3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Vaklav Cháfel Airport

Věci by měly být praktické. Ale občas nejsou. A pak je problém. Znám to sám osobně. Jméno Václav Vlk je pro většinu cizinců naprosto nevyslovitelné a mnohdy je jim i nepochopitelné, že by to mohlo být jméno. Tři souhlásky vedle sebe ve jméně V-l-k považují občas za nějakou chybu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 24.1.2012 14:07

Dobře napsáno.

Vidím to podobně.

L. Černín 23.1.2012 22:16

VLK

To byla opravdu zkratka - Výbor lidové kontroly.

B. Mráz 23.1.2012 22:01

Pane Vlku, díky

za pronikavý a přesný pohled na současnost.Nejde ani tak o letiště VH, ale o analýzu současné situace a myšlení většiny lidí, kteří nejsou v centru dění a nejsou snícími intelektuály.Mnozí byli připraveni listopadem 89 o sice zasmrádající a nesvobodnou, ale pro ně důležitou "jistotu" .V mém kraji uhlí pak horníci o vedoucí postavení v socialismu, kdy byli oni a "kdo je víc".Ti sametovou dnes nenávidí a VH považují za viníka. Přitom jejich současná sociální situace vůbec není špatná-těžební podniky v severních Čechách jsou dodnes plné socialistických výdobytků(12. a 13. platy, dovolená skoro zdarma, obědy za 8 Kč atd.) Už však nekralují městům, nejsou elitou společnosti a za to viní revoluci 1989.

J. Charvát 23.1.2012 21:35

Pane Vlku, bravo.

Gratuluji k odvaze napsat něco, za co Vás "intelektuálové" ani náhodou nepochválí - a co blbci nepochopí. Nicméně, oceňuji, že nežijete jen minulostí, ale ostře vnímáte i přítomnost. Jen v jedné věci bych si dovolil nesouhlasit. Havel nebyl "velký politik" ani náhodou. Byl velký snílek. Měl velké charisma. Byl velký člověk (ne vzrůstem samozřejmě). Ale jako politik byl, omlouvám se, břídil. Amatér. Failure, chcete-li. Velký politik totiž nejen produkuje velké koncepce, ale dokáže je i naplnit, strhnout lidi. A při vší úctě, pan Havel byl v tomto směru "looser". Příklady? Nepolitická politika. Občanské fórum vs. ODS. Rozdělení ČS(S,F)R. Odumírání KSČ(M). Zrušení zbrojní výroby. Podpora národních aspirací Tibetu. A spousty drobnějších příkladů. Ano, mluvit na politických fórech uměl. A sklízel potlesk. Ale poslouchal ho skutečně někdo??

M. Martinovská 23.1.2012 18:54

Stačilo to napsat stručněji: závidím.

Klausovo to nebude. To by se asi vyslovovalo skvěle, škoda, že to státníci ze Západu až tak často nevyslovují, jako slovo Havel, na které si i přes obtížnou výslovnost  tak nějak zvykli.

M. Varadinková 23.1.2012 19:39

Re: Stačilo to napsat stručněji: závidím.

To nesmíte být tak závistivá a soudit jiné podle sebe, paní Martinovská.

J. Václavíková 24.1.2012 14:22

Re: Stačilo to napsat stručněji: závidím.

Okopávačka v akci?

M. Vondráček 23.1.2012 18:12

skvěle napsáno

díky :-)

T. Kočí 23.1.2012 18:45

Re: skvěle napsáno

Ano,bylo načase to napsat.

M. Varadinková 23.1.2012 17:25

Souhlasím s článkem

jen bych dodala, že většina lidí odmítá Havla uctívat z jiných důvodů, než že by se jim osobně po pádu komunismu nedařilo či dokonce stýskalo po komunistických časech. Takoví lidé sice nezpochybňují či dokonce obdivují Havlovu činnost před rokem 1989, ale nesouhlasí s jeho působením po roce 1989, s jeho pohledem na svět, stylem politiky, kázáním vody a pitím vína, intrikováním a zákulisním pletichařením, s nesčetnými jím inspirovanými hysterickými mediálními kampaněmi .... Vnímají prostě ten obrovský rozpor mezi tou uctívanou idealizovanou ikonou a reálným člověkem Havlem. Čím větší piedestal mu vyznavači jeho kultu staví, tím je ten rozpor očividnější.

