18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Vítězný únor 2018?

Před několika sty lety psal francouzský spisovatel Eugéne de la Boetié svou rozpravu nazvanou „O dobrovolném otroctví“. Zdá se, že jeho kniha je silně nadčasová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 24.2.2018 22:33

Re: Zajímavý,

Ještě malá info pro Vás, paní Brousková - ten dle ruské verze údajný defraudant Nikulin o vydání domů do širé náruče máti Rusi stojí moc a určitě velmi dobře ví, proč - a Rusové to vědí také, a proto za to u našeho pana presidenta tolik plédují ... :-)

J. Farda 24.2.2018 18:56

Re: Zajímavý,

Má co napravovat, bo vydáním Fajáda Libanoncům poslal Amíky, kteří nám předtím, naprosto v rozporu se svou praxí nevydávat své občany, vydali 4násobného vraha Dahlgrena, víceméně ukázal Amíkům vztyčený prostředníček. Že to bylo následkem úředních blbců, kteří do Libanonu dokonce poslali s delegací člena vojenské rozvědky, je věc jiná, jako to, že ti rukojmí teď za svou či jiného blbost žalují stát. U obávaného otce Dragutina, jsem naštěstí zkoušku nedělal, ale JUDr. Irena Pelikánová, jeho matka, mne svého času vyhodila od státnice z obchodního práva, a ANO jsem nevolil, takže bych k němu nemusel hýřit sympatiemi, ale v tomto případě se ho, tedy mladého Pelikána, musím zastat. O tom, že Amíci požádali o vydání toho Rusa Nikulina dřív než Rusové, jste nejspíš neslyšel. Kdo dřív přijde, ten dřív mele, a proto má v tomto případě šanci na reparát. A páně Zemanova intervence je v intencích podezření na jeho rusofilství podložené via Nejedlého volebními penězi Lukoilu, jak říkával pan Klaus, příkladně signifikantní ... :-(

O. Mayer 24.2.2018 13:35

Re: Zajímavý,

Ano, strýček Joe svou nečinností k onomu převratu možná také přispěl, bylo to ale poté, co jsme sami mu dali poměrně zřetelně najevo (včetně úst svého nejvyššího představitele, považovaného za sloup demokracie), že o jeho pomoc vlastně nijak zvláště nestojíme a že alternativa nám tak nějak vlastně vyhovuje víc (poučení z toho vyplývá, že bychom nyní neměli činit totéž- jakkoliv to na první pohled nemusí vypadat bezprostředně výhodné). Na obranu strýčka Joea taky nutno zmínit, že měl na krku celou západní Evropu a stejnou chybu už podruhé (Italie, Řecko..) neudělal, byť zvolené prostředky nebyly vždy ty nejlíbivější.

Jinak k Vaší poslední úvaze- strach je málokdy racionální a předcházení nebezpečné situaci by nemělo vypadat tak, jako když se kočka na silnici, ze strachu před 100 m vzdáleným autem vrhne rovnou pod kola toho přijíždějícího z protisměru. Pokud se třeba jen krátce zamyslí, volným krokem může bezpečně odejít na tu správnou stranu silnice.

M. Adler 24.2.2018 20:41

Re: Zajímavý,

Měl jsem se vyjádřit víc přímočaře. President Roosevelt, a po něm chvíli i Truman, mluvili o Stalinovi jako o "strýčkovi Joe," kterého přece intelektem a sofistikací lehce přetrumfnou a zvládnou. To si myslel i Dr. Beneš. Mýlili se, a byl to drahý omyl, většinou zaplacený jinými. To jsem měl na mysli, když jsem uvedl, že podle mého názoru přispěli k únorovému převratu 1948. A pro stručnost jsem vynechal nemalý (spíš obří) příspěvek levičáckých intelektuálů.

Nicméně se omlouvám, měl jsem se vyjádřit víc přímočaře. Nicméně si také myslím, že se mýlíte - mnoho strachů je dobře podložených, racionálních, a vysoce adaptivních.