26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ublíženost

V květnu budeme mít možnost jít k volbám do Evropského parlamentu. Nemohu napsat „půjdeme k volbám do EP“, protože minule přišel k těmto volbám jen zhruba jeden z pěti oprávněných voličů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 19.2.2019 11:31

Mimochodem, jak je to s tím cestováním do NDR?

To snad šlo i na Přílohu k občanskému průkazu? Tu jsem si sám musel pořídit, když mě soudruzi na pracovišti zdržovali r. 1970 vydání potvrzení k zřízení pasu tak dlouho, až by mi jinak propadl zájezd do Rumunska.

Z. Lapil 19.2.2019 13:23

Re: Mimochodem, jak je to s tím cestováním do NDR?

V roce 1970 bylo ještě relativně dost pozůstatků předchozího tání, tak možná proto.

Já bral cestovatelský rozum až v 80. letech, a určitě jsem do NDR jezdil na pas plus cestovní doložku a taky se vyplňovalo celní prohlášení, že aby člověk dovezl právě to, co vyvezl. Nevzpomínám si, že by s tím byly nějaké potíže. Vím, že jsem "pašoval" nějaké peníze; neuvědomuju si, proč, snad nebyl problém (východní) marky koupit, ale byl nějaký nízký limit na vývoz, protože v NDR bylo dost levně, takže jezdily boty (staré se doporučovalo nechat na místě), záclony (omotat kolem těla, ale v létě s tím opatrně - dvě tři hodinky fronty na sluníčku v neklimatizovaném autobuse mohly dát dost zabrat), populární bylo tuším dětské oblečení.

Fakt je, že jsem nikdy nezažil, že by tohle "pašování pro osobní potřebu" někdo řešil.

Vím, že v létě a na podzim 1989, když východní Němci ve velkém emigrovali přes západoněmeckou ambasádu v Praze, byly VŠECHNY rychlíky z Berlína přesně o 30 minut zpožděné. Skrz celní kontrolu. U jedné takové jsem byl - srandovní bylo, že kontrolovali právě a jedině Němce, respektive zavazadla, která označili jako svoje. Takže pokud někdo chtěl něco provézt, stačilo domluvit si nějakého českého "průvodce". Nebo možná pohlídat si nějaké plnější kupé a tašku navíc prostě nepřiznat.

V. Petr 19.2.2019 16:30

Pane Lapil, též si to moc nepamatuji ale jedno vím JISTĚ.

Výjezdní doložka byla nutná jen na západ a do Jugoslávie, do NDR ne! Celní a devizové prohlášení jste musel vyplňovat vždy. Množství peněz, které jste si mohl oficiálně vyměnit bylo omezené a ještě k tomu Vám část vydali v cestovních šecích a ty se daly proměnit jen ve větších městech. Vyvezené české peníze jste musel zapsat a přivézt zpátky, proměnit se z nich snad dalo jen 100 Kčs.

Jinak existoval seznam toho, co se nesmí vyvézt a pokud jste to vezl, musel jste to přivézt zpět. Z NDR se toho naopak smělo vyvézt ještě méně, Vámi uvedené boty a dětské věci samozřejmě ne, ale nedodržovalo se to.

Lido demo nebyl problém, SSSR byl extra, ale to mě nezajímalo. Jugoslávie se sehnat dala, západ byl téměř (skoro úplně) nedostupný!

Jet se na Západ dalo až od r. 1988 ale to jste musel nakoupit valuty na černém trhu a sehnat známého cizince, který Vám je "daroval." Podle peněz Vám dali doložku na X dní, kolik chtěli na den si nepamatuji.

Z. Lapil 19.2.2019 16:41

Re: Pane Lapil, též si to moc nepamatuji ale jedno vím JISTĚ

Jo, to byly časy... Jak říkávala babička - to jsme ještě byli mladý a hezký. Teď už jsme jenom hezký.

Žiju v přesvědčení, že do Jugoslávie byl dokonce zvláštní pas; rozhodně ten můj byl "do všech zemí kromě Jugoslávie".

V. Petr 19.2.2019 20:45

ANO, jeden čas tomu tak skutečně bylo. Režim se snažil

zabránit tomu, aby se na Západ neutíkalo přes Jugoslávii. A tak někdy počátkem 80 let orazítkoval na výjezdu běžné zelené pasy razítkem "platí jen pro Jugoslávii." A následující rok už musely být zvláštní šedivé pasy, platné jen pro Jugoslávii. Ale režim si tím nepomohl, i když emigrace přes Jugoslávii byla vždy riskantní, i předtím.