J. Charvát 23.1.2012 21:39

Re: Souhlasím s článkem

Stoprocentní souhlas. A je houby platné, že vlastně o ten piedestal sám p. Havel asi ani nestál (jakkoliv si ho občas docela s chutí užíval).

I. Babková 23.1.2012 16:52

Rozhodně nepřejmenovat

Snahy překotně přejmenovat letiště se mi zdají poněkud hysterické. O důležitosti odkazu Václava Havla nebude vypovídat kolik a jak velké či významné objekty ponesou jeho jméno. Jeho význam bude prověřovat čas a (pro netrpělivé) bude to nějaký pátek trvat. Z čistě racionálního hlediska nevidím důvod, proč přejmenovávat jediné pražské letiště. Název vycházející z místopisu bývá zpravidla ten nejlepší. A na rozdíl od jiných politiků má V. H. výhodu, že se mu podařilo napsat několik her a spoustu zajímavých úvah, takže kdo chce upřímně V. H. uctívat, nechť si pravidelně plánuje četbu a návštěvy divadel.

O. Mayer 23.1.2012 12:22

na druhé straně..

.. my zase špatně vyslovujem názvy v cizině (když se budeme držet jenom názvů letišť, jak se asi správně vyslovuje třeba Zhiang Khai Shek Airport). Hodnotit správnost nějakého názvu podle toho, jestli ho budou cizinci (schopni) správně vyslovovat mi přijde trošku mimo mísu, zejména pokud se jedná o jmeno osoby, se kterým evidetně nelze mnoho udělat. Trošku mi to připomíná apel Jary Cimrmana, aby rodiče s vysokým inteligenčním poetnciálem dbaly na to, aby se jejich dítě narodilo o snadno zapamatovatelném datu.    

J. Chládek 23.1.2012 11:02

Blahobyt a staří soudruzi.

Jen poznámku k tomu blahobytu a údivu starých bolševiků. Nedávno pan Nečes řekl, že vlastně není žádná krize, páč máme na boty a každý den večeři. Tak takovému blábolu by se divili i staří bolševici a co se týče jeho odtrženosti od lidí, není snad potřeba nic dodávat. Už vidím tu smršť od lžinenávistníků a zlodějomilovníků, ale bohužel to je realita.

P. Hlosta 23.1.2012 11:07

Re: Blahobyt a staří soudruzi.

Realita čeho?

J. Boleslav 23.1.2012 11:24

Re: Blahobyt a staří soudruzi.

V čem podle Vás nemá Nečas pravdu? V čem je prosím Vás u nás v současnosti krize? Chodíte občas nakupovat do super/hypermarketů a vidíte ty narvané vozíky a hejna akupujících? A co říkáte třeba strojovému parku aut na ulicích? Potraviny, auta, spotřební elektronika a řada dalších věcí nikdy nebyla za bolševika tak levná, tak široký výběr a kvalita jako je v současnosti. Totéž platí třeba i o stavu nemovitostí, i když tam je to běh na delší trať. A hlavně máme svobodu. Za bolševika by Vás za podobný příspěvek do diskuse (která by notabene ani volně probíhat vůbec nemohla) zavřeli, až byste zčernal.

M. Pernický 23.1.2012 19:19

Re: Blahobyt a staří soudruzi.

  Pane Boleslav, radiova zpráva-v Brně 1500 bezdomovců, charita vaří pro 500,

  V Praze 4000 av každem městě sem tam někdo- a to nejsou jen tyto problémy.

 Podivejte se na televizi, To je soda a tak pracují i naše orgány nejvyší, atd.

