3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Vzdělanci a nevzdělanci

Představte si, že jste se ocitli ve společnosti vzdělanců, kteří u sklenky vína hodnotí úroveň vzdělanosti. A trochu se přitom štengrují. Jak málo stačí, abyste se v takové společnosti znemožnili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 12.5.2013 20:21

Dovolte, prosím, abych přispěl se svou troškou do mlýna.

Podle mne, na otázku jak zní negace k výroku V: "Jestliže napíši slovo ťuhýk s měkkým i, nejsem vzdělanec." nelze jednoduše odpovědět. Negují se jednoduché výroky a toto je výrok složený. Navíc ještě s neúplným výrokotvorným funktorem. Ten by měl být: Jestliže ... pak. (Implikace přímá, též podmíněný výrok, třináctá Booleova funkce). Pokud uvedenou větu autor chápe jako jednoduchý výrok, jak v ní bude pokračovat připojí-li ono pak na její konec? Mě nic nenapadá. Takže negovat je možné podle mne jedině per partes. V prvém výroku negace k napíši je nenapíši  a v druhém nejsem / jsem.

Přílepek jen pro Jarunku a Liborka. Přátelé, já se co nejdříve ozvu. Škrábu se z té šlamastiky pomalu.

                 

J. Kanioková 12.5.2013 22:40

Jejda, zdravíííííím,

už jsem trnula, že je zle... tak to je fájn, že tu jsou Tvá písmenka a těším se na kurážné příspěvky a  na info "z výletu" :)))

B. Rybák 13.5.2013 0:29

Re: Dovolte, prosím, abych přispěl se svou troškou do mlýna.

Negovat lze jakákoli výrok, tedy i výrok (jakkoli) složený. V tomto případě jde o negaci implikace: Jestliže p pak q. Kde p = "napíši ťuhýk s měkkým i", q = "nejsem vzdělanec".

Protože implikace je nepravdivá pouze když p je pravdivý a q je nepravdivý, je pouze v tomto případě negace implikace pravdivá. Tedy správná odpověď je: (platí p a neplatí q), tedy: (Je pravda že) Napíši slovo ťuhýk s měkkým i a (není pravda že) nejsem vzdělanec, tedy: Napíši slovo ťuhýk s měkkým i a jsem vzdělanec.