A emigranti ve Švýcarsku říkali, že jim tamní ůřady nedoporučovaly, aby jeli do Jugoslávii dříve, než dostanou občanství, mohli být vydáni do ČSSR.

V. Petr 19.2.2019 11:15

Článek je neuvěřitelná demagogie!

Např. několik politiků Dělnické strany bylo odsouzeno k podmíněným trestům, které zrušila až Klausova amnestie. A poslanec Sládek byl, aby nemohl zabránit volbě V. Havla presidentem, uvězněn pod záminkou "zločinného" výroku na nějakém shromáždění (podotýkám že za první republiky nemohl být postane spostižen za JAKÝKOLIV výrok, viz, známý výrok soudruha Gottwalda o zakroucení krkem demokratickým politikům...).

A nařízení EU působí škody vyšší, než to, co nám EU milostivě ZATÍM dává!!!

F. Navrátil 19.2.2019 10:58

Nová lokomotiva po starých kolejích

Chápu, že se pan Drápal cítí zneuznaný a ukřivděný, ale neměl by svůj osobní pocit vydávat za stav mysli všech českých občanů. Nemá pověření být tiskovým mluvčím národa. Tak jako před třiceti lety většinu lidí štvalo více než systém neustálé buzerování a šikanování, tak dnes lidem nevadí struktura EU, ale opětovné pronikání eurounijní šikany do soukromého života, diktování, co si lidé mají myslet, konflikt propagandy a zdravého rozumu. Prosím, ať si v Bruselu hrají na ředitele zeměkoule, ať si tam blouzní o genderismu, multikulturalismu, globálním oteplování, obnovitelných energiích, inkluzích a vymýšlení nových druhů pohlaví, ale ksakru, ať nás s tím neotravují.

J. Vlček 19.2.2019 10:04

Pane Drápale,...

...nikdo nezpochybňuje to, že jsme od pádu komunismu u nás udělali velký krok kupředu, že se máme líp, než jsme se měli, ale...

A tady je ten zádrhel. To čeho jsme se tak rádi zbavili v roce 89, toho chomoutu socialistického bloku na krku, tak něco podobného, ve zlatém provedení, by nám teď rádi nasadili liberálně demokratičtí soudruzi z té glorifikované EU.

Nedivte se tedy, že když lidé vidí, jak si tito soudruzi vedou, kam směřuje jejich politika a jejich vize multikulturní společnosti, do jakých problémů zavlekli společnost svých obyvatel v jejich státech, že naši lidé zbystřili, a nechtějí slepě následovat neuvážené kroky těchto západních osvícenců.

A vůbec v tom nehledejte nějakou ublíženost našich obyvatel.

F. De Winter 19.2.2019 9:48

Těžko se poslouchají řeči, že EU je jako vláda komunistů

Pan Drápal zřejmě trpí selektivní slepotou. Jinak by si nemohl nevšimnout, že cenzura, šikana a vyhazování z práce za nesprávné názory, mlácení opozice a ničení jejího majetku fašistickými bojůvkami (jak příznačné, že si říkají Antifa) za tichého přihlížení bezpečnostních orgánů, nasazování tajných služeb na opozici se za našimi západními hranicemi stává běžnou praxí. To už jsme tady měli a mysleli jsme si, že jsme se toho zbavili, když jsme se zbavili sovětské říše. A ono ne! Teď nám to sem cpou tzv. liberální demokraté, kteří nejsou ani liberální a ani demokraté.

P. Lenc 19.2.2019 10:06

Re: Těžko se poslouchají řeči, že EU je jako vláda komunistů

A ta slepota se šíří jako mor.Především v levičáckém prostředí na různých "sociálních" fakultách. A to i díky lidem, jako je pan Drápal.

S. Netzer 19.2.2019 10:21

Re: Těžko se poslouchají řeči, že EU je jako vláda komunistů

Tak, tak. Řeči o "sociálních fakultách" zde již dlouho nebyly.

Určitý pokrok je ale nesporný. Dřív se mudrc zmiňoval o "sociálních univerzitách".

J. Vlček 19.2.2019 10:35

Re: Těžko se poslouchají řeči, že EU je jako vláda komunistů

Vy o tom můžete nejlépe mluvit. Vy nějakou takovou vysoce žádanou fakultu jistě máte za sebou, že, paní Netzerová. Proto také své vědomosti můžete uplatňovat leda tady na Psu. Jinde o ně není zájem. Smůla je, že o ně nikdo nestojí ani tady.

