4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zakažte českou vlasteneckou výchovu!

„Ministr školství Josef Dobeš zavádí vlasteneckou výchovu!“ řvaly titulky novin a houfy komentátorů spustily pokřik o nacionalismu, zpátečnictví a vůbec všech ohavnostech a hned do toho zamíchali Bátoru. Teprve pozornější čtenář se dočetl, co Dobeš, známý fackovací panák všech pražských kavárenských intošů, vlastně pravil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Machala 11.10.2011 19:42

Vždyť sám děláš to, co soudíš!

Máte úplnou pravdu pane Vlku st., ta slova na Vás pasují naprosto přesně!

P. Čech 11.10.2011 17:59

Co je to vlast?

Především je to země či stát (geograficky) v němž se člověk narodil. Narodil jsem se v roce 1945 a to v Československé republice. To byla má vlast. Na její změnu na ČSSR, ČSFR a posléze na ČR se mne nikdo neptal. Tyto změny byly provedeny politiky a politickými stranami bez účasti občanů. Tedy, má vlast mi byla ukradena. Jak a proč mám být hrdý na Českou republiku, která vznikla bez mého souhlasu a vlastizrádnou svévolí několika mocichtivých jedinců? ČR mi byla nadiktována a mou vlastí není. Tou byla ČSR.

A. Kofroň 11.10.2011 18:46

Re: Co je to vlast?

Takže, pane Čechu, nejste Čech, ale Česerák?

P. Čech 11.10.2011 19:30

Re: Co je to vlast?

Pro odlehčení, je to ještě složitější. Jmenuji se Čech, narodil jsem se na Moravě, v ČSR. Poněkud jsem se zabýval genealogií svého rodu po meči i přeslici.  Kořeny mého rodu jsou švédské, německé, moravské s malou příměsí židovských. tedy i národnost je sporná. Jediné, co je nezpochybnitelné je moje české občanství. Proto tolik chci být občanem státu, založeného nikoliv na národních, ale občanských principech. Fčil mudrujte.

V. Vlk 11.10.2011 20:12

Re: Co je to vlast?

Podle mé soukromé teorie, že ti původní Češi vlastně vyhynuli v husitských válkách ( například úplně vyvražděné Sezimovo Ústí)a pak v třicetileté válce - ( v Jičíně  zbylo tuším 6 živých lidí)  jste naopak  PRÁVĚ TEN NEJSPRÁVNĚJŠÍ ČECH. Tak jako většina z nás ostatních. Jen tak mimochodem jsem při studiu podkladů pro Krvavé Jaro 1945 zjistil, že říšský rasový úřad zjistil, že obyvatelé "německého jazykového ostrova Jihlava" vykazovali více slovanských znaků než v okolí Češi tedy Moraváci . A Vlašim je město Italů a Bzenec město židů atd.atd. Valaši  jsou původem z Rumunska, a ti praví Moraváci třeba v Kloboukách jsou "helvíti" původem ze Švýcarska.... No a pak že nejste pravý Čech!!!

 

J. Ráž 12.10.2011 1:14

Re: Co je to vlast?

Obyvatelstvo USA je nesmírnou směsicí všech možných národů, ras a kultur. Když se zeptáte kohokoliv s lidí, kteří se v USA narodily jaké národnosti jsou , tak většinou odpoví: Jsem Američan. A to je vlastenectví. Hrdost na zemi, kde jsem se narodil, respekt k jejím symbolům, jako je hymna, vlajka a Ústava .. to je pravé vlastenectví. Čili diskuze o tom, zda být či nebýt vlastencem, když mí předkové byli Švédi, Švýcaři, Židé,či Rusíni je velká pitomost.

J. Ráž 12.10.2011 1:16

Re: Co je to vlast?

Omluva za překlep: Samozřejmě správné je "...kteří se v USA narodili"

