8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Všichni tady (ne)chcípneme

Velmi vřele doporučuji nahlédnout do statě pana Jaroslava Poláka, kterou nazval příznačně Všichni tady chcípneme. U článku jsem nenašel diskusi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirský 18.8.2019 5:10

Zase plky. Největší zhoubou lidstva byly epidemie. Mor vyhladil více lidí než války. Z pohledu relativního pak nejhorší byla válka Třicetiletá.

J. Vintr 18.8.2019 1:36

Není vůbec vyloučeno, že dojde k nějaké globální katastrofě

Dokonce to opravdu může být dramatické oteplení. Zrovna tak to ale může být i dramatické ochlazení, výbuch supervulkánu, setkání s asteroidem a nebo něco jiného. Všechny tyhle katastrofy mají jedno společné. Lidé je absolutně nemůžou odvrátit. Ovšem současné strašení katastrofickým oteplením vlivem oxidu uhličitého, produkovaného spalováním fosilních paliv je ciročirá hovadina a má to jen komusi posloužit k realizací jeho záměrů. Dřív jsem se domníval, že je za tím jen kšeft, ale teď si myslím, že hlavním cílem je přimět naši bílou civilzaci aby spáchala ekonomickou sebevraždu. Souběžně s tím už páchá sebevraždu demografickou, kdy je bílé obyvatelstvo nahrazováno etniky arabskými a africkými. Tyhle katastrofy způsobuje člověk a je v lidských silách je odvrátit. Kdyby se lidé probrali.

P. Rada 18.8.2019 8:37

Re: Není vůbec vyloučeno, že dojde k nějaké globální katastrofě

Ekonomickou sebevraždu už lidstvo páchat začalo. Její podstatou je těžko odvrátitelná ztráta ekosystémových služeb. Dnes záleží už jen na míře ztrát. (https://www.enviwiki.cz/wiki/Ekosyst%C3%A9mov%C3%A9_slu%C5%BEby).

Záludnost problému spočívá v tom, že s nimi současná ekonomika nepočítá ačkoliv jsou zhruba na dvojnásobné úrovni než celosvětové HDP. Fakticky si tedy žijeme doposud tak neobvykle dobře jen proto, že se ekosystémy zatím ze setrvačnosti nezhroutily. Skluz celoplanetární souhrné ekonomiky je ale už jako omezení potenciálu na cestě. Zatím jej ale však maskuje rostoucí rabování neobnovitelných zdrojů.

Podívejme se na příklad našich lesů, kde se náhle i přes doposud rostoucí ekonomickou sílu Česka ukazuje faktická nemožnost zachánit smrkové a mnohde i borové a další porosty a tedy ekonomiku budoucího lesnictví. To přesto, že klimatická změna je zatím jen v počátcích své několikaseteté dráhy která ale už nastupuje se strmostí která globálně nepanovala na planetě desetimiliony let. Dnešní stav a trend přitom dominantně ovlivnují emise CO2 vypuštěné ještě v období kdy mnozí z nás byli součástí ČSSR!!!

Pokud by se všichni lidé náhle i "probrali" tak dnes nejspíše už nezabrání násobnému oteplení jak doposud ani dlouhodobému růstu oceánů na hladinu přes 6m. Hodnotě 400ppm totiž v třetihorách odpovídalo zvýšení hladin o 25m. Nejspíše se ale lidé neproberou a už vůbec né lidé jako pan Barton, kteří ani přes dnešní poznatky a očividnou krizovost v lesnictví a dalších oblastech ignorantsky soudí: .. "Jsem příznivcem teorie „být ve střehu“ a reagovat tím, co má ekonomický i ekologický smysl"....

Zatím je tedy nejreálnější, že lidé dopadnou podobně jak naše lesy. Tu a tam také někdo přežije. Civilizace jak ji známe se ale při dnešních trendech nejspíše do konce století zhroutí a zbylí zas začnou za zchudlými potavními zdroji kočovat jak tomu bylo po převážnou dobu existence druhu homo - Samolibě sapiens.

