26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Toxická maskulinita a toxická blbost

Novodobí „strážci morálky“ často operují s pojmy, které nejsou pevně definovány a umožňují široký výklad. Podle mne proto, aby mohli snadněji uplatňovat postup „kdo chce psa bít...“. Jedním z těchto pojmů je i „toxická maskulinita“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 6.2.2021 15:58

Jenže, pak jsem četl pozorněji "Což firmu stálo osm miliard dolarů. Podle jejího vedení však nešlo o peníze vyhozené z okna".

Což není kapitalismus a předpokládaná funkce výrobce holicích potřeb. Nepotřebuji, aby v reklamně Gillette natáčeli ani moje světové názory nebo problémy. V každém základním školení o prezentaci se píše, že musím vědět za jakým účelem cokoliv dělám. Účel reklamy je zvýšit zisk.

Nepředpokládám, že stereotypními představami feministek o mužích firma podpoří prodej výrobků. Tak jedině ještě, že by tato reklama zvýšila cenu akcií. To pak kupují ty jejich akcie dobří magoři.

Ano, bylo to před pár lety ale propagace Zla se musí bojkotovat. Takže Gillette už ne!

V. Braun 6.2.2021 12:12

Tak dle autorku každý neagresivní muž je bábovka. Zajímavý názor.

J. Kombercová 6.2.2021 12:13

To nenapsala.

O. Uživatel 6.2.2021 12:15

Uživatel požádal o vymazání
V. Církva 6.2.2021 13:00

To v článku nebylo. Bylo tam, že chování muže ale i vztahů mezi muži a ženami je biologicky přirozené. A hlavně nejde o SPOLEČENSKÝ KONSTRUKT jak nám lžou soudružky, ale vychází z přírody. Dokonce světe div se, není úplně totožné s primitivní přírodou protože u člověka nejde jen o výhru v souboji, sílu a znásilnění, ale složitější hru mezi mužem a ženou.

A rozhodně neplatí že silný sebevědomý a rozhodný muž bude doma bít ženu, nebo že se s ním nebude cítit dobře, jak nám tvrdí teoretičky feministky a gendristky. Spíš naopak.

J. Jurax 6.2.2021 16:35

Spíš tato Vaše reakce na článek je zajímavá. Diplomaticky řečeno.

R. Langer 7.2.2021 6:42

Ne, jenom von Braun. ;-D

J. Pokoutný 6.2.2021 11:23

R^

Š. Hašek 6.2.2021 11:08

Ať si ženy v tom udělají pořádek! Jenže to asi nepůjde, holt se bude za ně rvát nějaký mužský, v přírodě to tak bývá.

Proč za sebe strkaj do komisí, parlamentů, rad, .... tyhlety "pipkózní blondýny"? A pak se diví, že je občas (i ty normální) nebereme vážně.

H. Rybnická 6.2.2021 10:39

Konečně autorka s názory Starého zákona.

P. Milan 6.2.2021 11:32

Přírodní uspořádání společnosti je ještě starší.

J. Jurax 6.2.2021 16:47

No, tak nevím ... když Vám galantně podržím dveře, poděkujeme mi nebo vrazíte facku s odůvodněním, že jsem Vás tímto projevem toxické maskulinity hrubě urazil jako ženu?

D. Laurencikova 6.2.2021 9:56

Perfektni clanek, presne tak to funguje. Jeste je mozne dodat, ze zpracovany muz, zbaveny "toxicity" byva pak casto vymenen za poradneho samce. Nebo proc myslite, ze na nadrazich po Nemecku mavali v roce 2015 "uprchlikum", prevazne mladym muzum z archaickych spolecnosti, kteri hyri toxicitou, predevsim mlade zeny? Mozna pouze z hlouposti, mozna se mylim...

B. Rameš 6.2.2021 9:24

Bah! Jako svým přesvědčením lesbicky zaměřená afroevropská žena žádám, aby byli všichni sexuální mužští predátoři postaveni mimo zákon a deportování do Grónska za ledními medvědy (beztak jich tam prý ubývá, tak se alespoň krajina oživí).

J. Roškota 6.2.2021 8:56

Jde o míru, která je odrazem aktuální situace. Na začátku 19. století představa vystudované a praktikující lékařky byla zcela mimo rámec uspořádání společnosti. Některé aspekty chování mého otce k mé matce se z dnešního pohledu jeví jako nepochopitelné, v rámci tehdejších sociálních vztahů byly však zcela v pořádku. Nikdo příčetný v současnosti po takovém uspořádání neteskní a nikdo snad nezpochybňuje společenskou prospěšnost genderové rovnosti.

