24.6.2024 | Svátek má Jan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Nika 12.1.2006 0:46

No, jednu výhodu vidím

Nemusíme řešit euthanázii...
Doktor 12.1.2006 0:36

Tak jak to popisujete to není

O tom, zda sebude pacient léčit a jak se bude léčit rozhoduje vždy příslušný lékař (či skupina lékařů), který je k tomu kvalifikovaný. Tedy to není "někdo", vždy jde o konkretní osobu. Pacient se může léčit i v zahraničí na náklady naší zdravotní pojišťovny - podmínka je, že příslušná péče není na území ČR k disposici. To jsou ale zcela ojedinělé případy.
Nedodržení postupů při léčbě, nebo její nezahájení v indikovaných případech je postup "non lege artis" a to již je v oblasti trastního zákoníku. Představa, že by někomu nebyla poskytnuta adekvátní péče z ekonomických důvodů je zcela zcestná.
Všechny lékařské výkony jsou zcela přesně normovány - rozsah, čas výkonu, počet zdravotnického personálu a jeho kvalifikace, materiál na výkon potřebný. Jmenuje se to registrační list výkonu.
Současný problém je jinde - 1. nadužívání péče (není vina pouze na straně pacientů - provádějí se výkony, které nejsou indikované) 2. nadužívání léků (na preskripci řady léků existují poměrně přísná kriteria, která se nedodržují, často jsou předepisovány léky, které ani nemohou mít efekt - např. prezident Klaus byl nyní dle tisku léčen antibiotiky pro virosu. Kdyby toto řekl medik u zkoušky z mikrobiologie, tak bude od zkoušky vyhozen). 3. vydávání investičních prostředků zcela bez koncepce - budují se nové kapacity, bez ohledu na jejich vytížení, dostávají smlouvy s pojišťovnou a následně to vede k bodu 1.
V celém systému je mnoho drobných tunýlků, ale dohromady tvoří velikánský cedník. A je smutná pravda, že hodně z těchto tunýlků ústí do kapes některých lékařů či provozovatelů zdravotnických zařízení. Když se začnou tunýlky zasypávat, pak  tito nejvíce řvou.
bob 12.1.2006 1:01

Re: Tak jak to popisujete to není

To je ale jen část pravdy. Více podstatné je aby se jasně stanovilo, co bude plně hrazeno pacientovi z veř. pojištění,tedy bez doplatku, co částečně s doplatkem a co si bude hradit pacient plně. Stát resp.MZd.si musí uvědomit kolik vybere na zdr.dani a co je schopen z této čátky hradit.Za málo peněz nemůže chtít pro všechny hodně muziky.To je i hlavní problém dluhu VZP.
Doktor 12.1.2006 1:21

Re: Re: Tak jak to popisujete to není

Jenže ono se to již dávno stanovilo. Platí, že výkony uvedené v Seznamu zdravotních výkonů (jde o vyhlášku  Ministerstva zdravotnictví - aktuální je 493/2005 Sb. - občas se totiž mění) jsou plně hrazené ze zdravotního pojištění. Logicky ty které tam uvedeny nejsou, ze zdravotního pojištění hrazeny nejsou.
Vyhlášku si můžete stáhnout ze stránek www.mzcr.cz  Nastudujte si ji - je to necelých 700 stránek. Pokud by pak po Vás chtěli někde přímou platbu za výkon, který je ve vyhlášce uvedený (a měli smlouvu s pojišťovnou) pak víte, že jste narazil na zloděje.
bob 12.1.2006 1:33

Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

Maličkost, stanovilo se to blbě,za málo peněz hodně muziky. Socialisti chtějí vše nebo 90 procent hradit plně a nemají na to.Měli by udělat přesun, vlastně kdyby už byli v p..... je pozdě.
Doktor 12.1.2006 2:22

Re: Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

Prosím Vás neplácejte. V Seznamu je uvedena skutečně potřebná péče - s určitými omezeními, danými aktuální senilitou výboru té které odborné společnosti v době kdy vznikal.  A to byste se divil jakej byl třeba tlak, aby z veřejného pojištění byla hrazena třeba homeopatie (ta je aspoň neškodná), či dokonce clusterová medicina (ta už pacienty poškozuje).
Existuje společenský konsensus, že zdravotní péče má být dostupná všem ve vysoké kvalitě. Naráží to na problém zdrojů. Jenže - opakuji - ony by prostředky vcelku stačily, kdyby se vynakládaly účelně a hlavně by se přestaly cíleně rozkrádat.  Nebo chcete jít cestou USA, kde mají sice vysoce kvalitní zdravotní péči, ale úděsně drahou a hlavně - zdaleka ne dostupnou pro všechny občany?
Nechápu, že občané - nelékaři, můžou podporovat plány ODS ve zdravotnictví. Jak někdo může dobrovolně přistoupit na to, že pro něj bude lékařská péče dostupná sice v nižší kvalitě, ale o to zase bude víc platit? To jsme skutečně národ masochistů?
EVa 12.1.2006 6:14