M. Valenta 19.2.2019 11:01

Re: Těžko se poslouchají řeči, že EU je jako vláda komunistů

To je v pytli. V Čechách proběhla Kristallnacht a já bloud propásl příležitost zmlátit pana De Wintera bejsbolkou.

V. Petr 19.2.2019 11:21

Přečtěte si to pořádně, pan De Winter píše o situaci

"na západ od našich hranic." U nás sice svého času Antifa též napadla několik lidí, dokonce se tím chlubili v ČTV, ale zatím se drží zpátky.

Ostatně skutečná Kristallnacht na území tehdy již okleštěné ČSR, také neproběhla!

J. Vlček 19.2.2019 12:30

Re: Těžko se poslouchají řeči, že EU je jako vláda komunistů

Pane Valento, nezlobte se, ale vám by opravdu neškodila nějaká ta rána tou bejsbolkou, pokud možno do hlavy, aby se vám v ní konečně rozsvítilo. Pak byste pořád nehledal hnídy tam, kde nejsou.

M. Valenta 19.2.2019 13:50

Re: Těžko se poslouchají řeči, že EU je jako vláda komunistů

Já se nezlobím, jen se divím, že jsem si za těmi našimi západními hranicemi, ještě nevšiml toho co Vy - tedy cenzury, šikany a vyhazování z práce za nesprávné názory, mlácení opozice a ničení jejího majetku fašistickými bojůvkami za tichého přihlížení bezpečnostních orgánů, nasazování tajných služeb na opozici ....

J. Vlček 19.2.2019 14:12

Re: Těžko se poslouchají řeči, že EU je jako vláda komunistů

Příště buďte všímavější. I když na nedělním zahraničním výletě postřehnete vlastně kulový.

J. Schwarz 19.2.2019 19:58

Re: Těžko se poslouchají řeči, že EU je jako vláda komunistů

Je to prosté - vy totiž máte ty správné názory! Členové ÚV SSM si za komančů taky nestěžovali na cenzuru, nejspíš si nějaké ani nebyli vědomi. Proč by taky měli, že.

M. Prokop 19.2.2019 9:42

Zatím ještě to není jako vláda komunistů.

Zatím.

Každopádně, už dávno jsem ztratil iluze o opravitelnosti, na současné podobě je přisáto příliš mnoho lidí, institucí i vytvořených postupů, jak přes Brusel promáčknout to, co by doma neprošlo.

Nicméně i v "národních" státech se rozmáhá byrokratizace, roste přerozdělování a mizí ochota lidí převzít za sebe odpovědnost, stále více jich podléhá přesvědčování úředníků a politiků, že pokud o nich rozhodují jiní, údajně moudřejší (a úplatnější), je to v jejich prospěch.

Takže moc nadějí na zlepšení nevidím. Kapři si nebudou chtít nechat vypustit rybník a velká část odporu proti nim nejde jedinou reálnou cestou, zmenšování vlivu státu i nadstátu.

M. Valenta 19.2.2019 9:33

Pes kost jen tak nepustí,

a přesto je dobré takovéto články psát. Skoro to vypadá, že někteří našinci postrádají starý bolševický režim v takové míře, že si vytvořili z EU, přes veškerou absurditu tohoto srovnání, režim náhradní.

Z českých kverulantů ovšem hrůza nejde. Mají se vzájemně tak rádi a mají spolu tolik společného, že pro jistotu sedí v Bruselu každý v jiném rohu a jinak tomu nebude ani po volbách ( o V4 to platí jak by smet).

A tak jestli v budoucnu dojde na reformu Unie a já doufám že ano, tak většina z našich chytráků u toho stejně nebude. Aspoň, že v hospodě bude na co nadávat.

D. Polanský 19.2.2019 9:15

Tedy pokud bychom nbyli v EU,

kratčeji bychom žili? Zajímavá úvaha, jenom nevím, o co se opírá. Autor z toho jak se má, vyvozuje závěry pro všechny. To asi není moc statisticky správné. Statisticky se více a více lidí propadá do chudoby, viz statistický ústav.

K. Janyška 19.2.2019 9:09

EU je vládou rudočerných socialistů !!!

Máte v tom bordel, autore... Dzp.