F. Kusák 11.10.2011 16:37

Vážený pane Vlku,

v něčem s Vámi souhlasím, v něčem nikoliv. Tak už to ale bývá. Já v podstatě také říkám, že prožíváme možná nejlepší epochu našich dějin. Také někdy, když nadávám na poměry, si říkám: "Bože, války nejsou, vede se nám vcelku dobře, svobodu máme a přesto jsme nespokojeni. Ale, je tam to ale. Myslím, že možnosti, které nám doba nabízí, tak docela nevyužíváme. A že vzdělanost klesá, je neodiskutovatelný fakt. Také s tou ekonomikou to zas není taková sláva. Stačí se podívat na strukturu průmyslu, na invenci našich lidí. A tedy promiňte, je to dost tristní. Když si uvědomíte, že upadly celé obory průmyslových činností se stoletou a a ještě delší tradicí, pak bych tak nejásal. A tady se Vám omlouvám, ale asi nemáte dost informací o naši slavné privatizaci, stál jste tak trochu asi mimo. No a že nám vládnou korytáři, to je také fakt. Vše je samozřejmě logické a několikalnásobná ztráta elit je faktem. Co naplat, jedeme zase od začátku, jako už po několikáté v historii. Důležité však je, že máme šanci a je to, jak se dnes módně říká,  "challenge", jen se ji chopit. Nic ve zlém, ale tady spíše věřím asiatům

M. Bílý 11.10.2011 23:18

Pane Kusáku! (16:37) domníváte se, že pan Vlk nemá dost informací o naši slavné privatizaci,

K tomu bych podotkl:

1). K privatizaci nemuselo vůbec dojít, nebýt  bolševické zlodějiny v roce 1948 a když už se tak stalo, tak

2). Ona, podle Vás,  "slavná" privatizace mi přinesla m.j. akcie ČEZu a z nich i každoroční třináctý důchod (plný, ne jen kousek, jak slibovali ČSSDáci). Je to milé přilepšení... I když kontinuitu s prvorepublikovým hospodářským systémem bych měl raději.

M. Bílý 11.10.2011 13:40

Souhlasím s Vámi, pane Vlku a dodávám. (trochu zeširoka)

Již několikrát, v různých obměnách jsem na NP napsal: jsem důchodce s mírně nadprůměrným důchodem, vede se mi dobře a za celý můj dlouhý život (86 let) mě nikdo neokradl ani neošidil. Nářek mnohých, jak jsou okrádáni nechápu. Jsem ovšem dítě štěstěny (pozor: štěstí je vlastnost!). Vyhrál jsem vynikající rodiče a vybral si dokonalou manželku (výběr je to asi ze 30 %, zbytek je náhoda, ale pomine-li se těch 30%  "námahy" obvykle to skončí špatně). Jsme spolu 63 let a máme dvě chytré děti a čtyři nádherná  vnoučata ( dvě VŠ a dvě SŠ). Jsem vděčný za to, že se mi dostalo základní křesťanské výchovy, jejíž zásady jsem se snažil pokud možno dodržovat (někde s éta tak 80 %, protože Mužskej se  v člověku nezapře - zvlášť  štíhlý a 190 cm vysoký, černovlasý, slušně oblečený i slušně se chovající).  Jsme - celá rodina - v podstatě konzervativci. Konzervativní přístup k životu pokládám za nejpokrokovější, připouští totiž jen pomalé a malé změny, které když se neosvědčí se snadno napraví. Nevím proč někteří jsou pro změny revoluční, když jen poslední dvě revoluce  (Velká říjnová, prý socialistická a Sexuální) tak žalostně dopadly. Peněz máme akorát. Co (opravdu) potřebujeme si koupíme a i na zadní kolečka máme pamatováno. Pokládáme se ale za bohaté, protože bohatství nejsou jen ty prachy. Snad bych ještě, jen tak mimochodem dodal, že v  diskuzi na NP jsem nikdy nepoužil hrubé, či neslušné slovo, nebo dokonce nadávku.

A NAKONEC TO HLAVNÍ - VLASTENECTVÍ?  JE TO TAK JAK NAPSAL SHORA  AUTOR!!  JEDNÁM TAK,  ALE NEMLUVÍM O TOM.

PS Pochopitelně, občas se v životě něco nepovedlo, ale asi z 90% platilo, že to zlé bylo pro něco dobré. A někdy hodně.

J. Matuška 11.10.2011 13:05

Ujmou se pojmy epimédie, epimédia?

Panu Vlkovi děkuji za jeho článek. Autor nikdy nezklame. Každou jeho glosu si s chutí přečtu. Možná, že těch pár mých vět není zas tak daleko od tématu. /http://www.np-diskuze.cz/?p=21334/

V. Kusý 11.10.2011 11:40

Lituji děti osvobozené od tělocviku.

Jelikož kdo neskáče, není Čech, vstoupí chudáci do praktického života s cejchem!

J. Anděl 11.10.2011 13:12

Re: Lituji děti osvobozené od tělocviku.

To je opravdu smutné.

M. Bílý 11.10.2011 14:44

Smutné, ale výstižné.