Nechci obhajovat stupidní zákazy reklam. Je ale jisté že jsou oblasti, kde je postavení žen nerovné. Asi by měly samy dát najevo co je pro ně přijatelné. Smutné je, že když to dokonce udělají (Mee Too) jsou pak označovány za hysterky. Pokud si z hnutí Mee Too odmyslíme excesy, je ohromující rozsah mužského chování, které je pro některé ženy neakceptovatelné a rozsah společenské ignorance k jejich stížnostem

D. Stirsky 6.2.2021 9:31

Hezky napsáno, jenže takových příspěvků je málo. Kamarádka mě poslala odkaz na článek, kde ženy popisovaly své zážitky ze škol. Jak je učitelé - muži zesměšňovali při zkoušení z matiky či fyziky. Bylo mě z toho smutno. Kdysi zde starý Vlk rozvíjel teorie o tom, že ženské nemají na matiku mozek atd. To, že se k oprávněným steskům a požadavkům vždy připojí křičící menšina, která dobře míněný apel dotáhne do neuvěřitelných absurdit, je pravda. Sám jsem takovou “absurdistku” zažil a bylo to hodně ošklivé.

J. Jurax 6.2.2021 17:26

No jo no, mne matika i fyzika vždycky šly, ale nešly mi jazyky, tedy cizí. Zde bych si mohl trpce postěžovat, kolika úsměšků, sarkasmů a ústrků jsem se dočkal od profesorky angličtiny, když jsem prznil jazyk Shakespearův moravským akcentem, klopýtavě skládal past perfect od leave a nebyl schopen správně vyslovit "th"? Dodnes jsem tím frustrován!

Dnes bych dotyčnou profesorku - dejž jí pánbu království nebeské, neboť díky ní anglicky čtu i mluvím - neváhal označit za toxicky feminní!

B. Rameš 6.2.2021 9:31

Jen naprostý gauner, idiot nebo zoufalec si vynucuje cokoli na ženě násilím. Jistě, gauneři idioti a zoufalci existují, ale je dobré nastavovat společenská pravidla podle nich?

M. Grundmann 6.2.2021 10:36

Vztah mužů a žen byl vždy konfliktní a každému pohlaví připadá mnoho rysů chování druhého pohlaví jako naprosto nepřijatelné. Hnutí meToo je příkladem takového sporu. Ženám ze Západu připadá naprosto nepřijatelné, aby se muži vůči nim nechovali naprosto nezištně, a protestují, když od nich automaticky něco očekávají za pomoc ze své strany. Pro muže je zase naprosto nepřijatelné, že by někdo mohl očekávat jakoukoliv pomoc z jejich strany bez automatické protislužby.

Ženám připadá také zcela nepřijatelné, že je vidí muži jako kus masa. A přestože se snaží muži tvrdit opak, vidí vždy ženy jako kus masa a je pro ně nepřijatelné tento racionální pohled na ně měnit.

Existuje vzájemná závislost i zásadní rozdíly obou pohlaví. Hlavní problém západního feminismu spočívá v tom, že nejen nechce rozumně řešit spory mezi muži a ženami, ale zpochybňuje samotnou existenci rozdílů mezi muži a ženami. Existuje podle nich pouze jeden člověk a pro něj platí podle typicky ženského uvažování pravidla ženského chování a uvažování. Muž tedy v podstatě neexistuje, je to pouze špatně vychovaná žena.

P. Moravčík 6.2.2021 11:38

Tak teraz neviem, akú protislužby by som mal vyžadovať za to, že žene podržím dvere. Mala by aj ona podržať mne..?;-)

M. Grundmann 6.2.2021 12:31

Dveře si obvykle podržují obě pohlaví vzájemně z praktických důvodů. Pokud ale není toto chování symetrické, muž tím skutečně dělá ženě určitý návrh. Žena to však bere obvykle jako samozřejmost a tohoto signálu si nevšimne.

Pokud ale starší muž pomůže neznámé mladé ženě k velmi úspěšné filmové kariéře, nedělá to nezištně.

P. Moravčík 6.2.2021 16:37

Len reagujem na doslovný výklad poslednej vety prvého odstavca o zištnosti. S tým nesúhlasím. Ja nečakám na chvíľu, aby mi žena tie dvere podržala na oplátku, alebo aby mi potom napríklad zaplatila kávu. Skrátka môže to byť obyčajná slušnosť. Celkom nezištná. Váš príklad nie je o tej obyčajnej slušnosti, len to som chcel...

M. Grundmann 6.2.2021 16:57

Neexistuje žádný racionální důvod, proč by se měli muži chovat k ženám lépe než ženy k mužům. Pokud se tomu tak děje, tak jenom proto, že muži očekávají nějakou protislužbu. Nemusí to být jen individuální, ale může to být i kolektivní očekávání.

