3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Volba prezidenta a Harry Jelínek

Před mnoha lety jsem v Mladém světě ve čtenářských ohlasech četl reakci na článek z předchozího čísla v rubrice "Tržiště senzací". Po několika větách jsem z typických formulací zřetelně poznal svého učitele statistiky z VŠE Petra Hebáka, vtipného, inteligentního chlapíka. Skočil jsem očima na konec dopisu vytištěného asi ve třech sloupcích a tam bylo zcela jiné jméno autora textu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. stihelova 29.11.2012 11:58

Voda se vari pri 90 stupnich

Mozna to s tematem nema mnoho spolecneho, ale vzpomnela jsem na starodavny rusky for. Vojaci zakladni sluzby poslouchali prednasku velitele,. kde  prohlasil, ze voda se vari pri 90 stupnich. Vsichni poctive zapisovali, jen se jako vzdy  nasel jediny inteligent, ktery rekl::"" Snad pri 100, ne?""."" Mate pravdu, vojine, spletl jsem  to  s pravym uhlem."" Ten se alespon uznal chybu, na rozdil od MV, ktere asi take ma svuj pravy uhel..

I. stihelova 29.11.2012 11:49

Nevim,

V. Němec 29.11.2012 11:26

Zadání

k vyřazení některých kandidátů se musí plnit. Jsou za to tučné prebendy a odměny.

L. Handzel 29.11.2012 8:32

Nechci se vnucovat,

ale někdo musí autorovi vysvětlit, že vězeňská služba není řízena ministerstvem vnitra. Patří pod ministerstvo spravedlnosti. :o)

Ovšem z hlediska kvalit obou ministrů to vyjde nastejno. :o)

L. Handzel 29.11.2012 8:37

Re: Nechci se vnucovat,

Možná jsem ještě ospalý, přesto si dovoluji tvrdit, že tak neučesaný až chaotický článek jsem už dlouho nečetl. :-(

P. Heteša 29.11.2012 8:22

kde udělali soudruzi chybu?

Škoda že že těch vzorků nedělali osm nebo deset, protože při té jejich metodě by jim pak vyšlo třeba 130 % neplatných podpisů. A možná by jim pak konečně došlo, že je někde chyba (ale možná ani ne)..

P. Schuster 29.11.2012 8:39

Re: kde udělali soudruzi chybu?

Podívejte se na Zákon č. 275/2012 Sb. §25, odstavec 5 a 6, tam si mohli kandidáti na prezidenta od 22. srpna přečíst pravidla a podle toho se řídit.

Vzorek se v normálním případě dělá jen jeden. Když je chybovost prvního vzorku 3 a více %, tak se teprve dělá druhý a zároveň i závěrečný vzorek, který potvrdí buď nehomogenitu vzorku, nebo jeho homogenitu.

Odmítnutý kandidáti se nesmyslně brání a napadají i podle Vás vzorečky, z kterých podle vás může vycházet i 130% neplatných podpisů.

Ale to je úplně jedno, jak ten vzoreček vypadá, podstata je jinde. Postup výpočtu vyšel v zákoně a kandidáti na prezidenta by měli především ZÁKONY CTÍT. V zákoně je hranice chybovosti 3% z náhodného vzorku 8500 občanů. Tady je vše jasné a kandidáti, kteří mají chybovost vzorku menší než 3%,jsou bez problému, odečíta se procento chybovosti vzorku od celého soubopru a je vymalováno.

Při vyšší chybovosti než 3% je v zákoně jasně uvedený všemi medii o "odborníky" všeho druhu kritizovaný postup. Kdyby tam byl jakýkoliv vzoreček, je dám předem a nemá cenu diskutovat. Ovšem při chybovosti 23% (Okamura u druhého vzorku), se v technické praxi celý ten soubor hází do koše a žádný vzoreček se nepoužívá. To, že se Okamura, miláček medií, brání a vehementně napadá všechno, jenom ukazuje na morální hodnoty tohoto kandidáta. A to že se ministerští úředníci zabývali kandidáty Bobošíkovou (11,5% chybovost), Dlouhým (18,2% chybovost) a zmíněným Okamurou (23%), jenom svědčí o tom, že vyhověli přání rudé Elišky a jsou ke kandidátům maximálně vstřícní. Nic víc a nic méně.