V. Petr 18.8.2019 10:43

Můžete si být jist, že KTERÁKOLIV československá/

protektorátmí/československá/c.k. rakouskouherská vláda bz kůrovcovou kalamitu s přehledem zvládla. NIKDY by totiž nedovolila zeleným škůdcům udělat z kůrovce chráněný druh. Dokonce by to zvládla i dnes, pokud by ovšem nebyla tvořena současnými parlamentními stranami...

P. Rada 18.8.2019 13:26

Re: Můžete si být jist, že ...

... Tak akorát hlupáci mají za to, že kůrovec smrkový je chráněný druh, že napadá i borovice, duby... zároven způsobuje úbytek vody ve studnách a růst naměřených teplot atd.

Za příznačné považuji, že lidé s takovýmto primitivně přitroublým zakonzervovaným myšlením by v rukou chtěli mít dokonce koncentrovanou jadernou energii.

Z. Lapil 18.8.2019 22:35

Re: Můžete si být jist, že ...

Počkejte - nejste to zrovna vy, kdo tvrdí, že kůrovec je přirozenou součástí lesa a jakékoliv zásahy v souvislosti s ním jsou zbytečné až škodlivé?

L. Novák 18.8.2019 12:51

Re: Není vůbec vyloučeno, že dojde k nějaké globální katastrofě

Zelený MaŠíBl "Rada" si dnes ráno zapomněl vzít svou dávku antihysterik? :-P

V. Petr 17.8.2019 20:05

Pokud vadí CO2, stačí přejít na atom a problém je

VYŘEŠEN, rychle a levně. Protože toto zelení odmítají je zřejmé, že o nějaký CO2 jim VŮBEC NEJDE!!!

P. Rada 18.8.2019 8:52

Re: Pokud vadí CO2, stačí přejít na atom a problém je

Opakovaně lžete a tím jen zhoršujete situaci.

Proč si nevyřešíyřešte problém přechodem na atom soukromě? Proč podsouváte společnosti ideu, aby pro Vaše pohodlíčko investovala a navíc založila základ na jaderně štěpný civilizační pomník pohodlným na celá statisíciletí?

Já už atom osobně daleko intenzivněji využívám celá desetiletí. Konkrétněji jadernou sluneční atomovou fůzi a mám k tomu tepelně solární panely na domku pro jehož tepelnou pohodu akumuluji teplo do podloží na zimu právě i dnes. CO2 s neobnovitelných zdrojů na vytápění tak neprodukuji už celá desetiletí co je taková technologie obecně známá a dostupná.

P. Manda 18.8.2019 9:26

Re: Pokud vadí CO2, stačí přejít na atom a problém je

V čem pan Petr lže ? A vy vyprávějte jak uložíte do podloží tolik energie aby vám stačila na zimní noci. Andrséne. Nebo účelový lháři!

P. Rada 18.8.2019 13:42

Re: Pokud vadí CO2, stačí přejít na atom a problém je

Pane Svobodný asi vám uniklo, že dnes už jsou pasivní domy reltivně běžné. (Za doby Andrsénů byla běžná podstatně menší spotřeba.) Dnes už se novostavby takto začínají stavět dokonce hromadně:

https://www.mzp.cz/cz/articles_101112_pasivnidomy

Pokud jste někdy jel metrem, tak si zkuste všimnout, že nemá žádné zvláštní vytápění (jen střídavé větrání) a přesto je celoročně "obyvatelné". Podobným způsobem si pomáhám i když v daleko skromějším měřítku.

P. Manda 18.8.2019 16:57

Re: Pokud vadí CO2, stačí přejít na atom a problém je

co to plácáte ?

V. Petr 18.8.2019 11:52

Co víte o možnostech přepracování vyhořelého jaderného

paliva? Mimochodem, uran samotný, který je v zemi, bude radioaktivní ještě mnoho miliard let, dokonce, i když zeměkoule mezitím zanikne. A spolu s ním tam pořád bude např. i radium...