J. Jonášek 11.10.2011 11:34

Skvělé, pane Vlku

Díky

L. Severa 11.10.2011 11:31

Pane Vlku,

myslím, že s vlastenectvím nemáme my, starší, lépe řečeno hodně stará generace, problém, protože nám bylo vštěpováno školou, Sokolem a literaturou jako přirozená reakce na soužití s Němci(zejména v Brně). Dnešní svět je trochu jiný, ovšem máte pravdu, že je patrný skoro opačný extrém, což se projevuje neúměrnou skepsí.

Když jste vzpomněl toho Roentgenova, tak už za Jekatěriny Vtoroi přenášel Ivan Televizorov obraz z pokoje do pokoje.

V. Vlk 11.10.2011 14:07

Re: Pane Vlku,

Ach jo, já hlava dubová, jsem milá Nastěnko,  zapoměl na Ivana Ivanoviče Tělevizorova.....už mlčím...už mlčím....

S. Netzer 11.10.2011 11:22

Hrůza

J. Anděl 11.10.2011 10:58

póvl? kdo to říká?

Jedinej, kdo se snaží všechny přesvědčit, že jsou póvl, je Janyška. Zbytek vesmíru je celkem v pohodě.

P. Fiala 11.10.2011 10:42

jen ve vyjímečných případech se kloubí vlastenectví s ekonomickými geny

A když dojde na lámání chleba v míru většina se přikloní k ekonomickému kritériu.

V době válečného ohrožení státu se ve většině, která má mizivý majetek vlastenectví oživí. A ta bohatá menšina? Vzpomínám si, že i české hutní a strojní závody vítaly objednávky z Německa za doby vlád NSDAP s A.Hitlerem v čele. Dokonce též Angličané i Američané půjčovali Německu kapitál.

Některá přání jsou zkrátka nevyslyšitelná, pokud nejsou totalitně vynucována.

Poučné je čtení od Fr. Palackého, který se dostal k textům všelikých smluv mocných od hodně dávna, přes několi století. A po přečtení člověk vnímá, že se mnoho nezměnilo, jen to má jiný kabát. Ty mozky lidí se stále brání změně.

Jen pro oživení: Studená válka - ColWar, od r. 1947 - 1986 (1991) = výsledek jaltských dohod. Od r. 1986 po dohodě mezi velmocemi USA a SSSR existují jiné podmínky pro život "poddaných" na obou stranách "Železné-drátěné opony". Najednou jsou "kapitalisti" a "komunisti" přátelé. Ale co to? Všem najednou začíná vadit EU a Euro, zbourejme je, a navíc "islamisti" nás chtějí povraždit, ale proč, proč, proč? A co když je to naopak? Proč, proč, proč? Nejsou to ty "ekonomické" geny v některých z nás, ze všech z různých kultur?

M. Starý 11.10.2011 11:16

Re: jen ve vyjímečných případech se kloubí vlastenectví s ekonomickými geny

Najednou jsou "kapitalisti" a "komunisti" přátelé. Ale co to?

Mýlíte se žádný "komunismus" neexistoval. To se jen pár chytrákům se podařilo ovládnout masy nevzdělaných dělníků vytvořit si "jedinou správnou Komunistickou stranu" a v ní (a z ní) si pohodlně žít a uzákonit její nadřazenost a pěstovat ve společnosti závist a nenávist ke všem ostatním - tzv. třídní boj. Bohužel, potřeba nekvalifikované práce časem klesala (a klesá) a tím se snižoval počet "oveček", které bylo možno kecy o "vedoucí úloze dělnické třídy vedené KS držet ve stádě. Dneska na těchto "pokrokových" tradicích staví odboroví bossové.

M. Starý 11.10.2011 10:12

Mediální obraz společnosti

Nedávná diskuze kolem volby nového ředitel ČT malinko poodhalila ono soukolí mediální mašinerie. Nejde přece o objektivní a pravdivé zpravodajství ani o umělecky hodnotné pořady (ani na veřejnoprávní TV), ale jde "o boj o diváka".

Z rozhovoru s novým ředitele jsem nabyl dojem, že největší výzvou je boj se zprávami na Primě, kde v cestě stojí "nikým nesledovaný" Večerníček a se srdcervoucími a slzy do oka tlačícími "3.14-čovinami" typu novácké Ordinace či konkurenčních Cest domů. Proč? Pokud ČT nabídne kvalitní program, diváci si ji najdou a nemusí soutěžit s Primou nebo Novou. Jenže za 20 let vyprodukovat jediný kloudný seriál (Čestnické humoresky) je dost málo a donekonečna se reprízovat také nedá. Proč se bát do primetime dát náročný hodnotný film? Že bude mít nízkou sledovanost? A co to znamená?