J. Dobrý 29.11.2012 8:48

Re: kde udělali soudruzi chybu?

Cituji zakon: "odečte od celkového počtu občanů podepsaných na petici počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích"

Kde v zakone je ten nebetycny nesmysl, ze chybovost "v obou kontrolních vzorcích" se ziska pomoci souctu procent? Zakon evidente predpoklada pouziti statistickych metod, protoze kdyby to bylo jinak, musel by to specifikovat.

Stejne tak zakon nemusi definovat kolik je 1+1

J. Dobrý 29.11.2012 8:56

Re: kde udělali soudruzi chybu?

Jo a jeste neco. Pokud by se nepouzil zjednoduseny vyklad v zakone a extraolace ze vzorku na celek se udelala spravne, neprosel by ani jeden z tech 3 kandidatu.

Duvodem jsou duplicity. Pri spravnem pouziti statistiky (nad ramec zakona) by Bobosikova prisla o dalsich asi 3500 hlasu a dostala se tak pod hranici.

Zajimavy paradox, pokud soud vyhovi Bobosikove formou, ze vyhodi prislusny paragraf a necha prepocitat Vsechny sporne hlasy, bude to pro Bobo prohra. "Statistika nuda je, ma vsak cenne udaje" a vysledek se da s velkou jistotou urcit predem. V pripade Bobo cca 47500 platnych podpisu.

J. Forman 29.11.2012 8:50

Re: kde udělali soudruzi chybu?

Vy jste buďto z MV nebo uplně mimo. Nebo oboje.

P. Schuster 29.11.2012 9:40

Re: kde udělali soudruzi chybu?

Ne, jsem statistik a trochu, na rozdíl od Vás, tomu rozumím

J. Dobrý 29.11.2012 11:12

Re: kde udělali soudruzi chybu?

Tak me statistiku vysvetlete, kde ve vete "procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích" je scitani procent?

R. Langer 29.11.2012 15:29

Re: kde udělali soudruzi chybu?

To by mě také zajímalo.

J. Aspirin 29.11.2012 19:26

Re: kde udělali soudruzi chybu?

Můžete říci - v jedné peněžence mám 5 Kč v druhé 20 Kč a položte na stůl částku, která odpovídá obnosu v obou peněženkách.... :-))

Ale zda sčítat nebo dělat něco jiného je podružný problém. Jedná se o kandidáty na prezidenta - zkuste Vy předat úřadu dotazník vyplněný z 20 procent špatně co se bude dít. Po politicích chcete aby odstoupili pokud jejich podřízení udělají něco špatně - proč ne po kandidátech? Jak se asi postaví k funkci prezidenta kandidát, který nezvládne svůj tým a ten odevzdá listiny s 20 procenty chyb?

O tom by se mělo vášnivě diskutovat. Proč se nad určitou chybovost ve vzorku kandidát nevyřadí? Proč skoro všichni najednou kandidáty omlouvají... Až bude prezidentem a zase něco zmrskne tak se to zase bude omlouvat? Dost pochybuji. 

M. Vondráček 29.11.2012 9:05

možná

že by bylo vhodné zákonem uzákonit zrušení pozimu a zimy. Pak bude jen jaro a léto :-) Zákon se přeci musí ctít :-)

T. Marek 29.11.2012 9:23

Re: možná

Protože zákonné ustanovení ten zmatek nezavinilo, mám jiný návrh. Měl by být zákon, který by jasně uvedl, že voda teče shora dolů a co v té souvislosti znamená nahoře a co dole. Jinak by totiž mohlo dojít k malérům při projektování vodních elektráren a dokonce i městských vodovodů. Protože projektant by mohl počítat s "druhou variantou". Že nám ale vládnou pitomci, což!!

J. Vyhnalík 29.11.2012 12:16

Re: kde udělali soudruzi chybu?

Stačilo by místo chybovosti měřit správnost. Tedy podíl platných záznamů ze vzorku. Pak by se přes 50 000 mohl dostat i kandidát, který by odevzdal 25 001 podpisů ale ověřených ;-)

J. Urban 29.11.2012 8:15

Inu kocourkovští radní byli proti

Nečasům, Henychům, Kubicům a spol. úplní akademici. Ovšem toto NÁM vládne! Ho-wada, zralá tak možná na to řízení taxíku, co dělával Kubice.

