26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zasloužil se o stát...

Policisté vymáhající právo v ulicích, úředníci snažící se v každodenní praxi rozhodovat v souladu s příslušnými zákony, podnikatelé či živnostníci bojující s daňovou legislativou nebo třeba s ochranou osobních údajů, advokáti domáhající se skutečných či domnělých práv svých klientů nebo také soudci, kteří to všechno musí rozsuzovat...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Grossmann 13.1.2021 7:52

Píšete, že Beneš nedokázal ČSR zajistit takové spojenecké vazby, které by neskončily Mnichovem. Myslím si, že by to nedokázal nikdo. Anglie ani Francie o nás nestály. A kdo jiný by nám pomohl?

J. Vorlický 13.1.2021 8:39

Pomoci komu? Když došlo na lámání chleba, hádám většina obyvatel Československa se postavila do šiku s Německem. Pak se přidal i SSSR.

J. Vlček 13.1.2021 14:52

Příště raději nehádejte, neboť hádáte blbě, pane Vorlický. Rv

J. Vorlický 13.1.2021 16:04

. . když obecně sečtu Slováky, Němce a Maďary na straně jedné (jak se k tomu postavili Rusíni nevím) a Čechy a Moravany na straně druhé?

J. Vorlický 13.1.2021 7:51

Ano, zákon není rozvláčný, ani - jak je v ČR zvykem - není tam dokonce ani odkaz na jiné možné zákony a předpisy, které by zákon mohly zpochybnit nebo upřesnit. Zákonodárcům do hlavy nevidím, a tak také nevím, který stát měli na mysli; třeba to upřesnění ještě přijde. Hádám ale, že to mělo být Československo, které se ustálilo krátce po roce 1918. Vzhledem k tomu ale, že v té formě přestalo existovat po cca 20 letech, proč na to o 60 letech později dělat zákon? To jsme to nemohli stihnout dříve? Nebo, není to třeba jen proto, že to už nikoho nezajímá?

PS. To, že se o slovenský národ zasloužil A. Hlinka pořád platí? Mají Slováci také právní kontinuitu?

P. Moravčík 13.1.2021 12:00

V prípade Slovenského štátu právna kontinuita nie je. To by sme asi stále museli vyvážať Židov, atď. Zákon o Hlinkovi by však platiť mohol, aj keď sú tam podobné výhrady ako u Beneša. Treba si však uvedomiť, že Hlinka (resp. jeho meno) bolo zneužité, tak ako jeho dovtedajšia činnosť politikmi okolo Tisa. Už niekoľko rokov pred smrťou to bol chorý a vyčrpaný človek, ktorý sa nevládal brániť. Hlinka bol presvedčený federalista, jeho podpis je aj pod Martinskou deklaráciou, ktorou sa Slovensko prihlásilo k myšlienke spoločného štátu. Inak, zomrel v lete 1938, ešte pred Mníchovskou dohodou. Neriaďte sa komunistickým výkladom jeho činnosti, pre Slovensko jeho práca veľa znamenala.

P. Bařinka 13.1.2021 17:21

Zákon z roku 1939 už neplatí, ale v roce 2007 byl nahrazen podobným, o čtyřech paragrafech.

P. Moravčík 13.1.2021 18:10

Ďakujem za informáciu.