Re: Re: Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

Tohle všechno jsou zbytečné řeči. Stačilo by - jako to udělali na Slovensku - zavést poplatky za návštěvu u lékaře a případně i za vystavení receptu. A jsem přesvědčen, že by se finanční krize ve zdarvotnictví když né úplně odstranila, tak alespoň podstatně zmírnila. Kolik babiček a dědečků si chodí k doktorovi popovídat a protože se doma nudí, jdou mezi lidi - do čekárny k doktorovi. Kdyby za to museli platit - ubylo by i návalů v čekárnách. A kdyby si i ten aspirin museli koupit za své - hned by měli lékaři dost času na skutečné pacienty. Jenže to by socani nepřekousli - zdravotnictví přece musí být "zadarmo" .
Doktor 12.1.2006 9:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

Přímé platby nezacelí ztráty v systému. Jejich význam je pouze regulační - dá se předpokládat pokles poptávky po zdravotní péči. Jenomže jde pouze o dačasný efekt - je to úplně stajné jako s cenou benzinu - když nározově stoupně tak je týden menší provoz a pak zase všichni jezdí jako o život.
Na Slovensku to vůbec nefunguje tak růžově jak to líčí Julínek a spol. Doporučil bych Vám vystoupení prof. Draguly (prezident Slovenské lékařské komory) na sjezdu ČLK v říjnu. Mluvil zcela otevřeně - a je to pláč a skřípění zubů. Odserou to samozřejmě nemocní a finanční efekt je velmi sporný. Bohužel nevím, zda je jeho vystoupení někde k nalezení.
VladaPing 12.1.2006 10:07

prof. Draguly .... Tak ono je to i na Slovesku?

Nám stačil jako ministr zdravotnictví Rubáš a Slováci mají dokonce i Draculu....
lékař 12.1.2006 10:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

Vaše příspěvky jsou pane kolego naprosto pravdivé,spousta občanů je však denně masírovaná medii,která mají na všechno jednoduchý recept.I ve vyspělých zemích,kde jsem pracoval(Německo,Rakousko)jsou velké problémy s financováním zdravotní péče a každé euro tam obrátí třikrát.Jsou si ovšem dobře vědomi,že množství prostředků je omezené,proto se do systému jenom velmi obtížně dostane nový poskytovatel.Zato tady se  při uzavírání smluv s novými zdr.zařízeními hýřilo a kdo měl známé,tak dostal smlouvu na činnost,která jinak v daném regionu nebyla vůbec potřebná.Co se týče Slovenska,tak tam se sice u doktora platí,ovšem téměř každý druhý pacient přijde do ordinace s papírem,kde má nějakou výjímku,obávám se,že u nás by to bylo ještě horší.
Petr 12.1.2006 15:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

http://www.noveslovo.sk/clanok.asp?id=13136&cislo=26/2005
Ivo vašíček 12.1.2006 21:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

Zajímavé, ale ten dluh je blbost, to je problém špatně stanovené ceny. To i u nás, když někdo říká "nelukrativní léčba" ztrátoví pacienti je hlavní problém ve špatně stanovené ceně léčby. Prakticky je tak přenášen nedostatek peněz v systému na zařízení, která tu podhodnocenou léčbu vykonávají. To ze ziskem nebo ztrátou nemá co dělat, je to stejně umělý HW jako ty ceny. Pouhou změnou ocenění léčby lze uměle vyrábět zisk či ztrátu nemocnic zcela libovolně.
bob 12.1.2006 21:10

Re: Re: Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

1)Kecy, prostředky na to nestačí, a když nestačí nemohu chtít péči na nejvyšší úrovni dostupnou všem. 2) ještě jsem se nedozvěděl kdo a kolik z té VZP ukradl.Mluvilo se o nějakých neprokázaných 300 mil. VZP má obrat zhruba 200mld.O čem tedy Rath kecá? Nakonec i pravidla financování pojišťoven jsou stanovena zákonem.VZP jistě neplatila Musílky z balíku na zdr. péči. 3) chápu, že občané lékaři, hlavně zaměstnanci stát. nemocnic podporují soc.dem+KSČM. Jistě k nim patříte.
jezevec 12.1.2006 11:41

Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

f tom případě ale doktore nechápu -
1) proč je krankenkasa furt plajte a proč se do ní musí nalívat další a další milijardy.
2) proč jsou nemocnice honorované pomocí této vyhlášky furt plajte a musí se do nich nalívat další a další miliardy
3) proč se každou chvíli pořádá nějaká zoufalá sbírka na nemocné dítě, jehož léčbu naše socialistické zdravotnictví stejně neplatí.
asi bude někde něco špatně.
Ivo Vašíček 12.1.2006 8:26

Re: Tak jak to popisujete to není

Jistě máte v tom zpodrobnění pravdu. Já to však myslím koncepčně, nikoliv individuálně. Jde o možnou úroveň vybavení zdravotnikých zařízení, možnou úroveň další kvalifikace lékařů, kvalitu možných léků. Viděl jsem například ošetřovat zlomeninu ve Francii i u nás. Ten rozdíl byl obrovský (a cenový taky) i když platí jen pro ta dvě konkrétní zařízení (plastová tepelně tvarovaná fixace kterou lze i sundat a sádra). Myslím, že kdyby například náš bývalý prezident Havel dostal standartní péči, nebyl by už naživu. Jsem přesvědčen o tom, že ve všech oborech a ve zdravotnictví obvzlášť lze kvalitu "práce" zlepšovat jsou-li na to prostředky. Určitě jako lékař uznáte, že kdyby jste měl na léčbu více času a mohl používat libovolně dokonalé vybavení dokážete lidem pomoci lépe. Ty normativy, limity, možné vybavení Vám někdo stanovil a o tom mluvím.
Stredocech 12.1.2006 8:50

Vidíte, u nás ta tepelná fixace není ani za příplatek,

můžete si ale připlatit na "vylehčenou americkou sádru," u zlomeniny nohy to činí 2200 Kč.
Ivo Vašíček 12.1.2006 9:01

Re: Vidíte, u nás ta tepelná fixace není ani za příplatek,

Bylo to přes 400EUR a netuším jak to mají s pojištěním
Iva 12.1.2006 11:11

Re: Vidíte, u nás ta tepelná fixace není ani za příplatek,

Ale to by mi ji taky někdo musel nabídnout. Pro dceru, která má sádru na 8 týdnů, bych to klidně obětovala.
Doktor 12.1.2006 9:39

Re: Re: Tak jak to popisujete to není

No stím Hlavlem jste mě skutečně pobavil!!!
Kdybyste věděl, co se ve skutečnosti dělo...
Ale to je lékařské tajemství.
Ivo Vašíček 12.1.2006 9:56

Re: Re: Re: Tak jak to popisujete to není

No možná jsem se s Havlem spletl, nic o tom nevím. Doufám, ale že s tím, že pro některé celebrity  nejsou horní limity péče souhlasíte. Nezávidím jim to, ani neříkám, že je to špatně, ale takový specialista, kterých je na světě pár nemůže léčit úplně všechny a přitom pro někoho řeší banality a pro jiné mu nezbyde čas. Kdyby lékaři, měli možnost více času věnovat svému vzdělávání a nemuseli se "honit" ve výkonu bylo by specialistů více - ale zase je to dražší.
Minutus 12.1.2006 13:38

Ale je!! Plácáte tady vy!!!

Pokud při léčbě rakoviny pojiš´tovna neschválí určitý lék který je za 50000 Kč/ dávka můžete se se svým "lege artis" bodnout. nastupuje levnější alternativa. Znám tento příklad z praxe - pacient - 72 let - asi už moc starý pro drahou léčbu.  Až do 71 let pracoval a platil pojištění.
 
Pokud se jistý druh operace u nás nedělá - čekáte až umřete - taky znám příklad z praxe. jednalo se o operaci srdce-plíce - pacient 30 let.
 
Spousta alergiků - athmatiků dostává druhořadé léky, protože ty kvalitní jsou dražší a lékaři jsou za ně pokutováni. Rozdíl v efektu je ale markantni - stávají se z nich chroničtí astmatici a jsou dost často an JIP.
A tak bych mohl pokračovat  - doktore.
Doktor 12.1.2006 22:14

Re: Ale je!! Plácáte tady vy!!!

Když jste tak vzdělaný zrovna v té onkologii, tak mi třeba sdělte, jaké jsou indikace adjuvantní chemoterapie u pacienta s kolorektálním karcinomem.  A jaký je medián přežití u pacientů s nálezem T3N1M0 léčených adjuvantní chemoterapií ve srovnání s těmi, kteří léčeni nebyli.
A takhle bych mohl pokračovat.....