28.9.2022 | Den české státnosti


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zamyšlení o charitě

Velkou část svého života jsem žil ve společnosti, kde dobročinnost neexistovala. V ČSSR se všichni měli dobře a dobročinnost nebyla nutná, ba dokonce ani možná. Sice se občas vyskytli lidé, kteří dojídali opuštěné talíře v bufetech, ale to byli nepracující, kteří si žádnou pomoc nezasloužili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 4.1.2012 18:44

Adresy berou,

podle mého  názoru, z telefoního seznamu. Posílal jsem příspěvky střídavě na různé charity, až  jsem nabyl dojmu, že z těchto příspěvků připadne na uvedené účely jen malá část. Zdálo se mi, že je lepší adresná pomoc a při posledních povodních jsme s manželkou poslali  větší obnos konkrétnímu postiženému.

F. Kodera 4.1.2012 8:57

Mám podobné zkušenosti

Dostával jsem poslední dobou stále více žádostí o příspěvek od organizací, s nimiž jsem předtím nikdy nekomunikoval a vysvětluji si to tak, že s databásemi se asi kupčí. Inu - jsme v Čechách. Tak jsem se také zatvrdil...

B. Volarik 4.1.2012 7:38

A jedna o žebrotě:

Stojí cigán s cedulkou: Podarujte ubohého slepce.

Kolemjdoucí mu do klobouku hodí pětikorunu. Cikán: No tak, pánko, to je všetko? To sa ani nestydíte?Pán na to: Cigáne, ty vidíš? Jakto, že víš kolik jsem ti dal?Cigán: No, já teda slepý nejsem, jenom tady dneska zaskakuju za slepého bráchu, on dneska nemohl přijít.A proč nemohl přijít?, ptá se pán.

A cigán na to: Ale sehnal lístky na dobrý film, tak šel do kina.

B. Volarik 4.1.2012 7:33

Dávám jenom Armádě Spásy, to je prověřená a poctivá parta dobrovolníků.

Taky dávám (poštou) americkým veteránům a občas USO. Jednou jsem si pro srandu vyrobil nápis a postavil se u výjezdu z freewaye. Hrozně mi vrtalo hlavou, jestli se těm lidem vyplatí tam postávat a žebrat. No, asi za 3 hodiny jsem inkasoval kolem $60, což tedy není zas tak špatné... žádné daně! Od té doby jsem už nikomu na ulici nic nedal.

P. Sulc 4.1.2012 6:37

Ddysi jsem tady, v Usa posilal penize leckam

Casem jsem ale videl na TV podvodnicke nabozenske charity, vybraly treba 70 milionu, cernouskum slo 5, na platy 65, pan vrchni kazatel znal jen ty nejlepsi bordely a mel asi 12 ROLLS Royceu. Takze uz davno a davno nedavam, jen posilam NRA a na veterany. OBcas ale poslu i jinam, ovsem pak se pytel roztrhne se zadostmi o dalsi penize a telefon zvoni alespon 4x za tyden. Kdyz neposlu nic, za par mesicu je pokoj. Tem homeless davam jen a pouze, kdyz nemaji evidentne ruku nebo nohu, ci obe nohy pryc. Kdyz je na takovem "lozisaku" tak se to neda ozulit. Na male deticky, hladove , nemocne ci oboji, nedam ani orla, at se staraji ti, co si je udelali. Cernouskove si budou uzivat, a my jim ty zabavy budeme platit, to tak !

Z. Jaromír 4.1.2012 3:43

Máte-li

srdce čisté, dobrý Bůh nedopustí, abyste se nechal ošálit podvodníkem, a sám vám ukáže na toho, jemuž je milodaru zapotřebí. Málokdy se např. zmýlíte, dáte-li nebohému, sešlému opilci či místnímu bezdomovci, je-li znám co muž či žena povahy krotké. 

P. Sulc 4.1.2012 6:28

Re: Máte-li

Vazeny, mily dobry Buh dopusti horsi veci, Zaplavy, tsunami, zemetreseni, deset-, statisice mrtvych, vcetne deticek, nepokrtenatek, takze se dusicky nedostanou do nebe a budou se nudit nekde v predpekli. Radeji se spolehjme na sebe.

A. Richter 4.1.2012 1:18

Jenom složenky?

Mi jeden pasák z takové nějaké dobro činící společnosti mával kesrem před ksichtem, protože jsem odmítl koupit od jím ochraňované jakousi blbost v hodnotě cca 3 Kč za 50, prý na charitu. Pak mi vyhrožoval, že mě dostane do lochu, což se mu prý ve ValMezu už s jedním takovým lumpem, jako jsem já, podařilo. Naštěstí šla okolo dcera a ta stačila zavola nedaleko sídlící městské biřice a ti mu, žel jen, domluvili. Den nato tam vymáhali dál. Asi je to dobrý job. A ty státní dotace .........      :-)

J. Charvát 4.1.2012 20:37

Re: Jenom složenky?

Jsem sobec. A tak se domnívám, že v ČR máme dost vyspělý evropsky socialistický sociální systém, který se o potřebné postará mj. za mé daně. A protože je odvádím poctivě, nemám pocit, že bych někomu něco dlužil. Že takové systémy nefungují v Africe či monzunové Asii? To jistě ne, ale jen hodně naivní člověk věří, že jím darované peníze opravdu dorazí až na místo k potřebným. A tak dobročinnost nechávám Gatesům, Janečkům, Madonnám a podobným, kteří na rozdíl ode mne nevědí co s penězi, a jejichž dary opravdu někoho vytrhnou. Mám se cítit provinile?