Aby občan mohl být sebevědomý, musí mít možnost i výběru mezi komercí a kvalitou.

Pan Menšík, v jednom Silvestru na ČST řekl na adresu TV programu něco v tom smyslu: "Člověk se teprve až z těch seriálů dozví jak vlastně žije."

My se dennodenně z našich televizí (a medií obecně) dozvídáme jen jaký jsme národ lumpů, zlodějů, rasistů, a pomalu žebráků a že politici jsou gauneři.

P. Čech 11.10.2011 10:22

Re: Mediální obraz společnosti

ČT nemusí vůbec bazírovat na sledovanosti. Dostává od občanů formou povinných poplatků ročně nejméně 4,5 miliardy Kč. Tyto peníze bude dostávat i tehdy, kdy by ji reoreticky nikdo nesledoval. O tom to je. O státní zákonné zlodějně vůči občanům.

M. Starý 11.10.2011 10:58

Re: Mediální obraz společnosti

Koukám, že Vy raději ty masové "Ordinace" a "Krimi zprávy" v TV tzv. zadarmo. Hlubokou soustrast.

P. Čech 11.10.2011 12:20

Re: Mediální obraz společnosti

Zde není řeč o tom, co já raději či méně rád, ale o tom, že stát diktuje občanům formou zákonů, že musí financovat ČT, ikdyž ji třeba nesledují. Přestože já osobně mezi ně nepatřím, buďte ubezpečen, že je jich opravdu mnoho. Přesto, že tito lidé ČT nesledují, musí ji financovat. To není nic jiného než státní zlodějna. A podobným státním zlodějnám se u nás nebývale daří.Politici a politické strany tomu ovšem drze říkají demokracie. "Demokracie", kde vždy menšinově zvolené politické strany a jimi dosazení poslanci diktují většině občanů formou zákonů svou vůli. O tom to je.

M. Starý 11.10.2011 12:35

Re: Mediální obraz společnosti

Kdyby zákon nenařizoval rodičům posílat děti do základní školy, obávám se, že by byly také poloprázdné. To samé je ČT. Kdyby se lidé mohli "demkraticky" rozhodnout, jestli budou posílat 150Kč měsíčně ČT nebo se spokojí s nabídkou komerčních TV bylo by hned po problému. Tady nejde o to, že "stát" nutí lidi posílat děti do školy a přispívat na ČT, ale o to co školy i ČT za ně produkují. Já nechci, aby ČT produkovala "červenou knihovnu" pro široké masy konzumentů reklamy, jako to dělají komerční TV. Ona zisk svým majitelům přinášet nemusí.

P. Čech 11.10.2011 13:09

Re: Mediální obraz společnosti

Česká televize produkuje naprosto stejný škvár jako televize ostatní. Žije také ze sledovanosti, čili toho, co produkuje bulvár. Navíc spotřebovává diskutované poplatky, které stát krade občanům a sype je do černé díry stejně jako do MZ, MŠ, MK atd.

J. Chládek 11.10.2011 12:30

Re: Mediální obraz společnosti

Napřed musíte ty kraviny pěkně dlouho těm jednoduchým divákům tlačit do hlavy, abyste mohli říkat:" lidi to chtěj!". Na co jsou vlastně komerční televize, jako hlásné treuby reklamy nebo mají ještě jiný význam - prozraďte kdo víte. Zajímavé je, že ve vedlejším Rakousku, žádná celoplošná TV komerčního ražení není a nevidím, že by někomu chyběla. A to je tam kapitalismus bez přerušení kromě války, takže nic jejímu zavedení nebránilo. Jak to asi bude děti co? Když budete hodné, povykládám vám v příštím díle pohádku o mlýnku na peníze. 

M. Starý 11.10.2011 12:45

Re: Mediální obraz společnosti

Každý televizor má ovladač a záleží na divákovi, na co se bude dívat. Mě nevadí, že Nova a Prima dělají "červenou knihovnu", mě vadí, že si není z čeho vybrat ani na ČT, která nemá potřebu se podbízet divákovi obdobnými dílky, a která s nimi pořád chce soupeřit ve sledovanosti. Proč?

P. Čech 11.10.2011 13:12

Re: Mediální obraz společnosti

Právě proto, že nemá pořebu se podbízet nikomu. Poplatky má zajištěny zájonem a tak stačí podplatit z nich pár poslanců.