P. Rada 18.8.2019 13:58

Re: Co víte o možnostech přepracování vyhořelého jaderného

Pane Vanuro uran se vyskytuje v přírodě v několika izotopových variantách - a nejen uran. Zkuste si ujasnit, které radioizotopy vznikající masivně zejména v jaderných reaktorech jsou přrodně přirozené a které jsou na planetě zcela nové a prakticky nikdy za celou existenci biosféry se zde nevyskytovaly.

V. Petr 18.8.2019 15:06

Milý pane, je úplně jedno, který radioizotop je přirozený

a který ne, protože jeho působení je dáno jen druhem a energií částic jeho radioaktivního rozpadu. 99% radioaktivity ve vyhořelém jaderném palivu tvoří 90 Sr (poločas 28 let) a 137 Cs (poločas 33 let). Dále je tu 239 Pu, které lze RECYKLOVAT k výrobě palivových článků. No a pak jsou tady transurany, které mají poločas stovky až tisíce let a v současnosti se pracuje na technologiích, které jsou schopny oddělit a recyklovat i je. Pak už by tady zbývaly iztotopy s hodně dlouhým poločasem, ale také malou radioaktivitou a přítomné v malém množství. Na oddělení některých se také pracuje (99 Tc např.). Radioaktivita zbylých dlouhodobých izotopů je už srovnatelná s výchozí uranovou rudou.

Zatím se běžně v průmyslovém měřítku odděluje nespotřebovaný uran a nově vzniklé plutonium. Oddělení 90Sr a 137 Cs bylo v provozním měřítku ověřeno v Rusku. Reprocessing ovšem zeleným vadí, jako ostatně všechno...

P. Grigar 18.8.2019 9:16

Re: Pokud vadí CO2, stačí přejít na atom a problém je

..to máte marný, výroba čehokoli zanechává uhlíkovou stopu. Uhlíková stopa vznikne i když vyhyneme. Bloudění v kruhu. Zatracený uhlík, kdo ho vymyslel?!!!!

D. Mach 18.8.2019 10:09

Re: Pokud vadí CO2, stačí přejít na atom a problém je

Takže s úložištěm za vaším domem souhlasíte?

P. Manda 18.8.2019 10:30

Re: Pokud vadí CO2, stačí přejít na atom a problém je

klidně

V. Petr 18.8.2019 10:48

Uložiště nemůže být za ničím domem. Pokud je 5 km

daleko, tak nevadí.

Mimochodem, pověstné město Pripjať bylo vybudováno 2 km od čenobylské elektrárny V. I. Lenina tak, aby zaměstnanci došli do práce pěšky. Toto je u nás nemyslitelné. O charakteristice tohoto nestabilního "sovětského národního typu reaktoru jsem už psal."

R. Vacek 17.8.2019 19:21

Ten blog jsem si přečetl.

A je fajn, že i takoví lidé mohou psát svobodně blogy. Pesimismem trpí řada lidí a podobné články ukazují, jak se takoví lidé cítí a třeba nám to pomůže jim pomoci. Protože snad nikdy se lidstvo nemělo tak dobře jako nyní a pokud se podaří omezit porodnost, tak máme před sebou skvělé vyhlídky a třeba i s o něco vyšší teplotou, ale bez doby ledové. A pokud k odvrácení doby ledové pomohlo využívání fosilních paliv, tak to je důvod k oslavě, jací jsme kabrňáci. Zatím je ale stále o skoro 4 st. C chladněji, než v předchozích meziledových dobách.

P. Zinga 17.8.2019 14:40

Video NASA

https://www.youtube.com/watch?time_continue=52&v=zOwHT8yS1XI

Díky vyššímu CO2 je Země zelenější.

