a nedostane se do médií a nikdo se nad ním nedojímá a nerozplývá; kdežto druhý sklouzne až na dno, protože nemá holt tu vůli a nechce vynaložit tu námahu ... a čeká, že se o něj někdo postará. A humanisté se nad ním dojímají, starají se a umožňují mu dál parazitovat. Takový člověk není nemocný, ale vyčůraný parazit a nezasluhuje moc soucitu. 

Hawk 25.2.2008 15:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Možná

Zajímavé je, že ve věznicích není ani tak problém vězně k práci přinutit, jako pro ně práci SEHNAT...

Jura Jurax 25.2.2008 15:36

Re: Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Jistě to není jednoduché - zejména když socdávky jsou tak štědré, že vyučení se v krátkodobé perspektivě nepřinese vyšší životní úroveň.

Taky je třeba mít trochu základy ze školy a umět jazyk; ale tohle vše se dá dohnat. Když chudina druhdy - před 100 a více lety emigrovala třeba do USA, nečekaly ji tam přeškolovací kurzy, štědré sociální dávky a sociální pracovníci ani dotované bydlení, ale tvrdá dřina. A takměř všichni z té chudiny se prosadili - ne-li v první, pak ve druhé či třetí generaci.

Která generace jsou nevzdělaní primitivové, kteří ve Francii ničí hodnoty, které nevytvořili, napadají policii a stát, který jim umožňuje zahálčivý život ? A ve které generaci se konečně zařadí a budou se schopni uživit sami jinak než kriminalitou?

Šerlok Homeless 25.2.2008 15:26

Re: Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

No, autor by měl vysvětlit co myslel, ne? Anebo ještě lépe - psát srozumitelně.

Jura Jurax 25.2.2008 15:26

Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

R^R^R^

Jura Jurax 25.2.2008 15:25

Re: Re: Možná

No, trest by měl být neodvratný, rychlý a v neposlední řadě taky tvrdý. A neměli bychom si odříkat trest smrti jako trest sice zcela vyjímečný, ale nikoliv vyloučený. Zelenka nebo manželé Stodolovi by měli viset.

BOMBON 25.2.2008 15:25

myslim, ze ta terminologie je pouzita spatne....

 osa pravice-levice je urcena vicemene mirou prerozdelovani prostredku (levice si vice vezme a selektivne pouzije k "podpore" "potrebnych" a k financovani "bohulibych" a "uzitecnych" aktivit.

osa liberalni-autoritarsky pak oznacuje miru regulace chovani jednotlivce (ci skupiny) ve spolecnosti - liberal vam necha vice svobody, autoritarsky rezim vas bude prudit tim, ze vam prikaze nebo zakaze urcite cinnosti - v oblasti sexu, svobody slova, viry... jinymi slovy - liberal vas necha zit podle vasich predstav, pokud mu neslapnete na kuri oko (pak vas klidne autoritativne baci pumpickou pres koule), "autoritar" vas bude ucit jak mate zit, ackoliv se ho vase cinnosti treba nijak nedotyka. (v usa je terminologie trochu jina - liberalni se tam nazyva libertariansky a slovo liberalni znamena spis levicovy)

z tohoto pohledu tedy rozhodne nelze hovorit o tom, ze evropa  je zmitana levicovym liberalismem.

trochu specialni termin je pak "konzervativni"... pouziva se sice casto bez toho, ze by bylo jasne, co se tim mysli, nicmene ma asi dva hlavni vyznamy: a) clovek, ktery vola po "zavedenych" a "proverenych" modelech jednani (budeme vsichni zit tak, jak jsme zili dosud, protoze tak je to nejlepsi, nic se menit nebude); b) clovek, ktery je ochoten pouze k pozvolnym zmenam (zadne revoluce), a to pouze pote, co se pripadna zmena milionkrat prezvyka, probere a zvazi se vsechny dusledky, ktere muze prinest...

takze i konzervativec muze byt pekny dement (napriklad nabozensky fanatik)

Hawk 25.2.2008 15:24

Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

"Naproti tomu rozhodnuti jestli budu sedet doma na zadku a  vyrvavat, ze ti ve vedlejsi ctvrti maji lepsi auta, nebo se pujdu vyucit je ciste individualni"

Opravdu si myslíte, že je to takto jednoduché? Já o tom silně pochybuji.

Jura Jurax 25.2.2008 15:21

Re: Re: Článek má celkem rozumný obsah,

jojo ... ty se modli, ty vládni a ty pracuj ...