M. Hoblík 23.1.2012 11:01

Za velkým oslem pláče celé stádo!

A v tom stádu jsou oslové, chtiví stát se jeho nástupcem...

M. Zima 23.1.2012 9:57

Pan Vlk tu ohřívá

již jednou strávenou kaši, Je přeci prodiskutováno, že většina cizinců v Praze bude číst "Fak-láf" a to je to velké znamení, včetně otevřené interpretace, je v tom láska, nejenom ta sentimentální, ale i ta fyzická, k tomu skutečně pasuje to srdce, které na Hradě iritovalo, protože někteří cizinci se domnívali, že to je reklama na nóbl bordel a marně hledali kolem Hradu, což se ve statistice projevilo, jako nárůst zájmu o české dějiny v zahraničí.

I. Farbák 23.1.2012 9:24

Vaklav Aul tak to čtou francouzi

oni fakt to "H" nepoužívají !

P. Lenc 23.1.2012 9:15

Co dodat?

Jako vždy brilantní článek.

M. Prokop 23.1.2012 9:09

Těmi všepodepisujícími intoši

jste mi něco připomněl:

http://www.youtube.com/watch?v=KMO2TKY-nig 

P. Hlosta 23.1.2012 9:15

Re: Těmi všepodepisujícími intoši

:-))

P. Hlosta 23.1.2012 8:50

Zmatení pojmu demokracie

Pan P.Čech popisuje demokracii, jako vládu většiny, jako většinovou vůli. NENÍ TOMU TAK!

Demokracie je nástroj způsobu vlády. Demokracie je především respektování práv menšin. Demokratické není diktování vůle většiny menšině. Je to pochopitelně daleko složitější, ale nelze tvrdit, že v demokracii musí vládnout většinový názor.

Vzhledem k všeobecnému nepochopení principů demokratického systému, není se možné divit, že občanská nespokojenost má tak vysoké procento. Proto také lze registrovat u povolaných k vládě jejich aroganci vůči občanům. Mohou si to totiž dovolit, protože argumentacemi typu o vůli většiny se dá velmi snadno manipulovat veřejným míněním. Populismus je znakem právě tohoto společenského nedostatku v znalosti významu demokracie. Zástupy občanů se vztekají, jak je možné nerespektování jejich požadavků, když přeci tolik občanů je avizují vládě.

Vztekat se nemusejí naprosto. Stačí, když použijí demokratických pravidel v zastupitelské demokracii a prosadí přes své zástupce demokratickou změnu. Demokratickou ve smyslu neomezení práv menšiny na stejný demokratický postup. Že je to těžkopádné, složité a namáhavé, to je bohužel už vlastnost právě oné demokracie. Diktatura by byla hotova s problémem hned. Jenže diktatura má tu vlastnost, že popírá práva těch, kterým je diktováno.

Nemáme jistě onu demokracii dokonalou. Na jejím zdokonalování je třeba neustále pracovat bez oddechu, protože je vždy ohrožena do své podstaty. Referendum je jednou z možností, jak demokracii uplatňovat, ale aby nebylo referendum demokracii ohrožující, musí být i občané schopni demokracii chápat v jejím správném smyslu. Ono se totiž dá zmocnit vlády do diktatury s pomocí demokracie. Žádat referendum zrovna při chuti přejmenovat letiště je plýtvání. Žádat referendum pro změnu vlády je ohrožování demokracie s její pomocí. Vyměnit zastupitelskou demokracii za přímou referendovou je požadavek, při současném stavu společnosti s povědomím o demokracii, naprosto nereálný.

J. Klepal 23.1.2012 9:15

Re: Zmatení pojmu demokracie

K tomu bych pouze dodal, že ten, kdo si myslí, že demokracie znamená vládu většiny, snadno v praxi sklouzne k bolševickým metodám.

