15.6.2021 | Svátek má Vít


SPOLEČNOST: Volba prezidenta a Harry Jelínek

29.11.2012

Je to dva měsíce, co jsem odeslal mail:

"Před mnoha lety jsem v Mladém světě ve čtenářských ohlasech četl reakci na článek z předchozího čísla v rubrice "Tržiště senzací". Po několika větách jsem z typických formulací zřetelně poznal svého učitele statistiky z VŠE Petra Hebáka, vtipného, inteligentního chlapíka. Skočil jsem očima na konec dopisu vytištěného asi ve třech sloupcích a tam bylo zcela jiné jméno autora textu. Vrátil jsem se a další věty potvrzovaly Petra Hebáka. Znovu jsem se podíval na autora začínajícího na Ř. Jediné vysvětlení jsem viděl v omylu časopisu. Pak jsem zjistil, že se dívám na autora až dalšího sloupku. Ten rozečtený končil dřív a autoři - O. a P. Hebákovi - mi zůstali skryti.

Dnes jsem začal číst uprostřed článku v posledním Reflexu. Pak jsem přešel o několik odstavců zpět a charakteristická skladba textu a zcela specifické obraty mě rázem upomněly na autora, kterého jsem delší čas neregistroval. Jeho - Vaše - jméno jsem tentokrát našel ihned po otočení na úvodní stránku článku.

Takový druh otisku sebe sama v textu může zanechat jen výjimečný, komplikovaný autor."

Chtěl jsem tím vyjádřit svůj obdiv a vyslovit pochvalu autorovi článku z Reflexu. Některé články vás mohou povznést, přispět ke vnímání krás světa stejně, jako to dokáže třeba hudba. Obojí působí hojivě na mnohem častější projevy z protikladu umění, z pokleslého kýče produkovaného politiky a jimi řízenou administrativou – našich Kocourkovských.

V posledních dnech vypluly na světlo světa dvě doslova hrůzné události z resortu ministerstva vnitra. Nejdřív byli pochytáni bachaři, kteří zneužili jim svěřené vězně k otrocké práci a okradli firmu likvidující odpad ze spotřebičů. Bachaři "odklonili" několik tun mědi, za každou inkasovali asi 200 tisíc korun. O vyvození důsledků z osobní odpovědnosti jejich nadřízených včetně ministra vnitra ani slovo.

Vzápětí tuto událost přehlušila bomba mnohem většího kalibru, o které se bude po desetiletích vyprávět stejně jako o majstrštyku Harryho Jelínka, který dokázal prodat tramvajovou linku č. 1 v Praze a hrad Karlštejn. Naši hochštapleři dokázali vyřadit tři členy z fronty uchazečů o českého prezidenta fíglem, který z této volby rázem učinil frašku. Přidali další perlu do stále delšího náhrdelníku pitomostí, kterými bavíme svět.

Měli vyloučit ze souboru osob, které podepsaly podporu příslušným kandidátům, skupinu s vadami v registraci. To se mělo stát pro zjednodušení přenesením procenta chybovosti zjištěného ve vzorcích na celek. U tří uchazečů s vadami přesahujícími tři procenta naši hochštapleři udělali dle zákona druhý vzorek, ale z celku neodečetli průměrnou chybu, ale její dvojnásobek – procenta s vadami sečetli.

Můj pan řídící učitel v čtyřročníkové jednotřídce používal pro řešení podobných fatálních selhání dnes zakázané metody. Kolegyně Čechová jednou za stejně hloupý výrok, jako sečtení procent, dostala facku, která ji katapultovala z lavice do lavice přes uličku. Bylo to drastické, hlasoval bych proti, ale učitel měl v rámci vyučovací hodiny na ročník deset minut. Laskavou motivací by nedostal do stavu vnímatelnosti v časovém presu nikoho. Kolegyně Čechová od té doby žije šťastný a úspěšný život již dalších šedesát let.

Za majstrštyk s procenty zodpovědní pánové – nějací ajťáci, příslušný ředitel odboru a pan ministr – místo okamžité nápravy a po ní bleskové rezignace už několik dní elementární a neudržitelný nesmysl obhajují. Prý "toto avizovali předem" a chce to po nich zákon!

Pan předseda vlády Nečas, místopředsedkyně sněmovny Němcová a pan ministr Kalousek vyvozují, že oni stejně "pro tu přímou volbu nebyli". Dotčení kandidáti na prezidenta "zvažují, že podají žalobu k soudu". Objevuje se přehršel názorů od právních odborníků, co se mělo dělat, jaké jsou šance na soudní přezkum, jak se zachová Ústavní soud.

Nevěřím svým očím ani uším. Nejde jen o ředitele odboru a ministra, ale také o všechny poradce. Slyšel někdy někdo, že se evidentní pitomosti místo promptní nápravy dávají k soudu?

Ne, nezbláznili se všichni. Pořád je naděje. Čtu vyjádření profesora Petra Hebáka z VŠE : "To, co provedlo ministerstvo vnitra, to je až neuvěřitelné. Takovou chybu by snad neudělal ani středoškolák. Samozřejmě je nesmysl sčítat chybovost ve dvou kontrolovaných vzorcích. Zákon nic takového neříká a statisticky je to nesmysl."

Autor je ekonomPostarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.