IvaA 25.2.2008 15:20

Re: Katolicka cirkev je pane Behale napadana

Před katolickou církví se pouze v této době v některých regionech úspěšně bráníme. A jejím hlavním zlem a současně základním systémovým přístupem je využí víry k získání moci a ovládání lidi

Jura Jurax 25.2.2008 15:19

Re: Re: Smysl to dává,

... ale přesto spojení slov katolická církev a svobodná vůle v jedné větě nedává smysl ... :-D

V. Hoffman 25.2.2008 15:19

Re: Re: Re: Re: Re: Možná

No jasne, samozrejme by ta cinnost nemohla byt ZJAVNE nezmyselna. Ale nemozete ocakavat bohvieake vykony ani bohvieaku rentability a je skutocne otazka, ci z financneho hladiska nie je naozaj lacnejsie drzat tych vaznov zavretych v zamlknutych celach. Lenze z hladiska pripadnej resocializacie je akakolvek praca lepsia ako ziadna.

Jenda 25.2.2008 15:14

Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

Jestli on nahodou nemyslel spis liberalni v emerickem smyslu. Takove male zmateni pojmu. Vyhodna vec.

Jenda 25.2.2008 15:13

Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Rict bysme to mohli ovsem s realitou by to souviselo pouze velmi volne. Duvodem nedostatku zbozi byla orientace na tezky prumysl a neefektivnost centralniho planovani. Vetsina ceskeho obyvatelstva s tim mohla delat kulovy. Naproti tomu rozhodnuti jestli budu sedet doma na zadku a  vyrvavat, ze ti ve vedlejsi ctvrti maji lepsi auta, nebo se pujdu vyucit je ciste individualni.

Jenda 25.2.2008 15:09

Re: Re: Re: Možná

S tou nutnosti zaslouzit si jidlo souhlasim, ovsem s tim prehazovanim kupy pisku uz ne. Maloco je tak frustrujici jako zbytecna prace. Ovsem at mi nikdo netvrdi, ze by se nenaslo neco co dava aspon trochu smysl co by mohli delat. At tam klidne treba vysivaji ubrusy pro materske skolky nebo neco podobneho, ale at delaji neco co nekomu neco prinese.

Hawk 25.2.2008 15:09

Re: Re: Re: Re: Možná

Jo, práce pro práci, přehazování hromady písku z jedné strany na druhou, případně ještě za pořvávánéí bachaře, aby házeli rychleji, lépe a kvalitněji, to bude opravdu motivace jako hrom...Jen bych si kladl otázku MOTIVACE K ČEMU ?

Doporučuji Vám se zamyslet nad výsledkky i důsledky toho, když jste někdy zaměstnal děti činností naprosto nesmyslnou....

Jenda 25.2.2008 15:02

Re: Problémy pozdní kapitalistické společnosti

kdyz si zapichnu trisku pod nehet pak mam samozrejme i moznost tu ruku amputovat celou ovsem me by to prislo jako prehnane reseni. Ovsem nechat tam tu trisku hnit mi taky neprijde idealni.

Prave kvuli takovymto "humanistum" jako jste vy jsou ty problemy NERESENE. Protoze jakmile zacne nekdo byt jen uvazovat o tom co by se dalo delat tak ho takovi jako vy urvou.

V. Hoffman 25.2.2008 15:01

Re: Re: Re: Re: komu co prospěje

Dakujem za tip, snad sa k tomu niekedy dostanem.

V. Hoffman 25.2.2008 15:00

Re: Re: Re: Re: komu co prospěje

No, nepovedal by som, ze Rimska risa skoncila prave na bezplatnom chlebe, prave naopak, v dobach, ked sa to este uplatnovalo bola v najvacsom rozmachu.

Šerlok Homeless 25.2.2008 14:59

Re: Proč mě to tolik připomíná

Mně taky. S tím rozdílem, že v dobách, kdy jsem mosel k elektrotechnice povinně studovat marxismus - leninismus, byla Marxem, Engelsem  a Leninem napadaná filosofická díla k nesehnání. Dnes je tomu trošku jinak, a na to autor zřejmě zapoměl. Článek je zřejmě určen čtenářům, kteří považují za hřích přečíst si nějakou knihu liberálního filosofa (třeba Poppera) a za hřích proti prvnímu přikázání nevěřit tomu, co o liberalismu píše autor.