J. Schwarz 19.2.2019 8:58

Jen mně tak

napadlo čípak je to "zásluha" že dnešní mladí netuší co to byla výjezdní doložka... Mimochodem, Češi jsou svým způsobem velice moderní národ skvěle zapadající do dnešní levicové "politiky identit". Je přece velice "in" být členem "diskriminované menšiny" a bojovat za sociální spravedlnost. Romové, ženy, LGBT, postižení... diskriminovaná menšina kam se podíváte, a všechny si za pomoci "moderní levice" pěstují pocit oběti. No a Češi jsou v rámci Evropy právě takovou "znevýhodněnou menšinou" bojující za své osvobození a rovnoprávnost...

M. Malovec 19.2.2019 8:39

Pan Drápal není jediný

kdo Halíkovatí.

V. Církva 19.2.2019 8:28

K zamyšlení, ale pozor na bubliny pane Drápal

Nemůžeme jen fňukat. V tom s panem Drápalem soulasím Navíc jako malý stát stejně budeme s EU koexistovat i kdybychom odešli. A spojenectví potřebujeme, i kdby se EU rozpadla. Jsem pro, ještě to zkusit s její demokratizací a decentralizací a musíme pro to něco dělat. Odcházet se dá, ale ne po první prohře.

Co se týká podobnosti s komunismem. Musím říct že jsem za komunismu nebyl šťastný ale nikdy jsem nebyl potahován po výsleších a perzekvován kvůli režimu. To že pan Drápal dnes není perzekvován jak za komunismu, neznamená, že to v EU nezačíná. Už jsou v Západní Evropě lidé vyhazováni z práce za názory které nejsou gendrově ne multikulturně v pořádku a už jsou lidé z AfD sledováni policí. To že je to zatím OK a lidé z naší bubliny jako já či pan Drápal nechodí k výslechu neznamená že je vše v pořádku (svazáci na západních universitách naznačují že není vše OK)

Přes to si myslím, že k totalitě by to nedošlo, nebýt Islámu. Z područí islámského státu (=stát založený na islámském zákonodárství) totiž historicky odešli jen ve Španělsku a na Balkánu, nikde jinde. Ale zrovna na tom Balkánu je to tak na půl. Islám tam má silné kořeny.

R. Tichý 19.2.2019 7:52

Pane Drapale. Nesouhlasim s Vadim odstavcem o uplne svobode slova a cinu svych deti. Ano, pokud se budou zabyvat podruznymi a nedulezitymi vecmi, pak svobodu maji. Ale zkuste napsat, jako Martina Navratilova, ze muz zmeneny na zenu nema soutezit se zenami. Uvidite tu sikanu.

F. Houžňák 19.2.2019 7:22

Ano, dřív bylo všechno dobré dílem Sovětského svazu,

bez kterého bysme se ani neuprdli, dneska je všechno dobré dílem Evropské Únie, bez které bysme se ani neuprdli. Akorát že ten Sovětský svaz nás aspoň společně s Amerikou a Británií zachránil před vyvražděním, zatímco dnešní velitelé Evropské Únie, Němci, byli ti, co nás chtěli vyvraždit. To je ten rozdíl.

I. Širůček 19.2.2019 11:37

Re: Ano, dřív bylo všechno dobré dílem Sovětského svazu,

Je tu ještě jeden detail - kdyby ti zlí Němci neudělali chybu, že napadli svého spojence, tak by nás tento nechal klidně vyvraždit - možná by se s nimi časem ještě podělil o část našeho území ... takhle si ho mohl vzít až po válce jako vítěz.

F. Houžňák 19.2.2019 12:06

Jistě, měli snad Sověti nějaký závazek nás nenechat

vyvraždit a kvůli nám začít válku se silnějším protivníkem, aniž by je k tomu něco nutilo? Vy byste to udělal, když jste takový morální gigant? Takoví jako vy vždycky hledají vinu ne u toho, kdo něco provedl, ale u toho, kdo tomu údajně nezabránil, i když údajně mohl. Sami ovšem sedí ve fotelu a věští, co by bylo kdyby bylo a jak by to oni udělali daleko líp. Chápu, že Rusy nenávidíte a Němce milujete.

J. Kolouch 20.2.2019 15:13

Re: Jistě, měli snad Sověti nějaký závazek nás nenechat

Ale uznáte snad, že to Stalin měl dobře spočítané. Rozšířil své impérium o řadu dříve více méně svobodných, či spíš na něm nezávislých zemí, a na morálku, tedy na to, jestli je někdo "morální gigant", hleděl pramálo.

A taky mi nepřipadá přiléhavé, když nedokážete uvažovat v jiných kategoriích než "milujete" a "nenávidíte".