Mimochodem, toto slušné chování k ženám zmizelo ve feministických zemích, protože feministky odmítají jakýkoliv kompromis nebo protislužby se své strany. Vlády dokonce musí zavádět nové zákony zakazující nové formy neslušného chování k ženám. Mladé emancipované ženy si např. stěžují, že je pro ně cesta pařížským metrem strašným zážitkem a že se musí oblékat tak, aby si jich nikdo nevšiml. Podobné zkušenosti mají i mladé ženy v Japonsku.

P. Moravčík 6.2.2021 21:49

Čo ak je to čisto emotívny postoj, zdvorilosť voči tvorovi, ktorý v našom živote znamená veľa. Ťažko sa dá očakávať, že nám žena po podržaní dverí padne k nohám, tzv. gavalierske správanie je to len pradávny rituál, konanie zafixované po stáročia a vyplývajúce z biologického princípu urobiť dojem na prípadnú partnerku, ale v tomto prípade len čisto teoreticky? Radšej to nechám, inak sa budem musieť nad sebou feministicky zamyslieť. :-)Ale vzhľadom na archetyp dobývacieho správania sa samcov, môžeme to považovať za racionálny dôvod zreteľnejšieho prejavu záujmu o opačné pohlavie?!

M. Grundmann 6.2.2021 22:35

Je to pěkně napsáno, vycházíte z všeobecně dobrých vztahů obou pohlaví. Tento stav historicky asi vždy existoval. Problém je v tom, že feminismus jde do války vůči mužům a tento rovnovážný stav narušuje. Zásadním postojem feminismu je tento názor : Muž je predátor, který ženy utlačuje, a ženy nemusí na muže brát jakýkoliv ohled. Mužské postoje jsou nesmyslné, jsou to pouze sociální konstrukce. Muži jsou špatně vychované lidské bytosti a jediné správné chování je ženské. I mužská sexualita je pouhá sociální konstrukce a zájem mužů o ženy je výsledkem ("nesprávné") výchovy. Stejně tak se žena ženou nerodí, nýbrž se jí stává výchovou.

R. Langer 7.2.2021 6:41

To je ale kravina... ;-D

M. Grundmann 7.2.2021 10:08

Zajímavé čtení z Japonska https://www.japantimes.co.jp/news/2018/03/17/national/media-national/japan-struggles-overcome-groping-problem/

Japonsko je v rozpadu zdravých vztahů mezi muži a ženami asi nejdále ze všech zemí světa. Muži tam hromadně osahávají mladé ženy v prostředcích hromadné dopravy a na jejich obranu se nepostaví se žádný přítomný muž. Ve Francii zavedli nedávno nové definice deliktů vůči ženám. Trestné je nyní jakékoliv jednání ve veřejném prostoru, které ženy subjektivně pociťují jako pro ně nepříjemné. Jedná se výslovně o pískání v jejich blízkosti, pohledy na ně apod. Hovoří se zde rovněž o nutnosti vyhradit jim zvláštní vagóny metra atd. Celá tato tématika je ve Francii jedním z hlavních vnitropolitických témat a existuje zde dokonce zvláštní ministerstvo řešící problémy žen způsobených muži.

Toxická maskulinita není dnes chápána jako jednání jednotlivce, ale jako charakter celé společnosti. Toxické maskulinity se dopouštějí muži kolektivně jako společenská třída. Podobně je chápán i rasismus, existuje podle pokrokářů tzv. systémový rasismus, kterého se dopouští každý běloch včetně všech bělochů žijících u nás, běloši se ho dopouštějí kolektivně jako společenská třída.

Aby člověk věděl o tom, co se děje v zahraničí, tak musí číst zdroje v cizích jazycích a sledovat celou problematiku na přímo. O Čapím hnízdu nebo o Miliónu chvilek se taky cizinec v zahraničí nedočte.

Z. Lapil 6.2.2021 22:15

Pardon, ale zrovna držení dveří mi připadá jako vysloveně špatný příklad. Dveře nedrží muž ženě, nýbrž člověk "společensky starší" člověku "společensky mladšímu" (ten termín jsem si kdesi kdysi přečetl). V případě dvojice muž - žena, včetně cizích lidí například při nastupování do tramvaje, je tím společensky starším skoro vždycky žena, leda že by se jednalo o vysloveně nerovnou dvojici typu mladistvá elévka - zasloužilý pan ředitel. V nejasném případě ti dva sehrají scénku zvanou "až po vás".

S jakýmkoliv návrhem to podle mě nemá nic společného, spíš je to technologický předpis "Jak se nesrazit ve dveřích".

M. Grundmann 6.2.2021 22:23

Taky to tak vidím v tomto případě.

P. Moravčík 7.2.2021 10:12

Na zabránenie zrážky môžete technologicky použiť aj prosté odstrčenie;-). Tu ide naozaj len o prostú zdvorilosť, neberte ten príklad až tak doslovne.