R. Houška 29.11.2012 7:43

Žijeme v zemi, kde je možné uzákonit, že 1+1=98.

Kdo s tím nesouhlasí, má možnost obrátit se na soud a doufat, že to nebude soudit JUDr.Sváček. Žijeme totiž v zemi, kde i soud o nesmyslu je možné prohrát, nemáte-li ty správné kontakty a legitimace.

I. Kudrnová 29.11.2012 11:05

Re: Žijeme v zemi, kde je možné uzákonit, že 1+1=98.

Ano, podívejte se jak se všichni bojí o svá místa, všichni vědí, že je to blbost, ale projde to. Tak "Ajťáci", tak je tam ten zakopaný pes?Co nám chlapci ještě nadělí různé blbé výpočty  různé karty, různé nové  občanksé průkazy. atd. A my  se jenom  díváme , žádná škola nám nepomůže, ani střední ani vysoka Jsou tady  teď oni , kdo nám velí.  Ještě nám chlapci ukážou a hlavně s TOP O09  stále z nás dělá nesvérpávné občany . To je výkon.Proč se vlastně divíme pan Swanzerberg nemá žádné školy pan Gazdík  byl  malý předseda obce, Pan Drábek  už to jméno. Já vím že to šlo z jiného ministerstva, ale ono je to jedno, Připadá, mi, to teď všechno stejné.   A my jim toto  ještě všechno platíme, to mně,  žere nejvíc.

  Včera jsem byla platit daň z nemovisti je jednou taková jak vloni, tak sami si všechno koupíme nebo postavíme a oni jako stát,   ta děvčata a chlapci v nádherných kancelářích vytopených a osvětelených za naše peníze se jen smějí, Ptala jsem si na finančním, jestli za ty krásné baráky obecní úřady, nemocnice atd, však vy víte platí někdo daň z nemovitosti a oni, že ne, že stát státu neplatí. Já jsem říkala, že my si platíme  tam , kde bydlíme i kde podnikáme a že by tedy mohli platiti zaměstnanci těchto úřadů.

J. Vyhnalík 29.11.2012 12:12

Re: Žijeme v zemi, kde je možné uzákonit, že 1+1=98.

Buďte spravedlivá. Ty problémy s registrem vozidel vznikly do značné míry z toho, že navzájem propojuje víc databází, které jakž takž fungovaly samostatně, ale ve chvíli jejich propojení se odhalily chyby v nich. To, že k tomu došlo, je právě proto, že do toho žádní opravdoví Ajťáci nemluvili, ti by si to ohlídali.

Premiér Nečas si včera pozval pány Kubiceho a Henycha na kobereček a pořádně jim zvedl mandle. Bohužel teď je věc ve stádiu, kdy bude muset rozhodovat soud. Optimismu brání skutečnost, že opakovaně a často bezvýsledně se snžím různým jedincům vysvětlit, že slovo celkem neznamená automaticky součet. Celkem znamená dohromady, takže opravdu, pokud jde o absolutní čísla, jako je počet kusů, objem v litrech atd., tak to znamená, že čísla máme sečíst. Pokud se jedná ovšem o čísla relativní, jako je koncentrace látek, chybovost (koncentrace chyb), nebo i průměrné hodnoty, pak je na místě průměr (vážený průměr).

V pondělí byla průměrná teplota 10 °C (za 24 hodin), v úterý byla průměrná teplota 12 °C (za 24 hodin). Jaká byla průměrná teplota v pondělí a v úterý? a) 22 °C, b) 11 °C, c) a čo si predstavujete pod pojmom Celsia?

Při náhodné kontrole bylo v prvním voze tramvaje 4 % černých pasažérů z 50 cestujících, ve druhém voze tramvaje bylo 6 % černých pasažerů také z 50 cestujících. Jaké procento černých pasažérů bylo zjištěno bylo zjištěno celkem? a) 10 %, b) 5 %, c) a čo si predstavujete pod pojmom percento?