M. Šejna 18.8.2019 10:23

zelenější a teplejší, pane Zingo

jste si ale jist, že máme vyšší objem CO2? Vaši názoroví soukmenovci z řad popíračů tady totiž už několikrát tvrdili, že obsah CO2 je měřen blbě a že ho bylo v 18. a 19.století víc.

:-D

V. Petr 18.8.2019 10:51

Pane Šejna, snad nikdo netvrdí, že v 18 a 19 století

bylo CO2 více, než dnes, ale něco mi mohlo uniknout.

Je ale pravda, že ve druhé polovimě 13 století bylo u nás tepleji, než dnes.

M. Šejna 18.8.2019 11:13

pane Vaňuro

ano, popírači několikrát zveřejnili měření CO2 z 19. století, kdy bylo naměřeno na některých místech až 450 ppm. Já jim tehdy dokonce tady psal, že tato měření nezpochybňuji.

Problém těchto měření ale byl (a já to tady tehdy psal), že byla prováděna v průmyslových oblastech, kde byla už tehdy občas koncentrace CO2 vyšší. To se nakonec děje i dnes. Na Ostravsku bývá běžně přes 500 až 600 ppm. Existuje i asi 10 let stará diplomová práce, která se zabývala aktuálním měřením emisí CO2 v centru Zlína, který zdaleka není tak průmyslový, jako Ostravsko. Odpoledne tam bylo běžně přes 530 ppm.

M. Šejna 18.8.2019 11:18

13.století u nás

nesmíte věřit všemu, pane Vaňuro.

Ve 13.století neexistovaly teploměry a teploty se dají porovnávat se současnými naměřenými jen přes proxy-data. Ta ale nebývají přesná.

Ze 13.století existují zápisy z kronik a zajímavý je tam rok 1286, kdy v Evropě vůbec nenastala zima a ovocné stromy kvetly už v lednu a plody začaly zrát už v únoru. To byl velmi extrémní případ mimořádně teplé zimy.

Jenže už v roce 1287 v polovině června v Čechách padal sníh a pomrzla úroda.

V. Petr 18.8.2019 11:48

Tím ale popíráte veškerá tvrzení našich i zahraničních

historiků. Nemyslím, že by se houfně mýlili.

Samozřejmě, brát za "klima" údaje jediného roku, nebo dokonce několika týdnů, jako to dělali u nás klimaalarmisté letos na jaře je zcestné.

M. Šejna 18.8.2019 12:47

pane Vaňuro

veškerá tvrzení našich a zahraničních historiků se netýkají průměrných teplot, ale zápisů v kronikách. Prúměrné teploty ve starých kronikách uvedené nejsou.

Vy si to pletete s tvrzení našich a zahraničních paleoklimatologů. Ti ale nikdy netvrdili, že středoevropské teplotní optimum bylo teplejší, než současnost. Podle jejich rekonstrukcí odpovídal vrchol středověkého optima teplotám, které byly někdy v druhé polovině 20.století. V současnosti jsme asi o 1 stupeň výš (u teplot na pevninách).

P. Zinga 17.8.2019 14:30

Za bráchu nemůže

Pier Corbyn, brácha slavnějšího vůdce labouristů, je vědec a zapřísáhlý odpůrce hypotézy lidmi zaviněné klimatické krize. V talkshow odpovídá na otázku, co klimaalarmismus dělá s dětmi: dělá z nich hysterické blbce

video.twimg.com/ext_tw_video/1156876971181318144/pu/vid/1280x720/MJEjXv-8E5ezkYvJ.mp4?tag=10

P. Zinga 17.8.2019 12:14

Greto, Amerika je na opačné straně!

Greta si to namířila na Iberský poloostrov, viz https://www.windy.com/track-team-malizia-and-greta-on-their-journey-across-the-atlantic?46.301,-15.732,5

J. Kombercová 17.8.2019 12:54

Re: Greto, Amerika je na opačné straně!

Země je ku ku kulatá, pokud udrží jeden směr, jednou do té Ameriky dorazí.