P. Lenc 23.1.2012 9:23

Re: Zmatení pojmu demokracie

To je pane Klepale pravda,ale je tady velký problém s vyvážeností.Když se podíváte po Evropě,tak vidíte pravý opak,kdy se do popředí dostávají často marginální skupiny právě potlačením demokratických pravidel ve jménu menšinových skupin.A to již začíná být demokracii životu nebezpečné.

P. Čech 23.1.2012 9:35

Re: Zmatení pojmu demokracie

Přesně tak. A zde je nutno na rovinu říci kdo a nebo co jsou ony vždy menšinové, marginální skupiny či spolky. J  s  o  u   t  o   p  o  l  i  t  i  c  k  é   s  t  r  a  n  y. A právě ony potlačováním demokratických (většinových) pravidel nastolují svou vždy menšinovou moc nad naprostou většinou ostatních občanů.

P. Čech 23.1.2012 10:51

Re: Zmatení pojmu demokracie

Tak tak. A je to v celé Evropě včetně ČR, vyjma Švýcarska a Lichtenštejnska. Menšinové skupiny - politické strany, dnes a denně potlačují demokratická práva většiny občanů. Není to však výlučnou vinou těchto skupin. Ony pouze využívají daný nedemokratický systém. Dělají jen to, co je jim dovoleno. Bohužel zákony jim dovolují téměř vše. A přesně o tom to je.

P. Čech 23.1.2012 9:29

Re: Zmatení pojmu demokracie

Nejde o to, co si kdo myslí, ale o to co je.Skouzávání k bolševickým metodám není obsahem demokracie ale zásadou a způsobem vlády a moci politických stran.

P. Čech 23.1.2012 9:26

Re: Zmatení pojmu demokracie

Mám za to,nikoliv však trvám na tom,pane Hlosto, že se mýlíte. Vycházím z pojmu demokracie - demos krates- vláda občanů. Každá vláda je obdařena mocí, tedy vláda a moc občanů.Odvoláváte se na respektování práv menšin, podobně jako mnoho jiných. Jaká práva však máte na mysli. Pokud tato nebudou někde taxativně vyjmenovaná, je to pojem imaginární. Vyjmenovaná jsou práva lidská.  Demokracie je však o právech občanských, jejichž výčet nikde uveden není.A tak dochází k tomu, že se na ně kdekdo stále odvolává (obecně) a nikdo pořádně neví, o čem je řeč. Toto je záměrem zejména politických stran, nástroj k ovládání ovčanů.Ano demokracie je vládou a zároveň způsobem vlády.Aby tato mohla vůbec existovat, je nutno opět vyjmenovat a posléze definovat její základní předpoklady. Nejzákladnějším předpokladem je vláda a moc většinové vůle občanů, jak jsem již napsal. Zároveň je nutno uvést, že tato vláda a moc je dobrovolně přijímána menšinou s tím, že ona momentální menšina se může kdykoliv většinou stát.Proč se občané vztekají? Nikoliv proto, jak píšete. Pouze a jedině proto, že nemají jinou možnost. V současném nedemokratickém systému nemají v rukou žádný nástroj,kterým by mohli dosáhnout požadované změny. Současné volby a to zejména podle poměrného zastoupení tímto nástrojem nejsou a ani býti nemohou. Proč? Protože nejsou voleni zástupci občanů, ale politické strany (kromě voleb do senátu, který ovšem je institucí v současném systému naprosto zbytečnou).Jak tedy dosáhnout nutné změny? Ano, je to složité těžkopádné a namáhavé. Doplnil bych ještě "v současném systému nemožné".Jde zde jen o výklad pojmů. V demokracii,jako vládě většiny občanů, ona většina nikomu nic nediktuje. Menšina se pouze dobrovolně podřizuje vůli momentální většiny. A pouze na základě tohoto stojí a padá demokracie.Zastávám názor, že jde-li něco někde,musí to nutně jít i jinde,nebrání-li tomu nepřekonatelné překážky. Je-li možná demokracie ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, je možná i u nás.Musí se však chtít.